Grandfinále StarCraftu II na IEM v Katowicích - den třetí

IEM Katowice 2017

Přes obrovské množství zergů nejen na tomto šampionátu, ale ve všech StarCraftových turnajích obecně, se do finále Intel Extreme Masters probojoval nejlepší protoss a nejlepší terran na světě, duo Stats a TY.

IEM 2017 Katowice

IEM 2017 Katowice FOTO: GAMIFIQUE.cz

Stats vs TY

TY při postupu z semifinále uvedl, že by si v grandfinále přál usednout naproti Statsovi. Ten je totiž nejen jeho bývalým týmovým spoluhráčem, ale TY jej považuje za svého přítele a v případě, že by Stats finále vyhrál, přál by mu to a radoval se z jeho úspěchu s ním. Toto jeho přání bylo vyslyšeno a ve finále, odehrávající se v polské aréně Spodek v Katowicích, se tak před převážně polským publikem utkali dva korejští přátelé, kteří kdysi táhli za jeden týmový provaz. Atmosféra v hale byla velice příjemná, TY byl jasným favoritem, ovšem početná část protosských hráčů v publiku fandila bez vyjímky Statsovi. 

img-responsive

IEM 2017 Katowice | foto: GAMIFIQUE.cz

1. Hra Newkirk Precinct TE Stats 1:0 TY

Stats se v této hře rozhodl investovat do rychlého rozvoje ekonomiky, což mu dalo náskok do hry při nadcházejících soubojích. V osmé minutě došlo k prvnímu velkému střetu armád, v němž Stats dotlačil TY zpět do jeho báze, ale za cenu velkých ztrát na jednotkách. To však vyrovnalo 25 SCV, které při útoku zničil. I přesto se TY vypravil s rychle doplněnou armádou do útoku, aby potrápil protihráče v jeho mainu. Bojovalo se současně v bázích obou hráčů a počet jednotek v armádě už nerozhodoval. Zato se počítal každý těžič, který tyto útoky přežil a byl schopen dál zásobovat. Drop ve třinácté minutě ze strany TY byl podpořen leteckým útokem a nadělal v protosské bázi obrovské škody. Stats mezitím nezahálel a likvidoval stejné množství jednotek v protivníkově mainu. Hru nakonec rozhodli blink Stalkeři, kteří jako poslední neohrožená skupina postupovali mapou za jistým vítězstvím.

2. Hra Proxima Station LE Stats 1:1 TY

TY si v druhé minutě schoval proxy Factory před Statsovou bází. Oracle následně vylétlo přes mapu do TYovy báze, zatímco první drop s Widow mine letěl do Statsova mainu. 4 SCV padly výměnou za 13 Prob a TY mezitím dorazil na protosskou expanzi s Cyclony a Mariňáky. Phoenix a Liberátoři chránili prostor před Statsovou zástavbou budov, zatímco TY finishoval Stimpack pro své Mariňáky. S těmi se vypravil do útoku, byl ovšem zaskočen protosskou armádou, která ho donutila se stáhnout zpět do báze, aby se bránil příchozímu dropu. I tak však přišel o 12 SCV.

img-responsive

IEM 2017 Katowice | foto: GAMIFIQUE.cz

V 10. minutě se hra při stavbě čtvrtých bází pomalu přehoupávala do late game. Gold base byla následně zabrána TYem, který vyslal své nastimpackované Mariňáky zničit Statsovu čtvrtou bázi. Po její ztrátě Stats přiznal vítězství v této hře svému soupeřovi.

img-responsive

IEM 2017 Katowice 2. Hra Proxima Station LE Stats 1:1 TY | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Abyssal LE Stats 1:2 TY

Stats hned v druhé minutě začal výstavbu Stargate, zatímco TY mu bránil v těžbě na expanzi pomocí své nedostavěné Engineering Bay a po chvíli přidal I bunker rush a zdvojnásobil tak svou agresi. Vyslal I Vikinga, zatímco Oracle mu ničilo SCV v bázi. I tak se mu ale podařilo zničit Statsovu druhou expanzi. Widow mine zatím ničila další těžiče v Statsově bázi, zatímco si jeho letka Phoenixů hlídala prostor na mapě. TY dál masivně produkoval jednotky a přidával jeden upgrade za druhým. V desáté minutě přistál v TYově bázi drop, po němž se obě armády vydaly na mid mapy, kde chvíli tancovaly předtím, než se konečně střetly a z limitu na obou stranách rázem bylo 150 jednotek na straně TY.

img-responsive

IEM 2017 Katowice | foto: GAMIFIQUE.cz

Stats mezitím pokračoval v útoku, doufajíc v prolomení TYovy obrany, po chvíli se ale velice moudře stáhl a pokračoval v nahlodávání TYovy obrany kousek po kousku. TY mezitím harrasoval všude, kde se mu naskytla šance. Colossus s range versus Liberator na terranské straně, přesně tak vypadal build obou hráčů v šestnácté minutě. TY je známý svým mistrovským přesouváním jednotek po mapě a I tentokrát se mu dařilo konstantním přesouváním své armády ukusovat víc a víc ze Statsových bází.

Protosská armáda však v čele s 5 Colossy nejen vypadala impozantně, ale ničila vše, co se jí postavilo do cesty. Ve 22. Minutě se TYovi podařilo Statsovu armádu obklíčit a Colossus ne-Colossus, všechny protosské jednotky padly bez rozdílu.

4. Hra Paladino Terminal LE Stats 2:2 TY

Na téhle malé mapě všichni od hráčů očekávali nějakou šílenou taktiku. Mothership Core spolu s Adeptem už v druhé minutě vyrazili do útoku, zatímco Stats stavěl za terranskou armádou Pylon & Sttargate. Útok se Statsovi povedl a Mothership core prolomil terranský wall, zatímco Oracle harassovalo SCV v těžbě a zničilo i jednu významnou Widow minu. Mezitím dorazila podpora v podobě Phoenixů a přetlačování prvních skupin jednotek mohlo začít. Když ale Stats doletěl do terranské báze se vším, co měl, TY hru vzdal téměř ihned, jak jednotky uviděl na svém prahu.

img-responsive

IEM 2017 Katowice | foto: GAMIFIQUE.cz

5. Hra Bel’Shir Vestage LE Stats 2:3 TY

Začátek hry tvořil standardní opening na obou stranách. TY při počátečním harrasování zabil 4 Statsovy Proby a další dvě s sebou do hrobu vzala Widow mine. V šesté minutě už TY vyrazil a zasiegoval Statsovu expanzi, zatímco pomalu ničil i tu třetí. Svou třetí bázi měl mezitím v naprostém bezpečí, skrytou před Statsovou vizí.  V deváté minutě se rozhodl pro poslední, finální push a získal tak pro sebe další výhru, která znamenala jediné, že ho od výhry celého turnaje dělila pouhá jedna hra.

6. Hra Honorgrounds LE Stats 3:3 TY

Prvním útokem této hry byl 2 Hellion push, který mírně pozdržel Statsovu ekonomiku. Terran víceméně kopíroval svou taktiku z předešlé hry. První útok, který TY poslal na soupeřovu základnu, se Statsovi podařilo odrazit jako nic. Když se hra přehoupla do late game po desáté minutě, obě armády o stovce jednotek se přesouvaly po mapě a strategicky uhýbaly zbloudilým střelám. Jak uvedli komentátoři, tohle byl okamžik, kdy si oba hráči uvědomili, že toho druhého takhle nedokáží zabít. Začali tedy přidávat upgrady a techovat, zatímco využívali každé šance na drop a zabití aspoň několika protivníkových jednotek.

Ve třinácté minutě se TYovi povedl naprosto epický drop do protosské základny a ani snaha o záchranu ze Statsovy strany nezabránila dalším terranským.  jednotkám ve zničení zbytku Statsovy armády. Jelikož se jednalo o matchpoint, Stats hru neměl důvod v této chvíli vzdát a vyrazil se vším co měl do útoku na terranskou expanzi. TY mezitím dropoval Statsovu těžbu a tlačil jednotky pryč ze svého území. Když v 16. Minutě terran přišel o svou gold base, Stats vyrazil do posledního pushe a donutil svého soupeře naposledy dorovnat skóre.

7. Hra Cactus Valley LE Stats 3:4 TY

V poslední hře šlo o všechno, o pohár, prestiž, titul mistra a především o 100 000 dolarů. Opatrnost byla znát na každém strategickém kroku, který hráči udělali. Quick Nexus & CC toho byly důkazem. TY zvolil jako své úvodní útočné jednotky Raveny, zatímco Stats se o tomto kroku informoval pomocí Observera a začal směřovat k Colossus techu. Aréna Spodek praskala ve švech a všichni s napětím očekávali, jak dopadne TYův push a zda bude o vítězi rozhodnuto v dalších několika minutách, či si na výsledek budeme muset počkat dalších pár desítek minut.

První siege prolomil Statsovu obranu a terranská armáda se s úderem sedmé minuty začala valit do druhé a třetí Statsovy těžby zároveň.  Napětí v hale rostlo a v sedmé minutě bylo už úplně jasno a rozhodnuto o vítězi. TY se stal šampionem IEM 2017 v Katowicích a kromě poháru, za kterým nebyl téměř vidět, si odnesl i krásných 100 000 dolarů a zasloužených 3 000 WCS Global bodů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Grandfinále StarCraftu II na IEM v Katowicích - den třetí

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.