Semifinále StarCraftu II na IEM v Katowicích - den třetí

IEM Katowice 2017

Dva terrani, aLive a TY, slibovali nelítostný boj od prvních chvil hry, zatímco ZvP v podání Darka a Statse dávalo tušit delší endgame hry.

Semifinále IEM 2017 v Katowicích

Semifinále IEM 2017 v Katowicích FOTO: Reprofoto YouTube

Při zahájení semifinále zelo uprostřed pódia prázdné místo. Chyběl na něm totiž pohár, který za potlesku diváků na podstavec přinesl spoluzakladatel Blizzardu Mike Morhaime. Poté, co obrovskou a očividně značně těžkou trofej umístil pod světla reflektorů, vydal se na pár minut věnovat fanouškům, s nimiž se fotil a podepisoval se jim. My jsme si tohle samozřejmě nenechali ujít a s touto legendou jsme zvěčnili našeho redaktora Davida.

img-responsive

Náš redaktor David si cvakol selfie s Mikem Morhaimem | foto: GAMIFIQUE.cz

TY vs aLive

TY se s aLivem setkal už ve skupinové části turnaje. V té se mu proti němu nepodařilo vyhrát jediný zápas a bylo tak jasné, že do šance obrátit skóre dá naprosto vše a už v první hře uvidíme něco, při čem se nám bude tajit dech. Naproti tomu aLive na stage nastoupil v naprosté pohodě a uvolněný, ve svých "pyžamových" teplákách, které mu očividně v turnaji doposud přinášely štěstí.

img-responsive

TY vs aLive | foto: Reprofoto YouTube

1. Hra Newkirk Precinct TE TY 1:0 aLive

První mapou celé série se stala Newkirk Precinct. aLive se hned v první hře rozhodl překvapit 2 proxy Barracksy, které hned po dokončení začaly pumpovat Reapery. TY si však svou výbornou obranou zajistil rychlou expanzi i obranu a dostal tak aLivea do nevýhodné pozice. Navíc TY zničil counter attackem soupeřových 12 SCV a celkově se dostal do absolutního vedení s rozdílem téměř 30 supply. V osmé minutě se TY nakonec odhodlal k úderu z milosti a svou armádou doslova převálcoval soupeře. 

2. Hra TE TY Proxima Station TY 1:1 aLive

Tentokrát se oba hráči rozhodli pro pomalý začátek a začali se standardním fast exp buildem, ke kterému tato mapa přímo nabádá. aLive se nakonec odhodlal k prvnímu pushi s několika Mariňáky a tankem, což v kombinaci s Vikingy znamenalo brzké odstřelování báze TY. Po tomto krásném pushi, díky kterému si aLive vybudoval menší výhodu, se logicky stáhl a vyčkával na další krok svého soupeře. Nakonec to byl ale opět aLive, jenž nabral všechny své jednotky do Medivaců a zrušil tak upgrady, které TY nutně potřeboval vyzkoumat. Ten se po těchto dvou podpásovkách neměl šanci zotavit a tak o něco později aLive posledním pushem ukočil hru s pořadovým číslem 2.

3. Hra Cactus Valley TY 1:2 aLive

Třetí hru, která byla ve znamení získání match pointu, hráči odehráli na Cactus Valey. TY se tentokrát inspiroval první hrou a začal hru dvěma proxy Barracksy. Bohužel, aLive si rychle uvědomil co se děje a TY v podstatě neudělal absolutně žádnou škodu soupeřově ekonomice. Navíc aLive přešel okamžitě do protiútoku a nadělal dost velké škody v protější bázi. TY postupně nabral síly a jedním pushem dokázal vyrovnat ekonomiku aLivea po zničení jeho třetího expanze. Bohužel ale nechal svou základnu nechráněnou a rychlým protiútokem s mariňáky aLive ukončil třetí hru.

img-responsive

Semifinále IEM 2017 3. Hra Cactus Valley TY 1:2 aLive | foto: Reprofoto YouTube

4. Hra Honorgrounds TY 2:2 aLive

Čtvrtá hra znamenala pro TY vše a nebo nic, což teoreticky nahrávalo aLiveovi do karet. TY se však nenechal nijak rozhodit a i přes počáteční agresi soupeře se dokázal stabilizovat na třech Command centrech.  Kolem 11. minuty se TY odhodlal k útoku a díky lepší ekonomické situaci a větší armádou dokázal nakonec svého soupeře převálcovat a získat tak svou šanci na účast v grandfinále.

5. Hra Abyssal Reef TY 3:2 aLive

Nejen tato mapa, ale i význam rozhodujícího zápasu dávaly tušit, že nás čeká late game TvT. na aLiveově straně jsme viděli rychlou třetí expanzi, kterou TY odhalil a okamžitě se vydal se svými jednotkami do útoku využít této šance. Podařilo se mu zabít neuvěřitelných 20 SCV, když aLive zazmatkoval a přesouval svou armádu bez užitku sem a tam, jako kdyby se nemohl rozhodnout, kam ji vyslat. Když už si to konečně rozmyslel, vyslal drop, který zabránil TYovi těžit na druhé expanzi a následně jeden vyslal i pod soupeřovu bázi. TY odpověděl útokem v aLiveově bázi, ten zase v té jeho a takto se boje v obou základnách střídaly, zatímco misky vah se nakláněly na jednu či druhou stranu.

TY však kromě dropů vyslal i pozemní armádu, které se podařilo odchytit letící CC a zničit spoustu jednotek. Ve třinácté minutě tak aLive vyslal zbytek své armády do jednoho last pushe, který byl jeho poslední šancí, jak hru obrátit ve svůj prospěch. V té době už ale TY měl dvakrát tolik jednotek, takže šlo opravdu jen o formalitu v podobě zničení posledního odporu a první místo v grandfinále bylo jeho. 

Dark vs Stats

Tento zápas je re-matchem ze Star Sailors League grandfinále, kde se tito dva setkali ve stejné pozici. Dark si musel v turnaji projít velkým množstvím ZvZ v turnaji, což jen potvrzuje to, že je považován za nejlepšího zerga na světě. Jeho PvZ nebylo proti korejskému protossovi v tomto turnaji ještě otestováno, ale bude bezpochyby tím nejtěžším, které kdy hrál.

Stats turnajem proletěl jako střela a je považován za nejlepšího protosse na světě. I když ve skupinách nebyl jeho výkon tak suverénní, jeho známé Warp Prism harrasování a neustálý přesun jednotek mu vždy zajistily vítězství.

img-responsive

Semifinále IEM 2017 Stats vs Dark | foto: Reprofoto YouTube

1. Hra Proxima Station Dark 1:0 Stats

Hra se až do páté minuty obešla bez jakýchkoli kolizí, pokud tedy nepočítáme nepříliš úspěšný pokus o harrasování s Oracly, o nichž Dark věděl díky důkladnému scoutování. I přesto se jim později podařilo díky neustálým přesunům zničit 21 zergských jednotek bez jakýchkoli vlastních ztrát. Dark si před bojem zajistil double upgrade a Stats se zbrojil pro ultra late game. V desáté minutě Dark vyslal do Statsovy báze drop, ten však včas vyslal na obranu po jednom Carrierovi a Void Ray, takže neutrpěl téměř žádné ztráty. Mezitím mu však skupina Zerglingů začala rozkousávat čtvrtou bázi a tam už jednotky padaly jako mouchy. Aby to nebylo málo, na main Nexus se mezitím zaměřila horda Corruptorů.

V další části hry se Dark neustále snažil se svými 3-1 upgrady nadělat škody na co nejvíce místech současně. Stats s upgrady rozhodně nebyl pozadu a snažil se zničit zergskou armádu na midu mapy. To se mu ale díky Darkově luxusnímu pickování Carrierů vymstilo a když mu polovina kritických jednotek uskočila z armády, Dark vyrazil do posledního, finálního útoku, kterým si zajistil vítězství v první hře.

img-responsive

Semifinále IEM 2017 1. Hra Proxima Station Dark 1:0 Stats | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra Newkirk Precinct TE Dark 1:1 Stats

Stats hned ze začátku hry blokoval Pylonem Darkovu expanzi, kterou tak stihl postavit až v minutě čtyřicet. V třetí minutě už byly na zergské straně 3 báze, zatímco protoss s jednou epxanzí dokončoval Twilight Council a Robotics Facility. První skupinka Lingů vyrazila na průzkum soupeřovy báze ve čtvrté minutě a hráči tentokrát nezkoušeli nic “cheeky”. Warp Prism naportoval dvě DT do Darkovy báze, kde s sebou do hrobu vzali pár Lingů a především donutili Darka udělat Overseera. DT drop následně nahradil double Archon drop, kterým Stats Darkovi neustále ohrožoval těžby a taky odchytával osamocené Overlordy, kteří se toulali po mapě.

Armáda Stalkerů, prozatím bez blinku, vyrazila na průzkum stavu jednotek v Roach & Ravager zergské armádě. Jakmile odhalila její čísla, Stats se strategicky s obavami stáhl a mezitím dodělával upgrady. Protosská třetí těžba se objevila s přehoupnutím ručiček na devátou minutu. 7 Immortalů ve Statsově armádě mu přidávalo na suverenitě a když dorazila na jeho práh obrovská zergská armáda, hrdě se jí postavil a neustupoval. Kdyby útok přišel o pár desítek vteřin později, kritický storm, který byl tehdy ještě ve výzkumu, by bitvu zvrátil ve prospěch Statse. Jenže útok přišel ještě před jeho dokončením a Dark tak protosse naprosto přejel. O minutu později se vrátil znovu a nadělal ještě víc škod, Statsovi při tom zabil 13 prob.

I tentokrát ho však Stats dokázal donutit se stáhnout a mezitím mu působil malé, ale významné škody u něj v bázi. Před 13. minutou započal výstavbu Mothership Core a dál dropoval Zealoty do zergské báze, aby si tak vykoupil aspoň trochu času na dohnání 30 jednotkového rozdílu mezi jeho a Darkovou armádou. Ve 14. minutě Stats odvážně přidal další expanzi a současně otravoval Darkovy báze s malými skupinami jednotek. Blink byl vyzkoumán až v 15. minutě a Stats měl to štěstí, že Dark zatím stále nevyrazil do útoku a poskytl mu tím jedinečnou šanci dohnat rozdíl mezi počtem jednotek a postavit se soupeři limit vs limit.

img-responsive

Semifinále IEM 2017 2. Hra Newkirk Precinct TE Dark 1:1 Stats | foto: Reprofoto YouTube

Dark v 18. minutě dropl množství fast Lingů do Statsovy armády zrovna ve chvíli, kdy protoss vyrazil do full-on útoku. Mezitím, co se protosská armáda rozpadala, Lingové zuřivě rozkousávali jejich bázi na padrť. Poté se znovu oba hráči snažili útoky na těžby soupeře pozdržet, zatímco maxovali nový limit jednotek. I při následující kolizi nejprve vše vypadalo slibně pro Darka, Stats jej ale stejně jako vždy znovu donutl se stáhnout.

Ve 23. minutě vyrazila zergská armáda za podpory Ultralisků do útoku na protosské těžby, ať se však snažil, jak se snažil, Dark vždy svou obrovskou armádu o tu Statsovu rozbil. Ten se tím však dostával do ekonomické krize a brzy neměl dostatek zdrojů na nekonečné obnovování své armády. Byl čas vyrazit do útoku a zabránit zergovi v těžbě. Minerály totiž pomalu ale jistě docházely a tak zisk těch posledních z nich byl naprostou prioritou pro oba hráče. Brzy začal boj o to, kdo dříve zničí svému soupeři zbytek budov a části armád se přesouvaly sem a tam po mapě ve snaze útočit a bránit zároveň na několika místech.

Až v dlouhé 33. minutě došlo k poslednímu střetu armád, když Statsovi už nezbylo nic jiného, než smazat z mapy poslední zergské budovy a zajistit si tak vítězství v první hře.

3. Hra Cactus Valley LE Dark 1:2 Stats

Tentokrát dark zvolil Fast Roach Warren a vyrazil se 7 Roachi do rychlého útoku. Podařilo se mu projít až do hlavní protosské báze, kde ani chabá obrana nawarpovaných jednotek nezabránila naprostému masakru, který zde zergské jednotky páchaly. Padlo rovných 20 Dron a Stats mezitím s Void Ray harassoval u Darka doma. V osmé minutě zergská armáda i se třemi Queeny vyrazila do útoku na Statsovu main base. Když se mu podařilo dostat armádu Adeptů přímo mezi zergskou armádu, hra byla rozhodnuta v jeho prospěch ve zhruba desetině doby, která k tomu byla potřeba při předešlé hře.

4. Hra Abyssal Reef Dark 1:3 Stats

Poslední zápas začal postupným oťukáváním harassovacích jednotek, Dark si, jako vždy, hlídal, co dělá jeho protihráč, pomocí Overlordů. Mohl si tak načasovat svůj masivní Ling & Bane & Queen útok podpořený dropem na třetí Statsovu bázi. Mezitím Stats Darkovi v jeho těžbě zničil neuvěřitelných 16 Dron a dostal ho tak do značné ekonomické nevýhody. Začal rychle stavět Roach Warren a modlil se, aby Stats právě teď nevyrazil do útoku. Ten mezitím pohodlně rozexpoval a odrazil Darkův Ling drop. Před desátou minutou se protosská armáda vypravila na poslední, finální push a smazala zergské jednotky i budovy z mapy. Na bojiště se warpovaly další a další jednotky a Darkovi nezbývalo nic jiného, než nechat svou třetí bázi padnout a pokusit se hru zachrnánit se zbylými dvěma bázemi. Stats si udržoval Darkovu armádu tam, kde ji měl pod kontrolou a mezitím posílal další a další jednotky k armádě i do útoku přes drop. Když pak v patnácté minutě vyrazil do posledního tažení, Dark musel uznat svou poslední prohru a přenechat tak místo v grandfinále Statsovi. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Semifinále StarCraftu II na IEM v Katowicích - den třetí

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.