Čtvrtfinále StarCraftu II na IEM v Katowicích - den druhý

IEM Katowice 2017

Druhý den byl pro IEM v Katowicích znamením bojů osmičky nejlepších hráčů. Pět terranů, dva zergové a jeden protoss se utkali o čtyři postupová místa.

Intel Extreme Masters 2017 v Katowicích

Intel Extreme Masters 2017 v Katowicích FOTO: GAMIFIQUE.cz

aLive vs INnoVation

Horní polovinu RO8 můžeme nazvat Terranským peklem, které odstartovalo duo aLive vs INnoVation a diváci se hned měli na co těšit.

1. Hra Newkirk Precinct TE aLive 1:0 INnoVation

Již od první hry, kde měl být aLive jasně tím slabším hráčem ukázal, že polské publikum má přece jenom něco do sebe a jejich reakce dokáží povzbudit a dodat síly. Hned na začátku svého duelu šokoval nejen publikum, ale také komentátory a ukázal, že si své místo v turnaji nenechá jen tak lehce vzít a fanoušci v hale mu samozřejmě byli nakloněni.

Po 15 minutách hry, ve kterých aLive konstantně brzdil soupeřovu ekonomiku a produkci svým specifickým stylem, pro který je tak známý, INnoVation nakráčel do aLiveovy části mapy a snažil se o basetrade. Po tomto pokusu mu ovšem zbylo pouhé duo tanků a 15 Mariňáků. Těmi se bezmocně snažil zabít téměř třikrát větší soupeřovu armádu, avšak hvězdy mu v této hře nebyly nakloněny a tak musel napsat své první GG.

2. Hra Honorgrounds aLive 2:0 INnoVation

Druhá hra proběhla velice rychle, aLive tentokrát zvolil ultra fast cloaked Banshee, na kterou se INnoVation jaksi zapomněl připravit a aLive si tak ještě před úderem páté minuty zajistil velmi rychlé vedení a k postupu mu chyběla jediná, poslední výhra. 

3. Hra Proxima Station aLive 2:1 INnoVation

Na této mapě INnoVation ukázal, že aLivea šetřit nebude. V polovině páté minuty tak v jedné z terranských bázi přistál první drop Mariňáků a Widow mine, kterým aLive přišel o 6 těžičů. Když pak drop oplatil, podařilo se mu dosáhnout daleko větších škod. INnoVation po zbytek hry v defenzivní pozici odrážel aLiveovy útoky a ve vhodné chvíli rychlým Doom Dropem vyčistil celou aLiveovu produkci a skóre se tak posunulo na 2:1.

img-responsive

3. Hra Proxima Station aLive 2:1 INnoVation | foto: Reprofoto YouTube

4. Hra Cactus Valley aLive 2:2 INnoVation

První drop tohoto nekonečného TvT přišel v polovině páté minuty do INnoVationovy báze. Dalších několik minut hráči opatrně techovali a nepouštěli se do ničeho zběsilého. I tentokrát byl aLive tím agresivnějším, kdo neustále tlačil svého soupeře do kouta. Přestože ekonomika obou hráčů byla víceméně vyrovnaná, misky vah se přesouvaly z jedné strany na druhou tak, jak na sebe oba terrani stále útočili. Tato hra by se dala shrnout jedním slovem - dropgame. Kolikrát byly jednotky naloženy, vyloženy a znovu naloženy, by se v této hře téměř nedalo spočítat. V posledním pushi ale štěstí i čísla přály INnoVationovi a ten tak dorovnal skóre.

5. Hra Abyssal Reef  aLive 3:2 INnoVation

Poslední hra se odehrála na mapě Abyssal Reef a byla jedním z nejlepších Terran vs Terran v historii StarCraftu II. Favorit aLive hrál tak, jako by to snad ani nebyl on, když v jednu chvíli útočil na 6 pozicích najednou a INnoVation tak postupně ztrácel čim dál tím víc jak po ekonomické, tak po produkční stránce. V závěčném boji bylo na INnoVationově tváři jasně vidět velké zklámání, naopak aLive s vítěznou pěstí a velkým nadšením div nevyskočil ze své hrací kabiny. 

TY vs GuMiho

1. Hra Newkirk Precinct TE TY 1:0 GuMiho

GuMiho jako první vyrazil harrasovat do soupeřovy báze, ovšem ve výsledku přišel v té své o daleko více jednotek. TY úspěšně odrážel jeden jeho drop za druhým a když pak zasiegoval GuMihovu bázi a začal s odstřelováním, v davu to začalo šumět. V desáté minutě se obě armády setkaly uprostřed mapy, z tohoto boje vzešel vítězně GuMiho. Povzbuzen tímto úspěchem se vydal s celou svou armádou do TYovy báze, zatímco mu v té jeho mezitím přistál drop, rychle ničící všechny jeho klíčové budovy. V dalších minutách jsme sledovali první basetrade, z něhož nakonec vzešel vítězně TY.

2. Hra Bel'Shir Vestige TY 1:1 GuMiho

TY započal hru s fast expanzí, zatímco GuMiho vyrazil s Reapery do boje, hned jak mohl. K prvnímu se po chvíli přidal i druhý Reaper a společně ztěžovali TYovu výstavbu expanze. Přestože jej tento kousek o chvíli zdržel, ve výsledku z toho hůře vyšel právě GuMiho, který přišel o své jednotky i cenný čas, využitelný pro potřebné expení. V polovině páté minuty se v GuMihově bázi objevil TYův drop a o chvíli později se v sedmé minutě armády obou hráčů poprvé setkaly. Z tohoto boje vyšel vítězně TY. Pomocí Banshee a pozemních Vikingů začal TY trhat soupeřovy jednotky na kusy. Ve chvíli, kdy na scénu přiletěla letka Liberátorů, TY dropnul do GuMihovy báze skupinu jednotek. Pokud by nebylo tohoto dropu, GuMiho by byl v daleko větší ekonomické výhodě, jediné správné načasování ze strany TY však zmařilo veškeré jeho pokusy o získání výhody nad soupeřem. 

S úderem dvanácté minuty obě armády vyrazily na pochod po mapě, kde GuMiho s masivním Marine pushem zatlačil TY do kouta. O minutu později pak GuMiho znovu vyrazil a chopil se své šance. Suverénně nakráčel do TY báze a chvíli na to se z ní byl nucen stáhnout a zkoušet to znovu a znovu. Mezitím úspěšně odrazil TYův drop a naklonil tak misky vah definitivně na svou stranu. O pár vteřin později TY pochopil, že je to buď a nebo a vyslal tak vše, co měl, do GuMihovy báze. Znovu jsme byli svědky boje o čas a souboje do poslední budovy i jednotky. Proběhl trade-base a oba hráči se snažili postavit jakoukoli další budovu, aby přežili, ale GuMiho i v této fázi hry dokázal zvítězit a vyrovnat tak skóre. 

3. Hra Proxima Station TY 2:1 GuMiho

GuMiho v této hře zvolil fast upgrade tech build a z počátku hry se mu podařilo zastavit TYova Reapera a úspěšně harrasovat. Ve čtvrté minutě měl GuMiho zabrané už 3 gasy a na mapu vylétla první Cloak Banshee. Ta vesele ničila Supply depoty a ukousávala z řad Mariňáků jednoho za druhým. Double upgrady a masivní produkce tanků a dalších mechanických jednotek v co nejkratším časovém úseku, o to se pokoušel zase TY. Se svými Raveny, podpořenými pozemní armádou, se dostal do GuMihova území a narazil ale na Siege tanky. Do soupeřovy báze se tak rozhodl proletět a pokoušel se zde způsobit škody. GuMiho ho ale meziitím obklíčil a zasiegoval, v deváté minutě mu tak začal z pod cliffu odstřelovat bázi. TY vyšel se všemi jednotkami doprostřed mapy a vrhl se do counter attacku. Potřetí jsme tak viděli současné boje v obou bázích, v té TYově to ovšem kvůli Siege tankům pod cliffem vypadalo daleko hůře a GuMiho tak v této hře dokázal otočit skóre na 2-1.

img-responsive

3. Hra Proxima Station TY 2:1 GuMiho | foto: Reprofoto YouTube

4. Hra Cactus Valley TY 2:2 GuMiho

V prvním přetlačování jednotek na mapě v podobě Cyclon, Medivac, Marine versus Viking, Hellion, hrálo do karet GuMihovi. Podařilo se mu zničit čtyři TYovy těžiče a postupně na tento seznam přidávat další a další, jeho infrastruktura byla taky daleko před tou protivníkovou. TY mezitím vyrazil se skupinou pozemních jednotek do útoku a zasiegoval GuMihovy naturálie pod expanzí a začal s odstřelováním. GuMiho vrátil svůj Marinedrop zpět do báze a využil jej pro pozdější drop. Na cestě do báze se vyhnul TYově letce, ovšem ta jej nakonec stejně objevila a o drop se s přehledem postarala. TY stále kempil před GuMihovou bází a když jeho protivník vyběhl z mainu při pokusu o counter attack, rozbil jeho armádu na padrť. V polovině dvanácté minuty se GuMiho vydal do posledního zoufalého pokusu o útok s partou polomtrvých Mariňáků a jakmile došel do TY báze, nezbylo mu nic jiného, než napsat další GG a vložit své naděje do poslední hry. 

5. Hra Abyssal Reef TY 3:2 GuMiho

GuMiho v poslední hře zvolil 2 proxy Rax a bylo jasné, že nehodlá svému soupeřovi dát šanci roztechovat se. TY zvolil fast Factory, což pro něj v počátku bylo lepší. Jeho Reaper objevil Barracsy uprostřed mapy a ihned se stáhl, aby mohl situaci s příchozími jednotkami dostatečně pořešit. Nejen, že je vyhnal ze své báze, ale vydal se i do counter attacku a mezitím úspěšně ubránil svou bázi proti dalšímu útoku ze strany GuMiho. Drop do TYovy báze zdržel jeho těžbu a oba hráči se následně zaměřili na macro a oddalovali setkání obou armád. GuMiho získal ekonomickou i početní převahu a dropl přímo do TYovy báze. Přestože byl útok nakonec odražen, nadělal při něm spoustu škody. 

Oba hráči dodělávali 2-2 upgrady a maxovali své armády. Ve čtrnácté minutě se setkali uprostřed mapy a TY v boji vyhrával. GuMiho mezitím dropl do TYovy báze, ale jeho ztráty doma byly příliš veliké. O pár minut později se obě armády znovu setkaly na midu a GuMiho předvedl jeden crazy drop do TY báze a ztratil naprosto vše, co měl. 

Dark vs Serral

O sérii Dark vs Serral bychom velice rádi sepsali víc, ale bohužel Dark ukázal svojí dominanci v ZvZ proti evropským zergům v plné síle. Zajímavým faktem je, že Dark od roku 2012 neprohrál s žádným nekorejským hráčem a Serral byl bohužel jen dalším na tomto seznamu.

Mladý finský zerg sice už má sice nějaké ty zkušenosti, nicméně z jeho her a záběrů na něj bylo vidět, jak moc je proti jednomu z nejlepších zergů na této planetě nervozní. Dark si tak rychlým vítězstvím 3:0 zajistil čistý postup do RO4.

ByuN vs Stats

Posledním zápasem třetího dne v Katowicích bylo PvT Stats vs ByuN. Publikum opět ukázalo, že ByuN je jejich oblíbenec a za hlasitého skandování jej ve všech hrách podporovalo.

1. Hra Newkirk Precinct TE ByuN 0:1 Stats

V této hře začal Stats fast expanzí a ByuN ho chvíli poté následoval. Poté jsme byli svědky klasického harrasování v obou bázích, které přerostlo do útoku na Statsovu expanzi. Ta padla výměnou za terranskou armádu. Když pak Stats přišel do terranské báze, ByuN si bohužel nedokázal poradit s obrovským množstvím Phoenixů, Stalkerů a  Adeptů a Stats se tak ujal vedení 1:0.

2. Hra Cactus Valley ByuN 1:1 Stats

Začátek druhé mapy nevypadal pro terrana o nic lépe. Stats začal hru velice defensivně, kdy s rychlými dvěma Collosy bránil Byunovu agresi a poté ho zatlačil až zpátky do jeho základny. ByuN, který se sice Statsově útoku ubránil, tak přesto ztratil neuvěřitelných 40 těžičů a vypadalo to na druhé Statsovo vítězství. Nicméně by to nebyl Byun, aby nepřevedl něco perfektního, se zbylou produkcí ničeho jiného, než jednotek. Nakonec chytil Statsovu armádu mimo pozici a po zničení obou upgradů dokázal rozmetat Statsovu armádu na kusy a srovnat tak skóre na 1:1.

3. Hra Proxima Station ByuN 1:2 Stats

Bohužel v této hře se ByuNovo štěstí přehouplo na stranu soupeře. Jak Stats později uvedl, na ByuNa se speciálně připravoval a až chirurgicky přesnými útoky s Adepty a Phoenixy si vždy zajistil dostatečnou výhodu, aby mohl lehce získat další vítězství. ByuN se několikrát neúspěšně pokusil o drop do soupeřovy báze, nicméně při prvním setkání obou armád v patnácté minutě začínalo být jasné, že tato hra připadne protosskému hráči. To se potvrdilo ve 21. minutě při posledním pushi.

 

4. Hra Abyssal Reef ByuN 1:3 Stats

ByuN se v této hře již od začátku zoufale snažil Statsovi zabránit v získání ekonomické a tím pádem i početní převahy. Protosský hráč však veškeré tyto pokusy suverénně odrážel a při prvním setkání armád tu BuyNovu nekompromisně smazal z mapy. Pak už stačilo jen zatlačit BuyNa do jeho báze a v desáté minutě bylo po všem. Klíčový moment zápasu těchto dvou hráčů nastal logicky na poslední mapě, respektive po jejím dohrání. ByuN se jen těžce smiřoval s porážkou a po nezbytném good manner potřesení rukou svému soupeři neudržel své emoce na uzdě a doslova se v hráčské kabince zhroutil v slzách. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Čtvrtfinále StarCraftu II na IEM v Katowicích - den druhý

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.