StarCraft II na IEM Katowice - den druhý, Round of 12

IEM Katowice 2017

Zběsilé tempo zápasů, které započalo už ve skupinové fázi, se neslo i napříč Round of 12. Od poledních hodin až do pozdního večera se bojovalo ve StarCraft II aréně v polských Katowicích o postup do čtvrtfinále.

Intel Extreme Masters 2017 v Katowicích

Intel Extreme Masters 2017 v Katowicích FOTO: GAMIFIQUE.cz

Zatímco v Counter Striku se v sobotu na Intel Extreme Masters v Katowicích odehrály zápasy pouhých dvou dvojic týmů, StarCraft II nabízel program v podobě mnohdy až neskutečných her po celý den až do pozdních večerních hodin. Ráno se dohrávaly zápasy z round of 12 a zbytek dne byl ve znamení čtvrtfinálových zápasů. 

INnoVation vs Ryung

1. Hra Honorgrounds INnoVation 1:0 Ryung

První hru naprosto ovládl Innovation. Rozhodl se pro agresivní build se třemi proxy barracksy a dokázal tak hned ze začátku zaskočit Ryunga. Celému vítězství pomohl i fakt, že Ryung se rozhodl pozdržet INnoVationova Scouta a neměl tak absolutně tušení o této „cheesy“ taktice. Po počátečním pokusu ubránit útok pullem SCV a Hellionem nebylo co řešit, jelikož INnoVation do útoku vložil vše co měl a ujal se rychlého vedení 1:0.

2. Hra Proxima Station INnoVation 2:0 Ryung

Ve druhém zápase už oba hráči nenechali nic náhodě a hned po začátku hry navštívili báze svých soupeřů. Po počátečním oťukávání se do supply lead dostal opět INnoVation a navíc zpozoroval i všechny snahy o agresi Ryunga. Několikrát se pokusil ve hře o menší drop Mariňáků, ale zlom nastal kolem 11. minuty, kdy našel skulinu v obraně Ryunga, který svoji armádu „zapomněl“ uprostřed mapy a za pomoci Doomdropu zdecimoval celou jeho bázi. Celé situaci nahrávala i převaha vzdušných jednotek pro INnoVationa, což v kombinaci se Siege tanky neumožnilo jakoukoliv obranu. Ryung (očividně nahlodaný první hrou) tak neměl jinou možnost, než ukončit hru dalším GG.

img-responsive

2. Hra Proxima Station INnoVation 2:0 Ryung | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Cactus Valley INnoVation 3:0 Ryung

Poslední zápas série byl opět už od začátku nakloněný na stranu INnoVationa. Ten nenechal Ryunga zřejmě naschvál vůbec oddychnout a kolem páté minuty opět klepal na dveře natural expansion Ryunga. Z prvního útoku si odnesl nejen supply lead, ale i značné narušení Ryungovi ekonomiky. Po částečném uklidnění hry se INnoVation pokusil o další útok a snad poprvé v sérii se Ryungovi podařilo odrazit jeho útok. Bohužel se ale projevila špatná ekonomika Ryunga a jeho zpožděná třetí base. Vše vyústilo v rychlé obnovení jednotek INnoVationa a Ryung už proti druhému útoku neměl žádnou šanci a musel se tak rozloučt s vidinou účasti v semifinále. 

Zest vs TY

Jedna z posledních dvou protosských nadějí na výhru v podobě Zesta rozhypovala publikum v sále. I přesto, že sál nadšeně fandil protossovi, proti TY byla třeba i maximální dávka skillu a štěstí.

1. Hra Newkirk Precinct TE Zest 0:1 TY

Prví hru odstartovali hráči na na mapě Newkirk Precinct. Oba hráči si ze začátku nelámali hlavu s agresí, což vyústilo v postupné nalákávání TY k útoku ze strany Zesta. Ten si byl dobře vědom kompozice TY armády a i přes velký počet Widow min se rozhodl nechat detekci na jedné jediné Oracle, kterou vyrobil pro harrasovací účely. Při prvním střetu armád Zest sice zvítězil, ale kvůli neefektivním útokům v další části hry postupně ztrácel síly a jeho ekonomika klesala, což ho ve finále stálo první hru.

2. Hra Abyssal Reef Zest 1:1 TY

Druhá hra začala podobně jako ta předchozí. Ovšem už kolem páté minuty přišel první zvrat v podobě útoku na třetí expanzi Zesta. TY toto včas zjistil a mimo sight započal výstavbu bunkru, který následně naplnil až po okraj Mariňáky. Jakmile byla stavba bunkru dokončena, začal s palbou na Zestovu expanzi. Po chytrém placementu bunkru vedle stavějícího se Nexusu byl TY schopný po dostavení bázi odstřelit a nadělat tak velké škody Zestově ekonomice. TY se bohužel po této malé akcičce stáhnul a nechal tak Zestovi čas na stabilizování a navrát zpět do hry. Ten opravdu nelenil a se svojí armádou Phoenexů a Adeptů se po pár minutách vydal směrem k bázi TY. Ten na útok bohužel nebyl připraven a série se tak srovnala na 1:1.

img-responsive

2. Hra Abyssal Reef Zest 1:1 TY | foto: YouTube

3. Hra Proxima Station Zest 1:2 TY

Další hra se už nesla v poněkud jiném stylu. TY nelenil a ihned po startu hry  si zajistil pozici leadera po vystavění proxy Factory v natural expanzi Zesta. Vše podtrhl neustálými dropy do hlavní báze, což nedalo Zestovi celou hru spát. Na 11. minutu Zest naplánoval masivní útok, který jeho soupeř relativně lehce odrazil. Po této drcující porážce měl TY otevřené dveře do báze Zesta a i přes rychlý rebuild jednotek nebyl schopný armádz znovu postavit v dostatečné síle a hru obrátit ve svůj prospěch.

4. Hra Honorgrounds Zest 1:3 TY

Ve čtvrté hře se TY ujal opět pozice agresora. To mu umožnilo rychle expandovat a hru po chvíli se ustálil na třech bázích. Zest si dlouho lámal hlavu nad tím, jak alespoň lehce pošramotit ekonomiku TY. Rozhodl se pro staronový Protoss deathball s blink Stalkery a Collossy. Na tuto kompozici TY rychle zareagoval briskní produkcí Vikingů, která pro něj ve výsledku znamenala celkové vítězství v této sérii her a také především postup do čtvrtfinále.

Solar vs Dark

1. Hra Newking Precinct TE Solar 0:1 Dark

Tito dva hráči se již v turnaji setkali a tak jejich zápas doprovázela řada emocí. I tak si ale před hrou přátelsky potřásli rukou a vydali se do svých herních kukaní. Darkovou specialitou je lategame, do kterého se snaží každou hru dostat, zatímco Solar je mnohem více flexibilní a dá se od něj očekávat nestandardní opening. Z Darkovy strany jsme viděli počáteční Baneling tech, díky kterému se mu podařilo do Solarovy těžby nepozorovaně dostat 2 Banelingy. Ti s sebou do hrobu vzali krásných 6 dron. V polovině páté minuty se do Solarovy báze dostaly další posily v podobě Ling & Vabe a navýšili tak počet mrtvých dron na 11. I přestože ekonomicky na tom Dark nebyl o moc lépe, přesto mu férová výměna jednotek za ty soupeřovy poskytla výhodu v chování a náskok. Malé skupiny Banelingů znovu a znovu nabíhaly do Solarovy báze a likvidovaly drony jako na běžícím páse. V 7. minutě to bylo již 23 dron. Hned poté se v jeho základně ocitla armáda Roacherů a Solarovi nezbylo nic jiného, než napsat své první gg. 

2. Hra Proxima Station Stats 0:2 Dark

V této hře jsme byli svědky early Spawning poolu z Darkovy strany, zatímco Solar začal hru fast expanzí alá Hatch & Pool & Hatch, což je velice odvážná strategie, "cheeky build", jak ji nazvali komentátoři turnaje. Při této volbě dokonce pronesli hromadné procítěné "oh no", když zpozorovali, co má Solar za lubem. V polovině třetí minuty vyrazila skupinka prvních fast Lingů do útoku. Spine crawler, kterého Solar v zoufalství chtěl postavit, se nedožil ani první vteřiny své existence a padl pod útokem Zerglingů. Ani dva Banelingové nezachránili bázi od útoku a Dark znovu protlačil  skupinku Lingů do Solarovy nechráněné báze, zatímco nadále massoval útočné jednotky a microval s nimi v oponentově bázi. Stejně jako v předchozí hře se Darkovy jednotky bez ustání valily do Solarovy báze a v polovině páté minuty, kdy běhal s fast Lingy okolo a vyloženě si s nimi hrál, dorazil na scénu i Darkův solo Baneling. Stádo slow Lingů, fanaticky se honících za micrujícími fast lingy, do statečného Banelinga naběhlo jako stádo ovcí na porážku a všichni hromadně naposled vydechli při společném výbuchu.

img-responsive

2. Hra Proxima Station Stats 0:2 Dark | foto: Reprofoto YouTube

Dark se stáhl a rozhodl se do posledního útoku letět s armádou Mutalisků. 7 Dron na expanzi zmizelo jako lusknutím prstu, zatímco Muty kroužily kolem nechráněných těžeb, Darkova Roach armáda se objevila před Solarovým vchodem. Dark měl lepší upgrady i větší počet jednotek a vylákával Solarovu armádu ven do otevřeného prostoru, zatímco získával jednu výhodu za druhou. Jakmile do hry nastoupila skupina Roach & Ravater, Solar hru vydal v protivníkův prospěch. 

3. Hra Abyssal Reef Solar 0:3 Dark

Začátek hry byl klidný a první akcí bylo 16 Lingů, kteří ve 4. minutě vyrazili v doprovodu Banelingů do útoku. O pár výbuchů později zela Solarova třetí báze prázdnotou. O chvíli později už pak žádná báze nebyla. Darkovy jednotky dál a dál přicházely do Solarových základen a v polovině 7. minuty třetí báze padla. Armáda Roachů mezitím nadělala další škody a dodala Darkovi navíc náskok v ekonomice. Jako vlna za vlnou se Darkovy jednotky valily směrem na Solara, zatímco do Darkovy báze dorazila armáda Roachů s Ravagery a ničila vše, co se zničit dalo. V polovině deváté minuty se Darkova armáda převalila přes Solarovy jednotky  a ukončila tak utkání v jeho prospěch

Nerchio vs Stats

Nerchio byl posledním polským hráčem, který zůstal v turnaji. Bylo tak jasné, že celá hala plná fanoušků bude fandit jemu. Tomu napomáhal i člověk se speciálním zaměřením a funkcí nazvanou "inżynier hajpu", který publikum roztleskával a Nerchiovi v něm zařídil i pár mexických vln plných skandování jeho nicku. 

1. Hra Abyssal reef LE Nerchio 0:1 Stats

Proti polskému favoritovi se v zápase postavil poslední zbývající protoss v turnaji, Stats. Nerchio zvolil standardní fast exp opening a před třetí minutou rozjel ještě třetí bázi. Ekonomika obou hráčů byla vyrovnaná a oba hráli velice bezpečnou hru. Stats s jeho dvěma Oracly získal dvě Nerchiovy drony. Jedno z nich se mu však nepodařilo uhlídat a ztrail jej při harrasování v soupeřově bázi. V polovině sedmé minuty Nerchio rozjel čtvrtou bázi a stejně jako jeho protivník začínal techovat.

Postavil si pro jistotu i Baneling nest, ale nevyužil jej, nechávajíc si jej v záloze na horší časy. Do boje vyrazil s armádou hyder a poměřil své síly se Statsem na midu, poté se stejně jako on vrátil zpět do své báze, na oba hráče bylo ještě moc brzy. V polovině desáté minuty vyrazila Nerchiova armáda ke Statsovi, který mezitím vyslal svůj Zealot counter attack. Tři templáři a Archoni zlikvidovali lurkery, kteří pro přicházející protosskou armádu neznamenali nic jiného, než jednohubku.

V jedenácté minutě se Stats dostal do vedení v počtu jednotek, což proti zergovi znamenalo obrovskou výhodu. Nerchio odpověděl odpojením několika gatewayí od zdroje. Stats už měl ale namaxováno a tak mu to nikterak neublížilo. I tak si tento kousek získal potlesk diváků v sále. Oba hráči se co nejdéle vyhýbali velké konfrontaci armád. Když se nakonec střetly, zergské jednotky rychle padly a Zealoti se v Nerchiove bázi postarali o potvrzení výsledku této bitvy. 

img-responsive

1. Hra Abyssal reef LE Nerchio 0:1 Stats | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra Bel'Shir Vestige Nerchio 0:2 Stats

Nerchio musel pro tuto hru zvolit novou strategii, protože na to, že Stats udělá nějakou chybu, se spoléhat opravdu nemohl. I přesto jsme na obou stranách viděli standardní opening. Na Statsově straně byla variací stavba Twilight councilu. V polovině čtvrté hry Stats dorovnal počet zergských bází se svou třetí expanzí a začal si budovat armádu Adeptů. Ti se vypravili mezi nic netušící Drony nepřipraveného Nerchia, který tak přišel o 20 z nich. Mezitím Stats dostavil druhou Robotics bay a další a další Gatewaye. Následný 4 Adept drop do báze jen zvýšil jeho náskok. Nerchio se pokoušel o čtvrtou těžbu, ale nepředvedl proti Statsově strategii víceméně žádnou obranu, natož aby se pokusil o útok. Stats si Nerchia udržoval v pozici, ve které mohl uhýbat před Corrosive bile a mezitím ničit budovy. Další Adept dropy mezitím ničily Nerchiovu bázi. 

3. Hra Newkirk Precinct TE Nerchio 0:3 Stats

V této hře šlo Nerchiovi o vše, nemohl si dovolit udělat jedinou chybu. Statsovi fast Adepti však znamenali problém, chystaný Warp prism ho jen znásoboval a Stats do toho využíval faktu, že pro Nerchia vše vypadalo přesně tak, jako v předešlé hře. Ten se i přesto se připravil dostatečným způsobem a vyčkával na Statsův útok. Adept drop zničil 6 dron a především zajistil Statsovi vizi nad nepřátelským územím. Nerchiovi Roach & Ravageři zničili tři budovy v osmé minutě a pro Nerchia to začínalo vypadat nadějněji. Stats a jeho armáda Immortalů v doprovodu Archonů a Warp prism v záloze mohla vyrazit do boje. Push s armádou z midu, doprovázený útokem Zealotů na třetí bázi donutil Nerchia zběsile přesouvat své jednotky a především je rozdělit. Zealoti padli jako první, ale hlavní armáda neustále postupovala dál. Stats mezitím expandoval a přešel na Carriery. Nerchio nebyl proti vzdušnému útoku nijak vybaven. Sice se mu podařilo zničit 3 Carriery a sálem to vzrušeně zašumělo, ovšem stále byl v utlačované pozici a protosský hráč se volně roztahoval po mapě a utrácel hromady minerálů na upgrady a canony. 

V patnácté minutě už hráči přesouvali své namaxované armády po mapě a schylovalo se k velké bitvě. Nerchio přišel jako první o bázi a když konečně přišel na obranu, Statsova armáda se teleportovala zpět do báze. S jedenácti tisíci minerálů a pěti tisíci gasu byl rozdíl oproti Nerchiovým desítkám surovin obrovský. Víc jak pět minut obě armády kličkovaly po mapě a vyhýbaly se přímému střetnutí. Ve 21. minutě se konečně setkaly a Nerchio k obrovské radosti publika protosskou armádu smazal z mapy. Stats mezitím vyslal do hlavní zergské báze 4 Dark Templary, kteří stihli nadělat dostatek značných škod. Skupina Zealotů pak udržovala zergskou armádu přesně tam, kde ji Stats chtěl mít. Ten při ztrátě jednotek vše obnovil a při  druhém útoku už Nerchio nebyl schopen odolat a musel napsat své poslední GG.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: StarCraft II na IEM Katowice - den druhý, Round of 12

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.