Finále WCS šampionátu StarCraft II na Blizzconu

Blizzcon 2016

V samotném grandfinále se utkali dva korejští progameři, kteří jsou bezpochyby ti nejlepší ze zástupců hráčů zergské a terranské rasy na celém světě.

ByuN vs Dark

ByuN vs Dark FOTO: Reprofoto YouTube

Tito dva špičkoví hráči postoupili z 16 progamerů, kteří se utkali o finanční výhru v celkové hodnotě 500 000 $. Samotný vítěz grandfinále si pak odnesl 200 000 $, což je jen o 50 tisíc méně, než vyhrál Pavel - vítěz daleko populárnějšího turnaje v Hearthstone. Je tak vidět, že se StarCraftem se na poli progamingu pořád ještě počítá. A to ve velkém. 

1. Hra Galactic Process ByuN 1:0 Dark

V prvním grandfinálovém zápase hráči začali v cross map pozicích standardním openingem. ByuN se svým 2 Racks & Reaper buildem, jenž v letošním roce doslova zpopularizoval a Dark s fast expanzí. Reapeři jeden po druhém nabíhali do útoku na Darkovu expanzi, odkud se vraceli harrasovat přes cliff až do páté minuty. Příliš efektivní však nebyli, nicméně ByuN mezitím stihl rozjet třetí bázi, což rozhodně nebylo na škodu. 

Ravageři bránili zergskou základnu a když v polovině šesté minuty přiletěl terranský drop, rychle ho zahnali zpět i s všudypřítomnými Reapery. ByuN sbíral výhody kde se jen dalo a rozjel tak hned dvojitý upgrade. O minutu později už byl zase v zergské bázi s dropem tanku a s čím jiným než s Reapery. Opět byl nucen se stáhnout a téměř jako podle hodinek o další minutu později ByuN znovu vyrazil do útoku.

img-responsive

ByuN vs Dark 1:0 | foto: Reprofoto YouTube

Tentokrát se však ByuN nestáhl a zabydlel se na cliffu nad Darkovou třetí expanzí. Dark konečně předvedl první agresivní krok a nechal v terranské těžbě učebnicově vybuchnout 4 Banelingy, kteří s sebou do hrobu vzali i 13 SCV. Další push na Darkovu třetí expanzi přišel v 10. minutě za současné podpory dropu na další ze základen. Zergský hráč se pokusil o zmatený counterattack, ale ještě před ztrátou druhé Hatchery přiznal první výhru ByuNovi.

 2. Hra New Gettysburg ByuN 1:1 Dark

Na této mapě se díky předem dané pozici hráčů prvních pár minut hry událo v relativním klidu. ByuN se rozhodl pro staré dobré duo Hellion & Cloak Banshee, zatímco Dark se soustředil především na expení a základní obrannou armádu v bázi. První Banshee ByuN vyměnil za 3 Drony,  tu druhou pak za pouhé dva těžiče. Bez agrese z terransé strany se Dark dostával do ekonomické i početní převahy. V 8. minutě nepozorovaně dropl Banelingy do ByuNovy báze a vyhodil tak do vzduchu 9 SCV. Na své straně měl 4 rozjeté těžby a situace pro něj vypadala lépe a lépe. ByuN toto nedopustil a postaral se o zničení poslední z expanzí. Když však Dark vyrazil s ohromnou armádou vyhnat svého soupeře zpět, odkud přišel, ByuNovi nezbylo nic jiného, než před valící se masou Lingů a Banelingů utéct. A Ultraliskové v pozatí tohoto impozantního výjevu tomu rozhodně napomohli. 

img-responsive

ByuN vs Dark 1:1 | foto: Reprofoto YouTube

V dalších minutách se hráči přetlačovali na mapě a vyhýbali se velkému boji. Když k němu však ve třinácté minutě konečně došlo, ByuN z boje stihl tak tak stáhnout část armády a v dropu ji přemístit na Darkovu expanzi. Ani to však ničemu nepomohlo, protože Dark, vědom si svého dominantního postavení, se vydal přímo do terranské báze a donutil tak ByuNa napsat jeho první GG. 

3. Hra Frozen Temple ByuN 2:1 Dark

Dark i v této hře zvolil fast Gas & Pool před expanzí. ByuN znovu svého soupeře harrasoval skupinkou Reaperů, kteří v kombinaci s jeho micro managementem představují opravdový problém. Dark se snažil využít absence silnějších jednotek na terranské straně a vyrazil směle až do ByuNovy báze. Přestože to chvíli vypadalo, že Dark má šanci tímto útokem ukončit hru, během pár vteřin se vše díky impozantnímu micrování obrátilo a po ztrátě posledního Ravagera Dark hru vzdal.

img-responsive

ByuN vs Dark 2:1 | foto: Reprofoto YouTube

 4. Hra Apotheosis ByuN 1:3 Dark

Zergský hráč na této mapě nemohl zkusit nic jiného, než zabrat gold base. Ten terranský mu v tom musel zase za každou cenu zabránit. ByuN tak vyslal do útoku první dva Helliony, kteří po příchodu Queen už nedokázali zabránit její výstavbě. ByuN je tedy i s posilou přesunul do Darkovy těžby, kde zlikvidoval 22 Dron a získal tak neskutečný náskok v ekonomice. 

Do finálního útoku vyrazil v osmé minutě, Helliony přeměnil na Hellbaty a doslova si krájel cestu zástupem Lingů, padajícíh v hromadách před neúprosnou terranskou armádou s upgrady. I přes skvělou obranu se ByuN držel v útoku, především díky micrování a nonstop zásobám nových jednotek. Dark se ale i přes tento útlak dokázal stabilizovat a začal ByuNovy útoky odrážet. Terran však jen znovu přeskupil své jednotky a udeřil na zergskou základnu, tentokrát si tím získal další ze soupeřových GG.

img-responsive

ByuN vs Dark 3:1 | foto: Reprofoto YouTube

5. Hra King Sejong Station ByuN 3:2 Dark 

I v této hře měl Dark přehled nad tím, co na něj ByuN chystá. Aby také ne, tento zápas byl jeho poslední šancí na celkovou výhru v turnaji. Soupeřův plánovaný M&M drop tak odhalil a odkládal produkci Lingů na poslední možnou chvíli, využívajíc tak výhody většího počtu těžiců. Drop přišel v páté minutě a místo masakru jsme se dočkali strategického vyčkávání na obou stranách. O dvě minuty později k boji konečně došlo a vítězně z něj vyšel ByuN, zatímco Dark mezitím rozexpil čtvrtou těžbu a ihned si ji uchránil před dropem. 

Při každém pokusu o útok na zergskou bázi se Dark s přehledem ubránil za pomoci speed Banelingů, jejich mladších bratrů a Queen. ByuN se stále držel své pozice agresora a Darka se pokoušel utlačovat. Po příchodu Ultralisků to už ale nebylo  možné a v dalších setkáních obou armád se misky vah čím dál tím víc přikláněly na Darkovu stranu. I přes pár okamžiků, kdy to pro ByuNa znovu vypadalo dobře, se Dark vždy dokázal dostat zpět na vrchol. Přetahování trvalo až do 23. minuty, kdy ByuN s pouhými 13 těžiči musel hru po ztrátě armády i zásob minerálů vzdát.

img-responsive

ByuN vs Dark 3:2 | foto: Reprofoto YouTube

6. Hra ByuN 4:2 Dark

Poslední hra byla plná rychlých střetů už od začátku zápasu. Reapeři tančili kolem Queen s Lingy a oba hráči se kromě micrování s těmito pár jednotkami soustředili na upgrady a expení. V sedmé minutě ByuN vyrazil do prvního plnohodnotného útoku, kterým zavřel zerga v jeho bázi. K tomu přidal jeho oblíbené dropy a na soupeře tak tlačil na několika frontách. 

Těsně před 10. minutou se sice Darkovi podařilo pomocí Banelingů vyhodit do povětří část ByuNovy armády, byl však stále pozadu v počtu jednotek a to v ZvT opravdu není vůbec dobře. ByuN přidal další simultánní útoky a Dark jednoduše nevěděl, kam dřív skočit. Nějakým zázrakem se mu sice podařilo se ubránit, ByuN však získával větší a větší náskok a v jednu chvíli oba hráče dělila téměř stovka jednotek. To byl už neúnosný rozdíl a Dark tak musel chtě nechtě napsat své poslední GG a přenechat post nejlepšího hráče světa terranskému bohovi BuyNovi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Finále WCS šampionátu StarCraft II na Blizzconu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.