Čtvrtfinále StarCraft II na Blizzconu - část druhá

Blizzcon 2016

Reportáž pokračuje druhou částí rozboru osmi nejlepších hráčů, kteří se probojovali do čtvrtfinále WCS 2016.

WCS Global Finals

WCS Global Finals FOTO: Reprofoto YouTube

TY vs ByuN

1. Hra Frozen Temple TY 0:1 ByuN

Rotterdam a Nathanias, tak přesně toto duo odstartovalo třetí sérii. Tentokrát se proti sobě potkali dva korejští titáni. Ex KT Rolster člen TY a Team Expert ByuN! Oba hráči otevřeli téměř totožně a jak je známo, terran vs terran vyniká svou agresivitou a již od třetí minuty hry jsme tak mohli vidět konstatní akci mezi Reapery a Heliony obou hráčů. Ve čtvrté minutě se hráči TY povedlo dostat dva Reapery do ekonomiky hlavní báze svého soupeře. ByuN na druhé straně použil Medivac na první drop tanku a Mariny, kterou ovšem TY odrazil svými jednotkami. Oba hráči poté zabrali velice rychlé třetí základny a hra se tak opět na chviličku stabilizovala.

Netrvalo dlouho a TY byl ten, co se vydal se svým tankem na ByuNovu stranu mapy, kde se mu povedlo zdržet třetí základnu soupeře a dostat se tak do ekonomického vedení. Na druhou stranu ByuN pomalu, ale jistě začínal získávat převahu ve vzduchu, což je v zápase terran vs terran jedna z klíčových výhod. V osmé minutě hry to byl opět ByuN, kdo byl agresivní a poprvé se tak projevila dominance vzdušných jednotek. TY ale ukázal svojí perfektní kontrolu jednotek a odrazil tak tento útok. Ovšem dominance ve vzduchu dala ByuNovi prostor pro přerušení ekonomiky na na třetí základně svého soupeře. TY na nic nečekal a vydal se do protiútoku, který ovšem nebyl vůbec efektivní a ByuN se tak opět dostal do výhody.

img-responsive

TY vs ByuN | foto: Reprofoto YouTube

TY se snažil posílat své Medivacy po obou stranách mapy, ale opět se ukázalo, jak je dominance ve vzduchu důležitá a ByuN svými Vikingy odrazil vše, co se na něj TY snažil přychystat. V 11. minutě se povedlo hráči TY stáhnout vedení, ale čeho si nevšiml je fakt, že jeho soupeř je již o celé kolo upgradů napřed a to dalu ByuNovi prostor pro rychlé dropy mezi druhou a třetí bázi svého soupeře. Bohužel při obraně klíčových budov přišel o čtvrtou základnu a ByuN se tak opět ocitl ve výhodě.

Ve 13. minutě se oba hráči pohybovali se svými armádami po mapě a jedním rychlým scoutem se BuyNovi podařilo dostat mezi třetí a druhou základnu svého soupeře a přerušit tak klíčovou část jeho ekonomiky. TY na nic nečekal a rychlým protiútokem zabil ByuNovi čtvrtou základnu. Nutno podotknout, že za celou dobu hráči utrpěli minimální ztráty, co se týče armády, nicméně ekonomické vedení ByuNa se s poslední utokem dostalo do značeného vedení a ByuN začal být čím dál více agresivnější. V 16. minutě byl ByuN doslova všude a v jeden moment dokonce ovládal 4 skupiny armád najednou. TY už nemohl dále přijímat ztáty a svým GG tak dal ByuNovi vedení 1:0

img-responsive

TY vs ByuN 0:1 | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra King Sejong Station TY 1:1 ByuN

Úvodem druhé hry diváci mohli opět sledovat luxusní TvT plné akce. Ani jeden z hráčů se neodhodlal k nějakému agresivnějšímu útoku. ByuNovým klíčovým rozdílem bylo zabrání rychlé druhé Rafinery a Factory. Naproti tomu TY zvolil jako první rychlejší druhou základnu a pozdější Factory. První menší bitva se odehrála ve třetí minutě hry, kdy se ByuNovi povedlo zabít pár jednotek Mariny, která proti kombinaci Reaper Helion neměla moc velkou šanci. TY také udělal první chybu a jeden Helion tak přišel nazmar. A v zápasech jako je tento se počítá každá jednotka.

img-responsive

TY vs ByuN | foto: Reprofoto YouTube

ByuNovu agresi odrazil až Cyclone, který bohužel propásl Medivac s tankem, jenž se ukázal jako klíčová jednotka tohoto útoku. Bitva vypadala velice ošklivě, ovšem TY ukázal svou perfektní kontrolu v obraně a hra se tak stabilizovala. ByuN nezahálel a zvolil stejnou strategii. Opět se snažil dosáhnout výhody ve vzduchu, tentokrát byl ovšem TY připraven a i když to vypadalo, že přijde o své dva Medivacy s naloženými tanky, rychlou reakcí v osmé minutě vyhrál leteckou bitvu Vikingů a poprvé se tak mohl vrhnout do protiútoku. ByuN byl však bravůrně připraven až do chvíle, kdy se TY povedlo vyložit tanky přesně pod druhou základnu svého soupeře.

img-responsive

TY vs ByuN 1:1 | foto: Reprofoto YouTube

Nicméně TY si nevšiml, že Byunovi v základně chybí jednotky a právě v tu chvíli ByuN dropnul dva plné Medivacy jednotek do jeho druhé základny. Rychlá reakce na sebe nenechala čekat ani vteřinu a útok tak byl odražen. TY byl od této chvíle daleko víc agresivnější, než v první hře, ale i přesto, že takto radikálně změnil svůj postoj ke hře, ByuNovi to hrálo přimo do karet. V 10. minutě hry se tak ByuNova armáda ocitla pod druhou základnou hráče TY. Ten opět využil prostor pro protiútok a oba hráči se tak rozhodli likvidovat konomiku druhého. Z tohoto útoku vyšel daleko lépe TY a i přes kritickou chybu spožděného upgradu Combat Shieldu se mu povedlo zabít druhou základnu svého soupeře a dostat se tak do vedení. 

img-responsive

TY vs ByuN 1:1 | foto: Reprofoto YouTube

Od 13. minuty hry se TY ocitl ve vedení ale ByuN to na sobě nedával ani trochu znát a byl stále velice agresivní. TY tak opět přepnul do defensivy a mohl tak stabilizovat svojí 4. základnu. ByuN na druhé straně zkusil zautočit na hlavní základnu svého soupeře a vyvolat tak patovou situaci. Ovšem ByuNova reakce vyvolala další vyrovnanou situaci a tak diváci seděli doslova na hraně svých sedadel. Výhoda maximálních vylepešní pro hráče TY se ukázala jako plus, ovšem ByuN si opět dominantně zabral pozici pod hlavní základnou svého soupeře a TY i přes svou výhodu musel hrát velice opatrně. 16. minuta a oba hráči se ocitili na pouze dvou základnách. TY svižným útokem odrazil poslední jednotky a vyrovnal tak skóre na 1:1.

3. Hra Apotheosis TY 1:2 ByuN

Následující zápas série se odehrál na na jedné z největších map aktuálního map listu StarCraftu 2 - mapě Apotheosis, kde ByuN zvolil velice agresivní strategii známou jako „3 Rax Reaper“. Tři Barracksy začal stavět přimo pod soupeřovou základnou. Tento styl je velice těžký na ubránění, obzvlášť, když TY začal hru stejnou standardní stragií, jako v minulých hrách. Rychlý Scout však vše v mžiku změnil a TY se tak ocitl v defesivní pozici, v níž se proti ByuNovým Reaperům snažil postavit Heliony, Mariňáky, cokoliv co by mu pomohlo. Neuběhly ani 4 minuty hry a TY ztratil již 10 svých těžičů, což ByuNa dostalo do značeného vedení i přes úvodní velmi agresivní strategii. Celých 5 minut se TY snažil bránit konstatní produkci Reaperů svého soupeře, ale perfektní kontrolou jednotek si BuyN zajistil vedení v této sérii 2:1.

4. Hra Galactic Process TY 1:3 BuyN 

Poslední hru této série odstartovala dvojce TY a ByuN na mapě Galactic Process. TY opět upravil svou strategii a po třetí velice agresivní hře se tentokrát rozhodl použít stejnou strategii, jako jeho soupeř. Ovšem ne úplně. TY se rozhodl pozdržet stavbu druhé základny pro jednu z nejagresivnějších strategií v tomto zápase a to Banshee! Neviditelné letecké jednotky, které jsou noční můrou pro ekonomiku. Akce na sebe nenechala dlouho čekat a s TYovy Reapery mimo patrol pozici ByuN objevil vše, co potřeboval. I přes ubráněný útok s sebou vzal ByuN sedm těžičů a dostal se tak do rychlého vedení. TY se rozhodl, že dvě báze jsou pro tuto hru moc a ocitl se tak v all-inu. ByuN přidal svou vlastní Banshee a viydal se k útoku na ekonomiku svého soupeře. TY zkusil vše, co mohl a i přes vše, co poslal přes mapu se ByuN hladce ubránil celému útoku. S pouhou jednou základnou nezbylo hráči TY nic jiného, než napsat své poslední „GG“ a rozloučit se tak s postupem do dalšího kola WCS 2016. 3:1.

Zest vs Stats

1. Hra New Gettysburg Zest 0:1 Stats

Poslední zápas prvního finálového dne WCS 2016 SC2 odstartovalo legendární komentátorské duo Artosis a Tasteless. Tentokrát se proti sobě potkali dva hráči ze stejného týmu KT Rolster a to sice dva protossové Stats a Zest. První souboj těchto dvou korejských špiček se odehrál na mapě New Gettysburg. Hned o první chvíle jsme mohli vidět rozdíl začátečních strategií obou hráčů. Stats zvolil jednu Gateway navazující rychlou druhou základnou. Na druhé straně Zest zvolil agresivnější strategii v podobě dvou Gateway s více jednotkami do pozdější druhé základny. Tento útok způsobil hráči ztrátu prvním třech těžičů, což ale velmi rychle vyrovnal fakt rychlé druhé základny.

Oba hráči poté zvolili stejný postup v podobě Twilight Council buildu, kde byl opět rozdíl v upgradu, který oba hráči zvolili. Zest zvolil Blink pro své Stalkery, Stats zvolil Resonating Glaves pro rychlejší utok svých Adeptů. Kromě toho Zestova strategie mu dovolila daleko rychlejší třetí bázi. Na druhou stranu po rychlém prokouzkoumání Statsovy základny uviděl spousty gateway a připravovaný útok ze dvou základen, což se ukázalo jako perfektní protiútočná strategie. Bohužel Stats si třetí základny nevšiml a to dalo Zestovi prostor pomalu ale jistě dorovnat deficit počtu útočných jednotek a donutit tak Statse stáhnout zpátky. To vše za faktu, že Stats celou dobu nevěděl o rychlé třetí základně svého soupeře!

img-responsive

Zest vs Stats | foto: Reprofoto YouTube

Zest nezahálel a vydal se také do protiútoku, kde se mu podařilo zamezit stavbě třetí základny svého soupeře a po velké bitvě obou armád byl Zest nucen se stáhnout zpátky ke svým základnám. Stats mezitím přidal Robotics Bay a dodal tak do své kompozice Distruptory, které se ukázaly být klíčové. V 10. minutě hry byli oba hráči aktivní na obou stranách mapy a mi jsme tak mohli sledovat první souboj o to, kdo zabije základnu svého soupeře jako první! Závod trval do doby, než by Stats nucen se vrátit zpátky a nechat tak hlavní základnu Zesta absolutně nedotčenou. Zest však ovšem přecenil svojí situaci a i přesto, že ve 13. minutě hry neměl Stats již žádný Nexus, Zestovi zůstalo pouze 13 supply a nedostatek mineralů postavit jakoukoliv budovu. Stats tak nezahálel a vydal se na lov posledních jednotek Zestovy armády a my jsme tak mohli sledovat první výhru tohoto korejského protosse! 1:0

2. Hra Gallactic Process Zest 1:1 Stats

Na začátku druhé mapy oba hráči zvolili stejnou úvodní strategii dvou gateway. Zest však nezahálel a svůj druhý Pylon postavil kousek od základny svého soupeře, což už začalo divákům napovídat, že se bude jednat o velice agresivní hru. Schovanou budovou byl velice rychlý Twilight Council a my jsme tak mohli čekat velice rychlé DT. Stats se tuto hru rozhodl nescoutit základnu svého soupeře a tak do poslední chvíle netušil, co na něj jeho soupeř chystá. Stats na druhou stranu zvolil Stargate, kde první použitou jednotkou byl Oracle, jenž může odhalit příchozího Dark Templáře, tedy ovšem pokud má dostatek energie. Bohužel Stats použil svůj Oracle na útok a Zest si tak ukořistil svou první výhru a srovnal tak skóre na 1:1 po pouhých 5 minutách! 1:1

img-responsive

Zest vs Stats 1:1 | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra King Sejong Station Zest 1:2 Stats

Zápas na této mapě začal úplně stejně, jako ten druhý. Zest se opět vydal na mapu velice brzy a umístil svůj druhý Pylon velice blízko základny soupeře. Tentokrát to ovšem byla Stargate a Stats i přes veškerou snahu tuto ukrytou budovu objevit nebyl úspěšný. Velice rychlý Oracle chytil Statsovy jednotky mimo pozici, kde sice zabil pouze dva těžiče, ale zároveň také přerušil soupeřovu ekonomiku na velmi dlouhou dobu.

Poté se hra stabilizovala a Zest si zabral druhou základnu. Ovšem za doprovodu konstantní produkce Stalkerů a tak jsme v páte minutě mohli sledovat další utok od Zesta. Stats byl velice dobře připraven na tento útok a neutrpěl žádné větší škody. Donutil tak Zesta se stáhnout zpátky. Jako volbu tech budov se tentokrát Stats rozhodl pro Twilight Council a Robotic Facility proti Twilight Councilu s Blink upgradem od Zesta. Immortal se pro Statse ukázal jako klíčová jednotka a my jsme tak v sedmé minutě mohli sledovat útok na Zestově straně mapy, kdy si oba hráči do pozadí zabrali své třetí základny. Stats rychle přidal Robotics Bay a snažil za začít produkci Distruptorů, zatímco Zest zůstaval na Stalker, Adept, Immortal kompozici. Zest chtěl opět v deváte minutě ukázat svojí agresivní dominanci, nicméně Stats se ukázal být dost dobře připraven a po bleskově rychlé bitvě se Stats vydal k dalšímu masivnímu utoku. Jako první si poradil se třetí základnou svého soupeře a zároveň se doma bránil Zestovým protiútokům. Zest však vzal celou svou armádu a hra se tak přesunula na Statsovu stranu mapy, kde se Distruptor opět ukázal jako klíčová jednotka a posledním rychlým soubojem Stats doslova rozprášil svého soupeře. „GG“ a Stats se tak ujal vedení 2:1

img-responsive

Zest vs Stats 1:2 | foto: Reprofoto YouTube

4. Hra Frozen Temple Zest 2:2 Stats

Pokud jste čekali obměnu, čekáte marně. I tato hra začala stejně jako dvě přechozí, ale tentokrát Zest už nešel na mapu schovat svůj druhý Pylon. Oba hráči tak začali hru stejnou strategií a mi jsme mohli sledovat velice standardní PvP. Prvním rozdílem oproti předešlým hrám byly první použité jednotky. Zest zvolil dvojci Adeptů, kdežto Stats zvolil rychlou a konstatní produkci Stalkerů a Sentry. Jakmile došlo na tech, oba hráči opět ukázali své rozdíly.

Zest znovu použil svůj Twilight Council pro zkoumání upgradu Blinku, kdežto Stats zvolil rychlou Robotis Facility a s ní rychlou produkci Immortalů a Observerů. Statsův Twilight Council přišel o něco později, ovšem Stats nezvolil žádný upgrade, což se později ukázalo jako zásadní chyba. Hra dále pokračovala poměrně pasivně s občasným útokem ze strany Zestových Stalkerů. Ovšem Stats nezahálel a vydal se na plánovaný útok přes spodní stranu mapy, kterou Zest neměl možnost vidět a už, už to vypadalo na první velkou bitvu. Stats ale zapomněl na svůj Blink upgrade a byl nucen se stáhnout do své základny.

V 7. minutě už oba hráči měli na cestě své upgrady a Distruptory a hra se tak poprvé dostala do klasické hrané mety ve StartCraftu 2, zahrnující Stalkery s Distruptory. Dále jsme na mapě mohli vidět Warp Prismy od obou hráčů a v jejich blízkosti tak hrozilo nebezpečí protiútoku na obou stranách.V deváte minutě již oba hráči měli obří armády připravené na první bitvu, nicméně Stats si již dříve vytvořil výhodu rychlou třetí a čtvrtou základnou.

Bitva se díky Distruptorům ukázala být velice strategickou, jelikož tato aoe jednotka držela oba hráče zpátky. Dvě špatné detonace a hra by byla u konce. Ekonomika obou hráčů se ve dvanácté minutě stabilizovala na čtyřech základnách. Bohužel pro Statse se Zestovi podařilo odchytnout na mapě většinu Statsových Stalkerů a Zest se tak ocitl ve velké výhodě. Nicméně stále tu byli Distruptoři, kteří mohli rozhodnout celou hru. Zest nezahálel a využil svůj skvělý multitasking k útoku ze dvou stran, což se ukázalo jako výhodný krok. Nicméně Zest špatně odhladl rozdělení své armády a Statsovi se podařilo udělat hodně velkou díru do Zestovi ekonomiky. 

Po velmi napínavém souboji na obou strách oba hráči přišli o téměř celou svojí armádu. Nicméně Stats přišel také o svou třetí základnu, což byl jeden z rozhodujících momentů této hry. V 15. minutě jsme mohli opět sledovat obnovování armád a ekonomiky obou hráčů a Stats hrající s faktem, že je pozadu se snažil být aktivní na obou polovinách mapy. Nutno dodat, že po celou dobu hry byly armády velice vyrovnané. Bohužel pro Statse pak přišel ten kritický moment, kdy krásné dvě exploze Zestových Distruptorů rozhodly poslední souboj této série. Zest si připsal druhý bod a vyrovnal tak skóre na 2:2! 

img-responsive

Zest vs Stats 2:2 | foto: Reprofoto YouTube

5. Hra Dasan Station Zest 2:3 Stats

Poslední hra tohoto dne a i když oba hráči začali standardní strategií na mapě Dasan Station, z předchozího zápasu na této mapě víme, že tato mapa produkuje bláznivé, ale o to zajímavější hry! To však jako by v prvních 4 minutách hry neplatilo pro ani jednoho korejské hráče. Oba jako svůj tech zvolili Robotics Facity a postupně pak přidávali své Stalkery a Sentry.

Zest však nezahálel a ihned po dokončení zadal svojí Robotics Bay a měl tak namířeno k velice rychlé produkci Distruptorů. Zestovi rychlí Distrutopři se ukázali jako správná volba. Zest s nimi byl dosti aktivní na soupeřově straně mapy. A nebyl by to on, kdyby se nesnažil ukázat svojí dominanci a agresivitu. To se mu ovšem stalo osudným a po excelentní kontrole svých jednotek se najednou Stats ocitl ve velmi silném útoku na Zestově straně mapy. Po 8 minutové hře se tak Stats stalk čtvrtým, posledním semifinalistou WCS turnaje s celkovým skóre 3:2.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Čtvrtfinále StarCraft II na Blizzconu - část druhá

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.