Čtvrtfinále StarCraft II na Blizzconu - část první

Blizzcon 2016

Blizzcon je za námi a my se tak můžeme podívat na podrobný rozbor osmi nejlepších hráčů, kteří se probojovali do čtvrtfinále WCS 2016.

WCS Global Finals

WCS Global Finals FOTO: Reprofoto YouTube

1. Hra Frozen Temple ShoWTimE 0:1 Elazer

World Championship Series 2016 odstartovalo pod taktovkou komentátorského dua Maynarde a Pig zápasem německého protosse, hrajícího pod ID ShoWTimE a polského zerga, hrajícího pod ID Elazer a to na mapě Frozen Temple. Oba hráči začali hru standardně a vrhli se rovnou po hlavě do macro hry, kdy po několika minutách se třetí základnou Elazer držel svého soupeře na jeho straně mapy. První akce se odehrála v šesté minutě hry, když Elazer otestoval svého soupeře falešným dropem Banelingů a přerušil mu tak ekonomiku na dobrých 20 vteřin, což je ve StarCraftu opravdu hodně. Ovšem ShoWTimE nezahálel a otestoval reakce svého soupeře na jeho straně mapy protiútokem svou Warp Prismou, která ovšem nenadělala moc škody, protože Elazer byl perfektně připraven. V osmé minutě pak Elazer otestoval svého soupeře znovu, tentokrát prvním útokem, při němž to téměř vypadalo, že svého soupeře zastihl nepřipraveného. Něměcký reprezentant ale ukázal, že má vše, jak se říká, pod palcem a jen s malými ztrátami těžičů odrazil útok svého soupeře. Od desáté minuty se strhlo drama útoků, při nichž oba hráči briskně přesouvali své jednotky po celé mapě.

Dále jsme ve dvanácté minutě mohli vidět první velkou bitvu, ve které Elazer trpělivě odrazil velice silnou armádu svého soupeře a posunul se tak do finálního stádia své kompozice s Broodlordy, na nejž ShoWTimE neměl odpověď. A to se také ukázalo být osudným. ShoWTimE se rozhodl pro útok z druhé strany mapy a ignoroval tak Broodlordy, proti kterým neměl ani jednu ideální jednotku. Poté se oba hráči stáhli do defensivy, v níž Elazer stavěl svojí ultimátní kompozici a mezitím byl aktivní se svými Zerglingy po celé mapě. ShoWTimE se snažil stabilizovat svojí čtvrtou základnu a připravit se tak co nejlépe na kompozici svého soupeře. V šestnácté minutě přišel ShoWTimE o svou čtvrtou základnu. Ta bohužel byla pro jeho ekonomiku klíčová. Následně se dokonce nechal svým soupeřem zmást a musel tak najednou bránit svou druhou základnu, třetí základnu a aby toho nebylo málo, musel také čelit ultimátní armádě svého soupeře, na kterou bohužel nemohl stačit a Elazer tak ukořistil první hru této série.

img-responsive

Elazer vs ShoWTimE | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra King Sejong Station ShoWTimE 0:2 Elazer

Druhá hra na mapě King Sejong Station začala opět velice standardním a klidným tempem. Tlak byl samozřejmě na straně protosského hráče, jelikož již ztrácel jeden bod proti svému soupeři. Tuto hru ShoWTimE zvolil strategii s Dark Templary, kdy jeho hlavní záměr byl svého soupeře odchytit nepřipraveného. Situace se ovšem zvrtla, protože Elazer těsně předtím použil Overlord drop se Zerglingy přímo do hlavní báze německého hráče, kde zpomalil nejen jeho ekonomiku, ale také jeho protiútok s Dark Templary. Ten tak vyšel téměř naprázdno a rozhodně nepřinesl to, co od něj německý Protoss očekával. Oba hráči tak od čtvrté minuty hry doslova zkoušeli multitasking a reakce jeden druhého nepřetržitými protiútoky. Hra se poté dále stabilizovala a jedinou možnou hrozbou byla Warp Prisma s Archony.

Protože stejná strategie s drop Overlody již nefungovala tak efektivně, jako poprvé, ShoWTimE se ocitl ve vedení o téměř 25 supply, což je v zápase Protoss vs Zerg celkem značný rozdíl. Jako další čekal na publikum i komentátory doslova šok! Elazer zakomponoval do své kompozice Swarm Hosty. Nejméně používanou jednotku v Legacy of the Void. ShoWTimEova druhá základna se tak ocitla pod konstantním útokem létajících Locustů a to byl pro německého Protosse s pouhými třemi základnami velký problém. V desáté minutě ShoWTimEova obrana konečně povolila a Elazer tak mohl bez problémů konstantně útočit na všechny tři základny svého soupeře, přičemž s sebou vzal i velkou část ShoWTimEovy ekonomiky. Váhy se tak přehouply a Elazer se najednou ocitl v masivní výhodě, kterou už samozřejmě nepustil. Od té doby se ShoWTimE ocitl v boji s časem. Elazer se pokusil přesunout svůj agresivní styl hry do ekonomicky zaměřené hry, na to však ShoWTimE zareagoval protiútokem, který tolik potřeboval. Elazer však opět ukázal, že je perfektně připraven a s finálním „GG“ se tak Elazer posunul do vedení 2:0.

img-responsive

Elazer vs ShoWTimE 1:0 | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Galactic Process ShoWTimE 1:2 Elazer

Třetí hra se odehrála na mapě Galactic Process, na níž se polský zerg Elazer ocitl téměř na dosah vítězství a postupu do semifinále. Oba hráči již potřetí v řadě otevřeli klasickým způsobem a v prvních dvou minutách jsme tedy neviděli nic agresivního ani z jedné strany. Tentokrát však ShoWTimE poprvé zvolil Stargate jako svou první volbu a zaměřil se tak na odražení scoutujících Overlordů, kteří v prvních dvou hrách pomohli Elazerovi číst ve svém soupeři doslova jako v knize. ShoWTimE tak převzal nadvládu nad vzdušným prostorem mapy a byl připraven vrhnout se na ekonomiku svého soupeře. Elazer se ukázal být opět připraven a extra Queeny mu pomohly odrazit potencionální útok. ShoWTimE však kompletně změnil svou strategii, přidal Robotics Facility a začal se okamžitě připravovat na agresivní útok s Adepty, Warp Prismou a Phoenixy. Třetí základna tak sloužila spíše jako matoucí faktor této hry. Stargate se tentokrát vyplatila a Elazer tak bez jakýchkoli informací nebyl na ShoWTimEův útok s Adepty a Phoenixy vůbec připraven. „GG“ a německý reprezentant ShoWTimE ukázal, že i pod tlakem posledního života v tomto turnaji dokáže zahrát perfektního protosse.

4. Hra Dasan Station ShoWTimE 1:3 Elazer

Poslední zápas této dvojice se odehrával na extrémně malé mapě s názvem Dasan Station. Za stavu 2:1 si nemohl polský zerg přát lepší mapu. Nicméně ani tentokrát se hned po startu nic agresivního nedělo a i tentokrát jsme viděli od obou hráčů standardní opening. Ovšem toto netrvalo dlouho, Dasan Station je známa opravdu bláznivými strategiemi a jak Elazer svými Zerglingy, tak ShoWTimE svým Pylonem a Mothership Core zanedlouho zběsile útočili jeden na druhého. Elazer si ovšem řekl, že je čas být agresivní s velkým množstvím Zerglingů se rozhodl opět využít drop Overlordy a tak svého soupeře s konstantní agresí tlačil více a více k jeho základní budově v mainu. ShoWTimE se ovšem nechtěl tak lehce vzdát a vším co měl se snažil doslova dotlačit svého soupeře do poslední jednotky. Každá jednotka byla velice důležitá a bitva byla velice těsná, napínává a ShoWTimE perfektní kontrolou jednotek odrazil první Elazerovu vlnu Zerglingů. Ovšem první není poslední a Elazer s větší a lepší ekonomikou díky zlatým minerálům posílal další a další vlny Zerglingů přímo do ShoWTimEovy báze. Na obrazovce se objevilo „GG“ a pohybem vítěznou levačkou do vzduchu se Elazer stal prvním postupujícím a zároveň jediným Evropanem v WCS 2016.

 

Dark vs Neeb

1. Hra Frozen Temple Dark 1:0 Neeb

Druhý duel dne odstartovala komentátorská dvojce TotalBiscuit a bývalý WarCraft 3 a StarCraft progamer ToD.Tentokrát proti sobě nastoupili Americký KeSPA Cup šampion Neeb hrající protosse a korejský StarLeague S1 šampión a člen SK Telecom T1 Dark. Začátek zápasu na první mapě Frozen Temple vypadal téměř stejně klidně, jako zápas prvních dvou reprezentantů, kdy si oba hráči zabrali své druhé základny a začali pátrat po tom, co má jejich soupeř v této hře v plánu. Dark ovšem nenechal diváky na akci dlouho čekat a se svojí Roach Warren, zadanou v již druhé minutě hry, začal připravovat velice silný Roach, Ravager, Zergling all-in. Neeb zareagoval jak nejlépe mohl a i když použil všechny své jednotky, včetně jednoho Immortala, tak i přes veškerou snahu ztratil svou druhou základnu a se zbylou armádou obklíčen ve své hlavní základně čekal, zda jeho soupeř zaútočí, nebo se stáhne zpět.

Dark této situace využil, stáhnlsvojí armádu zpět a zabral si rychlou třetí základnu s cílem využít situaci ke zlepšení ekonomiky po silném úvodním all-inu. Neeb se tak ocitl v nelehké situaci, kdy o dvě základny pozadu v kompletní pak rozhodl poprvé vyjít na Darkovu stranu mapy. Tam ho bohužel čekalo nemilé zjištění, že jeho soupeř si již zabral čtvrtou základnu a je také velice dobře připraven na jeho útok. Neeb byl tak nucen se stáhnout opět zpátky a toho korejský reprezentant využil k masivnímu útoku s posílenou ekonomikou, na kterou již americký šampion neměl šanci reagovat. „GG“ a Dark se po velice agresivní hře ujal vedení 1:0.

img-responsive

Dark vs Neeb | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra New Gettysburg Dark 2:0 Neeb

Druhá hra odstartovala na mapě New Gettysburg téměř stejným standardem, ale tentokrát se snažil Neeb pozdržet zabrání druhé základny svého soupeře svou scoutující Probou, toho Dark ovšem využil a zabral tak velice rychle svůj Extractor, kde natěžený gas využil k rychlostním upgradům pro své Zerglingy a Overlordy. Po úvodním scoutu se oba hráči stáhli na své poloviny mapy a začali stavět třetí základny. Neeb se v této hře rozhodl využít StarGate a pomocí Oraclů si tak již od třetí minuty hry zajistil perfektní přehled na Darkově straně mapy. Dark ovšem opět nenechal diváky na akci dlouho čekat. S dokočenou třetí základnou jsme od korejského Zerga nemohli vidět nic jiného, než masivní armádu Zerglingů a Banelingů směřující k Neebově třetí základně. To Neeb ovšem nečekal a s leteckými jednotkami se ocitl v nevýhodě na zemi, která se ovšem pro něj ukázala jako velice kritickým bojištěm. S téměř dvakrát větší armádou se opět ukázala Darkova agresivita a korejský reprezentant se tak posunul do vedení nad americkým šampiónem 2:0.

img-responsive

Dark vs Neeb 1:0 | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra King Sejong Station Dark 3:0 Neeb

Poslední utkání se událo na třetí mapě King Sejong Station, kdy za stavu 2:0 visela účast amerického šampiona v turnaji na vlásku. Ovšem ani jeden z hráčů na sobě nedal znát ani špetku emocí a oba se tak do třetí hry pustili kompletně standardně. Ve třetí minutě použil Neeb svou Mothership Core pro útok na druhou základnu soupeře, ale bohužel pro něj položil Dark Shrine přesně pod Darkova scoutujícího Overlorda. Neeb se ovšem i přesto rozhodl využít své Dark Templáře proměnou v Archony a společně s Warm Prismou potrápit a udržet svého soupeře na jeho straně mapy. Dark se rozhodl odpovědět Hydralisk Denem a rychlou čtvrtou základnou. Nutno dodat, že za prvních 7 minut hry americký protoss neztratil jedinou jednotku! A byl tak na dobré cestě do jeho oblíbené části hry. Dark se však rozhodl svého soupeře zmást a jakmile odrazil scoutující jednotky, začal rychle zkoumat Lurker Den, kde plán s Lurkery byl odrazit kompozici jeho soupeře. Mezitím byl Dark na mapě velice aktivní a konstantními útoky na druhou a čtvrtou základnu si zajistil perfektní prostor a Lurkeři se také ukázali jako perfektní volba. Se skvěle připravenou ekonomikou jich Dark vyzkoumal 14 najednou a vrhl se přímo se svým agresivním stylem na čtvrtou základnu svého soupeře. Neeb byl bohužel opět odchycen nepřipraven a se ztrátou všech jednotek s detekcí se tak zakopaní Lurkeři stali osudnými pro jeho účast v turnaji. „GG“ A Dark až s děsivě chladným stylem vyřadil Amerckého KeSPA šampiona 3:0. 

Reportáž pokračuje druhou částí rozboru v samostatném článku

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Čtvrtfinále StarCraft II na Blizzconu - část první

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.