KeSPA StarCraft ProLeague po 14 letech definitivně končí

Výhra amerického hráče Neeba tak byla posledním, co se navždy zapsalo do historie KeSPA Cupu.

KeSPA

KeSPA FOTO: www.teamliquid.net

KeSPA oznámila že přerušuje svou StarCraft ProLeague a to s okamžitou platností ode dne vydání tohoto rozhodnutí - od včerejška. Tato liga byla po celé dlouhé roky plná týmů složených ze světových jedniček a v letošním roce oslavila svou 14 sezónu. Vyjádření k tomuto radikálnímu kroku vydal předseda organizace Jun ByungHun.

StarCraft ProLeague započala v roce 2003 jakožto první světová liga pro profesionální hráčské týmy. Dodnes byla nejdéle fungující eSportovou ligou na světě. ProLeague vydláždila cestu mnoha top hráčům StarCraftu a sloužila jako pilíř korejských hráčů, kteří se skrze ni stávali těmi nejlepšími na světě. Tento prestižní turnaj byl milován nejen domácími diváky, ale sledovali jej fanoušci progamingu po celém světě.

Přestože podpora fanoušků byla obrovská, za oponou vše nevypadalo až tak růžově. Od roku 2008 se liga potýkala s problémy, způsobenými zastavením přísunu velkých částek do progamingového sponzoringu kvůli globální finanční krizi. Tím se na scénu vkradly první případy smluvených zápasů a rapidní pokles počtu profesionálních týmů v soutěži.

I přes tyto překážky se KeSPA nespočetněkrát pokoušela udržet ProLeague v chodu. Vyzkoušela například podporu 8 týmů, které díky ní dokázaly splnit minimální požadavky pro vstup do ligy, podporu týmů jenž nefungují pod záštitou velkých organizací, prodej zahraničních vysílacích práv a posilování partnerských vztahů se zámořskou eSportovou konkurencí. Jen díky všem těmto aktivitám byla liga schopná pokračovat až do roku 2016. Zde však tato epická cesta končí. Bohužel už navždy.

Jun ByungHun dále uvedl, že stále klesající počet týmů i hráčů, problémy se sponzory a zápasy samotnými nakonec bohužel vedly k lítostné povinnosti oznámit ukončení ProLeague a jejich působení v pěti z celkových sedmi profesionálních StarCraft týmů, které se účastnily ligy v letošním roce. "Rozhodnutí to bylo velmi těžké a hluboce mne zarmucuje toto oznamovat", dodal.

Přestože tato legendární liga skončila, StarCraft i nadále zůstává na poli světového kompetitivního eSportu. Mezi Real Time strategiemi je doposud naprostou špičkou a skrze progamery divákům poskytuje excelentní podívanou. KeSPA se nadále bude angažovat na poli eSportu a bude se snažit najít cestu, jak podporovat progamery soutěžící na WCS Global Finals v listopadu a pokračovat v rozvíjení eSportu, jehož byla pionýrem především v Koreji. Tam se během uplynulých 14 let stal progaming národním sportem. A právě KeSPA hrála v tomto fenoménu významnou roli a nadále zůstane ve vzpomínkách obrovského množství lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: KeSPA StarCraft ProLeague po 14 letech definitivně končí

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.