Američan Neeb po 16 letech pokořil korejskou linii vítězství na KeSPA Cupu

Dokázal tak to, co se v historii StarCraft II ještě nikdy nikomu nepodařilo a stal se prvním zahraničním hráčem, který kdy získal titul šampiona korejského KeSPA Cupu.

Neeb vstupuje do historie

Neeb vstupuje do historie FOTO: Reprofoto YouTube

16 let. Přesně před tak dlouhou dobou se odehrál první KeSPA Cup a přesně tolik let trvalo, než se zahraničnímu hráči znovu podařilo zvítězit nad domácími korejskými progamery, naposledy pokořenými hráčem s nickem Grrr... právě v roce 2000, ještě za dob dnes již legendárního Broodwaru. To byly mimochodem Neebovi celé dva roky.

Tento mladý američan se tak stal prvním zahraničním hráčem StarCraft II, kterému se kdy podařilo vyhrát turnaj KeSPA na domácí korejské půdě. Nerchio ani MarineLorD nedokázali postoupit ze skupin a Neeb v poslední době předváděl na turnajích skvělou formu, ovšem nikdy se mu nepodařilo probojovat až na samý vrchol. To se ale změnilo právě na nedávném turnaji, který se zapíše do dějin progamingu.

"PvP je skvělý matchup, pro mne stoprocentně nejlepší, byl jsem proto opravdu rád, že Trap vyhrál nad TY, protože bych to měl opravdu o dost těžší", prozradil Neeb v rozhovoru před finálovým zápasem. "Můj protivník je ovšem opravdu dobrý hráč. Rozhodně lepší, než Stats, který je opravdu standardním hráčem a na rozdíl od Trapa hraje “normálně". Tohle tedy neočekávám."

Domácí progamer Trap se po vyslechnutí tohoto přátelského komplimentu vyjádřil k situaci, jenž hýbe světem StarCraftu už nějakou dobu. Rozpovídal se o jakési propasti, kterou mnoho hráčů, včetně jeho samého, pociťuje mezi korejskými a zahraničními progamery. Dodal, že po sledování herního stylu Neeba se přes tento názor velmi rychle přenesl, nicméně nehodlá věnovat domácí pohár cizinci, to je prostě nesmysl.

Kromě nadšené podpory fanoušků snad z celého světa, kteří se svorně spojili ve skandování pro amerického hráče, Neebovi do karet nahrával i fakt, že PvP opravdu prokazatelně je jeho nejlepším setupem. Jeho win rate je v tomto setupu 73.3, zatímco Trap se s PvP vyloženě trápí na nejnižší pozici jeho žebříčku s 45.5 body.

Map Pick

Neeb: Galactic Process, Apotheosis, Frozen Temple

Trap: King Sejong Station, New Gettysburg, Frost, Dasan Station

1. Hra King Sejong Station Neeb 1:0 Trap

Úvodní zápas hráči započali v cross map pozicích a v prvních minutách zvolili klasický startovní build. Neeb byl prvním, kdo úderem třetí minuty začal expandovat a později přistavěl Robotics Bay a Twilight Council. Trap se mezitím snažil harrasovat, ve skutečnosti ale spíše posílal Adepty a Oracle protivníkovi jako krávy na porážku. Neeb v 6. minutě vyslal na průzkum Phoenixe a korejský hráč si udržoval přehled o mapě pomocí stejného triku. Možná právě kvůli tomu jsme se až do 10. minuty nedočkali žádné pořádné konfrontace pomalu narůstajících armád. K prvnímu boji došlo před Trapovým prahem a domácí pohodu mu nakonec zajistili především Disruptoři. Nechal se ale předčasně uchlácholit Neebovým úhybným manévrem a do báze mu tak vklouzla partička Adeptů, která ho trošku pozlobila a vyprovokovala k útoku uprostřed mapy.

Misky vah se následně obrátily a Neeb byl tím, kdo se útíkal schovat do báze. Odtud takticky vykukoval a zanedlouho znovu pomalu vyrážel doprostřed mapy a vyčkával na 3+3 upgrady. V polovině 16. minuty pak vyrazil obhlédnout situaci na kopci a zjistil, že tudy cesta nevede. Přesunul se tedy na Trapovu první expanzi a včas se zase stáhl předtím, než jej Trap dokázal uvěznit v úzkém průchodu. Jen tak bokem pak na té druhé ničil jednu Probu zadruhou. Dostal se tak do vedení o více než 30 těžičů a chvilku poté Trap vyrazil do posledního zoufalého útoku, který ukončil první hru ve prospěch Neeba.  

2. Hra Galactic Process Neeb 2:0 Trap

Po prohře se Trap chystal na fast Phoenix opening a Neeb se sebevědomě rozhodl zůstat v bázi a ani se neobtěžovat se scoutováním a soustředil se na Warp Prism & Stalker překvapení, které pro Trapa chystal. V páté minutě k tomu pak přihodil ještě druhou expanzi a dál pomalu zvyšoval svůj náskok nad protivníkem. 4 Phoenixy v páté minutě převzaly kompletní kontrolu nad Neebovými pokusy vystrčit z báze byť jen špičku nosu. Ve chvíli, kdy se letka odvážila blíže k centru dění ji Neeb hodně rychle poslal zpět na průzkumnou trasu předstírat, že je něčemu platná.

img-responsive

2. Hra Galactic Process Neeb 2:0 Trap | foto: Reprofoto YouTube

V polovině desáté minuty se začaly již úctyhodné armády pomalu oťukávat. Na americké straně jsme mohli zahlédnout blink Stalkery i Colossy, na té korejské pak řadu Archonů v doprovodu Adeptů a Immortalů. Přestože to vypadalo na konečný zápas, Neeb se po chvíli z boje takticky stáhl a přeskupil svou armádu. Když se ujistil, že už má vše potřebné, konečně vyrazil do nekompromisní ofenzívy a donutil Trapa napsat jeho druhé gg.

3. Hra New Gettysburg Neeb 3:0 Trap

V předposlední kratičké desetiminutové hře se hráči spawnuli na spodních pozicích mapy. Pro Neeba tak bylo snadné vyslat do protivníkovy báze Mothership Core a bez sebemenšího ohrožení zabít 2 Proby. Tím protivníkovi rozhodil balanc už v počátku hry. V páté minutě pak s několika Adepty dokázal zabít Stalkera a 2 Sentry, což za oběť pár laciných jednotek rozhodně stálo. Tímto kriticky narušil Trapovu ekonomiku a když pak o tři minuty později vyrazil se svou armádou Stalkerů a Immortalů do protivníkovy báze, bylo o výsledku třetí hry rozhodnuto.


4. Hra Apotheosis Neeb 4:0 Trap

Neeb v poslední hře zvolil fast Robotics Bay a expanzi tak postavil o chvíli později než jeho oponent. Napětí z matchpointové situace bylo znát na obou hráčích, kteří opatrně postupovali mapou s prvními pár jednotkami a nepouštěli se do žádných zbytečných šarvátek. V páté minutě Neeb předvedl jednu z prvních chyb a pravděpodobně nepozorností v celém turnaji a zcela zbytečně ztratil Warp Prism při neopatrném přesunu. Tuto chybu vyvážil rychlým +2 upgradem a vyslal Observery na průzkum. Na obou stranách jsme pak viděli výstavbu třetí těžby a v sedmé minutě pak Trap vyrazil se skupinou blink Stalkerů do prvního oťukávacího útoku. Mezitím mu Neeb harrasoval těžbu a přesouval svou armádu pod jeho cliff, kde se následně obě vojska střetla v krátkém přetlačování sil. K ničemu vážnějšímu však nedošlo.

V polovině desáté minuty Neeb přišel o druhé Warp Prism a sálem to zašumělo. Zanedlouho poté se Trap vydal do útoku se skupinou 21 Stalkerů s Disruptory v zádech, ihned po příchodu do báze protivníka se ale stáhl a dalších pár minut s armádou doslova tančil okolo Neeba. Když se rozhodl využít správného načasování a vniknout na jednu z expanzí, Neeb dle očekávání na tuto návnadu skočil a celou svou armádu vyslal na obranu Nexusu. Mezitím mu ale v hlavní bázi přistál 4 DT drop a jediný Canon padl bleskovou rychlostí a umožnil tak templářům volný a bezstarostný pohyb po základně. Trap tím získal náskok o 50 power supply a do útoku tak směle vyslal I všechny Stalkery. Neeb s naprostou jistotou ustál jak DT, tak Adept drop i útlak ze strany Stalkerů. Tímto přesunul boj do středu mapy a mezitím dorovnal rozdíl v populaci.

img-responsive

4. Hra Galactic Process Neeb 4:0 Trap | foto: Reprofoto YouTube

Prestože Trapova armáda s Disruptory vypadala rozhodně hrozivěji než ta Neebova, americkému hráči se podařilo Disruptory velmi elegantně jednoho po druhém odstranit z mapy a dostat se na úroveň svého protivníka ve všech aspektech hry. V polovině 20. minuty pak Neeb svou armádu rozdělil, aby se bránil útoku na jednu z jeho nejnovějších expanzí. To Trapovi stačilo k tomu, aby vyrazil do boje se vším co měl. Byť nadělal protivníkovi značné škody, boj se nakonec vyvinul v jeho neprospěch. Ve chvíli, kdy dorazil zbytek Neebovy armády se korejský hráč musel dát na ústup a kromě jeho nejistoty se graduálně zvyšoval i rozdíl mezi ekonomickým náskokem, který Neeb pomalu ale jistě získával.

img-responsive

4. Hra Galactic Process Neeb 4:0 Trap | foto: Reprofoto YouTube

V následujících minutách jsme byli svědky několika opravdu luxusních akcí a mikrování na obou stranách. Boj neustával a jak jednotky tak i převaha se přesouvaly z jedné strany na druhou po několik napínavých minut. Limit jednotek skákal z 200 na 150 a zpět téměř mrknutím oka, nové a nové unity se přidávaly do nekončícího boje a nebylo vůbec jasné, kdo je v konkrétní chvíli favoritem na vítězství. Celý sál a pravděpodobně i celý svět však fandil Neebovi. Když pak ve 28. minutě zadal výstavbu dodatečných 9 Gatewayí, ze sálu se ozval potlesk. Od této chvíle bylo jasné, že se právě píše historie a Neeb se stane prvním zahraničním hráčem, který kdy vyhrál korejský turnaj KeSPA Cup.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Američan Neeb po 16 letech pokořil korejskou linii vítězství na KeSPA Cupu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.