Rozhovor s cosplayerem Alešem "Alim" Strmiskou

Přinášíme vám rozhovor s vítězem LanCraft cosplay soutěže Alim, který bude reprezentovat Českou Republiku na říijnovém Cosplay World Masters v Portugalsku.

Aleš Strmiska jako The Death ze hry Darksiders 2.

Aleš Strmiska jako The Death ze hry Darksiders 2. FOTO: Aleš Strmiška

Ahoj, mezi cosplayery jsi známou tváří, mnozí naši čtenáři se ale ve světě cosplaye neorientují. Můžeš nám tedy popsat, jak ses k cosplayi vlastně dostal a čemu se mimo něj v životě věnuješ?

Ahoj, už dlouho sleduji anime, jako Code geass, One pice, Fairy tail, Naruto, Steins; gate, SAO, Overlord, takhle bych mohl vypisovat hodně dlouho. Hraju taky různé hry, mezi moje nejoblíbenější patří Darksiders série, Devil May Cry, Prototype, kdysi jsem na hodně dlouhou dobu podlehl Lineage 2.  Cosplay jsem znal taky, jen mě vůbec nenapadlo, že se něco takového děje i v ČR. Minulý rok mi kamarádka řekla o tom, že existuje nějaký Animefest a jestli nechci jet. Jelikož jsem pro každou srandu, řekl jsem si, že pojedu a udělám si i nějáký ten cosplay. Nejprve jsem dlouho uvažoval, co udělám a jelikož mám rád velké zbraně, zvolil jsem si Zabuzu z anime Naruto, který má hodně velký meč.

img-responsive

Aleš Strmiska jako Zabuzu z Naruto | foto: Aleš Strmiška

Nápad a odhodlání jsi tedy měl, zkušenosti ale žádné. Jak vypadal tvůj cosplay 1.01? Kde jsi hledal inspiraci pro výrobu?

Ono nedá se říct, že bych neměl žádné zkušenosti s výrobou. Od mala jsem dělal všemožné kreativní aktivity jako modelářství, keramika, lepení z papíru, malování a díky puzzle mám na tohle i neskutečnou trpělivost. Ano, zkuste si složit 3000 puzzle kde 3/4 byla jasná modrá obloha bez mraků a zbytek moře :D Takže vyrobit meč pro mě byla hračka. Pro výrobu byla jasná volba extrudovaný polystyrén, který jsem využíval i v modelářství pro některé doplňky. A taky na zateplování samozřejmě :D. Problém přišel s oblečením. Tady opravdu můžu říct, že jsem neměl žádnou zkušenost. Takže se šlo do sekáče, kde jsem za 50Kč koupil triko, kterému jsem ustřihl rukávy, a tepláky. Jelikož mě trochu tlačil čas, na návleky na ruce a nohy nebyl čas, takže jsem to vyřešil obvazem, což v konečném výsledku vypadá snad lépe než originál.

Kolik času ti tedy celkem výroba prvního kostýmu zabrala? Troufl sis s ním rovnou do soutěže, nebo sis spíše užíval Animefest?

Výroba mi zabrala tak možná týden. Nebylo to nic složitého. Do soutěže jsem si opravdu netroufl. Spíše jsem si užíval akci a taky to,  že si mě chtějí všichni fotit :D

Takže jsi měl velký úspěch už na své premiéře. Jak po ní vypadala tvá cesta světem cosplaye?

Pro mě to byl rozhodně úspěch. Mnohem větší než jsem čekal. Takže jsem s ním projel snad všechny cony v ČR. Nakonec mě docela omrzel, proto jsem si řekl, že udělám něco nového. Jako další jsem si vybral postavu: Samurai Ryuma z anime One Piece. Takový Zombie samurai. Kimono na něj mi šila kamarádka, některé doplňky jsem si šil sám. Katanu jsem vytvořil z repliky, co se mi válela doma. Poprvé jsem ho vzal na Akicon v Praze. Myslím si, že měl úspěch, ale ne tak velký jako Zabuza. Navíc se v něm cítím dost nepohodlně, proto jsem ho měl na sobě snad jen 2x. A nakonec někdy v říjnu přišlo odhodlání pro začátek mého nynějšího kostýmu. The Death ze hry Darksiders 2.

img-responsive

Aleš Strmiska jako The Death ze hry Darksiders 2. | foto: Aleš Strmiška

V tom jsme tě s Martinem zahlédli na LanCraftu, kde sis vysloužil obdivné pohledy nejen od naší redakce. Tvůj cosplay se líbil tak moc, že jsi vyhrál první cenu, 10 000 Kč. Šel jsi do soutěže s jasným cílem vyhrát? A především, prozradíš nám tajemství svého úspěchu?

Moc děkuji. Můj úplně první plán byl, jít tam, nijak to nehrotit (jelikož jsem chtěl vyhrát Advik o týden později) a jet na Eurocosplay do Londýna. Můj plán neskutečně změnil Tanakht, který se taky účastnil soutěže. Při takové nevinné konverzaci mi řekl, že hodlá LanCraft vyhrát. V tu chvíli se ve mně vzbudila jakási šílená soutěživost a řekl jsem si, že tentokrát chci to první místo já. Asi 2 týdny jsem vymýšlel scénku, což byl boj proti nepřátulům, které vidím jen já. Vymyslel jsem choreografii pohybu, nejprve jen na 2 minuty. Po odcvičení se zbraněma jsem zjistil, že to není reálné, protože po minutě jsem v prstech nedokázal zbraň udržet. Takže jsem to opět celé předělal a zkrátil na zhruba minutu a navíc mě napadlo do hudby přidat i zvuky nepřátel a seky zbraněmi, což dokázalo dobře navodit atmosféru toho, že opravdu sekám nepřátele. Cvičil jsem to a upravoval, aby to všechno na sebe navazovalo a sedělo, asi týden vkuse. Nakonec jsem si to opakoval ještě přímo na LanCraftu a na pódium jsem přicházel s vědomím toho, že ukážu něco pořádného.

img-responsive

Aleš Strmiska jako The Death ze hry Darksiders 2. | foto: Aleš Strmiška

Při scénce jsem měl pocit, že porotu, nebo fotografku, která se pohybovala na pódiu, trefím. Nakonec to dopadlo dobře a odcházel jsem za bouřlivého aplausu s pocitem, že to stálo za to. Ale ta nervozita při čekání na výsledky byla šílená. Myslel jsem, že to bude trvat snad věčnost. Nakonec, když oznámili moje jméno, že jsem vyhrál, měl jsem neskutečnou radost, že se mi to povedlo. Poprvé jsem vyhrál nějakou soutěž. A nejenom to. Taky jsem se kvalifikoval na Cosplay World Masters do Portugalska. Jsem z toho neskutečně nadšený, i když z toho mám dost strach. :D Strašně bych chtěl poděkovat všem, co mi jakkoli pomáhali, ať už jako morální podpora, nebo mě do celého kostýmu nasoukali, či mě drželi při životě poskytováním pití. A čím jsem to vyhrál? Těžko říct. Porota se shodla na tom, že ta scénka byla epická. To jak to vše sedělo a navazovalo na sebe. Ale myslím, že to bylo taky přesvědčením a motivací k tomu, že to fakt chci vyhrát. Díky Romane.

Jak jsi docílil toho, aby se ti cosplay v rekordních teplotách, které v době konání LanCraftu panovaly, doslova neroztekl?

Toho moc dobře docílit nešlo. V praxi to probíhá tak, že někdo mi musí pozapínat ruce, nasadit paruku, všechno seštelovat a barvu, které teploty na LanCraftu daly zabrat, raději ani nezmiňuju. Akorát nevím, jak to v Portugalsku vyřeším bez helpera, nemám hadí ruce, abych si nabarvil záda, ani na sebe celý cosplay sám nedám.

img-responsive

Aleš Strmiska jako The Death ze hry Darksiders 2. | foto: Aleš Strmiška

Cosplay World Masters se koná už 23. října. Připravuješ se na tuhle obrovskou událost jinak, než na vyhecovaný LanCraft? Pojedeš opět v Darksiders 2 cosplayi, nebo chystáš nějakou novinku?

Snažím se vyhecovat sám sebe, aby to byla pořádná show. Plánuju jet se Smrťákem, ale tentokrát s novou zbraní. Jen kvůli rozměrům mám trochu strach o přepravu, proto musím zjistit co a jak.

To je určitě dobrý nápad, vzhledem k tomu, že k pozvánce na Cosplay World Masters náleží i letenka, následná doprava a ubytování. Kolik budeš v Portugalsku dní? Budeš mít čas také na poznávání místních krás, nebo plánuješ svůj čas plně věnovat cosplayi?

Měl bych tam být zhruba 4 dny. Zatím moc nepřemýšlím nad tím, co bude, ale pokud bude něco zajímavého, rozhodně to zvážím. Prozatím to beru tak, že si chci naplno užít akci a v dobrém světle předvést naši Českou Republiku ve světě. :) Budu na místě jejím jediným zástupcem, nejblíže mi bude Adu, která jede ze Slovenska.

Mají obě země oddělenou cosplay komunitu, nebo jste spíše jedna velká rodina? Existuje u nás něco jako oficiální česká cosplay skupina?

Například teď na Comics Salon v Bratislavě máme domluvenou dračí skupinku z Wowka s holkama ze Slovenska. Budeme Aspekti, já jako Nozdormu - aspekt času, Niky jako Alextrazsa - aspekt života a Maraneko jako Ysera - aspekt přírody a snů. Navíc se k nám přidá kamarád jako Malygos - aspekt magie, ale ne jako oficiální skin, ale jakožto fan art, dále pak Awaki jako Nozdormova družka Soridormi a Adu jako Chromie/Chronormu – pravá ruka Nozdormu. Žádná oficiální cosplay skupina prozatím neexistuje a ani já sám další skupinový cosplay prozatím neplánuji.

Děkuju ti za rozhovor a nezbývá, než ti popřát hodně štěstí a úspěchů na říjnovém CWM a všech následujících soutěžích.

Témata: Rozhovory
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor s cosplayerem Alešem "Alim" Strmiskou

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.