Úloha komunismu ve hrách? Rozhovor s tvůrcem nejnovější hry Black the Fall

Cristian Diaconescu spolu se svým týmem vytváří plošinovku plnou logických hádanek. Do hry vložil svoje patnáctileté zkušenosti, ale také svoje vlastní zážitky, jichž má údajně na rozdávání. Co plánuje do budoucna? Co nám prozradil o Black the Fall? To se dočtete v rozhovoru.

Black the Fall

Black the Fall FOTO: www.blackthefall.com

Sand Sailor Studio už nějaký ten rok pracuje na zajímavé plošinovce z komunistického Rumunska. Hra nás opravdu zaujala, proto jsme se rozhodli vyzpovídat vývojáře. S Cristianem Diaconescu jsme si popovídali o začátcích studia, jeho současných i budoucích plánech.

Kdy vás napadla ta myšlenka, že byste si mohli založit vlastní vývojářské studio?

Cristian Diaconescu: V herním průmyslu pracuji více než 15 let, takže přerod našeho studia z outsurcingového na to herní přišel tak nějak přirozeně. Hlavním motorem byly ale naše zkušenosti s komunismem, které jsme chtěli přenést do hry.

Jak vás napadl název vašeho studia?

Cristian Diaconescu: To je zajímavá historka... Když jsem byl malý, měl jsem takovou kovovou loďku, kterou jsem v začátcích také hodně zasazoval do svých her. A když jsem vymýšlel jméno, chtěl jsem něco, co by mě vrátilo do těchto kreativních dětských let. Tak vznikl Sand Sailor Studio.

Probleskly vám před startem vývoje Black the Fall i jiné nápady? Pokud ano, ponechali jste si nějaký z nich do budoucna?

V začátcích vypadal Black the Fall úplně odlišně, ale myšlenka byla v podstatě stejná. Byla to ta idea, do které jsme chtěli vložit veškeré úsilí a vytvořit ji tak, abychom na ni mohli být pyšní. No a nyní už plánujeme zbrusu nový projekt, který bude od naší prvotiny diametrálně odlišný, zejména po stránce hratelnosti.

Proč jste u Black the Fall zvolili zrovna období komunismu?

Komunismus byl politický režim, který hluboce poznamenal naši zemi, Rumunsko. Většina týmu se narodila a byla vychovávána během komunistické éry. Naše chování stále nese známky tohoto útlaku a toto historické období se stále podepisuje na některých veřejných institucích, chování úředníků a také obavách každého člověka. Proto jsme zvolili toto období.

Osobně jsem zastáncem tzv. Rambo stylu - tedy zabít všechno co se hýbe a jít dál. Bude mě za to hra nějak penalizovat? Budu mít větší problémy, než kdybych zvolil stealth přístup?

Viděl jsem tisíce lidí, kteří hráli Black the Fall těmito dvěma způsoby a oba dva se ve hře objevují neustále. Opatrnější hráč, jenž nesnáší umírání, se raději na chvilku zastaví, aby zjistil, jak mechanismus funguje, zatímco ten druhý,  hnaný akcí, se učí za běhu umíráním a rychlým zkoušením jiných možností.

Bude mě hra nutit spíše do plížení, nebo budu moci hrát akčnějším způsobem?

Black the Fall je náročný a zábavný, bez ohledu na hráčův přístup k hraní.

Ve hře je nutné správně komunikovat s ostatními obyvateli státu, kteří vás mohou podržet nebo zradit. Jaký to bude mít dopad na hratelnost? Budu mít těžší průchod úrovní, nebo horší konec?

Tato socializační mechanika byla dostupná pouze v počátečním prototypu a ve finální verzi je nahrazena manipulací. Ve hře budou hádanky rozličných obtížností - čím budete dál, tím těžší vás čekají.

Pro Blacka nejspíše Rumunské intermezzo skončí, po jeho odchodu ale zůstane spoustu dalších možností, jak rozvíjet hru. Plánujete tedy nějaké rozšíření nebo pokračování?

Nikdy neříkej nikdy...

Nejen od médií, ale i od fanoušků jste sklidili kladnou odezvu. Je to pro vás motivace do další práce?

Samozřejmě. Úžasná odezva, kterou jsme obdrželi, nám dává najevo, že náš příběh lidí zajímá a baví. To je ta největší odměna, jakou můžete v kreativním odvětví průmyslu obdržet.

Na závěr ještě dodáme, že hra Black the Fall vychází 11. července. Už zítra se tedy můžete těšit na recenzi a také na soutěž o jednu steam kopii hry.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Úloha komunismu ve hrách? Rozhovor s tvůrcem nejnovější hry Black the Fall

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.