Rozhovor: Ruuna se díky své zálibě v cosplayi podívala až do Litvy

Připravili jsme si rozhovor se známou českou cosplayerkou Ruunou, která velice dobře ví, že když se člověk postaví svému strachu, je schopný dosáhnout velkých věcí.

Elin Priest (TERA Online)

Elin Priest (TERA Online) FOTO: Filip Blažek

Ahoj Ruuno! Mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Jistě. Ahoj, jsem Ruuna a cosplayi se věnuji od roku 2009 s tím, že vlastnoručně jsem si začala kostýmy vyrábět až v roce 2013. Specializuji se zatím jen na šité, látkové kostýmy mých oblíbených postav z anime nebo her.

Podle čeho si vybíráš, na jakou postavu budeš dělat cosplay?
Při vybírání cosplaye mě vždy ovlivňuje charakter a vzhled postavy. Ve většině případů jde ale vzhled na první místo, protože to je prvek, kterého si na postavě všimneme hned a odvíjí se od toho i naše sympatie k ní. Takže pokud má kostým zajímavé prvky a už od pohledu se do něj zamiluju, je velice pravděpodobné, že právě tuhle postavu zahrnu do svého plánu. Nesmíme však zapomenout na charakter postavy. V případech, kdy vám třeba nebude úplně vyhovovat, bude o to větší výzvou postavu zahrát. Takhle jsem to měla třeba u Kurumi. Ta mě zaujala hned na první pohled vzhledem, svým charakterem mě však nadchnula až po shlédnutí anime Date A Live. V tomto bodu zamilovanosti nešlo udělat už nic jiného, než si ten kostým prostě ušít.

Ve kterém kostýmu si nejvíc užíváš roleplay?
Velice si užívám hraní Kurumi, o to víc je to zábavné, když lidé vědí, o jakou postavu se jedná. Zvlášť pánové mívají na tento cosplay super reakce. Další mojí srdcovou záležitostí je Euphemia, jenž je naprostým protikladem Kurumi. U ostatních cosplayů si užívám roleplay spíše ve skupinkách nebo při focení, kde mě baví hraní nejvíc.

img-responsive

Tokisaki Kurumi (Date A Live) | foto: Filip Blažek

Co považuješ za největší úspěch tvé cosplay kariéry?
Zmínila bych ráda dvě věci. První z nich je určitě vítězství v Cosplay debutu na Animefestu 2015, kde jsem úplně poprvé soutěžila. Za svůj druhý úspěch považuju účast v mezinárodním projektu European Cosplay Academy (ECA) v Litvě, kam jsem jela se skupinkou několika dalších cosplayerů z Česka.

Zmínila ses o vítězství v Cosplay debutu na Animefestu 2015. Co tě vedlo k tomu, aby ses přihlásila?
Dlouho jsem kvůli strachu z vystupování před lidmi soutěže obcházela, ale když jsem zjistila, že se bude konat soutěž pro začátečníky, rozhodla jsem se svému strachu konečně postavit. Vítězstvím pro mě tedy bylo hlavně to, že jsem se strachu zbavila a překonala tak sebe samotnou. Výhra udělená porotou byla pak už jen velkou třešničkou na dortu, která mi dodala sebevědomí a odvahu do příštích soutěží.

Další zajímavou položku na tvém listu úspěchů bylo právě ECA v Litvě. Můžeš nám tento mezinárodní projekt pro cosplayery nějak přiblížit?
Bylo to náročné jak psychicky, tak i fyzicky. Program byl však rozhodně velice zajímavý a užitečný, takže se ta vyčerpanost vrátila ve vědomostech. Naučila jsem se spoustu nových věcí a myslím, že díky tomu zlepším jak kvalitu svých kostýmů, tak i roleplay.

Ačkoliv pracuji jako elektromechanik, mé cosplaye nikdy neměly žádný světelný prvek. No a to chci právě po Litvě napravit. Mám pro tento malý pokus přichystanou i ideální postavu, kde při výrobě jejího kostýmu využiju i ostatní výrobní techniky, které jsem se v Litvě naučila. Jednalo se například o práci s PVC. O tomto materiálu jsme měli velice rozsáhlý workshop a práce s ním mě neskutečně bavila. Určitě plánuju do budoucna PVC na některý z mých projektů použít.

Vytváříš především šité kostýmy. Využiješ nově načerpané znalosti z ECA a předvedeš nám v budoucnu třeba i nějaký kostým s brněním?
Jelikož mám v oblibě především šaty, padne má volba zase spíše na kostýmy z látky než na brnění. Mám však v plánu nějaké postavy, kde je v kostýmu zahrnuté šití i tvorba brnění. Kurz z Litvy mi dodal odvahu a snad se do toho už konečně brzo pustím.

Co  říká tvoje rodina na to, že cosplayuješ? Podporují tvůj koníček?
Když jsem si ze začátku nechávala ještě šít kostýmy u švadlenky, slýchávala jsem, že utrácím peníze za hlouposti. Zlom přišel ve chvíli, kdy jsem si ušila svůj první kostým sama. Moje rodina byla úplně vedle. Teď mám u nich velkou podporu a obdiv. Jsou rádi, že se učím spoustu užitečných věcí.

Stala se ti nějaká zajímavá historka ve spojení s cosplayem?
Myslím, že jedna z nejpěknějších historek se mi stala na Comics Salonu 2013. Byla jsem v cosplayi Kudryavky Noumi z anime Little Busters! Jeden z mých fanoušků má tuto postavu moc rád, a tak jsem se rozhodla, že ho tímto cosplayem na festivalu překvapím. Hned v prvním momentu, kdy mě v kostýmu uviděl, začal jásat nadšením a poté jsem se spolu několikrát vyfotili. Chvíli na to zmizel a když se vrátil, donesl mi plyšovou Kudryavku jako dárek. Bylo to od něj neskutečně milé a nikdy na to nezapomenu.

Několikrát jsi byla pozvaná na festivaly do Polska. Mohla bys nám nějak přiblížit a srovnat tamní komunitu s tou naší?
V Polsku se mi pokaždé velmi líbilo, zvlášť když mě tam pozvali jako hosta. Komunity jako takové je pro mě těžké srovnávat. Ono je na člověku, mezi jakou partu lidí se rozhodne vstoupit. Já se ráda obklopuji veselými a přátelskými lidmi, těm z temné strany se raději obloukem vyhýbám. Myslím, že se dá všude najít jak sluníčková parta lidí, tak i ta temnější strana plná pomluv a závisti. Tohle platí zkrátka všude.

Co kromě cosplaye ráda děláš ve svém volném čase?
Většinu svého volného času trávím s přítelem a společně hrajeme všechny možné hry od Pokémonů na NDS, přes Little Bit Planet na PS4 až po Final Fantasy online na PC. Kromě hraní se věnuji opravdu všemu možnému, ať už je to sport, vaření nebo šití. Dost si užívám i sledování fantasy seriálů jako Hra o Trůny nebo Vikingové.

img-responsive

Umbreon | foto: Butrix Production

Mohla bys nám prozradit, co plánuješ v následujících měsících?
Právě začínám pracovat na svém cosplayi Nashetanie, kterou chystám na březnovou AnimeShow. Bude to můj první cosplay, kde budu vyrábět i nějaké to brnění. Takže mi držte palce! Hned po AnimeShow se vrhnu na přípravy sobotního kostýmu na AnimeFest, kde bych se chtěla zúčastnit cosplay soutěže.

Kde všude tě můžou naši čtenáři sledovat?
Nejvíc aktivní bývám na své Facebookové stránce s názvem Ruuna Cosplay. Některé z fotek však můžete najít i na mém DeviantArtu nebo WorldCosplayi.

Témata: Cosplay | GAMIFIQUE.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Ruuna se díky své zálibě v cosplayi podívala až do Litvy

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.