Hearthstone na středních školách od Nového PORG až po biskupské gymnázium

Turnaje se může zůčastnit každá škola, bez ohledu na své zaměření.

HTSS

HTSS FOTO: HTSS

Dvě školy, dva naprosto rozdílné pohledy jak na výuku, tak na Hearthstone samotný. Jak reagovalo vedení školy na požadavek možnosti organizovat turnaj v počítačové hře ve škole? Co všechno k tomu bylo třeba zajistit, nebo jak se oba organizátoři těchto školních kol k Hearthstone i turnaji samotnému staví? Na to vám odpoví zástupce školy Nový PORG Albert Teiml hrající pod přezdívkou Horaczio za tým eEriness a zástupce biskupského gymnázia ve Varnsdorfu, Ondřej Lukeš.

Jaká byla tvá cesta k Hearthstone? Chytila tě hra hned napoprvé, nebo sis na ní musel zvykat delší dobu?

Albert Teiml: S Hearthstonem jsem začal ke konci bety, kdy mi kamarád dal beta klíč, který měl navíc. Ze začátku jsem hru hrával spíše tak občas ale o prázdninách toho roku mě velmi chytla a už nepustila. Neměl jsem sice ani zdaleka všechny karty, co bych potřeboval nebo chtěl, ale začal jsem hrát turnaje, bavit se s ostatními, chodit na lanky a tak dále. Hearthstone se mi líbil ze začátku velmi, ale opravdu mě chytil až tak po půl roce casual hraní.

Ondřej Lukeš: K Hearthstone jsem se dostal skrz pro mě už zapomenutého streamera v době, kdy byl okolo Hearthstone největší humbuk. Jelikož během času stráveného v lobby při různých hrách bylo tohle ideální výplní, rozhodl jsem se si hru stáhnout. Na první zkušenosti moc vzpomínek nemám, protože to byla opravdu pouze výplň a tolik jsem to tedy nevnímal. U Hearthstone zůstávám spíše ze setrvačnosti a menší závislosti na arenkách, nicméně po tomhle turnaji plánuji skončit, protože mi to občas sežere trochu moc času. 

Kolik času denně trávíš hraním Hearthstone a jiných her?

Albert: Jiné hry už moc nehraji, případně jen nárazově. S HS je to těžší, pokud je nějaká nová a zajímavá meta, tak jsem u toho schopný prosedět klidně celý den, ale pokud už se stejné balíky omývají půl roku a máme těsně před expanzí tak chuť hrát samozřejmě opadá. Řekl bych ale, že v průměru trávím u her tak 2-3 hodiny denně.

Ondřej: Momentálně hraju ostatní hry pouze minimálně a na Hearthstone si většinou udělám daily questy a přidám dvě, tři hry. 

img-responsive

HTSS | foto: Radek Vebr

Co tě přimělo k tomu, zapojit školu do HTSS turnaje?

Albert: Viděl jsem to jako skvělou příležitost a velmi zajímavou soutěž. Sledoval jsem předešlé ročníky a moc se mi líbily. Vzhledem k tomu, že turnaje hraji více méně pravidelně, tak jsem neviděl důvod, proč školu do této soutěže nepřihlásit.

Ondřej: O lize středních škol jsem věděl už nějakou dobu a když jsem viděl článek na facebooku, ve kterém jsem po rozkliknutí zjistil, že se to tento ročník koná i v ústeckém kraji, řekl jsem si, proč to nezkusit. Pár lidí hrajících Hearthstone tu je, aspoň bude sranda.

Tím jsi částečně odpověděl i na mou další otázku. Účastníš se kromě HTSS i jiných turnajů v Hearthstone?

Albert: Od začátku roku, jsem byl zatím každý víkend na LANce, i když teda zatím moc víkendů nebylo. Hraji i všemožné online turnaje, jak domácí tak zahraniční.

Ondřej: Vůbec, o víkendech ani přes týden nemám čas kvůli koníčkům a zájmům a vzhledem k tomu, že hs turnaje jsou na dlouho, tak se do mého rozvrhu moc nehodí. Je to hlavně basketbal, který mi zabírá hodně času, občas posilovna a sporty všeobecně. Pak taky moje milovaná prokrastinace při studiu. No a kdykoli mám čas,tak dojíždím za přítelkyní.

img-responsive

HTSS | foto: Radek Vebr

Jaké byly reakce studentů na HTSS turnaj na jejich škole? Jak jste mezi ně zprávu o turnaji rozšířili?

Albert: Po pravdě jsme zprávu ještě moc nešířili, protože jsme museli nakonec přehodit datum, ale dostali jsme velmi pozitivní ohlasy. Ptali jsme se spolužáků i jsme obešli pár tříd, abychom zjistili, jaký bude o turnaj zájem. Turnaj středních škol v esportu je určitě něco nového, ale něco, co má velké ohlasy a byli jsme překvapení, kolik lidí vlastně Hearthstone hraje.

Ondřej: V mojí třide na to všichni zareagovali kladně a co se ostatních studentů týče, byla zatím pouze vytvořena akce na facebooku, s tím, že jsme pozvali lidi o kterých víme, že Hearthstone hrají. Až nám přijdou plakáty od organizátorů akce, zajdeme ještě do jednotlivých tříd a rozhlásíme to ústně.

Jak vypadá taková organizace školního turnaje? Co všechno je třeba zařídit?

Albert: No nejprve jsem musel kontaktovat samotné organizátory HTSS a turnaj u nás domluvit. Poté dostat povolení od ředitele a celý turnaj s ním probrat včetně určení data. Pak přichází techničtější stránka věci, jelikož musíme dostat HS na školní počítače a zajistit propagaci turnaje. V této fázi jsme teď. Ještě je potřeba vyvěsit letáky, pověsit oznámení na stránky školy, informovat lidi přes FB a nakonec propagovat turnaj před samotnými třídami.

Ondřej: Vyplnil jsem dotazník, počkal na odpověď, poté jsem zašel za zástupcem ředitele a dohodli jsme to. Oznámil mi, že Hearthstone zná, protože k nám dřív chodil hráč GarO z eEriness a s ním se o tom parkrát bavil. Turnaj u nás musi probíhat mimo výuku vyjma odpoledního vyučovaní. Počítačovou učebnu a ipady nám propůjčili bez problému.

img-responsive

HTSS | foto: Radek Vebr

Troufáš si odhadnout, kolik je na tvé škole hráčů Hearthstone? Byť jen občasných?

Albert: S hrou jako HS je to velmi těžké odhadnout. Jelikož se dá hrát HS i na mobilu, tak si hru vyzkoušelo nespočet lidí a skoro každý ji občas zapne. Otázka je, kde je tedy ta hranice, kdy člověk je "hráčem Hearthstonu" a třeba i dorazí na školní turnaj. Když jsme se byli v jedné třídě zeptat ohledně případného zájmu, tak zhruba čtvrtina té třídy měla s HS zkušenosti. Také se velmi často stává, že jdu po chodbě a vidím někoho, jak zrovna hraje a přemýšlí nad tahem.

Ondřej: Myslím si, že u nás na škole se to hearthstone hráči zrovna moc nehemží, co vím, tak většina lidí prošvihla ten největší boom a ikdyž momentálně vím o pár lidech co by hráli rádi, nemají kvůli té hromadě adventur a expanzí šanci postavit nějaké lepší balíčky a tak jim hraní dlouho nevydrží, jelikož jsme všichni chudá mládež, co musí utrácet za jiné věci.

Budeš se na školní kolo nějak zvlášť připravovat? Míříš za vítězstvím?

Albert: Na školní kolo se asi budu připravovat jako na jakýkoliv jiný turnaj a rád bych postoupil dále. I když se HS věnuji na škole asi nejvíce tak vím, že máme spoustu kvalitních hráčů. Navíc ve hře jako HS se může stát skutečně cokoli, ale to je přesně ten důvod, proč to všichni hrajeme (i když jsme pak občas salty).

Ondřej: Celá moje příprava bude o tom, že převezmu pár balíčků z internetu a budu doufat v patřičnou dávku rng. Samozřejmě, vyhrát chce každý, uvidíme jak se bude dařit.

img-responsive

HTSS | foto: Radek Vebr

Zahraješ si třeba večer předtím víc her než obvykle?

Albert: No nejdříve se pokusím odhadnout metu a to, co lidi budou obecně brát. Pak se pokusím vymyslet vlastní line-up tak, abych měl dobré matchupy a "metu" zcounteroval. Poté balíky prostě trénuji, dělám kosmetické úpravy, bavím se o tom s ostatními apod.

Ondřej: Určitě ne, tímhle způsobem se připravovat nebudu. I přes to, že chci vyhrát, turnaj je pro mě hlavně o zábavě a nepotřebuju to nějak hrotit.

Je něco speciálního, co bys chtěl vzkázat středoškolským hráčům Hearthstone? 

Albert: Určitě doporučuji si nejprve zjistit, co se hraje. Pomáhají stránky jako hearthpwn nebo streamy. Člověk nemusí nutně net-deckovat ale inspirace je fajn. No a v momentální metě asi není, co řešit a do decku prostě hodit patchese, který z něho zase rychle vyletí 

Ondřej: Nic speciálního, jen neustále opakované slovní spojení - hodně štěstí, myslím, že každý hráč Hearthstonu ho hlavně v jeho dnešním stavu potřebuje. 

Témata: HTSS
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Hearthstone na středních školách od Nového PORG až po biskupské gymnázium

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.