Rozhovor: Shappi si díky cosplayi splnila svůj obrovský sen

Vyzpovídali jsme nadanou polskou cosplayerku Shappi, která byla minulý rok hostem na Animefestu v Brně.

Cosplay

Cosplay FOTO: Studio Zahora

Ahoj! Mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Ahoj všichni! Moje jméno je Aleksandra a svoji tvorbu prezentuji pod jménem Shappi Workshop. Velice mě těší! S výrobou kostýmů jsem začala už v roce 2009 a v tomto koníčku pokračuji dodnes. Na cosplayi nejvíce zbožňuji výrobu brnění, rekvizit a křídel, které se staly mou specialitou. Mám to opravdu blízko k hernímu průmyslu, nejen jako hráčka, ale také přímo spolupracuji s herními společnostmi na cosplayích, akcích a organizaci soutěží.

Který z tvých cosplayů máš nejraději?
Mám doma opravdu hodně kostýmů, které miluji a mají své místo v šatníku. Nejvíc jsem hrdá na kostým Brunhilde ze Zangeki no Reginleiv, Azira a Kayle z League of Legends, Mercy z Overwatch a Bellonu ze Smite.

img-responsive

Cosplay | foto: Studio Zahora

Kolik kostýmů obvykle zvládneš za rok vyrobit?
To záleží na konkrétním roce a také na tom, kolik mám ve svém soukromém životě momentálně povinností, moje škola je občas dost náročná. Nedávno jsem byla opravdu hodně aktivní a za pouhých šest měsíců jsem zvládla dokončit hned devět kostýmů.

Cosplayuješ hodně postav ze hry League of Legends. Hraješ i jiné hry?
Samozřejmě! Mám ráda MOBA hry jako Smite, Heroes of the Storm, ale zbožňuju taky RPG a strategické hry. Moje nejoblíbenější hra ze všech je Odin Sphere.

img-responsive

Cosplay | foto: Studio Zahora

Tvým posledním cosplayem je Mercy ze hry Overwatch. Proč sis vybrala zrovna tuto postavu?
Byla jsem kontaktována společností Blizzard a polskými vývojáři z CDP.pl, ke spolupráci na jejich premiéře ke hře Overwatch v Polsku. Mercy byla kostýmem, který mi asi nejvíce seděl - jsem obří fanoušek křídel, její jasné barvy a milá osobnost ke mně přímo promlouvaly. Byla pro mě obrovskou výzvou - nikdy předtím jsem nepracovala s tolika novými technikami na jednom kostýmu! 3D tisk, laserové ořezávání křídel z plexiskla, magnetické připínáčky a mnoho dalšího! Celkově mi cosplay trval vyrobit asi měsíc a jsem opravdu šťastná, že jsem ho dokončila včas.

Který z tvých cosplayů byl zatím nejvíce finančně náročný? Stála ta investice za to?
Myslím si, že jedny z mých nejdražších cosplayů byly Azir z League of Legends, Mercy z Overwatch a Brunhilde ze Zangeki no Reginliev. Všechny tyto kostýmy byly docela drahé, stály mě mnoho času a námahy. Pracovala jsem na nich několik měsíců a snažila se ušetřit peníze, abych mohla koupit materiál a zároveň neumřít hlady. Celkově opravdu stály za to, jsem na ně pyšná a zároveň šťastná, že jsem se k nim odvážila.

img-responsive

Cosplay | foto: Studio Zahora

Upřednostňuješ šití nebo tvorbu brnění?
V nedávné době jsem se snažila vytvořit více šitých kostýmů, ale pořád jsem člověk věrný brnění. Výroba brnění mi přijde zajímavější a vypadá to více fantasy. Hodně si nošení brnění užívám, ale také se snažím, aby na nich byly i části s látkou.

Vlastníš nějaké cosplaye, které jsou občas nepohodlné, a je bolestivé se v nich pohybovat? Jsi ochotná pro své výtvory trpět?
My, cosplayeři, jsme jeden šílený druh lidí, haha. Nestaráme se o bolest tak dlouho, dokud můžeme být ve svých oblíbených kostýmech a já nejsem jiná. Neustále trpím v nepohodlných botách, těžkých křídlech a částech brnění, těsných popruzích atd... Ale nesnažím se to nějak přehánět - vždy piju vodu, snažím se sedět kdykoliv je to možné a plánuju svůj kostým nosit rozumně. Nejdůležitější částí je být opatrný už při výrobě kostýmu, je opravdu velice snadné se zranit. Moje ruce jsou pokryté jizvami z vylamovacího nože a tavící pistole. Není to nic, na co bych měla být pyšná a neustále připomínám ostatním cosplayerům, aby byli při výrobě opatrní.

Co považuješ za svůj největší úspěch cosplay tvorby?
Myslím si, že mým největším dosaženým úspěchem je první místo v European Cosplay Gathering 2013. Jedná se o jednu z největších cosplay soutěží v Evropě a díky tomuto vítězství jsem začala věřit jak v sebe, tak i ve své schopnosti. Zároveň mě začali zvát na akce a mohla jsem tak cestovat jako cosplay host do mnoha různých zemí a tím se mi opravdu splnil sen!

Minulý rok jsi byla hostem na Animefestu v Brně. Jak se ti líbila naše cosplay komunita a akce celkově?
Animefest byl doslova nářez! Jsem z Čechů naprosto unešená, na Animefestu byli všichni příjemní a milí k lidem ze zahraničí. Úroveň cosplayů v Česku je šílená - porotcovala jsem jen začátečnickou kategorii cosplay soutěže a už i tam jsem našla spoustu úžasných kostýmů. Těmto lidem můžu předpovědět jen a jen skvělou kariéru. Také jsem byla ohromena zahajovacím ceremoniálem Animefestu - ne mnoho zemí v Evropě je ochotných udělat takovou show jako ji udělali Češi na téhle akci, odvedli jste dobrou práci!

Co kromě cosplaye ráda děláš ve volném čase?
Hrozně ráda cestuju! Hned po cosplayi je cestování mým největším koníčkem a díky mým kostýmům můžu tyto dvě záliby spojit dohromady. Také mám velice ráda hry a filmy. To mi bere veškerý můj volný čas, pokud teda nějaký mám. Haha!

Kde všude mohou naši čtenáři sledovat tvou práci? Jaké jsou tvé plány v následujících měsících?
Doporučuju vám mě sledovat na sociálních sítích, kde najdete denní aktualizace z mého života i následující projekty.

Facebook : https://www.facebook.com/ShappiWorkshop/
Mail : shappiworkshop@gmail.com
Instagram : https://www.instagram.com/shappiworks...
Twitter: https://twitter.com/ShappiWorkshop
Snapchat : @shappiworkshop

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Shappi si díky cosplayi splnila svůj obrovský sen

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.