Rozhovor s Ketrin - Katarínou jak v cosplayi, tak i v civilu

Vyzpovídali jsme jednu z nejznámějších českých cosplayerek.

Exiled Morgana

Exiled Morgana FOTO: Milos Mlady Photography

Ahoj! Mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Ahoj, mé jméno je Katarína, ale lidé mě znají spíše jako Ketrin. Je mi 26 let a nikdo mi to nevěří *smích*. Aktuálně žiju v Praze a cosplayi se věnuji od roku 2011. Na této zálibě mě nejvíc baví výroba brnění (armorů) a prezentace v cosplayi samotném. Ve svém volném čase hraju PC hry, sleduju anime a jezdím na herní a anime cony.

Zmínila jsi, že ráda hraješ hry. Jaké?
Popravdě řešeno s prací na ně není bohužel tolik času jak bych chtěla, ale mám ráda různé žánry her. Mojí srdcovkou je herní série HoMam (Heroes of Might and Magic) a hodně mě bavilo hrát i Darksiders. Ale můžu hrát také hry typu Life is Strange, Don´t Starve, popřípadě starší hry jako například Jazz Jackrabbit, Prince of Persia, Aladin apod. Z onlinovek klasika v podobě League of Legends a v poslední době mě hodně chytnul Overwatch. A to není zdaleka vše.

img-responsive

Uriel | foto: Yume Ookami

Cosplayuješ už celkem dlouhou dobu. Jaký byl vlastně tvůj úplně první cosplay?
První (dá-li se tomu vůbec říkat cosplay) byla Hallibel z anime Bleach. Tehdy jsem netušila, co je to cosplay a celý kostým se skládal jen z upravené bundy a ostříhaných kalhot. V té době nebylo dostupných tolik tutoriálů a absolutně jsem netušila, že existuje něco jako Worbla nebo EVA foam. No a podle toho ten cosplay i vypadal.

Kolik kostýmů momentálně vlastníš? A který z nich nosíš úplně nejraději?
Těžko říct. Hodně z mých starých cosplayů je už zničených a vyhozených a několik jich není ani moc dobrých - viz mé anime cosplaye a herní začátky. Ale momentálně použitelných kostýmů mám asi 5-6 z původních cca dvaceti. Nejraději z nich mám rozhodně Katarinu z League of Legends, ale můj nový cosplay Uriel z Darksiders jí začíná dost konkurovat (Uriel ale není čistě jen moje tvorba, velkou zásluhu na ní má i můj partner Ali).

img-responsive

Katarina cosplay | foto: Milos Mlady Photography

Neplánuješ ty starší kostýmy opravit nebo vyrobit kompletně znovu? Nebo se raději zaměříš na úplně nové projekty?
Některé ze starších projektů předělávám. Patří mezi ně třeba Exiled Morgana, Katarina nebo Akali (League of Legends). Při volbě, který kostým budu opravovat, hraje roli mnoho faktorů. Jeden z nich je fakt, jak mi cosplay sedne a také jaký mám k němu vztah. Ale obecně raději vytvářím nové projekty.

V poslední době ses začala zaměřovat spíš na herní cosplaye. Proč ta změna? Plánuješ se časem vrátit ke cosplayování anime postav?
Když jsem začínala s cosplayem, netušila jsem, že se dají cosplayovat i "ne-anime" postavy. Když jsem pak uviděla zahraniční cosplayery v League of Legends cosplayích, byla to jasná volba pro pokračování mého tvůrčího zájmu. hry mám totiž mnohem raději než anime. Navíc je v anime občas těžké najít postavu s armory a dobrou zbraní - tento typ cosplayů preferuji. Popravdě musím říct, že nesnáším šití a anime cosplaye jsou plné šití. Také mi mnohdy herní postavy připadají detailněji a zajímavěji provedené. Aktuálně nemám v plánu žádné anime cosplaye, ale člověk nikdy neví.

Na svém kontě máš spoustu cosplayů ze hry League of Legends, díky kterým jsi opravdu známá. Jaký další charakter z této hry plánuješ cosplayovat?
Myslím si, že League of Legends cosplayů mám už opravdu dost a ráda bych se tedy zaměřila i na jiné hry. Proto momentálně žádný cosplay z LoLka neplánuju. Ale aspoň se snažím vylepšovat ty starší z nich. V této době vylepšuji cosplay Exiled Morgany.

img-responsive

Exiled Morgana | foto: otaku with camera

Který z tvých cosplay projektů byl zatím nejvíc finančně náročný? A stála ta investice za to?
Rozhodně Uriel! Výdaje na její cosplay jsem zatím nepočítala a možná raději ani nebudu, ale bavíme se určitě o cca sedmi až osmi tisících jen za materiál. A rozhodně to za to stálo. Ten cosplay jsem si neskutečně zamilovala a už se moc těším, až Ali a Michael dodělají svoje projekty z Darksiders, abych mohli podniknout nějaké epické hromadné focení.

Představ si, že bys měla propůjčené maximální možné zkušenosti ve všech směrech cosplayování, ale mohla bys je využít pouze na výrobu jednoho cosplaye. Který cosplay by to byl?
To je docela těžká otázka. Nenapadá mě žádná konkrétní postava, jelikož své cosplay nápady měním každých pět minut - proto také dopředu neuvádím své cosplay plány *smích*. Ale nejspíš bych si vybrala nějaký opravdu epický ohromný full-armor s křídli a zbraní, nebo něco hodně náročného s použitím latexu. Něco na způsob Dread Queen ze Smitu.

Našla bys na cosplayi něco, co tě vyloženě štve?
ŠITÍ! Nikdy mě nebavilo a nikdy mi to moc nešlo. A samozřejmě mě nebaví hateři, což jsou lidé, kteří úmyslně snaží někoho shodit a ublížit mu. Kritika je fajn, ale v téhle komunitě mi připadá, že se lidé jen snaží najít do koho by "kopli" - naštěstí ne všichni.

Účastníš se cosplay soutěží? Pokud ano, vyhrála jsi nějakou? Pokud ne, proč?
To je docela jednoduché. Neumím prohrávat a nemyslím si, že by kvalita mých cosplayů byla na tak vysoké úrovni, abych se mohla účastnit soutěží na vyšší úrovni. Ale do budoucna bych se ráda některé soutěže zúčastnila. Zatím jsem byla jen v jedné takové vážnější soutěže na LanCraftu 2015 a tam jsem nedopadla moc dobře.

Jak se tvoje cosplay kariéra změnila s nástupem do zaměstnání? Je těžké skloubit práci s cosplayem?
Je to výrazně náročnější na čas. Člověk má sice více peněz na materiál, ale na tvorbu samotnou už mu zbývá jen opravdu málo času. Takže bych řekla, že je to spíš horší. Rozhodně není moc času na jiné koníčky.

img-responsive

Marauder Ashe | foto: Skiu Photography

Kde všude můžou naši čtenáři sledovat tvou práci? A v příštích měsících chystáš za novinky?
Můžete mě sledovat na mojí facebookové stránce, kde pravidelně přidávám fotky a aktuality ohledně mé cosplay tvorby. Veškeré mé budoucí projekty jsou nejasné, neurčité a tajné cosplaye, které bych nerada zveřejňovala. Ale určitě plánuju cosplay ze hry Overwatch a pak ještě jeden funny projekt, do kterého mě zlákal Ali. Tak uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne. Pokud chcete být víc v obraze, mrkněte na mou stránku.

Jsou tu ale i věci, které mám dopředu promyšlené a to je účast na některých conech. V následujích měsících bych se chtěla podívat jak na české festivaly (Festival Fantazie, Advík, Natsucon), tak i na zahraniční akce (Nyaaa v Litvě, Fotocon v Polsku a Eurocosplay v Anglii). Snad se na všechny z nich dostanu.

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor s Ketrin - Katarínou jak v cosplayi, tak i v civilu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.