Rozhovor: Ayaku sice neukradla Hermioně obraceč času, na festivalech ji přesto uvidíte dvakrát

Tato brněnská cosplayerka vyhrála se svým pohádkovým cosplayem soutěž Cosplay debut na letošním Animefestu.

Lydia Carlton

Lydia Carlton FOTO: Kentaro Schiffer E.H

Ve dnešním rozhovoru vám představíme cosplayerku Ayaku, která na letošním Animefestu zvítězila v soutěži Cosplay debut. Soutěže se zůčastnila s docela netradičním cosplayem, který však potěšil nejednoho návštěvníka festivalu. Její zážitky ze soutěže a detaily z její cosplay kariéry si můžete přečíst níže.

Ahojky! Mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Ahoj všichni, jmenuji se Andrea, ale většina lidí mě asi zná pod přezdívkou Ayaku. I když na to ani zdaleka nevypadám, je mi 23 let. Žiju v Brně a pracuji jako dentální hygienistka/sestra v zubní ordinaci. Mám sestru dvojče. Cosplayi se věnuji už od střední školy, ale do soutěže jsem se odvážila až teď. Zaměřuji se spíše na šité cosplaye, u kterých mě nejvíc baví výroba těch drobnějších a detailnějších součástí.

Je známo, že tvé dvojče Arisu je také cosplayerka. Máte společné cosplay projekty nebo nějaké chystáte až do budoucna?
Ano, s mojí sestřičkou máme za sebou společný projekt sestřiček Joy z Pokémonů, Alisi a Ling ze hry Tekken a také roztomilé poníky z pohádky My Little Ponny. Co bude dál zatím nevíme

img-responsive

Alisa a Ling (Tekken) | foto: Filip Blažek

Která z vás dvou se začala cosplayi věnovat dřív? Jak často si vás lidi pletou a jak na to případně reaguješ?
Začala s tím Arisu a já se jí pak nechala inspirovat. Lidi si nás pletou jak v civilu, tak i v cosplayi. I když v cosplayi se tomu jde občas vyhnout, protože každá vlastníme jiné kostýmy. Z dálky se však může někdy zdát, že na akci chodí jen jedna a neustále se převléká (smích). No a když si nás lidi spletou, moc na to už nereaguju. Většinou se jen uculím a řeknu, že jsem její sestra dvojče.

Letos ses na Animefestu zúčastnila Cosplay debutu se svým cosplayem Leontýnky ze známého českého filmu. Co tě vedlo k výběru této postavy? A jak lidé reagovali na tuto nevšední volbu?
Nápad na tento cosplay jsem dostala během každoročního sledování pohádek o Vánocích. Přišlo mi to jako hrozná škoda, že nikdo necosplayuje tyhle super postavy, které máme přímo před nosem. Je to opravdu velké množství nevyužité cosplay inspirace. Leontýnku jsem si vybrala jednak kvůli její výšce (sama jsem malinká) a také kvůli dětskému vzhledu. Samozřejmě v tom hrála roli i oblíbenost pohádky, protože ji mám fakt hrozně ráda. Myslím si, že mě někteří návštěvníci ani nepoznali, no a ti co ano, tak byli opravdu nadšení, protože jsem cosplayovala jejich oblíbenou postavu z dětství a nebo i jen proto, že byl ten cosplayo opravdu originální. A taky se jim líbila moje taška (smích).

img-responsive

Leontýnka | foto: Kuroni

Sázka na tuhle postavu se ti určitě vyplatila, protože jsi Cosplay debut vyhrála. Jak bys soutěž zhodnotila? Byla jsi nervózní?
Ano, byla jsem hrozně nervózní, ale to spíš jen ráno doma. Když jsme přijeli na výstaviště, tak jsem se pomaličku začala uklidňovat no a během vystoupení jsem se musela soustředit na scénku, takže nervozila zalezla někam do koutku.

Uvažuješ, že se příští rok na Animefestu přihlásíš do hlavní Cosplay soutěže?
Zatím nevím, pořád se ještě rozmýšlím. Cosplay si rozhodně šít budu, ale jestli se přihlásím, to se rozhodnu možná až v den, kdy se spusti registrace do soutěže.

Jak už jsi předtím několikrát zmínila, upřednostňuješ šité cosplaye. Cenou za první místo v Cosplay debutu ale byla worbla, která se používá hlavně na vytváření brnění. Co s tí provedeš? Dočkáme se od tebe někdy i nějakého armoru?
Pásky na kostým Leontýnky jsou také z worbly, takže ji nejspíš použiju na podobné drobnosti i na budoucí projekty. Celého armoru se ode mně určitě nedočkáte, možná tak nějaké kombinace, kde by stejně převládala šitá část. Také bych si z worbly mohla třeba vytvořit nějakou zbraň.

Co tě na cosplayi baví nejvíc?
Baví mě kompletně celá výroba, ale dost si užívám i samotné nošení cosplaye a roleplay. Prostě všechno od začátku až do konce, co s cosplayem souvisí.

Který z cosplayů byl pro tebe zatím nejtěžší? Ať už se jednalo o výrobu, roleplay nebo jiný aspekt cosplaye.
Docela těžká otázka. Mně přijde, že na každém mém cosplayi bylo něco, z čeho mi vstávaly vlasy na hlavě. Ale největší problémy co se týče výroby jsem měla s Ling. I když se to nezdá, tak mi dala výroba dost zabrat a navíc vše kromě paruky a bot jsem dělala sama (i když i toto dvě části jsem musela ještě doupravit). Kvůli tomuto cosplayi jsem poprvé šila kraťasy, namísto abych si je koupila a našila na ně jen detaily.

img-responsive

Mew Ichigo | foto: Filip Blažek

Představ si, že bys měla propůjčené maximání možné zkušenosti ve všech směrech cosplayování, ale mohla bys je využít pouze na výrobu jednoho cosplaye. Který by jsi zvolila?
Já na obří cosplaye moc nejsem (možná je to dáno mou výškou), takže nějaký gigantický armor bych si nevytvořila i kdybych to uměla. Spíš bych si zvolila nějaký detailní šicí cosplay s nějakou pěknou rekvizitou, která by mohla i svítit. Ale zatím jsem nenašla žádný konkrétní charakter, který by mi na tohle všechno seděl. Nevíte někdo o něčem?

A nějaký vyloženě vysněný cosplay máš?
Těch je (smích), ale z těch pro mě složitějších je to cosplay Elsy (jarní verze) a Popelky od režiséra Kennetha Branagha.

Kolikrát si na sebe vezmeš cosplay než ho uložíš do skříně ke spánku? Opravuješ i starší cosplaye a bereš si je po čase znovu na nějaký festival?
Přiznám se, že málokdy si vezmu na con nějaký cosplay dvakrát, ale jsou i výjimky jako třeba cosplayi Eveeho nebo Lacus. Většinou si ho znovu neberu z důvodu recyklace, protože některá část poslouží na nějakou jinou v dalším cosplayi. No a nebo je po conu v takovém stavu, že se nevyplatí ho opravovat a radši si udělám jiný. Spousta cosplayů je pak prostě ve skříni a když nastane nějaká rychlo akce, tak si vyberu jeden z nich.

img-responsive

Anastázie | foto: Filip Blažek

Kde všude můžou naši čtenáři sledovat tvůj práci? A co chystáš za novinky v příštích měsících?
Nejvíce příspěvků vkládám na svoji cosplay stránku na Facebooku. Pak mě můžete najít ještě na Worldcosplay.net, kde jsou už ale jenom fotky hotových cosplayů no a pak ještě na mém DeviantArtu. Osobně mě můžete potkat na conech, kde jsem všem k dispozici, pokud teda nejsem zrovna zaneprázdněná.

V přístích měsících se chystám pracovat na svém dalším cosplayi, kterým je Lumiere z anime Kiddy Grade. Světlo světa spatří na Natsuconu, který se koná na konci léta v Praze. No a pokud se poštěstí, tak by se na mé stránce mohli časem objevit i nějaké nové fotky Leontýnky.

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Ayaku sice neukradla Hermioně obraceč času, na festivalech ji přesto uvidíte dvakrát

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.