Cosplayi se věnuje 12 let a pořád jej miluje. Rozhovor s Cosbabe

Vyzpovídali jsme talentovanou londýnskou cosplayersku původem z Německa, která bude na letošním Animefestu jedním z porotců cosplay soutěže.

Sailor Moon (Cosbabe)

Sailor Moon (Cosbabe) FOTO: Annie Fischinger Photography

Animefest 2016 je už téměř za dveřmi. V dnešním rozhovoru vám představím předposlední porotkyni cosplay soutěže - Cosbabe.

Ahoj! Mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Ahoj, moje jméno je Kathy, známá též jako “Cosbabe”. Jsem cosplayerka původně z Německa, ale už několik let žiji ve Velké Británii. Cosplay jsem poprvé objevila ve čtrnácti letech a ihned mě toto podivné umění naprosto ohromilo. Odmalička jsem fanoušek japonských komiksů a celkově i kultury Japonska. Když se na západě začal zvyšovat zájem o cosplay, propadla jsem tomu úplně. A o více než deset let později cosplayování pořád miluji! 

img-responsive

Hestia (Cosbabe) | foto: Annie Fischinger Photography

Na který ze svých cosplayů jsi nejvíce pyšná?
Cosplay, na který jsem nejvíce pyšná, je určitě kostým princezny Serenity. Vždy jsem snila o tom, že si ho jednou vyrobím. Je tak nádherná, že ji nedokážu slovy ani popsat. Nikdy jsem si ale nemyslela, že budu dostatečně šikovná na to, abych ji dokázala vyrobit, ale minulý rok jsem se odhodlala a zkusila to. Použila jsem strašně moc různých materiálů, stejně tak několik druhů vyšívání, aby mohl vzniknout ten nejhezčí kostým vůbec a můžu říct, že jsem na sebe pyšná, jak se mi to nakonec povedlo.

Na své facebookové stránce máš přes 100 tisíc fanoušků. Dá se při tomto množství followerů cosplayem živit?
Momentálně pracuji jako grafická designérka a cosplay je jen můj koníček. Samozřejmě, že kdybych se jednou mohla živit jen cosplayem, bylo by to úplně super, ale byl by to strašně velký skok. Zatím jsem spokojená s tím, co mám teď.

Na Animefestu 2016 se zhostíš role cosplay porotce. Bude to tvoje první zkušenost s porotcováním?
V porotě už jsem byla několikrát, jako třeba na německé kvalifikaci pro World Cosplay Summit, které jsem se také sama před lety zúčastnila. Porotcovala jsem však také jiné soutěže a přehlídky na festivalech a conech, na které jsem byla pozvaná jako host. Nemůžu se dočkat, až uvidím, jaké cosplaye a soutěže jsou v jiných zemích, jako třeba právě u vás.

Podle čeho si vybíráš postavy, které budeš cosplayovat?
Vyrostla jsem hlavně na anime a manze, takže inspirace je jasná, postava musí mít hlavně místo v mém srdci. V posledních letech se ale zaměřuji i na postavy z filmů, seriálů a komiksů. U těch se rozhoduji většinou podle toho, jak se mi líbí design kostýmů, nebo taky podle lidí, kteří mi navrhnou, že se na danou postavu hodím.

Jsi původem z Německa, ale žiješ v Londýně. Jak moc rozdílné jsou cosplay komunity v těchto zemích a úroveň cosplaye celkově?
Je to víceméně stejné, obdobné plusy i mínusy. Všimla jsem si ale, že Německo je mnohem více soutěživé a nemyslím jen v soutěžích, ale i ve výrobě nebo samotném focení. Velká Británie je naopak klidná a pohodová, což může být tím, že cosplay je tu pořád brán spíše jako senzace.

Jak často dodržuješ roleplay? Jen na pódiu, nebo se s postavou ztotožňuješ častěji?
V minulosti jsem se na pódiu vyskytovala dost často, nicméně nyní jsem odešla do “důchodu” a zaměřuji se na jiné aspekty cosplayování, jako je samotná výroba, používání odlišných materiálů a technik. Roleplay si většinou nahrazuji u focení, aby se lépe zachytily emoce postavy.

Vlastníš nějaký cosplay, o kterém bys mohla říct, že ho zároveň miluješ i nesnášíš?
Moje princezna Serenity je přesně takový kostým. Je tak nádherná a jsem na ni pyšná, ale nosit ji je opravdu děsivá noční můra, obzvlášť na festivalech kvůli strašně dlouhým šatům. Musím se tak pořád ohlížet, jestli je vše v pořádku a nechtěj, abych se rozpovídala o paruce, takže jen krátce - ptačí hnízdo.

img-responsive

Princess Serenity (Cosbabe) | foto: Annie Fischinger Photography

Byla jsi už někdy v České Republice?
V České republice jsem byla s rodiči na prázdninách, když jsem byla menší. Tohle bude první návštěva z pohledu cosplaye a už se nemůžu dočkat. O cosplay komunitě v ČR jsem slyšela pouze samou chválu, takže se velmi těším, až tyto lidi poznám osobně.

Znáš nějakého českého cosplayera?
Znám pouze ty, kteří se prosadili na mezinárodní scéně, ale zatím žádného osobně. To se však snad brzy změní.

img-responsive

Black Cat (Cosbabe) | foto: Annie Fischinger Photography

Co kromě cosplaye ráda děláš ve volném čase?
Jelikož jsem grafická designérka, tak obecně mám ráda kreativní věci. Nezáleží na tom, jestli je to ilustrace, fotografie, nebo cokoliv jiného. Hlavně, že můžu upustit uzdu fantazii. Občas taky hraju s kamarády online hry.

Už máš vymyšlený svůj cosplay plán na Animefest?
Ano, vlastně mám! Určitě s sebou vezmu yukata verzi Rei Ayanami z Neon Genesis Evangelion, abych byla sladěná s Aonir Cosplay, která půjde jako Asuka. Dále si vezmu Sailor Venus z Sailor Moon Crystal, protože si to přeje strašně moc lidí. Na třetí den připravuji menší překvapení, snad ho stihnu připravit včas. Zatím můžu říct toto - Je strašně roztomilá, ale zlobivá upírka s růžovými vlasy. (Jméno postavy už bylo prozrazeno na její facebookové stránce a jedná se o Krul Tepes z anime Owari no Seraph, pozn. redakce)

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Cosplayi se věnuje 12 let a pořád jej miluje. Rozhovor s Cosbabe

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.