Rozhovor: Vyrobit se dá téměř všechno, tvrdí Made In Titan

Ve dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali jediného mužského cosplay porotce na Animefestu 2016.

KOPRKON

KOPRKON FOTO: David Macháček

Když už jsme si začínali myslet, že bude letošní cosplay porota na Animefestu čistě v ženském složení, přišla tato mužská posila v podání Karla alias Made in Titan. Ten bude porotcovat Cosplay debut, ve kterém soutěží hlavně cosplay začátečníci.

Ahoj! Mohl by ses našim čtenářům v krátkosti představit?

Zdravím. No, co o sobě říci. Jsem Karel, pocházím z Prahy a již se řadím do kategorie „Cosplay over 30“. Ve fandomu se pohybuji přes 16 let a vstoupil jsem do něj dveřmi s nápisem Star Trek. Co se týče samotného cosplayování, tak mé začátky jsou spojené s amatérským divadlem a cony - jak samotným hraním, tak i výrobou rekvizit na jednotlivá představení či akce. Své první dva ST kostýmy jsem si nechával šít, a tak za svůj skutečný počátek cosplayingu považuji až rok 2010, kdy jsem vyráběl kostým Chewbaccy. Ve stejné době jsem přišel i s brandem Made In Titan, pod kterým své výtvory prezentuji.

img-responsive

Thórovo kladivo | foto: Made In Titan

Podle čeho si vybíráš postavy, které budeš cosplayovat?

Postava mě musí něčím zaujmout. Nevybírám si mé oblíbené postavy ani postavy, které jsou charakterově zajímavé. Ten impulz je povětšinou nějaká zajímavá část kostýmu, či nějaká výrobní nebo technologická výzva. Prostě něco nového, co bych si vyzkoušel.

Byl jsi už někdy na Animefestu?

Letošní ročník bude pro mě premiérovým, a proto je mi ctí, že jsem byl přizván jako porotce do soutěže Cosplay Debut.

Letos tedy zasedneš v porotě Cosplay Debutu. Už jsi někdy předtím porotcoval nebo se jedná o tvou premiéru?

Nebude to pro mě bude premiéra. Již jsem zasedl v porotě na PragoCosplay, konkrétně v prvním ročníku a pomáhal jsem i jako člen realizačního týmu, čili zkušenosti mám.

img-responsive

Štít - Captain America | foto: Made In Titan

Budeš patřit mezi ty mírnější porotce nebo budeš naopak přísný? Na co se budeš při hodnocení nejvíc zaměřovat?

Určitě nebudu nikterak přísný, spíše takový střed. A na co se při hodnocení zaměřím? Díky svému výrobnímu zaměření, se budu dívat hlavně na detaily a doplňky kostýmů. Potěší mě netradiční či výraznější výrobní postupy či materiály. Dále se pak samozřejmě těším na samotný roleplay.

Letos budou porotkyně v přesile, protože jsi jediným mužem v porotě. Jak se k tomu stavíš? Vyhovuje ti to anebo bys uvítal nějakou chlapskou posilu?

Popravdě mám dámskou společnost rád, navíc tak krásných dam. To, že jsem jediným mužem v porotě i kvituji (smích).

img-responsive

Kostým pro dceru (Astrid, Jak vycvičit draka) | foto: Lukáš Krása

Už máš vymyšlený cosplay plán na Animefest?

Abych pravdu řekl, tak si na cosplay plány moc nehraji. Finální kostým, který si vezmu na akci, se může změnit i třeba minutu před odchodem z domu. Ale je pravdou, že od zítřka už musím začít na něčem pracovat. Chtěl bych na AF přijít v něčem novém, ale poslední rok a půl mi zabral fan-seriálový projekt na motivy Star Treku – Star Trek: Diplomacy, kde jsme si s dalšími nadšenci vyzkoušeli něco nového. A to sice stavbu reálných kulis – můstek vesmírné lodi z 24. století. K tomu jsme si všechny kostýmy, masky a rekvizity vyrobili sami.

Co tě na cosplayi baví úplně nejvíc?

Samotná výroba, testování postupů a materiálů. S oblibou tvrdím, že vyrobit se dá téměř všechno. Nejvíce si však věřím s výrobou pomocí forem ať už pro doplňky, zbraně či přímo částí kostýmů, jako jsou celo-hlavové masky, nebo protetické části. S kolegy z Lion Base ovládáme techniku vakuového tváření armorů. Tlačíme např. Clone Trooper armory z animovaného seriálu Star Wars: The Clone Wars. Zkrátka se mi líbí, když mi pod rukama vznikne např. z hlíny forma a následně odleji z latexu masku. Prostě z tekutiny zhmotnit pevnou část kostýmu.

img-responsive

Výroba Star Wars cosplaye | foto: Made In Titan

Zmínil jsi Lion Base, jsi členem této organizace? Jak ses k ním dostal?

Organizace Lion Base je českým zastoupením celosvětové kostýmové organizace Rebel Legion, která se zaměřuje na podporu charitativní činnosti prostřednictvím kostýmů ze světa Star Wars. Chodíme na dětské dny, do nemocnic, spolupracujeme s charitativními organizacemi jako například s Kapkou naděje, Aplou, Help psem, účastníme se akcí, které pořádají vlastníci licence pro Star Wars. Díky tomu nám Lucasfilm, potažmo Disney, propůjčují licenci na výrobu kostýmů pro naše účely. Jsem sice trekkie, ale kostýmy ze Star Wars univerza jsou atraktivnější a cosplayer se na nich opravdu vyřádí. Díky této organizaci mohu spolupracovat s dalšími nadšenci pro tvorbu kostýmů a různých výrobních postupů. Vzájemně si pomáháme, radíme. Jsme po celém světě, zveme se vzájemně na akce, cony. Je to neuvěřitelná síť návodů a rad od ostatních cosplayerů. Ale tím hlavním důvodem proč jsem v LB je ona charitativní činnost. Není nic krásnějšího než rozveselovat vážně nemocné děti upoutané na lůžka přímo v nemocnici. Přinášíme jim tam jejich oblíbené postavy a hrdiny. A jako bonusem je posvěcení SW cosplayů přímo vlastníkem licence, což se tak často nestává.

Který z tvých projektů byl zatím nejvíc finančně náročný? Stála ta investice za to?

Můj nejnáročnější a nejdražší projekt je Star Trek: Diplomacy a investice do toho určitě stála za to. A co se týče cosplayingu, často vyrábím cestou forem a zde vždy vzniká investice, ale díky tomu mohu výrobky replikovat. Jsem tedy schopen pro členy LB vyrobit například celý Star Wars Cantina band.

img-responsive

Maskování pro film | foto: Annie Štefánková

Našel by jsi na cosplayování něco, co tě vyloženě štve?

Nic tak závažného mě nenapadá. Jen namátkou snad rozdělování na západní a východní cosplay, ale to je opravdu prkotina. Cosplay dělám pro zábavu, trávení času s kamarády se stejným koníčkem a pro charitu.

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Vyrobit se dá téměř všechno, tvrdí Made In Titan

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.