Rozhovor: Letos si dávám od větších soutěží pauzu, říká Arashi

Vyzpovídali jsme talentovanou českou cosplayerku Arashi, která vyhrála již několik tuzemských cosplay soutěží a dvakrát nás reprezentovala v zahraničí

Yennefer

Yennefer FOTO: Filip Blažek

V minulém rozhovoru jsme vám představili Starbit cosplay, která na Animefest přijede až z dalekého Norska. Dnes tu pro vás máme českou cosplayerku Arashi, která u nás patří mezi přední cosplayery. Letos usedne do porotcovského křesla v Cosplay debutu na Animefestu, konajícího se v Brně.

Ahoj Arashi! Mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Nazdar čtenáři, jsem Arashi, občanským jménem Eliška a studuju a žiju v Brně. Už od malinka jsem se orientovala umělečtějším směrem a když jsem se dozvěděla, že existuje nějaký cosplay, byla to láska na první pohled. Začala jsem v roce 2008 a od té doby jsem aktivní jak na conech, tak na kostýmových soutěžích.

img-responsive

Chang´e | foto: Filip Blažek

Dva roky po sobě jsi vyhrála soutěž na Animefestu a reprezentovala nás na Eurocosplayi v Londýně. Netoužíš po hatricku? Proč ses letos rozhodla vyměnit soutěžení za porotcovské křeslo?
Řekla jsem si, že si letos dám od větších soutěží trochu pauzu. Od roku 2008 jsem vždycky jedna z prvních nadšených zapsaných ve formuláři pro Animefestní cosplay soutěž, ale letos už se mi nějak nechtělo. Za těch osm let, co soutěžím, se celá soutěž a přístup k ní velice změnil. Dříve to byla taková sranda, zábava, lidé si tam velice pomáhali a přáli si každou výhru a každý úspěch. V současné době jsou ty soutěže mnohem více o konkurenci a kompetici (není se čemu divit - ceny bývají stále hodnotnější) a to už mě zas tolik nebaví, protože, věřte tomu nebo ne, nejsem moc soutěživý typ a do soutěží jsem vždycky chodila hlavně kvůli kamarádům a atmosféře. Je možné, že se za rok nebo dva do velkých soutěží zase vrátím, ale teď potřebuju pauzu.

Na Animefestu si zkusíš porotcování poprvé nebo už máš nějaké předešlé zkušenosti?
Porotcuju už asi dva nebo tři roky, většinou na menších akcích. Má větší porotcovská zkušenost byl loňský Advik. Porotcuju vždycky přísně, sama na sebe jsem velice kritická, takže tohle aplikuji i na ostatní. Nejsem ale protivná můra, protože to má za výsledek jen odrazování soutěžících (sama jsem si to zažila, takže vím, jak člověku snižuje morálku, když je na něj porotce protivný). Ještě nevím, jak bude samotné porotcování probíhat a co se při něm bude hodnotit, sama se ale pokaždé hodně dívám na scénku a dodržování detailů na kostýmu.

img-responsive

Indiana Jones | foto: Filip Blažek

Už máš nějaký cosplay plán na Animefest? Překvapíš něčím novým nebo vsadíš na starší kousky?
Cosplay plán se letos těžce odvíjí od toho, jak budu stíhat školu. Pokud by vše vyšlo ideálně, ráda bych zrealizovala dětský sen a udělala kostým z posledních Heroes, konkrétně silovou hrdinku za Akademii. Další dny ještě nemám úplně rozvržené, ale patrně budu někde běhat jako jedna z promo postaviček z letošního tématického Animefestího videa.

Máš nějaký vysněný cosplay, který bys někdy chtěla zrealizovat? (pokud bys měla neomezené peníze, čas a zkušenosti)
Moje vysněná postava byla už dlouho Regina z Once Upon a Time, kterou jsem si splnila loni, takže... já nevím... asi víc jejích verzí? Jinak dva kostýmy nad kterými sním, ale na které teď nemám objektivně postavu, jsou Black Cat ze Spidermana a Enchantress z Thora. Takže možná jednou.

Který z tvých cosplayů byl zatím nejvíce finančně náročný? Stála ta investice za to?
Nejvíc finančně náročné byly červené šaty na Reginu z loňského roku. Materiály vyšly na něco přes deset tisíc, ale rozhodně to stálo za to, protože je to jednak má vysněná postava (viz. výše), tak asi i můj nejnáročnější a nejpovedenější kostým.

Máš raději šití nebo tvorbu brnění (armoru)?
Spousta lidí mě bere za primárně šicího cosplayera, protože všechny mé větší kostýmy v poslední době byly hlavně o šití. Nejraději dělám od obojího trochu a ráda to v kostýmech kombinuji. Ale pravda je taková, že kdybych si měla opravdu vybrat, vyberu si rekvizity a armory. Šití ve své podstatě nesnáším, vždycky u něj nadávám, vztekám se, hysterčím a vyvolávám satana.

img-responsive

Evil Queen | foto: Kentaro Schiffer E.H

Kterou ze svých postav nejraději roleplayuješ? Jak často roleplay dodržuješ?
Snažím se roleplay dodržovat na větších srazech, soutěžích nebo prostě v momentě, kdy je na mě nějakým způsobem upoutána pozornost. Držet roleplay 24/7 nezvládám a ani si nemyslím, že je to nutné. Nejraději mám asi Thora - můžu se legálně chovat neohrabaně, můžu být hlasitá, práskat skleničkama o podlahu a přecpávat se.

To pak musí být veselo, když se kolem mihle nějaký Loki.

Pokud toho (nebo tu) Loki znám a jsme na stejné roleplayové vlně, tak rozhodně.

Našla by jsi na cosplayování něco, co tě vyloženě štve a nemáš to ráda?
Pomluvy a očekávání od lidí, co tě neznají. Takových těch, co tě jednou někde zahlédli, něco si o tobě poslechli a od toho momentu jsou schopní vykládat celý tvůj životní příběh. A taky nenávidím, když má člověk ulepené ruce od vteřiňáku!

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Letos si dávám od větších soutěží pauzu, říká Arashi

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.