Rozhovor: Starbit cosplay přijede na Animefest až z Norska

Vyzpovídali jsme nadanou cosplayerku z Norska, která bude letos jednou z porotkyní cosplay soutěže na Animefestu v Brně.

Tauriel

Tauriel FOTO: Starbit cosplay

K Animefestu neodmyslitelně patří cosplay soutěže. O vítězích rozhoduje porota, která je složena ze zkušených cosplayerů, které organizátoři zvou z různých končin Evropy. Letos si do porotcovského křesla sedne i norská cosplayerka Starbit cosplay. U této příležitosti jsme se rozhodli, že ji trošku vyzpovídáme a představíme ji zdejší cosplay komunitě.

Ahoj, mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Ahoj! Jmenuju se Ida, ale lidé mě znají spíše jako Starbit cosplay. Jsem dvacetitříletá fotografka a cosplayerka z Norska. Cosplayi jsem se začala věnovat už v roce 2011. Tento rok budu jedním ze členů poroty v cosplay soutěži na Animefestu 2016. Téhle příležitosti si neuvěřitelně cením a jsem za ni opravdu vděčná.

Který z tvých cosplayů máš úplně nejraději? Proč?
Vybírání oblíbeného cosplaye je pokaždé velice těžké, protože je to jako vybírat si jen jedno ze svých mnoha dětí. Haha! Vždycky se se svými cosplayovanými postavami dost sžiju. Ale dost se vracím ke cosplayi Katniss a Daenerys, takže na vrcholu mého žebříčku oblíbenosti jsou nejspíš tyhle dva cosplaye.

img-responsive

Daenerys | foto: Starbit cosplay

Jaká je tvoje nejoblíbenější část cosplayování? Co si nejvíc užíváš?
V cosplayování si nejvíc užívám chvíle, během kterých se líčím, fotím a pak edituju fotky. Takže v základě si užívám tu "prezentační" část cosplaye. Šití a výroba armorů je taky zábava, ale většinou se raději podívám na konečnou podobu cosplaye pěkně pokupě.

Upřednostňuješ cosplaye s brněním nebo bez něj?
Do výroby armorů jsem se pustila teprve před nedávnem a musím říct, že je to opravdu kopec zábavy! Většina mých cosplay zkušeností je sice v oblasti šití, ale nemůžu říct, že bych ho díky tomu upřednostňovala. Obojí je velice zábavné a užitečné.

Jsi členem nějaké cosplay skupiny?
Já a někteří z mých norských cosplay přátel jsme známí jako Vikingové. Není to tak, že bychom to nějak plánovali. Prostě nám tak začali říkat, když jsme společně prvně navštěvovali festivaly v Anglii. Jsem též zakladatelkou skupiny Inquisition Squad, která se věnuje cosplayováním hry Dragon Age a jsem velice hrdá, že můžu být její součástí.

img-responsive

Inquisitor Lavellan | foto: Starbit cosplay

Na Animefestu 2016 se zhostíš role cosplay porotce. Bude to tvoje první zkušenost s porotcováním?
Porotcování jsem si poprvé vyzkoušela na Desuconu 10 v roce 2015, kde jsem se po celou dobu opravdu dost bavila. Bylo velmi vzrušující vidět všechny ty cosplayery zblízka a pracovat společně s ostatními porotci na zvolení vítěze. Návrat do porotcovského křesla si na Animefestu pořádně užiju.

Znáš nějaké české cosplayery?
Bohužel nemůžu říct, že bych některé znala. Ale už se opravdu těším až se s nimi v dubnu potkám a seznámime se. Poznávání nových cosplayerů z ostatních zemí opravdu miluju.

Byla jsi někdy v České republice?
Ne, nebyla. Budu v Česku úplně poprvé a velice se těším. O Česku jsem neslyšela nic než samou chválu, takže to vypadá, že je to naprosto úžasná země.

Máš už nějaký cosplay plán na Animefest 2016?
Nějaké nápady už mám, ale nic ještě není vytesáno do kamene. Vím, že několik lidí chce, abych si vzala něco z Dragon Age, takže jim to MOŽNÁ splním.

Účastníš se cosplay soutěží? Vyhrála jsi některou z nich?
Zúčastnila jsem se již několika soutěží. Na své první jsem vyhrála cenu za nejlepší výstup, která byla opravdu krásná a motivující! Taky jsem se zapojila do cosplay soutěže na Hobbitconu, která byla opravdu skvělá. V tomhle roce se plánuju účastnit dalších soutěží, protože je to něco, co chci určitě dělat mnohem častěji. Soutěže mě motivují, abych podávala ten nejlepší možný výkon.

Na jakém nejdražším projektu jsi kdy pracovala?
Proboha! Pokaždé když dělám na cosplayi, tak se snažím na peníze moc nemyslet, ale vypadá to, že nejdražší byla zatím Elsa z Ledového království. Elsa byla můj první komplikovaný a časově náročný cosplay na jakém jsem kdy pracovala a jsem opravdu ráda, že jsem ho dokázala dokončit. Ale pořád je na něm ještě hodně věcí, které bych chtěla vylepšit. Všeho všudy je to zatím můj největší cosplayerský úspěch. Každopádně si myslím, že moje cosplay plány na letošní rok Elsu určitě v mnoha směrech překonají. Haha!

img-responsive

Elsa | foto: Starbit cosplay

Jak dlouho ti průměrně trvá vytvořit jeden kostým do posledního detailu?
Upřímně, záleží přímo na určitém kostýmu. Některé kostýmy jsem zvládla vytvořit během dvou týdnů a méně, nad některými jsem strávila měsíce. Obvyklou délku však odhaduju asi na měsíc i s nějakými těmi přestávkami.

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Starbit cosplay přijede na Animefest až z Norska

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.