Rozhovor: Soutěže moc v oblibě nemám, říká vítěz BlizzCon soutěže v Cosplayi

Papa Cosplay, letošní král BlizzCon cosplaye se nám vyzpovídal na otázky ohledně své kariéry a výroby výherního kousku.

Papa Cosplay

Papa Cosplay FOTO: Blizzard Entertainment

Jak dlouho cosplayuješ a jak jsi se k tomuto koníčku dostal?

Cosplayovat jsem začal v roce 2006 během pařížského karnevalu, na který jsem si vyrobil kostým Želvy Ninja! V tu dobu jsem však ještě nevěděl, že nějaký cosplay existuje, pro mě to byl jen karnevalový kostým. Rok na to jsem udělal kostým na Goldoraka, který byl vyrobený z kartonu. Dodnes je to jediný kostým z anime/mangy, který jsem vyrobil.

Tvůj vítězný kostým byl celý vyrobený z kůže. Proč sis vybral zrovna tento materiál?

O kůži jsem se začal zajímat někdy na začátku roku 2014. Přemýšlel jsem nad tím, jaký cosplay bych měl udělat na Gamescom. Chtěl jsem dělat nějaké roboticky stylované brnění z Blizzard univerza. Nedlouho poté jsem na internetu zahlédnul obrázek Medieval Aquamana od Prince Armory. Vypadal opravdu hodně luxusně, a proto jsem se rozhodl, že udělám brnění z kůže. Ve světě World of Warcraft je mým vůbec nejoblíbenějším brněním Gronnstalker set.

Do této chvíle jsem s kůží nikdy nepracoval a neměl jsem vůbec představu jak z ní něco vyrobit. Ale z internetu se dá naučit opravdu všechno. Na francouzské stránce o larpu jsem našel vše, co jsem na výrobu potřeboval.

img-responsive

Výroba z kůže | foto: Papa Cosplay

Byla soutěž na Blizzconu tvou první?

Během let už jsem byl v několika soutěžích. Od roku 2006 jich bylo celkem 5 (když počítám i Blizzcon 2015). Úplně tou první byla soutěž na mé střední škole během karnevalu. Soutěže moc v oblibě nemám, protože jako soutěžící musíte vždycky dlouho čekat v zákulisí a propásnete většinu programu festivalu. Na druhou stranu si však můžete popovídat s ostatními cosplayery o tom, jak co vyrábějí. Na Blizzconu 2015 se mi soutěž velice líbila, protože všichni tři porotci byli opravdu hodně zkušení cosplayeři. Byl tu dokonce Glenn Hetrick!

Jak dlouho jsi na kostýmu pracoval? Je jednoduché zkombinovat cosplay s prací?

Od prvního nákresu na papír až po konečnou montáž jsem na brnění odpracoval asi 1000 hodin čisté práce (přes 6 měsíců). Pokud to dobře spočítáme, činí práce asi 40 hodin týdně. Je to jako mít půl roku před Blizzconem dvě práce na osmi hodinový úvazek. Pracující člověk ve dne, cosplayer v noci. Musím říct, že si příště můj čas na kostým líp rozvrhnu, protože to tempo nebylo vůbec příjemné.

Přestože jsem na kostýmu pracoval dokonce i o svátcích, během posledního měsíce před dokoncením jsem si přál, abych byl dočastně nezaměstnaný, ale to si nemůžu dovolit.

Jaký byl tvůj úplně první cosplay?

Společně se třemi kamarády jsme šli na karneval za Želvy Ninja. Ke vší smůle jsem však neměl fialovou látku (Donatello), takže jsem byl nakonec žlutá želva. Kostým byl opravdu špatný! Jako materiál jsem použil kartón a levný pomalovaný ochranný oblek.

img-responsive

Gronnstalker set | foto: Papa Cosplay

Byl jsi někdy v České republice? Znáš nějaké naše festivaly a cosplayery?

Ne, nikdy jsem v České republice nebyl, ale cestuju opravdu hodně a získal jsem spoustu přátel z mnoha různých zemí, takže jsem si jistý, že v České republice jednoho dne skončím. Je to jen otázkou času. Je dost možné, že jsem s některými českými cosplayery už do kontaktu přišel, ale po sdělení jména se většinou rovnou věnuju otázkám ohledně výroby cosplaye, a tím přeskočím vlastně všechny osobní otázky.

Ve výrobě brnění jsi opravdu hodně zběhlý. Jak jsou na tom tvé zkušenosti v šití?

Sešivačka a lepidlo to jistí. :D Ale přál bych si naučit se šít, abych si udělal nějaký jednoduchý cosplay. Pokaždé cestuji se dvěma obřími kufry, ve kterých tahám jen jeden kostým. Takže by se mi hodily nějaké zkušenosti se šitím, abych si mohl vyrobit lehký a pohodlný kostým, který nezabere skoro žádné místo.

img-responsive

Papa Cosplay | foto: Papa Cosplay

Jaká byla cena za první místo na Blizzconu? Na co výhru použiješ?

První cenou v soutěži na Blizzconu byly peníze a možnost se objevit v některé hře od Blizzardu. Peníze pokryjí náklady na příští kostým a zaplatí mi i ten vítězný. Ta druhá část výhry zabere ještě nějaký čas, ale moc bych si přál, aby se ve hře Heroes of the Storm jednoho dne objevil Medieval Space Marine skin.

Témata: Cosplay | Blizzcon 2015
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Soutěže moc v oblibě nemám, říká vítěz BlizzCon soutěže v Cosplayi

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.