Na svůj velký úspěch spíše čekám, říká Germia. Rozhovor nejen o cosplayování

Jméno Germia můžete již nějaký čas vidět ve spojení s nejznámějším českým týmem eSuba, kde hraje Counter Strike za Ladies tým. V posledních letech se vrhla i na Cosplay, kde se proslavila kvalitními kostýmy s mnoha detaily. V rozhovoru pro Gamifique se rozpovídala o cosplayování, ale i o dámském zastoupení v kompetitivním hraní.

Germia

Germia FOTO: datgermia.deviantart.com

Začneme největší herní akcí v České republice, čímž byl Road to Blizzcon, kde jsi v cosplayerské soutěži získala druhé místo. Dá se říct, že to pro tebe byl velký úspěch, či snad největší, ve tvé dosavadní cosplayerské kariéře?

Byl to určitě jeden z mých největších úspěchů, druhé místo na tak velké akci je opravdu čest. Nebrala bych to však jako největší úspěch mé "kariéry", přeci se koncept soutěže blížil spíše soutěži popularity a nešlo již tolik o cosplay samotný a jeho složky, jako je crafting, roleplay, detaily, které se hodnotí na pravých cosplayerských soutěžích

Co tedy lze považovat za tvůj největší úspěch? 

Na svůj velký úspěch spíše čekám. Chtěla bych se kvalifikovat na zahraniční akci typu Eurocosplay nebo Cosplay World Masters, kde bych mohla reprezentovat ČR - to by pro mne bylo asi největší docenění mé práce

Ty se cosplay věnuješ relativně krátce a máš tři kostýmy, je to tak?

Ano, věnuji se mu cca rok, rok a půl a mám tři kostýmy

Přesto si jako laik troufnu říci, že všechny tvé dosavadní práce jsou na precizní úrovni. Co podle tebe rozhoduje o kvalitě výsledného kostýmu?

Těžko říci, jak moc talentovaný člověk musí být, aby udělal dobrý kostým. Myslím, že co se týče povahových vlastností, je důležitá zvídavost, nadšení pro věc a i určitá šikovnost a vynalézavost. O kvalitě kostýmu však nejvíce rozhodují použité materiály, trpělivost, dostatek času a financí a sebekritika.

img-responsive

Germia | foto: datgermia.deviantart.com

V Česku má cosplay poměrně široké zastoupení a řadu fanoušků. Jak jsou na tom podle tebe čeští cosplayeři v porovnáním s těmi zahraničními? Myslíš, že kvalita českých cosplayů může konkurovat těm za našimi hranicemi?

Nejsem součástí scény tak dlouho, takže si asi nemohu dovolit naší scénu nějak hodnotit, ale co se týče toho, co jsem viděla, řekla bych, že naše scéna začíná být konkurenceschopná až v poslední době. Objevuje se zde čím dál více talentovaných lidí, jejichž práce proráží i za hranice a to je známka toho, že jsme na dobré cestě.

Prozradíš nám, jak máš v hlavě další kostýmy a jaké cosplaye bys ráda realizovala v nejbližší době? 

Musím říct, že to je otázka úplně nejtěžší, protože, jak určitě každý cosplayer ví, plánu je v hlavě více, než se vůbec dá zvládnout. Ale právě teď pracuji na Headhunter Caitlyn z League of Legends, což bude na dlouhou dobu můj poslední cosplay z této hry. Jedná se o cosplay šampionky ostrostřelkyně ve skinu inspirovaném filmem Predátor.

Další kostým, na který se vrhnu, bude pak Haven Palladin z Might & Magic Heroes VII, kde bude zas mnoho práce s armorem a moc se na to těším, pak moje srdcovka - Anna Valerious z filmu Van Helsing a Big Sister z Bioshocku 2 - steampunkový kožený kostým, na který se také fakt těším

Kromě cosplaye se také věnuješ počítačovým hrám, konkrétně jako členka týmu eSuba.ladies. Dodnes spoustu lidí překvapuje, že i dívky hrají počítačové hry, podle průzkumů je ale až 40% hráčů právě ženského pohlaví. Jak pohlížíš tady na to téma?

Ano, je to pravda, hrajeme CS:GO a řekla bych, že na celkem dobré úrovni. Co se týče procentuálního podílu hráček, číslo, které se mnohým může zdát dost vysoké, mne neudivuje. Věřím, že i mnoho dívek zasedne k počítači, aby se odreagovalo a odpočinulo si. Nehrají však asi takové hry, jako třeba já a moje spoluhráčky, a když ano, tak ne zcela na kompetetivní úrovni. Věřila bych, že mnoho z dívek ani neví, že lze hrát počítačové hry kompetetivně a zůstanou jen u singleplayerů a oddychového multiplayeru her jiného typu

img-responsive

Germia | foto: datgermia.deviantart.com

Podle tebe tedy ženy mohou ženy na poli profesionálního esportu konkurovat mužům, např. co se rychlosti a reflexů týče? Např. ve strategických hrách není dámské zastoupení příliš velké, v FPS hrách je to podstatně lepší.

Myslím si, že neexistuje žádné fyziologické omezení, které by ženám bránilo být i lepší, než ti nejlepší mužští hráči. A je jednoduché vysvětlit, proč to tak není. Je totiž mnohem jednodušší najít jedince, který by v sobě spojoval nadšení pro hru, talent, byl by pro hru schopen obětovat osobní i profesionální život, nebo zanedbávat školu, mezi tím obrovským množstvím mužů, kteří hře věnují, než mezi tím zlomkem žen, které se hře věnují. Tipla bych, že CS:GO na nějaké lepší úrovni hraje v CZ/SK tak max. 30 zástupců ženského pohlaví. Množství mužů je proti tomu nesrovnatelné. A jak říkám, najít mezi takovou hrstkou žen jedince, který by spojoval všechny aspekty tvořící vrcholového hráče, je téměř nemožné. Myslím, že si hry v dnešní době zapne mnoho lidí, do kterých bychom to dříve neřekli. Hry nejsou škodlivé a mnoho jich rozvíjí myšlení, reflexy, týmové cítění aj. a může tak pozitivně ovlivňovat člověka stejně tak jako jakýkoliv sport

Podobně jako se mění pohled na ženy - hráčky, mění se ve světě i pohled veřejnosti na hráče, hráčskou komunitu i na progaming jako takový. Pozoruješ z pohledu profi hráčky podobnou změnu vnímání i u nás?

Myslím, že už společnost konečně dospívá do fáze, kdy se hraní začíná přeměňovat ze zábavy pro pár "nerdů" do mainstream zábavy pro masy a vnímat konečně jako sport. Proces tedy zatím není u konce, ale určitě jsou již nyní první náznaky, že se počítačové hry mohou stát velkým konkurentem tradičních sportů

Témata: Germia
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Na svůj velký úspěch spíše čekám, říká Germia. Rozhovor nejen o cosplayování

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.