Rozhovor: Český Cosplayer Ali získal třetí místo na Cosplay World Masters

Aleš "Ali" Strmiska, se kterým jsme vám před nedávnem přinesli rozhovor, se stal třetím nejlépe oceněným cosplayerem na světě.

Aleš Strmiska vyhrál s cosplayem Death třetí místo na Cosplay World Masters 2015

Aleš Strmiska vyhrál s cosplayem Death třetí místo na Cosplay World Masters 2015 FOTO: Cosplay World Masters

"Popularita cosplaye v Česku poslední rok neuvěřitelně roste. Cosplayerů přibývá, stávají se nedílnou součástí mnoha akcí a naši cosplayeři slaví úspěchy i na zahraniční scéně. Úspěch Aliho se 3. místem na CWM je toho důkazem a osobně mě hodně těší, i když se proslýchá, že měl dopadnou ještě lépe. O to větší je to motivace do budoucna :).
Alimu tímto gratuluji a děkuji za skvělou reprezentaci a ostatním cosplayerům přeji nekončící radost v tom, co dělají" uvedl Lukáš "Jump" Vobecký, pořadatel LanCraftu, z kterého se Aleš i se svou slovenskou kolegyní kvalifikovali na Cosplay World Masters. Níže už najdete rozhovor s výhercem bronzové medaile, Smrťákem Alim.

Ahoj, od našeho posledního rozhovoru uběhl měsíc a ty ses z nejlepšího cosplayera v ČR stal třetím nejlepším cosplayerem na světě. Přijmi moji obrovskou gratulaci.

Děkuji. Není to špatné, umístit se ve světové soutěži, ale zase to s tím nejlepším cosplayerem nepřeháněj.

Myslím, že tvé umístění mi dává za pravdu. Vraťme se ale na začátek, Jak probíhaly tvé přípravy na mistrovství? Kladivo jsi na LanCraftu myslím ještě neměl, stihl jsi ho vyrobit v tak krátké době?

Na LanCraftu bylo tak z poloviny hotové a plánoval jsem ho na Advik. Co se týká příprav, Smrťák prodělal dost velké úpravy. Od paintingu po úpravy samotných armorů a samozřejmě to monstrózní kladivo. Potom nějaké to vymýšlení scénky a odcvičení samotné.

To mě taky zajímá. Říkal jsi, že samotná scénka s kosami pro tebe byla vyčerpávající, že jsi měl potíže zbraně po dvou minutách udržet. Jak jsi zvládl epické vystoupení na mistrovství, ještě s obřím kladivem?

Scénka byla celkem jednoduchá a krátká, proto jsem s tím neměl moc problém. Přidal jsem si tam jeden sek z výskoku z otočky, který při tréninku vypadal skvěle, ale u scénky mi úplně vše nevyšlo tak jak jsem chtěl., byla tam menší stage, špatná hudba atd. S kladivem už to bylo vpohodě. Drží se jinak než kosy, proto mi to nedělalo problém.

A jak se ti nakonec povedlo všechny zbraně přepravit?

No to nechěj vědět. S kamarádem jsme stvořili obrovskou krabici, do které jsme naložili všechny zbraně i s armorem. Ještě noc před odletem jsem musel kladivo trochu upravit, aby bylo menší. Takže jsem musel uřezat jeden hrot kladiva a upravit ho, aby  se dal bez problémů nasadit. Pak jsem taky musel překopat celou elektroniku vevnitř, takže to bylo trochu náročné, ale nakonec jsem vše stihl a ani na letišti nebyl problém.

Takže jsi i s obří krabicí dorazil do Portugalska. Měl jsi šanci si vystoupení na místě ještě vyzkoušet, nebo jsi musel rovnou pod světla reflektorů?

Ano, zkouška byla dokonce dvakrát, ale pokazil jsem obě, takže to bylo trochu divoké na finále.

Pomýšlel jsi při vstupu na pódium na příčky vítězů? A při odchodu z něj?

Šel jsem tam s tím, že udělám to nejlepší co můžu a nějak to dopadne.Nakonec to tak dopadlo.

Takže jsi neodcházel s pocitem, že to nemůže dopadnout jinak než medailově?

Spíše jsem měl z toho dobrý pocit.

Dobrý pocit z toho měla očividně i porota, někteří ale více než jiní, kterým spíše než cosplay samotný učarovaly cosplayerky. Jak to bylo s jednostranností poroty?

Těžko říct. V porotě bylo celkem 6 (možná 7) lidí, sám nevím. 3 byli cosplayeří, 1 výherkyně CWM v jiném ročníku a 2 Italové, co vyhráli nějakou soutěž v Japonsku. Další 2 byli necosplayeři - Zakladatel CWM a nějaká fotografka a opravdu si nejsem jistý, jestli ještě někdo. Prejudging na mě moc velký dojem neudělal. Nikdo kromě té jedné výherkyně nedal znát jediný náznak jakýchkoli emocí, jen chodili okolo jako kolem něčeho, co je absolutně nezajímá. Jediná výherkyně jiného CWM projevila náznak emocí a měla hodně otázek, stejně tak ti 2 Italové, ti už teda bez emocí. Ostatní vypadali, jako že je to absolutně nezajímá a z celého prejudgingu jsem měl pocit, že je tam akorát otravuju... Před vystoupením za mnou přišel jeden z Italů, že jak přesně jsem dělal povrch toho všeho, protože o lepidle na dřevo vživotě neslyšel a že většinu použitých materiálů ani nezná. Takže tolik ke kvalifikovanosti poroty. 

Později bylo vystoupení, které si myslím že dopadlo dobře. Po posledním soutěžícím jsme šli všichni na stage, kde jsme chvilku dělali všichni blbiny a čekali na výsledky. S výsledky nakonec spokojený nebyl nikdo, asi kromě výherkyně celé soutěže, o čemž svědčí i to, že za námi po soutěži přišla porotkyně (výherkyně) a začala se nám omlouvat, že vůbec netuší, jak je možné, že to nakonec dopadlo takhle a že hodnocení vůbec nechápe.

Každopádně zážitek z akce hodnotím skvěle ale jen kvůli lidem, které jsem měl možnost poznat. Nejlepší byla afterparty, kde jsme byli téměř všichni a byla sranda.

A nakonec zcela logická otázka. Co plánuješ dál? Podívá se Death ještě někam, nebo začneš pracovat na dalším epickém cosplayi?

Tak podívá se sem tam na nějaký ten con, ale teď se chci pustit zase do něčeho jiného ať pořád nespamuju se Smrťákem.

A máš už nějakou představu, nebo dokonce plán?

Mám, ale kdo ví, do čeho se zase pustím.

Takže neprozradíš?

Nechám to jako tajné a stále ne úplně rozhodnuté.

 

Aleše "Aliho" Strmisku budete moci potkat například na akci 4FANS,  probíhající mezi daty 16. až 17. 1. 2016 v Kongresovém centru v Praze, kde se podle dosavadních informací bude účastnit velkého cosplay workshopu. Pravděpodobně jej zastihnete v jeho výherním cosplayi dnes už legendárního Smrťáka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Český Cosplayer Ali získal třetí místo na Cosplay World Masters

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.