Gothic VIII: Ve spárech Havrana - fantasy dobrodružství v pekelné zimě

Tento víkend se herní scéna vezla zejména na akci For Games a jen málokdo pomyslel na to, že se konají i jiné obří akce zasahující do herní scény. Jednou z nich byl i jeden z největších Larpů v České republice, který je zasvěcen hře Gothic a každoročně se koná na hradě Točník.

Gothic VIII: Ve spárech Havrana

Gothic VIII: Ve spárech Havrana FOTO: Kristýna Saparová

Larp bych popsal jako skupinu lidí, která si hraje na to, že je ve hře. V České republice se každoročně konají desítky Larpů zasvěcených nejen herní scéně, ale také filmům a jiným tématům.

Gothic Larp je jedním z těch největších u nás s velmi kvalitními kulisami. Toto byl již osmý ročník, tentokrát s podtitulem Ve spárech Havrana. Než se pustím do celkové reportáže, je nutné zmínit, že to byl můj zcela první Larp, takže tento článek nebude zasvěcený pouze tomuto konkrétnímu Larpu, ale Larpům z obecného hlediska.

Komunita lidí, která se navzájem zná

Abyste pochopili Larp, musíte nejdříve pochopit, že je to komunita. Lidé, kteří jezdí na Larp, jsou víceméně stejní. Důležité je, že to není uzavřená komunita, ale velmi ochotně vás přijmou. Pocit, když přijdete ke skupině pěti lidí, které poprvé vidíte, pozdravíte je a oni vám nabídnout medovinu a vodní dýmku, je prostě k nezaplacení.

img-responsive

Gothic VIII: Ve spárech Havrana | foto: Mayuu Šourková

A ke hře je to důležité. Člověk poprvé neví, co má od Larpu čekat, ale díky přívětivosti lidí, se do atmosféry začlení rád. Poté, co vám nabídnou alkohol, samozřejmě čekají i nějaký ten dáreček od vás, ale vy jim nějakou tu lahvinku nabídnete rádi, poněvadž tato komunita je tak přívětivá, že cítíte povinnost v tom pokračovat.

Občas děláte to, co vás baví a občas to, co dělat nechcete

Larp je hra a požaduje od vás, abyste ji hráli. Než na akci jedete, musíte se v případě Gothic Larpu začlenit do určitě frakce. U každé máte nějaká práva a nějaké povinnosti. Občas to obnáší, že dostanete úkol, který si budete nadmíru užívat. Jindy zase něco, co budete chtít mít co nejdříve za sebou. Příkladem bych mohl uvést svou osobní zkušenost, kdy jsem jakožto Innosův válečník dostal za úkol zničit sliz, jehož jedinou možnou porážkou bylo ho sníst. Jindy jsem ale dostal za úkol najít ztracené mágy ohně na skřetím území, kdy cestou tam jsem nikoho nepotkal, cestou zpátky jsem nikoho nepotkal a bezcílně se prošel.

Všechny tyto prvky ale do hry patří. Larp je v podstatě útěk ze světa skutečného, do světa vymyšleného. I když na vás má vysoké fyzické nároky a často se potýkáte s problémy ohrožující vaší frakci, je to odpočinek od skutečných problémů života a člověk na ně na pár dní zcela zapomene. Je to taková duševní relaxace.

img-responsive

Gothic VIII: Ve spárech Havrana | foto: Kristýna Saparová

Začlenit se do hry ale není jednoduché. Mnohé propriety mi zpočátku dělaly veliké problémy si uvědomit. Jednou z nich je například oddělování mluvy herní a mluvy skutečné. Druhým je například magie a dungeony, které jsou založeny na vaší fantasii. Počátku jsem si z toho dělal spíš srandu a přišlo mi to jako zbytečné a dost hloupé rozšíření. Když jsem ale viděl nadšení lidí, přirozeně se z toho vyklubala věc, která akci příjemně zpestřila. Trochu nebezpečí jsem viděl v celkovém bojovém systému, který byl založen na spravedlnosti lidí, zda různé zásahy uznají, s čímž občas byly problémy (zvláště v závěrečné bitvě).

Příběh hrdinů z kouzelného světa

Nádhernou věcí byl fakt, že frakce byly od sebe skutečně rozdílné a pro porozumění příběhu bylo často nutné popovídat si i s členy jiných frakcí. Z pohledu mágů ohně bylo například zabití draka pro přežití nutné, drakobijci to ale brali jako křivdu.

Příběh akce byl také zajímavý. V základu se odvíjel od hry Gothic 2, postupně ale ročník po ročníku měnil dějové linky. Ty byly na akci stanovené lineárně na vyvíjení se určitým směrem, zásahy hráčů je ale mohly obrátit vzhůru nohama. Ve finále bylo jejich odehrání poutavé, bohužel je občas kazily nejasnosti organizátorů. Nutnost kvůli ději zastavit v polovině průběhu finální bitvu celkem zkazilo atmosféru. Finální bitva byla obecně celá zmatená a zakončit Larp tímto stylem mi moc radost neudělalo.

Drahá akce v těžkých podmínkách

Ať vám Larp zní či nezní dobře, důležitým faktem je, že je velice nákladný. Za vstup v případě Gothic Larpu musel člověk financovat celých 500 korun předem nebo 600 korun na místě. Byl ubytován v zimě, neměl se kde osprchovat a musel se postarat i o jiné náklady jako je jídlo a v případě, že chce také nějak vypadat, i kvalitní kostým.

img-responsive

Gothic VIII: Ve spárech Havrana | foto: Mayuu Šourková

Cenu ale vynahrazují propriety jako je bydlení v prostorách hradu, fungující hospoda a kvalitně provedené kulisy, mezi které nepatří pouze vybavení hradu, dřevěné budovy či historicky laděné stany, ale také ražené mince dělané přesně pro hru.

Pravdou ale je, že Larp je nákladná akce, kdy budete spát ve špíně a zimě. Je jen na vás, zda vás jeho atmosféra skutečně láká natolik, abyste byli ochotni tuto sumu obětovat. Mě osobně námět Larpu zlákal a silně přemýšlím o účasti na dalších. Přidáte se taky?

V závěru bych ještě chtěl poděkovat Mayuu Šourkové a Kristýně Saparové za skvělé fotky, bez kterých by tento článek nebyl kompletní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Gothic VIII: Ve spárech Havrana - fantasy dobrodružství v pekelné zimě

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.