Na letošním PragoFFestu nebyla o zábavu nouze

Minulý víkend se v Praze konal jeden z největších popkulturních festivalů u nás.

PragoFFest

PragoFFest FOTO: esogames.cz

I když se dveře škol v pátek uzavřely kvůli pololetním prázdninám, v Modré škole tomu bylo právě naopak. Tato pražská škola poskytla během prodlouženého víkendu útočiště davům fanoušků anime, filmů či komiksů. Po dobu čtyř dnů mohli návštěvníci navštívit nejrůznější druhy programu. Nejčastěji se jednalo především o poučné přednášky, workshopy či soutěže.

Celá tahle nevšední paráda začala už ve čtvrtečních odpoledních hodinách, kdy se k místu konání začali sjíždět první natěšení návštěvníci. Musíme říct, že letos se k nám ta pravá festivalová atmosféra dostala už pomalu při výstupu z metra. Při překročení prahu školy jsme byli okamžitě vystaveni desítkám stánků, kde se prodávaly nejrůznější věci v podobě placek, plyšáků nebo oblečení. Pro sběratele podobných věcí to byl učiněný nákupní ráj v pár desítkách metrech čtverečních. Byla tam toho opravdu kopa a člověk se musel opravdu dost hlídat, aby neutratil víc, než může.

img-responsive

PragoFFest | foto: Pavel Čejka

Mimo stánky byl v celé škole rozestavěný nespočet konzolí, počítačů a hudebních her, kde se mohli všichni vášniví hráči do sytosti vyřádit. Nesmíme opomenout ani obrovskou hernu zasvěcenou deskovým hrám, která rozhodně stála za návštěvu.

No a když vám po všech těch hrách, přednáškách a nákupech vyhládlo, mohli jste využít hned několika stanovišť, kde váš problém okamžitě vyřešili. Největším zásobitelem jídla byl legendární BuFFet, v němž jste se za velice slušnou cenu mohli fakt parádně najíst. Čas od času jste během jídla mohli dokonce vyslechnout i nějakou kulturní vsuvku, jenž obstaral nedaleký klavír.

Jak už je na akcích podobného rázu zvykem, chodby areálu jsou okupovány desítkami návštěvníků převlečených za všemožné hrdiny z filmů, her nebo třeba anime. Tento koníček, který zahrnuje nejen převlek, ale i herecké ztvárnění charakteru, můžete najít pod pojmem Cosplay. V zahraničí, ale i u nás se těší stále větší oblibě a každoročně se k tomuto koníčku dostane nespočet nových lidí.

Pro ty zkušenější a odvážnější se konala již tradiční kostýmová soutěž PragoCosplay, kde můžou soutěžící vyhrát spoustu hodnotných cen. Pro vítězství stačí jen ohromit porotu a diváky. Zatímco diváky lze získat povedenou scénkou, s porotou je to vždy těžší. Trojice porotců si na kostýmy totiž posvítí pěkně zblízka a neunikne jim i ten nejmenší detail. Letošní ročník PragoCosplaye hodnotili cosplayeři Arashi, Mary a Mishuge, jež se v kostýmech velmi dobře vyznají.

Arashi je neuvěřitelně talentovaná umělkyně a zná ji u nás téměř celá komunita. Hned dvakrát reprezentovala Česko na soutěži Eurocosplay v Londýně. I když v poslední době moc nesoutěží, často je vybíraná díky svým zkušenostem jako porotkyně v soutěžích.

Mary je známá tím, že pro cosplay dokáže udělat téměř všechno. Naposledy to odnesly její vlasy, když si oholila hlavu kvůli cosplayi Jack z Mass Effectu. Při výrobě kostýmů klade velký důraz na detaily a vžití se do postavy.

Mishuge je specialista na brnění a řídí se heslem, že čím větší kostým je, tím líp. Když se svým obrovským Crusaderem z Diabla vyhrál soutěž na Animefestu a postoupil do Portugaska na Cosplay World Masters, tohle heslo se mu jen potvrdilo.

Než došlo k velkému finále v podobě představení na pódiu, musela se porota podívat na kostýmy pěkně zblízka v prvním kole soutěže. Tam se soutěžících mohli zeptat na rozličné otázky jak ohledně tvorby kostýmu, tak i otázky ohledně znalosti cosplayované postavy. Poslední body k hodnocení se pak připisují právě z prezentace na pódiu. I přesto, že jsou ceny za výhru na české poměry opravdu lákavé, do soutěže se nakonec přihlásilo jen osm odvážlivců. Přijde nám to opravdu na škodu, protože by si tato soutěž zasloužila mnohem větší účast.

Výsledky cosplay soutěže:

1.místo - Tess (Dís)
2.místo - Mischievous Jane (Jim Moriarty)
3. místo - Silvara (Padmé)

Cena diváků: Mischievous Jane (Jim Moriarty)
Cena porotce (Mary): Skyguy (Steve the Bandit)
Cena porotce (Arashi): Verča (Elektra)
Cena porotce (Mishuge): Michael (Beetlejuice)

img-responsive

PragoFFest | foto: Michal Kára

Program pro herní nadšence na PragoFFestu zajistila PLAYzone se svou PLAYzone arénou, vybavenou armádou s oficiálními počítači MČR v počítačových hrách HAL3000 MČR Pro 2017 a oficiálními monitory AOC AGON. Na místě se na nich kromě volného hraní konaly i turnaje o věcné ceny ve hrách League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive a nechyběl ani Hearthstone.Při hraní jste si mohli vyzkoušet i profi gamerské brýle a podložky od Dev1ho, případně se s ním osobně setkat, stejně jako s CzechCloudem, či trojicí aktérů pořadu PodcaSTR – DeeThanem, Sterakdarym a Martinem Rotou. 

img-responsive

PragoFFest | foto: PLAYzone

A pak skončil další ročník PragoFFestu. Na čtyři dny dokázal vymýtit pocit nudy u stovek lidí a vykouzlit jim na tváři radostný úsměv. My plně věříme, že tomu tak bude i příští rok, protože se tam rozhodně zase objevíme. Už teď se těšíme na nové kostýmy, zajímavé přednášky i na tu nevšední a pohodovou festivalovou atmosféru.

Témata: PragoFFest
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Na letošním PragoFFestu nebyla o zábavu nouze

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.