Vrcholy a pády Cosplay soutěže na Adviku

Aneb co se vlastně stalo a proč.

Cosplay soutěž

Cosplay soutěž FOTO: esogames.cz

Ke každému popkulturnímu festivalu neodmyslitelně patří pestrobarevní cosplayeři, kteří se oblékají do kostýmů postav z anime, her nebo třeba filmů. Jelikož se jedná o fenomén, při kterém musí mít člověk všestranný talent, je logické, že se právě tyto talenty cosplayerů porovnávají při soutěži. V těchto soutěžích musí cosplayer předvést co nejlepší výkon ve všech směrech cosplaye,jako je šití, výroba armorů, malba a mnoho dalších. Chybět však nesmí ani herecký výkon před publikem, jenž vdechne celému kostýmu život.

Cosplay soutěž na Adviku je známá tím, že nedosahuje takových kvalit, jako třeba soutěž na brněnském Animefestu. Letos se to však mělo změnit. Organizace Adviku slibovala, že na této části programu zapracuje. S problémem číslo jedna, nedostatkem soutěžících, se chtěla organizace vypořádat první novinkou. Tou byla mírnější a zjednodušená pravidla celé soutěže, což mělo do soutěže přivést hlavně cosplayery, kteří s tímto koníčkem teprve začínají.

Další super novinkou, jenž všechny návštěvníky Adviku opravdu mile překvapila, byo pozvání norské cosplayerky Chrix. Ta měla na Adviku dvě přednášky a také byla jednou z porotců letošní cosplay soutěže. Jelikož na Adviku nikdy nebyl žádný super zahraniční cosplay host (nepočítáme slovenské bratry a sestry), mnoho lidí si začalo opravdu myslet, že by letošní soutěž nemusela být zase tak špatná. Na facebookových stránkách Adviku se poté objevili ještě další dva porotci v podání Mary a Feinobiho, známých českých cosplayerů. Ještě před samotnou soutěží to tedy vypadalo, že letošní porota bude dost přísná, ale zároveň i kvalitně složená.

Den D se neodvratně blížil a já se nemohla dočkat toho, co na mě čeká. I přes všechny nadějné indicie jsem však měla pořád obavy, že soutěž nakonec skončí fiaskem. Ostatní lidé mi tvrdili, že to s obavami přeháním a měla bych od nich upustit. Hlodavý pocit ale ani tyto rady nezmírnily.

img-responsive

Cosplay soutěž | foto: esogames.cz

A jak to všechno nakonec dopadlo?

Řečeno bez okolků, byl to fakt průšvih. Tento rok však v mezinárodním měřítku. Celý program by se dal nazvat estrádou, ale raději použiji název - Workshop: Jak neorganizovat cosplay soutěž. A to bohužel opravdu nepřeháním. To, co se v tělocvičně během soutěže událo, bylo opravdu k pláči.

Advik se letos zkrátka překonal. Nikdo nevěřil tomu, že dokážou zorganizovat ještě horší soutěž než v minulých letech. Mezi jediné pozitivní věci na soutěži patřila snad jen skvělá porota, nové velké pódium a také soutěžící. Cokoliv dalšího ze strany organizace Adviku bylo naprosté selhání, ať už se jednalo technické nebo organizační záležitosti.

Na soutěž mě doprovázela jedna z nejznámějších českých cosplayerek, kolegyně Germia, která na minulých ročnících Adviku nebyla. Tím pádem jsem měla k dispozici naprosto neovlivněný názor někoho, kdo byl Advikem doposud nedotčen. Germia šla na soutěž s tím, že to bude ten typ soutěže, na jaký je zvyklá třeba z Animefestu či jiných festivalů. Když jsem jí na základě zkušeností z minulých let říkala, co nejspíše nastane, nevěřila mi. O to zajímavější bylo pak sledovat, jak se jí každou minutu postupně ztrácel z tváře úsměv a střídalo ho jedno velké, rostoucí zklamání. Mám pocit, že z toho bude mít zážitek na celý život.

Ale teď zpátky k dění. Soutěž tedy začala a k mému zklamání nás uvítala stejná moderátorská dvojice, jako vloni. Slečnu s přezdívkou Yuki bych ještě dokázala snést, ale moderátorka Riakel by opravdu takovéto eventy moderovat neměla. Nikoho v sálu nezajímaly její nerelevantní komentáře a připomínky, které podtrhovaly její neprofesionálnost ve všech ohledech. Působila na mě dojmem, promiňte tento výraz, vesnické buranky, a její moderování úroveň soutěže ještě o stupeň níže. Nikdy jsem neviděla, že by se publikum na cosplay soutěži tak nudilo (trochu mi to připomnělo hodiny matematiky na střední škole). Slečny na pódiu moderovaly stylem,  jenž se dá nazvat pouze jako jako by diskuze mezi sebou, bez ohledu na diváky v sále. To taky zapříčinilo, že ze sálu začali pozvolna odcházet diváci a ne jen po jednom, ale rovnou po skupinách. Byl to opravdu smutný pohled.

Moderátorky nám hned na začátku programu představily sponzory soutěže, kteří poskytli ceny pro výherce. Většinou se jednalo o užitečné věci na výrobu cosplaye, ale s cenami ostatních cosplay soutěží se to opravdu srovnávat nedalo. Opravdu tedy nic, čím by bylo vhodné nahradit zahájení show. Další na řadě byla porota, kterou nám představily hned na to. V tento moment jsme se všichni dozvěděli, že místo tří oznámených porotců je jich nakonec pět. Nabízí se otázka; to zbývající porotce vybírali až na místě nebo nestihli dát na facebook jediný příspěvek, kde by toto oznámili? Pak nám také sdělily, že mají krásné nové pódium a super výkonná  zánovní světla. Je tedy opravdu zajímavé, že ta světla nebyla využita a tudíž byli všichni cosplayeři během soutěže zahaleni do tajemné šedi (jediný zdroj světla byla promítačka a pár paprsků slunce zpoza žaluzií). Někde asi nastala chyba, nebo  se báli, že by se ta nové super světla třeba opotřebovala. Při troše nadsázky se to dalo považovat za takovou černou hodinku.

Dalším průšvihem byla celkově nezvládnutá technika (osvětlení bylo bohužel jen špičkou ledovce). Největší hrůzou byly špatné mikrofony. Ti kteří je měli připevněné přímo na sobě, třeba pod maskou, těm během scénky nebylo vůbec rozumět. Za tyto problémy lze vinit jen a pouze organizátory a je mi soutěžících, kterým tato nepříjemnost naprosto zničila vystoupení, zcela upřímně líto. Aby to nebylo málo, organizace nebyla ani schopná přehrát některé ze soutěžních videí, pustit normálně hudbu, mnohokrát šlo vidět, jak jsou na promítací plochu přetahována okna s videem, což působilo opravdu neprofesionálně. Je běžné, že pár lidí ze soutěže odstoupí, to pochopím. Ale co nepochopím je to, že nedokázali smazat tyto příslušné tři slajdy a přepsat několik čísel v seznamu.

img-responsive

Cosplay soutěž | foto: esogames.cz

No a jak už bylo uvedeno, letos byla v soutěži trochu zjednodušená pravidla. Já osobně jsem pořád přemýšlela, co že to vlastně změnili a zjednodušili. Počítala jsem s čímkoliv, ale nikdy by mě nenapadlo, že soutěžící nebudou mít povinnou scénku. Takže se tím z cosplay soutěže stala regulérní kostýmová soutěž. Je opravdu nepochopitelné, že tuto informaci nezveřejnili s předstihem a divák na to musel přijít až v průběhu soutěže. Bylo totiž strašně matoucí, když měl první soutěžící scénku a pak na pódium přišla jiná cosplayerka, pět minut mluvila s moderátorkami a tímto na soutěži “vystoupila”.

Zlatým hřebem soutěže bylo vystoupení skupiny asasínských cosplayerů, jenž skončilo tím, že obě moderátorky ležely zavražděné na zemi. V tu chvíli se z řad diváků ozval tak šílený potlesk až to nebylo vůbec slušné. Byl to však hlas lidu, který se jednohlasně shodl, že soutěž opravdu potřebuje novou moderátorskou dvojici.

Tímto vystoupením celá soutěž skončila. Moderátorky nám pak krátce oznámily, že pro svého favorita můžeme hlasovat. Jak a kde však přesněji neprozradily. Velice vtipnou věcí bylo i to, že náš favorit nedostal klasickou cenu diváků, jak tomu bývá na jiných soutěžích, ale čtvrté místo. První tři příčky určovala samozřejmě porota. Ale co kdyby se publiku nejvíc líbil cosplayer, který se umístí na jedné z prvních příček? To bude mít zároveň i to divácké čtvrté místo? Tohle nám asi zůstane záhadou.

Celá soutěž byla prostě ostudou všech cosplay klání. Od začátku do konce působila jako šitá horkou jehlou. V prezentaci byly již zmíněné slajdy odstoupených cosplayerů, moderátorky neznaly cosplayované postavy a přečíst správně přezdívku cosplayera byl pro ně také nadlidský výkon. Ano, jedná se o detaily, ale právě tyto drobnosti o soutěží dost prozrazují.

Tato událost za sebou zřejmě zanechá následky. Příští rok by měl ze soutěže na Adviku postupovat náš reprezentant na Eurocosplay do Londýna. Letošní slot byl na Animefestu, ale díky nové domluvě se tyto dva festivaly musí každý rok střídat. Otázkou zůstává, jestli je vhodné, aby na soutěži takové úrovně ten postupový slot nadále zůstával. Lidé jsem rozhořčeni a kdo ví, kam až to povede.

img-responsive

Cosplay soutěž | foto: esogames.cz

Kdo tedy vyhrál?

První místo si v soutěži vybojoval Barbar v podání Toasty Dannyho, který do našich zemí přišel hledat rovnocenného soupeře, ale místo toho odešel s cenami zlaté příčky. Na stříbrném místě skončilo duo asasínů, o nichž se mluvilo už výše. Scénka u poroty asi dost zabodovala. Třetí místo si vybojovala sestřička Ritsuko z anime Shiki, jejíž objemná a šíleně tvarovaná paruka zaujala snad každého. No a záhadná cena diváků v podobě čtvrtého místa se nakonec podle organizátorů ani nevyhlašovala.

Témata: Advik
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vrcholy a pády Cosplay soutěže na Adviku

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.