Na Festival Fantazie přiletěl přemožitel falešných bohů, Jaffa Teal´c

Jedenáct dní plných zábavy si užil nejeden návštěvník Festivalu Fantazie v Chotěboři.

Christopher Judge s cosplayerkou Shial

Christopher Judge s cosplayerkou Shial FOTO: Festival Fantazie

Začátek letních prázdnin patří v povědomí všech geeků tradičnímu Festivalu Fantazie, největšímu popkulturnímu festivalu u nás, který se každoročně odehrává v Chotěboři a trvá neuvěřitelných jedenáct dní. Letošní, dvacátý ročník, přilákal do tohoto malého českého města stovky lidí. Díky délce konání by se tato akce dala považovat spíše za tu pravou a nefalšovanou geek dovolenou pro všechny fanoušky, hráče nebo i celé rodiny. Akce se koná v poměrně klidné čtvrti, v níž je během festivalu omezený dopravní provoz, takže návštěvníky při dovolenkování téměř nic neruší. Všudypřítomnost jídla, alkoholů a zajímavého programu určitě dopomáhá k tomu vytouženému letnímu relaxu. Už jim před kulturákem jen chybí bazén.

Celý festival se odehrává hned v několika budovách. V každé z nich lze najít jiný druh programu a aktivit. Zatímco sokolovna patřila především hráčům, v ostatních budovách byly rozmístěné jednotlivé žánrové linie. Každá tato linie měla svou místnost, kde během jejího působení, probíhaly přednášky, workshopy a mnoho dalšího. Do těchto tematických linií se řadily fandomy jako Harry Potter, Star Wars, Star Trek nebo také Hry o Trůny. Každý si zkrátka našel to své.

V hlavní budově, kde probíhala registrace, mohli návštěvníci zajít do kina, v němž se promítaly jak klasické snímky, tak i zbrusu nové filmové trháky. Celkový počet filmů, které mohli návštěvníci shlédnout, se pohyboval někde kolem padesátky. Jako příklad bychom rádi uvedli filmy Marťan, Star Wars: Síla se probouzí, Warcraft: První střet nebo také Deadpool. Určitě se tedy nejednalo o žádné béčkové filmy, ale pořádné trháky. Místenky na jednotlivé promítání se pohybovaly od třiceti do osmdesáti korun v závislosti na aktuálnosti filmu.

Kromě filmů se v kinosálu konalo i několik jiných kulturních aktivit. Mezi ty nejoblíbenější patřila určitě soutěž FF cosplay, kde proti sobě v několika kategoriích soutěžili cosplayeři ve svých neuvěřitelně propracovaných kostýmech. Celá soutěž byla letos tematicky laděná do podoby soutěže Miss, kterou jistě všichni známe z televizních obrazovek. Nechyběly tedy známé melodie, šerpy, korunky ani ostřílený vtipný moderátor v obleku. Co se naopak dost rozcházelo s předlohou, byla dožadovaná promenáda v plavkách, která prý byla, ke zklamání všech, z organizačních důvodů zrušena.

Během večera mohli diváci shlédnout třicet dva úžasných vystoupení v rámci čtyř tematických kategorií. Jednalo se o kategorie:

  • animáky, knihy a komiksy
  • filmy a seriály
  • hry
  • skupiny

Porota složená z cosplayerů a organizátora FFka pak z každé kategorie vybrala výherce a následovně také absolutního vítěze, který měl nejlepší kostým napříč všemi kategoriemi. Toto exkluzivní umístění si zaslouží také exkluzivní cenu - a to fungl nový PlayStation 4. Tuto herní konzoli si domů odvedl cosplayer Ali, jenž na FF Cosplayi mistrně odprezentoval cosplay Plague Doctor Reapera ze hry Overwatch. Kromě PS4 si odnesl (spolu s výherci jednotlivých kategorií) ceny od Comics Pointu, Gamlery a dalších sponzorů. Nečekanou cenou pro něj byla i hra Overwatch, kterou mu daroval stánek SkillCraftu. Bude to tedy první hra, jenž si na svém novém PSku bude moci zahrát.

img-responsive

FF Cosplay | foto: SkillCraft

Velké procento návštěvníků Festivalu Fantazie tvoří bezpochyby také hráčská skupina. Ta však na minulých ročnících FFka trošku strádala. Ano, byly tu sice retro herny, ale na vyzkoušení novějších herních záležitostí tu byla asi jen desítka počítačů nebo konzolí. To se letos změnilo. Organizátoři si pozvali borce ze SkillCraftu, kteří víc jak půlku sálu v sokolovně (včetně pódia) zastavěli 25 výkonnými počítači a konzolemi. V sále byly také přítomny čtyři MSI notebooky, přičemž ten nejlepší z nich se cenově pohyboval okolo sta tisíce korun. Tento tah se organizátorům určitě vyplatil, protože celé herní doupě bylo neustále plně obsazeno.

Pro ty největší herní machry se denně pořádaly turnaje v nejrůznějších hrách, v nichž bylo možné vyhrát ceny s herní tematikou. Turnajem s největší účastí se stal tradičně turnaj v League of Legends, ale třeba takový Hearthstone byl jen kousíček za ním. Karetní hry zkrátka bodují. K těm nejlepším možným herním výkonům hráčům dozajisté pomohlo i kvalitní počítačové vybavení Razer nebo také pohodlná herní křesla DXracer. Po otevírací dobu SkillCraftu jely i celodenní soutěže. Na vymazleném VIP počítači se hrála zbrusu nová sci-fi RPG hra Necromancer, která vyšla jen několik dní před začátkem festivalu. Za každý dosažený achievement, nový level nebo dohrání úrovně si mohl hráč přijít na SkillCraft stánek pro odměnu. Podobná soutěž probíhala i na HTC mobilu, kde se hrála hra Danger Dash. Hráči byli odměňováni za každé překonání rekordu.

img-responsive

Festival Fantazie 2016 | foto: SkillCraft

Největším trhákem letošního ročníku Festivalu Fantazie byl bezpochyby výjimečný zahraniční host. Na zcela neznámou planetu Chotěboř přiletěl Jaffa, člen SG-1 a přemožitel falešných bohů, Teal´c - tedy jeho představitel Christopher Judge. V prostorách festivalu se poprvé objevil v pátek odpoledne. Avšak místo tradičního Al´keshe mu byla pro transport vyhrazena klasická česká Fabia. Chvíli na to se s Chrisem konala velice zábavná beseda v kinosále. No a ještě, aby ne. Co by to bylo za návštěvu v Česku, kdyby host neochutnal místní pivo? Na besedě už byl Teal´c v opravdu dobré náladě, zkrátka úplný opak jeho charakteru v Hvězdné bráně.

Řada na následovnou autogramiádu a focení se táhla až do venkovních prostor. Následující den strávil Chris také v Chotěboři, ale ve večerních hodinách odcestoval pryč. Snad bude mít na Českou republiku jen pěkné vzpomínky a třeba ho tu ještě někdy uvidíme.

Festival Fantazie je zkrátka velice odpočinkovou akcí, na níž můžete relaxovat v kině, hrát hry nebo si zajít na super přednášku. Jídlo a pití najdete na každém rohu a to nemluvíme ani o těch zástupech pohodových lidí, se kterými je radost si povídat o svém oblíbeném fandomu. Takže pokud si chcete příští začátek prázdnin řádně zpestřit, doporučujeme aspoň na pár dní zajet do Chotěboře.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Na Festival Fantazie přiletěl přemožitel falešných bohů, Jaffa Teal´c

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.