Na Animefestu se v duelu utkaly frakce techniky a přírody

Minulý víkend se nesl ve znamení Animefestu, který do Brna přivedl stovky cosplayerů a fanoušků japonské kultury.

Animefest 2016

Animefest 2016 FOTO: SkillCraft

Animefest je každoročním setkáním fanoušků japonského komiksu (mangy) a animovaného filmu (anime). Minulý víkend (29.4 - 1.5) se v Brně konal již třináctý ročník tohoto oblíbeného festivalu. Již po několikáté se akce odehrávala na Brněnském výstavišti, které dokáže tak velký festival pojmout. Velkou novinkou tohoto ročníku byly nově otevřené prostory (pavilon A1), které dodaly Animefestu spoustu kapacity a také jistý nádech festivalů světové úrovně. Do této nové haly se přestěhovala většina prodejních stánků z Rotundy, takže se v chodbách dalo konečně bezproblémově chodit i ve větších cosplayích.

img-responsive

Animefest 2016 | foto: Ookami consequat, Gamifique.cz

Letos, ostatně jako každý rok, se na Animefestu objevilo hned několik zahraničních cosplay hostů, které si organizátoři pozvali jako porotce do cosplay soutěže a cosplay debutu. Tentokrát se hosté sjeli snad ze všech světových stran. S většinou hostů jsme dokonce stihli před Animefestem sepsat rozhovory, a tím je blíže představili naší komunitě cosplayerů. Mezi nejznámější hosty patří například Issabel (Polsko), Cosbabe (Anglie), Aonir (Německo) nebo také Starbit (Norsko).

img-responsive

Cosplay hosté | foto: Veve Cosplayer

Jak už jsou návštěvníci Animefestu v posledních letech zvyklí, i letos byla Animefestní populace rozdělena na dvě frakce, do kterých jsou návštěvníci rozřazováni hned při vstupu tím, kterou barvu náramku si zvolí. Tradičně to byly protikladné strany chaosu (modrý náramek) a řádu (černý náramek). Pro zpestření souboje mění Animefest každý rok téma, letos se jednalo o motiv  "technika vs. příroda". Celý Animefest se tak stal jedním velkým pokusem AF laboratoří (organizátoři festivalu), jehož úkolem bylo zjistit, která frakce získá nakonec převahu.

Animefest je známý hlavně svým pestrým a kvalitním programem, ze kterého si dokážou vybrat jak nadšenci japonské kultury, tak i člověk Japonskem netčený. Kromě tradičních přednášek zaměřených na Asii se zde můžeme setkat i se zajímavými přednáškami o cosplayi. Pokud však netoužíte po nasávání vědomostí od přenášejících, můžete se zabavit hned několika dalšími způsoby. Jedním z nich jsou filmy a seriály, které k tomuto festivalu také neodmyslitelně patří. Každý rok se na Animefestu můžeme setkat s filmovými premiérami. Letos to byl například film Ghost in the Shell, který se promítal v originálním znění buď s českými nebo anglickými titulky.

img-responsive

Animefest 2016 | foto: Filip Blažek

Každoročně se během Animefestu koná a vyhodnocuje hned několik soutěží. Pro ty pohybově nadanější je tu soutěž FestDance nebo K-pop contest, kde musí soutěžící předvést covery nejrůznějších tanečních choreografií. Pro nadšence, kteří rádi natáčí a stříhají videa, se tradičně koná AMV (anime music video) soutěž a cosplay video soutěž. Ti největší zapálenci do anime si mohli během neděle otestovat své znalosti v Animekvízu, který obsahuje mnoho zapeklitých otázek. Fanoušci Festovního dabingu se letos mohli zaradovat, protože se jejich soutěž opět po letech na Animefest vrátila. Mohli jsme se tedy opět dočkat dvojic, které dabovaly scénky z nejrůznějších anime přímo před publikem.

Největší popularitě mezi soutěžemi se každým rokem těší Cosplay soutěž a její mladší brácha Cosplay debut (soutěž pro začátečníky). Tento rok se do obou soutěží přihlásilo dohromady kolem čtyřiceti soutěžících.

Cosplay soutěž na Animefestu se může pyšnit tím, že se do ní dlouhodobě přihlašuje nejvíce lidí. Velký podíl na tom má právě výhra, která se skládá z užitečných materiálů pro výrobu kostýmů a hlavně také místa v reprezentaci na zahraničních soutěžích. Tento rok se udílela reprezentační místa hned do dvou soutěží - Eurocosplay a Cosplay World Masters, takže bylo opravdu o co soutěžit. Reprezentační slot pro CWM propůjčili Animefestu organizátoři Skillcraftu.

Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma kostýmovými soutěžemi je v tom, že cosplay soutěž je dvoukolová, ale debut pouze jednokolový. Do druhého kola cosplay soutěže se přes přísné hodnocení poroty dostane jen patnáctka nejlepších. Soutěžící cosplay debutu se přihlašují rovnou do veřejného kola, při kterém jdou soutěžící přímo na pódium (proto je účast v soutěži početně omezená na 15 cosplayerů).

Pokud jste měli mezi vaším programem trošku volné chvíle, mohli jste ji strávit na některém z doprovodných programů. Pro všechny milovníky kávy a sladkých pochoutek byla otevřená maid kavárna, ve které vás obsluhovaly dívky v uniformách služebných. Ti, kteří si mezi programem chtěli užít trošku aktivní zábavy, mohli navštívit například Bofry arénu, kde  si mohli pod dozorem vyzkoušet boj s různými typy zbraní. Fanoušci stolních her si na Animefestu přišli také na své, protože právě tomuto druhu zábavy bylo věnováno hned několik místností. Po celou dobu festivalu si mohli návštěvníci zkusit všechno od klasických stolních her až po ty čistě japonské.

img-responsive

Animefest 2016 | foto: Inari photography

No a co si Animefest připravil pro ty, kteří rádi hrají online? V novém pavilonu A1 se objevil stánek SkillCraftu, který měl letos svou animefestní premiéru. S sebou do Brna přivezl tento hráčský ráj deset výkonných počítačů, které byly hráčům k dispozici po celou dobu konání festivalu. Čelo stolu obsadil VIP počítač vybavený monitorem Predátor, kde si hráči mohli vyzkoušet hru Division. No a aby si mohli návštěvníci vychutnat herní zářitek na sto procent, byly počítače vybavené moderním příslušenstvím od značky Razer. Ke skvělým herním podmínkám pomohla zajisté i herní křesla od značky DX Racer a ceny od Top Crazy a barevne-cocky.eu

img-responsive

SkillCraft | foto: SkillCraft

Během víkendu probíhaly na SkillCraft stánku také 4 turnaje, do kterých se mohlo na místě přihlašovat. Konal se jak tradiční turnaj v League of Legends, tak i naprostá novinka, kterou byl noční turnaj ve hře Solitaire. Toho se, k překvapení všech, zúčastnilo hned několik desítek lidí. Díky tak hojné účasti je pravděpodobné, že se tohoto netradičního turnaje dočkáme i na příštích akcích. Ti nejlepší hráči si domů odnesli několik krásných cen v podobě PC her, cen od společnosti Riot, trička s logem Animefestu a mnoho dalšího. V nedělních odpoledních hodinách se odehrál zlatý hřeb SkillCraft zázemí. Jednalo se o giveaway, ve kterém se dalo vyhrát opravdu dost zajímavých cen jako například telefon HTC A9, herní křeslo DX Racer nebo limitovaná edice klávesnice BlackWidow Ultimate od značky Razer.

Na samém závěru Animefestu se konalo vyhodnocení soutěží a také zakončení celého festivalu. A jak to nakonec všechno dopadlo? V cosplay debutu oslovila porotu nejvíce Ayaku se svým cosplayem Leontýnky. První místo v Eurocosplayi ukořistila Germia se svou paladinkou ze hry Might and Magic Heroes 7. Tímto se kvalifikovala do soutěže v Londýně, kam nás pojede v říjnu reprezentovat. Ve World Cosplay Masters se jako první umístil Mishuge se svým Crusaderem z Diabla, který nás tento víkend reprezentoval v Portugalsku. V zahraničí se sice na stupeň vítězů nedostal, ale i tak naši zemi vzorně reprezentoval a my všichni se těšíme na jeho další práci.

Po rozdání vítězných cen, se konalo zakončení festivalu. Tam se po víkendovém souboji prozradilo, která z frakcí letos vyhrála. Do letošního pokusu AF laboratoří se zapojilo přes 3900 pokusných subjektů (návštěvníků), rozdělených do dvou týmů. Po verdiktu se radoval tým s modrými náramky, který patřil k přírodě (chaos). Na počest vítězství bylo natočeno video, jenž triumf chaosu zvěčnilo.

I letošní Animefest byl důkazem toho, že může člověk na chvíli vypnout a užít si během festivalu hodně zábavy. Potkali jsme spoustu nových lidí, viděli ty nejlepší cosplayery, dozvěděli se hromadu nových věcí a hlavně jsme si ten víkend opravdu do poslední chvíle užili. Animefest každým rokem roste a vyvíjí se a my už se teď nemůžeme dočkat příštího ročníku. Bude to opět velkolepý souboj.

Témata: Animefest 2016
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Na Animefestu se v duelu utkaly frakce techniky a přírody

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.