IEM Katowice 2016 - Semifinále StarCraft 2

Poslední dva evropští zástupci Snute a Nerchio se v semifinále Intel Extreme Masters utkali s top korejskou dvojkou Hydra & Polt.

Semifinále StarCraft 2 IEM 2016 Katowice

Semifinále StarCraft 2 IEM 2016 Katowice FOTO: GAMIFIQUE.cz

Semifinále

Nerchio ve svém videospotu shledal svůj prozatimní postup turnajem jako “easy”. Jeho cílem bylo probojovat se k možnosti hrát před fanoušky a to se mu také povedlo. V aréně Spodek už jednou hrál a pocit, který měl, když  tisíce fanoušků skandovaly jeho jméno, je jedním z nejintenzivnějších zážitků jeho života.

Není fanouška StarCraftu 2, který by neznal legendárního terrana Polta. Na scéně se pohybuje již od roku 2010 a na svém kontě má nespočet titulů, mezi nimi také 3 tituly vítěze WCS Winter Championship. Ten letošní by tak byl jeho čtvrtým. Pro Polta byla výhra na IEM v Katowicích hlavní prioritou pro celý rok. Prozradil také, že se řádně připravil na Zerga, který je v Legacy of the Void velice nebezpečným soupeřem. Před takto obrovským publikem se mu prozatím podařilo hrát jen jednou, před dvěma roky na stejném místě. Tehdy ale z turnaje vypadl už v semifinále.

Nerchio 0:3 Polt

1. Hra Lerilak Crest Nerchio 0:1 Polt

Na Lerilaku hráči začali na cross map pozicích. Nerchio měl tedy možnost rozjet riskantnější taktiku, rozhodl se ale pro velmi bezpečný build speed Lingů a na terranské straně jsme taktéž viděli  starý dobrý safe wall. Polt ve třetí minutě scoutovacím Reaperem odhalil Nerchiovu druhou expanzi. Poté se “cosi porouchalo” a zápas byl na 8 minut pozastaven.  Promlku tak vyplnila směsice záběrů publika za doprovodu komentátorů.

Zpět ve hře se v páté minutě Polt pokusil MM dropem pozlobit Nerchia. Ten však neusnul na vavřínech a terranská loď tak prozatím musela obrátit a letět domů. O dvě minuty později Polt vytáhl do boje a přestože Nerchio o útoku věděl, ztratil během útoku Roach Warren a Evo Chamber. Pozdě ale přece útok vykryl pomocí Mutalisků, které smazaly Poltovy tanky z mapy a o pět mrtvých Dron později se jim povedlo vypořádat I s MM dropem. V polovině 9. minuty se Polt uprostřed mapy setkal s Nerchiovými Infestory a přišel tak o další část armády. Bez mrknutí oka na její místo poslal další, tentokrát už s 2+2 upgrady a samozřejmě přidal souběžný double MM drop do 3. zergské báze, kterou se mu podařilo zničit.

Ve 13. minutě to vypadalo na jednoznačnou prohru pro Polta. Když se vám v bázi prochází parta Ultralisků, zpravidla to značí jen jediné. Korejský hráč ale na Nerchia vyslal další ze svých dropů, tentokrát 3 plné Medivacy a k tomu pokračoval v útoku na 5. bázi. Nerchiovi tak nezbyla žádná možnost jak těžit a v polovině 15. minuty napsal své první GG.

img-responsive

Nerchio 0:1 Polt IEM 2016 Katowice | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra Central Protocol Nerchio 0:2 Polt

Nerchio i tentokrát postavil nejdříve Pool a až poté Hatchery s jistotou, že ekonomický skluz bez problémů dožene. První dva Zerglingové se mu opravdu vyplatili, když se mu s jejich pomocí podařilo značně pozdržet Poltovu expanzi. Povzbuzen tímto malým, leč významným úspěchem ihned nato postavil druhou expanzi na 9. hodině. Polt namísto třetího CC zvolil stavbu dalších Barracksů a vyslal prvního siege tanka Medivacem směr zergská základna. Zde předváděl prvotřídní harras, ke kterému v zápětí přidal dalších 16 Mariňáků se Stimpackem. Následovalo třetí CC a útok na 3 frontách.Ten se Nerchiovi podařilo pomocí Fungalů naprosto rozprášit.

Polt měl ale v rukávu další armádu, připravenou  na obranu proti masivní zergské hordě Ultralisků s +2 uprgradem. Než Nerchio zaútočil, Polt vylodil svůj Marine drop na nechráněnou zergskou 4. bázi a zničil zde 20 Dron. Domácí obrana byla ale slabší a Ultraliskové nadělali značné škody, včetně vyvraždění 22 SCV. Stejně jako v minulé hře Polt předvedl, že je mistrem counter attacků a ještě než padl poslední z Ultralisků v jeho bázi, Nerchiovi nezbyla žádná ze čtyř těžeb a a byl nucen napsat GG.

img-responsive

Nerchio 0:2 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Prion Terraces Nerchio 0:3 Polt

V poslední hře bylo na Poltovi vidět, že si je naprosto jistý svým vítězstvím a jde si za ním ve velkém stylu. Jako první postavil CC na gold base a následně 2 x Racks & Gas, což už jsme viděli v zápase proti FireCakeovi na Dusk Towers. Nerchio dle očekávání využil výhod, které zergovi nabízí 2 gold base a rozexpil na obou z nich. Polt se rozhodl pro kombinaci Hellbat, Hellion & Marine a v 6. minutě vytáhl do boje. Nerchio vpustil terranskou armádu do báze a pokusil se ji obklíčit svými Roachi. Kvůli stavbě 3. báze jejich počet ani zdaleka nestačil a tak v necelých 7 minutách bylo rozhodnuto o jeho vyřazení z turnaje.

Polt tímto jednoznačným vítězstvím dokázal, že až Legacy of the Void nahrává zergům, stačí dobrý terranský hráč a mohou se jít zahrabat. A ani to je na dlouho nezachrání. 

Snute 3:1 Hydra

Sympatický norský hráč, poslední evropský zástupce v semifinále, v této sezóně prozatím předváděl skvělý výkon a už se mu podařilo vyřadit z turnaje jednoho korejského hráče(Vi0let). Nyní zbývalo jen tento výkon zopakovat.

Hydra ale není jen tak ledajaký hráč, pyšní se nespočtem titulů, mezi nimi je i šampion WCS 2015 (season 2). Ve čtvrtfinále také porazil Elazera, který byl považován za nejlepšího evropského zerga v turnaji, do zápasu s Hydrou totiž neprohrál jediné ZvZ.

1. Hra Prion Terraces Snute 0:1 Hydra

Do poloviny třetí minuty jsme viděli ukázkový mirror match, oba hráči rozjeli klasický build a rozdílem byly až speed a druhá expanze, ve kterých měl Snute náskok. Hydra zareagoval zadáním upgradů  a následně taktéž obsadil 3. těžbu. V 5. minutě Snute vyrazil s armádou Roach & Ravager do Hydrovy hlavní báze, zatímco jednotku Lingů vyslal na jeho třetí těžbu. Ta padla během chvilky, ale díky právě dokončenému +2 upgradu v kombinaci se speedem Hydra donutil Snuta k ústupu a zainvestoval do nové.

Když se pak v 9. minutě setkaly jejich armády na midu, Hydrovy 2+1 upgady byly proti Snutovým 0+0 opravdu znát. Vypadalo to, že Snute na ně prostě zapomněl, jinak si jeho sebevědomý nástup do boje, ve kterém se očividně spoléhal na početní převahu, nedovedu vysvětlit. Když tedy boj započal, bez informací o stavu upgradů to opravdu vypadalo vítězně pro Snuta. Během chvilky se ale misky vah obrátily a Hydrovy jednotky si držely své pozice, zatímco ty Snutovy padaly jako zralé švestky. Pro Snuta tímto hra skončila. 

img-responsive

Hydra 1:0 Snute IEM 2016 Katowice | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra Lerilak Crest Snute 1:1 Hydra

Na Lerilaku začali hráči ve vertical spawn pozicích a opět rozjeli mirror build. Hydra poté postavil Baneling nest a pokusil se ve Snutově bázi ukrýt a transformovat 2 Lingy. Snute nejen, že tento plán odhalil, ale povedlo se mu i rozjet druhou expanzi bez toho, aby o tom jeho protivník věděl. Vše i nadále pokračovalo mirror buildem pouze s drobnými rozdíly v načasování. V páté minutě se jako první do boje vypravil Snute, Hydra se ale prakticky bez problémů ubránil, nicméně byl nucen zainvestovat do obranných jednotek, zatímco Snute si namísto toho dovolil postavit 15 Dron.

V 10. minutě oba zergové dosáhli limitu a od kolize obě armády dělilo jen vyčkávání na dokončení upgradů. Snute vytáhl do boje s R&R po boku Hydralisků a Lurkerů, korejský hráč stejně jako v zápase proti Elazerovi vsadil na Banelingy a úspěšně je odpálil uprostřed Snutova vojska. To ani přesto nepadlo a díky posilám a zcela kritickému Lurkerovi zdecimovalo Hydrovu armádu. Vypravil se proto se skupinkou Roachů zničit Snutovu 4. těžbu a než Snute stihl cokoli udělat, odcházel s úspěchem. Radovat se ale mohl možná tak půl minuty. Poté norský hráč znovu vyslal svou zerg army a Hydru díky Lurkerům opět doslova smetl z mapy i s jeho čtvrtou bází. Vyrovnal tak skóre na 1:1.

img-responsive

Snute 1:1 Hydra IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Dusk Towers Snute 2:1 Hydra

I tentokrát jsme viděli standardní začátek na obou stranách mapy. Hydra jako první vsadil na +1 attack a Ling speed, Snute zvolil kombinaci speed Ling & Baneling a ve 4. minutě již žluťásky koulel v oponentově bázi. Podařilo se mu vyhodit do vzduchu 6 dron, v následném counterattacku ale ztratil 10 svých. To jej příliš nezdrželo od vyprodukování armády Roachů s Ravagery, které vyslal na Hydru. V jeho bázi už se mezitím morfovalo 18 Banelingů. Díky ukázkovému splitu ale Nerchiovi nenadělali velké škody. Ve chvíli, kdy se nad jeho těžbou prolétávalo Hydrových prvních 6 Mutalisků, zadal výstavbu Nydus canalu, který následně zrušil a nahradil infestation Pitem.

img-responsive

Snute 3:1 Hydra IEM 2016 Katowice | foto: Reprofoto YouTube

V 11. minutě jsme od Hydry viděli 3. expanzi tzv. “na tajňačku”, postavenou na 10. hodině. O dvě minuty později se mu naprosto ukázkově podařilo Snutovi s +2 speed Lingy během pár vteřin zničit 20 Dron, bázi měl chráněnou nespočtem Spine crawlerů a na midu mu kempilo 7 Ultralisků v doprovodu Muta army. Pro norského hráče to vůbec nevypadalo dobře. Když Hydra rozdělil svou armádu, posílenou o další +2 Ultralisky, do 4. částí a zavelel do útoku, Snute držel pozici a zakopaní Lurkeři se obřími jednotkami prořezávali jako nůž máslem. Po neuvěřitelných několika vteřinách se ze smíšené zergské masy vynořily Snutovy jednotky a nekompromisně hnaly poslední umírající Ultralisky zpět do báze. Ani 7 Spine crawlerů Snuta nezastavilo a v 16. minutě se tak Snute dostal o další krok blíže k finále.

4. Hra Ruins of Seras Snute 3:1 Hydra

V poslední hře Hydra vsadil na 2 expanze, Snute pak na mass Ling. Od třetí minuty jsme viděli přetlačovanou Ling & Baneling proti (překvapivě) Ling & Baneling a o minutu později se ke Snutově jednotce přidali také Roachové. O pár minut později se armády setkaly znovu, tentokrát uprostřed mapy. Z boje odešel vítězně Hydra, který v tu chvíli vedl o 30 supply. Po neúspěšném útoku na Snutovu bázi, jenž z jeho strany následoval, se rozdíly v ekonomice obou hráčů srovnaly a tentokrát to byl Snute, kdo tlačil protivníka zpět do báze. Přestože vítězství bylo na dosah, Snute se neukvapil a ještě jednou armádu stáhl do báze, posílil a až poté ji vyslal na finální push. Tomu už Hydra nebyl schopen odolat a po zničení veškeré obrany a těžičů byl nucen přiznat svou porážku. Snutovi se tak podařilo z turnaje vyřadit už druhého korejského hráče a třetí na něj čekal ve finále.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: IEM Katowice 2016 - Semifinále StarCraft 2

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.