IEM Katowice 2016 - Reportáž

O víkendu se v sousedních polských Katowicích odehrála jedna z největších herních akcí - ESL Intel Extreme Masters. Tuto akci si můžete přiblížit v naši reportáži.

IEM Katowice 2016

IEM Katowice 2016 FOTO: GAMIFIQUE.cz

Celé Katowice a přilehlé oblasti žily od pátku 4. do neděle 6. března jediným - světem počítačových her a především progamingem. Ať už jste stáli uprostřed více než kilometrové fronty na vstup do haly Spodek, kde se odehrával hlavní event, nebo v hotelu 18 kilometrů vzdáleném od Katowic, herní mánii jste se nemohli vyhnout. Nebylo tak překvapením, když na snídani v hotelu, kde se tým redakce Gamifique ubytoval, přišel youtuber Mojo a udivující nebyl ani fakt, že se polovina snídajících hostů zvedla a šla mu potřást rukou. My jsme samozřejmě byli mezi nimi a s Mojoem jsme si hned padli do oka. Slovo dalo slovo a v neděli jsme pro vás s tímto youtuberem natočili rozhovor, na který se můžete těšit už brzy

Po příjezdu k aréně Spodek, která v IEM barvách a obležení fanoušků gamingu vypadala naprosto impozantně, vznikl jediný problém, který by se akci dal vytknout. Naprostý nedostatek parkovacích míst. S trochou kreativity se nám ale podařilo zaparkovat na "odpočívadle pro pěší", vedle dalších podobně smýšlejících dobrodruhů a vydali jsme se vstříc nabitému víkendovému programu. Při příchodu do ICC haly, která tvořila takřka polovinu plochy, na které se akce odehrávala, jsme byli okamžitě vtaženi do davu hráčů, cosplayerů a fanoušků her obecně. Přesun z bodu A do bodu B se nedal nazvat lépe, než proplouvání obrovským množstvím návštevníků, jejichž počet se v průběhu dne nikterak nesnižoval. Naopak, frontu, vedoucí od zaplněné plochy před arénou kolem celého objektu až k parkovišti, nešlo přehlédnout po celý den.

Aréna Spodek

Právě zde byla umístěna hlavní stage, na které se během víkendu odehrávaly nejdůležitější zápasy hlavních turnajů. V pátek a sobotu to byl Counter Strike: GO, v sobotu se zde odehrálo finále StarCraftu 2 a v neděli pak finále League of Legends. Hráči své zápasy hráli přímo na pódiu v uzavřených boxech, ze kterého je na obří plátna přenášely desítky kamer. Komentátoři také zaujali svá stanoviště před zraky diváků v prvním patře a celá atmosféra tak byla ještě umocněna blízkou přítomností známých tváří a legend herního světa. 

img-responsive

IEM Katowice 2016 | foto: GAMIFIQUE.cz

Ať už v CS:GO proti sobě hrály jakékoli dva týmy, diváci v aréně skandovali jediné - Virtus Pro, Virtus Pro! Domácí polský tým byl jasným favoritem všech diváků v hale, ať už polské či jiné národnosti. Ruku na srdce, kdo by nepřál domácímu týmu výhru před publikem, skandujícím jejich jméno. Přestože se jim zápasy nepovedly proměnit ve vítězství a do finále se tak nedostali, jejich fanoušky to neodradilo od skandování ani když si vítězní Fnatic šli převzít pohár, což bylo sice trochu smutné, ale věřím, že výhra v hodnotě 100 000 $ jim náladu dostatečně spravila. 

Na začátku IEM mohlo být mnoho fanoušků League of Legends zklamaných, neboť oproti minulému roku, kdy se celý LoL turnaj odehrával na Main Stagi přímo ve Spodku, byla letos MOBA Stage umístěna ve vedlejší ICC hale. Zde se ještě navíc dělila s Heroes of the Storm. To nás, fanoušky, však neodradilo a i tak jsme dokázali vytvořit výbornou atmosféru. Stali jsme se svědky her jak napínavých, tak i těch jednoznačných. Do play-off se nakonec dostaly tyto týmy:

Royal Never Give Up, Fnatic, Team SoloMid a SK Telecom T1. Fanoušci v obou zápasech o postup do finále dávali najevo, že by byli nejradši za postup týmů z Evropy a Ameriky. To se povedlo jen v jednom případě a my se tak mohli přesunout na finále SKT a Fnatic do Spodku. Ještě před začátkem zápasu bylo jasné, že atmosféra bude úplně jiná, než v ICC hale. 11 000 fanoušků povzbuzovalo své týmy a když začalo být jasné, že Fnatic na své soupeře nemají, našli si jinou zábavu - wardy. Takový řev při každém zničení wardy jsme opravdu nikdy nezažili. Po zápase, který skončil vítězně pro tým SKT, všichni vyjádřili respekt oběma týmům. Jelikož se jednalo o poslední finálový zápas dne, osazenstvo arény se poté pomalu začalo sunout, aka proplouvat, k východu.

img-responsive

IEM Katowice 2016 z pohledu Gamifique | foto: GAMIFIQUE.cz

ICC hala

V rozlehlých prostorách kongresového centra, které bylo s arénou Spodek propojeno tunelem s šatnami, byl umístěn hlavní program pro návštěvníky. Své místo zde měla MOBA stage, Auditorium kde se odehrávaly turnaje v Hearthstone a StarCraftu, Free to play area a především plocha, na které vystavovaly své produkty a um přední firmy, jenž hýbou herním světem. 

Razer Bus

Na akci jako je IEM samozřejmě nemohl chybět ani Razer, se svým speciálně upraveným londýnským doubledeckerem. Ten v Razeru přetvořili na luxusní, špičkově vybavené herní doupě, které plně pojízdné vyrazilo z Londýna směr Katowice. Tam jej zaparkovali přímo doprostřed ICC haly a otevřeli jeho dveře tisícům návštěvníků. 

img-responsive

Razer na IEM 2016 v Katowicích | foto: Razer

V přízemí Razer Busu se nachází kompletní zázemí pro streamování a live coverage herních eventů, včetně dvou VIP míst pro hráče hrající 1v1 zápasy. V druhém patře je pak umístěno 10 počítačů pro klasické hry v CS:GO. Vše je vybaveno nejnovějším Razer gearem jako například Razer Blade Stealth a Razer Core. K vidění byly samozřejmě i klasiky z portfolia Razeru.

Během celého víkendu k Razer Busu stála fronta, kterou bylo možné zahlédnout každý den hned od začátku až do úplného konce takřka ve stejné délce. Nikdo pořádně nevěděl proč se zde fronta stojí, neboť na rozdíl od stánků ostatních firem zde moderátoři nehypovali dav za pomoci výkonných reproduktorů, které se přeřvávaly s těmi od sousedů. Nápovědou byly jen spokojené tváře návštěvníků, kteří z autobusu odcházeli s dárkovými taškami Razer a nezapomenutelným herním zážitkem z miniturnaje v CS:GO a Banner, který přes davy fanoušků téměř nešel vidět.

V patře autobusu proti sobě soutěžily týmy 5v5 a nejlepší hráč z každého týmu následně postoupil (sestoupil) do spodní části autobusu, kde si zahrál duel s nejlepším protihráčem. Zápasy se odehrávaly přes Razer Aréna, což je automatizovaný software pro organizaci turnajů. Ptáte se na mapu? Byla jí rzr_arena, jejímž autorem je Rechyyy. Na Steam workshopu ji prozatím nenajdete, rozhodně se tam ale v budoucnu chystá.

img-responsive

rzr_arena | foto: Razer

Vítěz Razer turnaje si odnesl podložku Goliathus, na kterých se do semifinále na IEM probojoval například dámský CS:GO tým Counter Logic Gaming Red. Pro druhého nejlepšího hráče pak byl připraven L33T Pack. 

img-responsive

Counter Logic Gaming Red | foto: GAMIFIQUE.cz

mYTup 

V oblasti mYTup jste měli šanci setkat se předními polskými youtubery, vyslechnout koncerty místních kapel či si zahrát v turnajích ve StarCraftu, CS:GO i League of Legends. Výhrami byly například grafické karty, procesory či head sety. 

Česká výprava

Kdyby se na takto obrovské akci v sousedním Polsku neobjevily celebrity české herní scény, něco by dozajista bylo špatně. Na IEM jste tak během víkendu mohli potkat známé tváře youtuberů, jako Martin Rota, Herdyn, Jirka Král, Selassie, MadBros a spousta dalších. Z místa dokonce bylo možné sledovat i český stream, o který se postarala stará známá dvojka CzechCloud a Dol1k. 

Mezi cosplayery nás reprezentovala jedna z nejlepších domácích cosplayerek, která je zároveň hráčkou CS:GO ladies sekce týmu eSuba, Germia. Na akci předvedla svůj nejnovější cosplay počin v podobě Headhunter Caitlyn z League of Legends, kde je ostrostřelkyní a šerifkou města Piltover. Tento skin se inspiroval vzhledem Predátora ze stejnojmenného filmu.

img-responsive

Cosplayerka Germia | foto: Ookami photo

Nejdůležitějším slovenským zástupcem na IEM byl bezpochyby hráč Guardian, který spolu s týmem Natus Vincere postoupil až do semifinále. V něm bohužel nedokázali porazit tým Luminosity, i tak je ale jejich výkon obdivuhodný. Podpora slovenského hráče byla v hale doslova všudypřítomná, neboť sem fanoušci přivezli obří vlajku, kterou připevnili na ochoz arény Spodek, kde tak byla všem neustále na očích. 

Je opravdu skvělý pocit každým rokem sledovat, jak gamingová scéna stále víc a víc roste. Doufejme, že i u nás v budoucnu přibude víc podobně epických herních akcí. Na IEM v Katowicích se každopádně vypravíme i příští rok.

Témata: IEM 2016
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: IEM Katowice 2016 - Reportáž

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.