IEM Katowice 2016 - Finále League of Legends

Na Intel Extreme Masters v Katowicích samozřejmě nemohl chybět turnaj v League of Lengends. Jak vypadal souboj nejlepších týmů?

League of Legends IEM 2016 SKT vs Fnatic

League of Legends IEM 2016 SKT vs Fnatic FOTO: Reprofoto YouTube

Do letošního finále se bez větších obtíží probojoval tým SK Telecom T1, který si v semifinále velmi rychle poradil s obhájci z loňského roku - TSM a Bo3 sérii jasně ovládl 2:0. Jejich finálový soupeř, tým Fnatic, to měl o poznání těžší. Ve své semifinálové hře narazil na tým Royal Never Give Up a postup neměl vůbec jednoduchý. Nakonec dokázal sérii vyhrát 2:1 a mohl se tak připravovat na své rivaly z Jižní Koreje.

Narozdíl od předchozích her se finále hrálo Bo5 a zaplněná aréna Spodek se těšila na napínavé a vyrovnané hry, nicméně tým analyzátorů složený ze známých jmen scény předpověděl jednoznačnou výhru týmu SKT a to rovnou 3:0.

1. zápas - Ban & Pick fáze:

SKT : Jhin, Lissandra, Nautilus

Fnatic: Lulu Nidalee, Kalista

SKT: Duke - Poppy, Blank - Gragas, Faker - Corki, Bang - Ezreal, Wolf -Braum

Fnatic: Gamsu - Trundle, Spirit - Lee Sin,  Febiven- Kog´Maw, Rekkles - Zed, Klaj - Alistar

Ze strany SKT jsme viděli early - mid game kompozici, která má za cíl ukončit hru pokud možno co nejdříve, díky vedení, které mohou získat přes silný siege věží (2x AD carry) a kontrolu draka. Naproti tomu taktika týmu Fnatic bude spočívat ve stallu hry do chvíle, kdy bude Zed na split push nezastavitelný a Kog'Maw bude krájet vše, co mu přijde pod ruku.

Oba týmy začali swapem bot linek (AD carry a support se prohodí s topařem), které vyústilo ve velmi rychlé zničení prvních věží na obou stranách ve třetí minutě. Pak se prohodili znovu a za pomocí svých topařů zničili věže na opačných linkách (5. minuta). Na začátku sedmé minuty jungler Blank získal bez větších problémů prvního draka pro svůj tým. První větší akce přišla ke konci deváté minuty, kdy jungler Spirit předvedl velmi povedený gank na supporta týmu SKT, jehož od smrti zachránil flash přes stěnu. First blood však týmu Fnatic nakonec neutekl, protože v čase 10:19 v souboji midařů těsně vyhrál Febiven.Ten si své vítězství neměl šanci vychutnat, neboť smrt hráče SKT byla pomstěna Blankem téměř okamžitě.

img-responsive

League of Legends IEM 2016 SKT vs Fnatic | foto: Reprofoto YouTube

O necelou minutu později jsme mohli vidět další výměnu killů a stav byl 2:2. Early game byla naprosto vyrovnaná, čemuž odpovídal stav v 15. minutě - 5:5 na killy a 24 000 goldů pro oba týmy. V čase 17:20 padla první věž na midu ve prospěch SKT, kteří se tímto dostali do mírného goldového vedení. Přesně o 3 minuty později získali SKT bez většího odporu v pořadí jíž třetího draka a jejich náskok se zvětšil na 1 500 goldů. Ve 24. minutě po parádním kousku junglera Spirita, který dokázal od týmu oddělit Fakera, Fnatic za cenu jedné ztráty získal 4 killy na svou stranu, první věž na midu a o pár sekund později i svého prvního draka. Ve 30. minutě Fnatic zkusili gank s pomocí teleportu na Trundlovi. Ten vyšel parádně, nicméně SKT měli velmi dobrou pozici svých hráčů a nakonec z celé potyčky vyšli na killy úspěšněji, konkrétně 2:1. O minutu později přišel další kill pro SKT, kteří zatlačili Fnatic do velmi nepříjemné pozice a nakonec z toho získali prvního Barona. Fnatic se snažil dohnat goldovou ztrátu a krátce na to zabil dalšího draka, ten však na smazání již pěti tisícového náskoku týmu SKT nestačil. Naopak SKT využili situaci a díky buffu z Barona se pustili do 4-1 split pushe, ze kterého získali další 2 killy a zničili 2 inhibitory v bázi soupeřova týmu. V 36. minutě (SKT již bez Barona) pushovali top linku, kde se odehrával poslední team fight, ve kterém Fnatic prohrál a tím pro ně skončila první hra.

2. zápas - Ban & Pick fáze

SKT: Jhin, Nidalee, Lulu

Fnatic: Gragas, Kalista, Corki

SKT: Duke - Poppy, Blank - Elise, Faker - Vel´Koz, Bang - Ezreal, Wolf - Braum

Fnatic: Gamsu - Nautilus, Spirit - Lee Sin, Febiven - Lissandra, Rekkles - Kog´Maw, Klaj - Thresh

Ve druhé hře můžeme vidět, že si SKT ponechávají 3 z 5 championů z první hry, kdy zejména Duke se svou Poppy měl obrovský podíl na výhře svého týmu. Faker vytáhl z rukávu eso v podání Vel'Koze, který dohromady s Elise a Ezrealem bude tvořit velmi silnou trojici na poke. Fnatic opět dávají důvěru Kog'Mawovi, jemuž budou dělat prostor zejména prostřednictvím crowd control effectů - Nautilus, Lissandra a Thresh.

Fnatic znovu začali lane swapem, SKT tentokráte ne. Čtvrtá minuta a oba týmy znovu bourali první věže svých soupeřů. Začátkem 7. minuty Rekkles získal pro svůj tým druhou věž a velmi krátce nato, za cenu spousty summoner spellů, Fnatic získali FB na botu, který byl o pár sekund později následován prvním drakem pro stejný tým. Fnatic začali opravdu agresivně a velmi rychle získali goldový náskok nad svým soupeřem. SKT se snažili zastavit tento rychlý rozjezd svých soupeřů a tak se rozhodli zariskovat a pustili se hluboko do jejich jungle. Risk se vyplatil a SKT odešli s jedním killem. Na začátku 13. minuty se po ganku Febivena opět skóre změnilo a Fnatic vedli na killy 2:1. Rozdíl v goldech byl v tuto chvíli 1 000 ve prospěch Fnatic. V 16. minutě byli Fnatic agresivní více, než museli a po této chybě sice získali jeden kill, ale ztratili dva členy a ještě k tomu i draka. Skóre tedy bylo znovu naprosto vyrovnané.

img-responsive

League of Legends IEM 2016 SKT vs Fnatic | foto: Reprofoto YouTube

Delší dobu se nic moc nedělo, ani jeden tým se nechtěl pustit do toho druhého, a tak si fanoušci ve Spodku našli jiné zpestření: šíleli nad každým zničením wardy. 21. minuta a  SKT bez odporu získali první věž na midu. Drak se konečně spawnul a byl příslibem akce. Ta na sebe nenechala dlouho čekat a oba týmy se do sebe nemilosrdně pustily. SKT drtivě zvítězili skvělou poziční hrou, kdy se Fnatic nedokázali ani dotknout jejich zadních řad a celý boj tak skončil naprostou devastací týmu Fnatic při prvním ACE této série.

SKT okamžitě navázali dalším drakem a zkusili i Barona. Zde však trochu zazmatkovali a to dalo Fnatic dostatek času  k reakci. Oba týmy získaly po jednom killu a Baron prozatím přežil. Fanoušci dávali jasně najevo, že ze zničení fialové wardy mají mnohem větší radost. 27. minuta přinesla další fight, tentokrát na top lince. Fnatic znovu ignorovali Fakera a jeho Vel´Koze, který v jejich řadách dělal neuvěřitelnou paseku. SKT znovu získali 4 killy, prvního Barona a v následující minutě i inhibitor na midu. Skóre bylo 15:6 na killy pro SKT a v goldech vedli už o 7 000. Ve 31. minutě SKT opět začali 4-1 split push. Samotný Duke na topu sice zemřel, ale jeho tým získal věž na botu. O 4 minuty později se Fnatic snažili připravit si nějakou dobrou pozici na SKT, to se jim sice podařilo, ale jejich goldová ztráta byla tak velká, že i přes všechny výhody prohráli 1:2 a skóre se změnilo na 20:9 pro SKT. V 38. minutě Fnatic po krásné akci zabili SKT junglera a v 5v4 situaci rozjeli Barona, SKT se však stihlo přeskupit a oddělit členy Fnaticu, využili Barona jako pátého člena svého týmu a i s jeho pomocí postupně zabili celý tým. Následoval teleport do jejich báze a zničení nexusu. 2:0 pro SKT.

3. zápas - Ban & Pick fáze

SKT: Jhin, Lulu, Gragas

Fnatic: Braum, Poppy, Ezreal

SKT: Duke - Nautilus, Blank - Nidalee, Faker - Zed, Bang - Lucian, Wolf - Alistar

Fnatic: Gamsu - Graves, Spirit -  Lee Sin, Febiven - Corki, Rekkles - Kalista, Klaj - Thresh

Team Fnatic se v třetí hře, která může být jejich poslední na turnaji, rozhodl použít všechny tři bany cíleně proti Bangovi, Wolfovi a Dukeovi a draftoval si tripple ADC kompozici, která by měla excelovat zejména v midgame. Dobrý rozjezd do hry by měl zajistit Spirit na Lee Sinovi, který si zahraje tohoto championa již potřetí i přesto, že zatím svůj tým k výhře dotáhnout nedovedl. SKT naopak banovali Lulu a Gragase jakožto silné hrdiny na disengage a jejich zvolená kompozice má hlavní sílu v odchytávání členů enemy teamů za pomocí Nautila či Alistara, jejichž CC bude následován obrovským damagem od Nidalee se Zedem a ze zadní linie ještě Lucianem.

img-responsive

League of Legends IEM 2016 SKT vs Fnatic | foto: Reprofoto YouTube

Začátek hry byl naprosto jiný, než u těch předchozích. Žádný swap linek a ze strany Fnatic velmi pasivní přístup, kdy v dosavadních hrách šli vždy agresivně po věžích, což se tentokrát nedělo. První akci a zároveň první FB vidíme až v sedmé minutě, kdy Fnatic šli do divu 3 na jednoho na topu. Ten zvládli bez sebemenších potíží. Reakce fanoušků na ničení ward byla pomalu větší, než na ničení/zabíjení čehokoliv jiného v celé hře. V 11. minutě se Fnatic ocitli velmi hluboko v jungli soupeře, kde našli osamoceného Alistara. Ten však gank přežil a dokonce mu stihl přijít na pomoc i jeho tým. SKT získal dohromady 3 killy a jen těsně nepřišel o Fakera, kterého od smrti ignitem zachránil lvl up. V 15. minutě SKT získali draka, po kterém následoval dlouhý  fight na topu. Ten skončil vítězně (5:1) pro SKT a o ACE se nejednalo jen kvůli krátkým respawn timerům. Skóre bylo v tuto chvíli 9:2 pro SKT a na goldy vedli o 6 000. Po pár menších akcích přišla jedna větší a to konkrétně ve 20. minutě na topu, kde SKT skočili pod věž Fnatic a s pár ztrátami souboj vyhráli. O chvilku později jsme mohli vidět další team fight na midu, který znovu vyhráli SKT a byl z toho Baron. Na to Fnatic odpověděli surrenderem, což se na takto velkých turnajích stává opravdu zřídka, a SKT se tak stali vítězi turnaje v Katowicích. Odnesli si s sebou dlouhý potlesk, obrovský pohár a 50 000 $.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: IEM Katowice 2016 - Finále League of Legends

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.