IEM Katowice 2016 - Čtvrtfinále StarCraft 2

Mezi nejlepších 8 hráčů se na IEM v polských Katowicích probojovali hned čtyři evropští hráči.

Starcraft II: Legacy of the Void na IEM 2016

Starcraft II: Legacy of the Void na IEM 2016 FOTO: GAMIFIQUE.cz

Čtvrtfinále

Elazer 1:3 Hydra

Elazer byl pro tento zápas jasným favoritem fanoušků v hale. V turnaji se do té doby mohl soustředit pouze na ZvZ, což z něj dělalo jednoho z nejobávanějších zergů v play off. Od Hydry se očekával solidní výkon bez zbytečného riskování, které nemá zapotřebí. To také v souboji dokázal.

1. Hra Dusk Towers  Elazer 1:0 Hydra

Oba hráči postavili naráz fast expanze, které vzápětí následovali speed Lingové spolu s druhou expanzí. Do útoku poslal jako první svou armádu Hydra. Elazer se mu snažil zamezit v přístupu do báze zablokováním vchodu jednotkami, ovšem to pro Banelingy nebyl naprosto žádný problém. Elazer na obranu vyslal Roache a při ztrátě 3 Queen vyhnal protivníkovu armádu zpět, odkud přišla. Mezitím přistavěl Ravagery, s jejichž pomocí se mu podařilo zničit Hydrovu 3. těžbu a získat tak převahu ve všech aspektech hry. Tu si ještě pojistil zničením několika overlordů a chvíli poté již Hydra neměl na výběr a musel napsat první osudné GG.

2. Hra Prion Terraces  Elazer 1:1 Hydra

Hned na začátku druhé hry Elazer předvedl, proč je tak obávaným zergem a postavil double Hatchery ještě před Poolem. Hydra naproti tomu po předchozí porážce raději zvolil bezpečný start. Protivníkovu strategii tak odhalil až ve třetí minutě a stavbou druhé expanze zareagoval o minutu později. Na Elazera následně vyslal armádu Roachů se speed & attack upgrady, které mu nakonec poskytly převahu v boji a v 8. minutě také vítězství.

img-responsive

2. Hra Prion Terraces Elazer 1:1 Hydra | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Orbital Shipyard Elazer 1:2 Hydra

Na této 1v1 mapě jsme od polského hráče viděli fast expanzi následovanou Poolem, zatímco Hydra se rozhodl pro rychlou stavbu Baneling nestu a těsně před Elazerovou bází nepozorovaně transformoval první čtyři Lingy. Ve chvíli, kdy Banelingové procházeli do nechráněné báze, Elazer zrušil výstavbu druhé expanze, pro jejíž stavbu se zcela nepochopitelně rozhodl, ale to mu už nebylo nic platné a ve třetí minutě tak byl nucen napsat GG.

4. Hra Ruins of Seras  Elazer 1:3 Hydra

Oba hráči hned zezačátku rozjeli fast expanze, na Elazerovi ale byly vidět obavy z výsledku zápasu a tak se rozhodl pro ultrasafe Spine crawler & Queen obranu, zatím co stavěl Roache a scoutoval u Hydry v bázi Overseerem. Do 6. minuty byla ekonomika obou hráčů převážně vyrovnaná a nedošlo k žádnému střetu jejich Roach & Ravager armád. Hydra k této kombinaci tajně přistavěl také skupinu Mutalisků, kterými Elazera lehce pozlobil a namísto dalších již stavěl Banelingy. Ve 12 minutě zainvestoval rovnou do 48 kousků těchto výbušných zlatíček a zničil téměř celou Elazerovu armádu. Ten se mezitím rozhodl Hydralisky, kteří byli připraveni na obranu proti případným dalším mutaliskům, proměnit v Lurkery. Než ale stihli napáchat větší škody, Hydra vyslal skupinu speed Lingů na protivníkovu 4. bázi a donutil ho tak stáhnout armádu, chránící zranitelné Lurkery. V 18. minutě pak vyslal v tu chvíli už neočekávanou jednotku Mutalisků, jenž efektivně odstranila z mapy 2 Elazerovy báze a podpořena pozemními jednotkami tak v 19. minutě ukončila zápas ve prospěch Hydry.

Snute 3:1 Vi0let

Vi0let je velice sebevědomý zergský hráč, který příliš nestuduje taktiky svých protivníků a většinou si “hraje svoje” a donutí protihráče, aby se přizpůsobil jemu. Snute je v reagování na protivníkovu taktiku jedním z nejlepších a ať už Vi0let předvede cokoli, rozhodně na to bude připraven.

1. Hra Ulrena Snute 0:1 Vi0let

Prvním, kdo v polovině třetí minuty vyrazil do boje, byl Vi0let. Snute včas zareagoval a stáhl Drony z expanze domů, při obraně však ztratil 2 Queeny a několik Roachů. Ty přeživší následně za doprovodu Ravagerů vyslal k protivníkovi, který útok naprosto rozmetal. Pak už jen stačilo vyslat armádu za prchajícími Ragavery a donutit Snuta napsat GG.

2. Hra Leriak Crest Snute 1:1 Vi0let

Snute se v této hře rozhodl nejprve vylepšit rychlost Zerglingů a až poté postavit expanzi. Výhodu upgradu ale při prvotním útoku nedokázal využít a Vi0letovi nezpůsobil žádné ztráty. Korejský hráč se proto rozhodl postavit druhou expanzi a místo bojových jednotek zainvestoval do Dron. To se mu nevyplatilo a ve chvíli, kdy Snute v 5. minutě vyslal jeho směrem obrovskou armádu Lingů s podporou Banelingů, bylo o výsledku rozhodnuto.

img-responsive

Snute 1:1 Vi0let | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Prion Terraces Snute 2:1 Vi0let

Na této mapě oba hráči zcela logicky zvolili standardní opening první a následně druhé expanze. Oba také právě sem vyslali do útoku první skupinu Zerglingů. Snute se rozhodl výstavbu 3. báze stornovat, zatímco Vi0let zariskoval, expanzi dostavěl a v zápětí ztratil. To Snutovi poskytlo zásadní ekonomickou převahu a přestože se Vi0let opravdu snažil ztrátu dohnat, nebyl schopen vyprodukovat dostatečné množství jednotek, kterými by se ubránil neustávajícímu proudu Snutovy armády. V 8. minutě tak zápas skončil ve prospěch norského hráče.

4. Hra Dusk Towers Snute 3:1 Vi0let

Do 3. minuty jsme v poslední hře mohli vidět takřka stejnou taktiku, jako v minulém zápase. Vi0let poté vyrazil harrasovat s první skupinkou speed Lingů, zatímco Snute upgrade rychlosti vynechal úplně a rozhodl se pro obranu pomocí Banelingů, přičemž produkcí přecházel na Roach & Ravager. V páté minutě jsme jej viděli postavit Spire, což je v této kombinaci buildu bez Ling speedu především Vi0letova specialita. Snute si tuto taktiku pojistil ještě pěti Spine crawlery, kterými byl Vi0let při příchodu se svou armádou velice překvapen. Ani přechod na Mutalisky nepomohl proti armádě, ke které Snute přidal Ravagery a obrovské mnnožství Hydralisků. Na konci 12. minuty tak bylo rozhodnuto o Snutově účasti v semifinále.

 

HuK 0:3 Nerchio

Favoritem na vítězství byl v tomto utkání jednoznačně domácí Nerchio, pro nějž skandoval celý sál. Vyřadil by tak z turnaje posledního zástupce protossů, HuKa. V minulosti se mu zatím dařilo ho neustále porážet (15:1), sám Nerchio ale přiznal, že  HuK je pro něj opravdovým oříškem a hraní před davem, který od něj očekává výhru, jej činí nervózním.

1. Hra Prion Terraces HuK 0:1 Nerchio

Nerchio díky rychlé stavbě gasu a Evolution chamber rozjel třetí bázi o něco později, na zlatých minerálech se ale tento rozdíl velice rychle ztratil. V zápětí vyslal do HuKovy báze drop Zerglingů, jejichž útok podpořil další jednotkou z rampy. Příliš velké škody ale protivníkovi nenadělal a HuK po odražení útoku zareagoval stavbou druhé expanze, o níž zhruba o minutu později přišel, když ji nebyl schopen ubránit proti Zergským hordám. V 7. minutě tak hra skončila ve prospěch domácího Nerchia.

2.Hra Orbital Shipyard HuK 0:2 Nerchio

Na této mapě měl HuK šanci předvést ukázkové PvZ a dorovnat tak skóre. Jako první jednotky vyslal na harras Phoenixe, zatímco Nerchio získával čas ultrabezpečným buildem. K útoku se nenechal vyprovokovat ani když mu protoss zničil 4. bázi a pouze ji postavil znovu. Na konci 9. minuty jsme od HuKa viděli další agresivní pokus, při kterém na Nerchiovu zadní expanzi nawarpoval armádu Zealotů a zničil 26 Dron. Kromě značného množství těžiců ale nezpůsobil na expanzi další škody a Nerchio tak byl i po útoku stále o jednu bázi napřed, jelikož až do 12. minuty se mu dařilo blokovat HuKovu pozici pro 4. bázi. Minutu poté ukázkovým dropem do zadní báze doplnil frontální útok a naprosto rozmetal protosskou těžbu, když zničil 47 Dron. Pro HuKa už nebyl způsob, jakým by se vrátil zpět do hry a chvíli poté byl nucen přiznat druhou porážku.

img-responsive

HuK 0:2 Nerchio | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Lerilak Crest HuK 0:3 Nerchio

V posledním zápase oba hráči rozjeli rychlé expanze, Nerchio pak ve třetí a sedmé minutě přidal ještě po jedné expanzi, následován v polovině čtvrté minuty HuKem. Na obou hráčích bylo znát, že jsou si vědomi důležitosti výsledku tohoto zápasu. Viděli jsme tak velice pasivní gameplay. Prvního náznaku boje jsme se dočkali ve 12. minutě, kdy Nerchio zničil HuKovu čerstvě postavenou 4. bázi. Protoss na to zareagoval opětováním útoku na zergskou expanzi, kde zničil 22 Dron. Tento malý úspěch mu dodal až přehnané sebevědomí, se kterým vyslal armádu Stalkerů na Nerchiových 18 Lurkerů v doprovodu Hyder a Lingů. Tato chyba pro něj v 16. minutě znamenala konec účasti na turnaji. Domácí Nerchio rozesmál dav v sále, když po skončení zápasu obřadně zazíval na znamení naprostého přehledu, s kterým si HuKa povodil.

Polt 3:1 FireCake

Oba hráči jsou léty i množstvím offline a online turnajů prověřenými progamery. Přestože Polt, jehož FireCake ještě nikdy nedokázal porazit, byl od začátku favoritem na vítězství, komentátoři předpovídali velice těsný souboj. Kdyby se FireCakovi podařilo vyhrát, byla by to jeho první pozice na stupni vítězů v turnaji takového rozsahu, jako je právě IEM.

1. Hra Dusk Towers Polt 1:0 FireCake

Hned v začátku hry Polt předvedl v Legacy of the Void nevídaný postup a po prvním SD ihned postavil druhé Comand center, začínajíc stavbu expanze ještě dříve než zerg. FireCake tak stihl do protivníkovy báze projít s 6 Lingy, kteří pozdrželi Poltovu těžbu. Chvíli poté jsme viděli Nydusem procházet další zergskou armádu, která terrana připravila o 8 SCV. Odpovědí byly 2 plné Medivacy, jenž vysadily armádu na FireCakeovu 2. expanzi a poté ji dopravily doprostřed 3. expanze. Zerg se pokusil pomocí Mutalisků oplatit útok na Poltově 3. těžbě, mezitím mu ale obrovská armáda Mariňáků se Stimpackem během několika vteřin rozstřílela bázi a na konci 9. minuty tak ukončila hru ve prospěch Polta.

2. Hra Ulrena Polt 1:1 FireCake

Hráči začali na Ulreně v sousedících pozicích, což slibovalo brzkou akci. Ve čtvrté minutě jsme se dočkali 3 Overlordů, kteří do Poltovy báze transportovali armádu speed Lingů a Queen. Terran bez bunkru v hlavní bázi neměl šanci se ubránit a o necelou minutu později tak FireCake dorovnal skóre na 1:1.

img-responsive

Polt 1:1 FireCake | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Central Protocol Polt 2:1 FireCake

Polt ve třetí minutě rozjel po stylu Marinelorda 3 Racks & Reaper, se kterými ve čtvrté minutě šel pozlobit FireCakea. O minutu později pak přidal armádu Mariňáků, kteří zergovi zničili 2. expanzi bez nutnosti použití Stimpacku. Oba hráči dostavěli 1+1 upgrady takřka ve stejnou dobu a v 8. minutě jsme tak ve FireCakeově bázi viděli vyrovnaný boj obranných Roachů proti dvěma MM dropům. Na konci 9. minuty FireCake dostavěl 2+2 upgrady a získal tak značnou výhodu, která Polta donutila upustit od obléhání a přejít na simultánní doubledrop micrování. To se mu vyplatilo a v 11. minutě zergovi znovu zničil 3. těžbu a následně odrazil opravdu nebezpečně vyhlížející útok na vlastní bázi. FireCake v druhé polovině hry přešel na Mutalisky, ti už ale proti Liberatorům a MM kombu neměli šanci. 

4. Hra Ruins of Seras Polt 3:1 FireCake

V poslední hře hráči začali na nejvzdálenějších pozicích. Než tedy došlo k boji, na obou stranách jsme viděli expanze a dost bezpečný build. Poltovi se ve čtvrté minutě podařilo odhalit FireCakeův Nydus, což jej uchránilo pouze od prvního ohrožení touto budovou. O několik okamžiků později již dalšími dvěma kanály procházely zergské jednotky a v terranské bázi nadělaly značné škody. Polt přišel o  25 SCV, zatímco svým dropem FireCakeovi zničil pouhé 2 Drony. Situace pro něj nevypadala dobře. Nydus canal dál chrlil jednotky, Polt se ale naprosto neuvěřitelně ubránil a vzápětí přešel do útoku pomocí Medivac dropů. Bázi si pojistil věží proti podhrabaným Roachům, jejichž ztráta byla pro FireCakea zcela zásadní. Mariňáci pak už v zergské bázi jen potvrdili Poltovu více než dvojnásobnou převahu a po posledním pokusu, při kterém FireCake vyslal do boje svou osamocenou armádu Roachů, se Polt stal vítězem a pokračoval ve své cestě do semifinále.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: IEM Katowice 2016 - Čtvrtfinále StarCraft 2

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.