IEM 2016 - Finále StarCraft 2

O titul šampiona WCS se na IEM 2016 v Katowicích utkali Snute a Polt.

Snute vs Polt ve finále IEM Katowice 2016

Snute vs Polt ve finále IEM Katowice 2016 FOTO: Reprofoto YouTube

Po 4 dny probíhala selekce těch nejlepších hráčů StarCraftu z celého světa. Na začátku jich bylo 32, do finále se probojovali pouze dva, každý zastupující nejen svou zemi, ale i kontinent. Zerg Snute z Norska a terran Polt ze země, kde je StarCraft téměř národním sportem – Koreje.

Při finále StarCraftu 2 byla celá aréna Spodek v Katowicích zaplněna tak, jako kdyby se před lety odehrávalo finále SC:BW. StarCraft tak znovu potvrdil, že má v progamingu už téměř 20 let své nenahraditelné místo. Ke komentátorům finále se připojil i spoluzakladatel a CEO Blizzard Entertainment, Mike Morhaime. I přestože je sám terranským hráčem, vítězství přál Snutovi, stejně jako naprostá většina diváků v aréně. Do Katowic si s sebou přivezl i 13 měsíční dceru, která už v tomto věku sledovala živě zápasy špičkových hráčů esportu na třech kontinentech. Tuhle životní průpravu malé slečně Morhaimeové závidíme snad úplně všichni. Její rasa je prý Protoss.

1. Hra Lerilac Crest Polt 0:1 Snute

Finále hrané na bo7 začalo na mapě Lerilac Crest pro hráče v sousedních pozicích. U obou jsme viděli standardní 2 base opening, ke kterému Snute na konci třetí minuty přidal ještě jednu. Polt předvedl ne příliš často vídaný double Reactor Factory build následovaný Armory. V páté minutě tak vyslal do útoku jednotku Hellbatů, tomu se ale Snute s naprostým přehledem ubránil a během necelé minuty opětoval palbu. Polt za tuto dobu nestihl obnovit stav své armády a ani zoufalá snaha o opravu jediného bunkru, který jej dělil od prohry, nedokázala odvrátit nevyhnutelné. Po necelých 7 minutách hry tak bylo rozhodnuto a Snute se stal vítězem prvního zápasu.

img-responsive

Snute 1:0 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

2. Hra Orbital Shipyard Polt 1:1 Snute

Tentokrát na rozlehlé mapě šampioni začali hru v cross map pozicích. Snute se i v této hře opět rozhodl pro fast expanzi a Polt ho těsně před druhou minutou následoval. Vše nasvědčovalo tomu, že znovu zvolí Heliony, rozhodl se ale pro tank drop. Snute do začátku vylepšil svým Zerglingům speed a poté pokračoval druhou expanzí. Terran na to reagoval dropem tanku, s kterým se pokoušel svého zergského protivníka harrasovat. Ten se ale nenechal rozhodit a vyslal své Lingy do Poltovy báze. Ani kamenný zátaras je na dlouho nezdržel a za chvíli se jím prokousali. Polt mezitím téměř beze ztrát 2x donutil Snuta zrušit výstavbu čtvrté těžby se svými +2 upgrade Mariňáky a když se i přesto zerg nevzdal a expanzi zde přeci jen postavil, Polt mu vzápětí za podpory tanků a Medivaců zničil i ji. Mezitím už dle očekávání dropoval M & M do zergské základny.

V polovině 11. minuty se Snutovi podařilo misky vah naklonit na svou stranu a i přesto, že ho protivník obklíčil, terrana vytlačil ze své části mapy a ihned znovu postavil čtvrtou těžbu. O minutu později se po ní opět slehla zem, když Polt znovu vytáhl do boje s armádou vybudovanou v 6 bázích oproti necelým dvěma, jenž jsme mohli vidět u Snuta. Ani skvělé taktizování během střetů obou armád, které vždy v publiku vyvolalo potlesk, Snutovi nepomohlo zastavit rozjetého terrana. Fungal Growth od infestorů sice vyřadil ze hry 3 Medivacy plné tanků na dostatečně dlouhou dobu, terran však zerga jednoduše zasiegoval a ani jedno prolomení blokády nic nezměnilo na výsledku hry. V 15. minutě bylo jasné, že tato výhra připadne Poltovi. GG.

img-responsive

Snute 1:1 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

3. Hra Prion Terraces Polt 2:1 Snute

Ve třetí hře cross map pozice i zlaté minerály nahrávaly do karet Snutovi. Ten se rozhodl pro superznámý klasický opening speed Ling & exp. Od Polta jsme viděli bezpečný wall a pro jistotu ještě jeden před expanzí. Wallů totiž není nikdy dost. Za nimi bylo vždy po dvou od CC, Barracsů i těžeb plynu. Poté začal s produkcí Mariňáků a Helionů, z nichž následně udělal Firebaty a Snutovi podpálil hlavní expanzi, když se mu povedlo protlačit se přes vchod na cliffu. Norský hráč zcela očividně neočekával, že Polt zopakuje taktiku, kterou na něj zkusil v první hře. Když se mu pak armáda objevila v bázi, nebyl na to ani při nejmenším připraven. Polt následně poslal vše co měl all in na 3. zergskou expu, přičemž ze své báze konstantně chrlil jednotky a do tohoto pushe dával opravdu vše. Zabralo to a v 7. minutě bylo rozhodnuto o vítězi.

img-responsive

Snute 1:2 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

4. Hra Central Protocol Polt 3:1 Snute

Polt hraje kreativně, jako kdyby strategii vymýšlel dle momentálního rozpoložení až v momentě, kdy je třeba se rozhodnout. To potvrdil i v této hře. Hned ze začátku vytáhl do boje se dvěma scoutovacími harrasícími Reapery. V polovině čtvrté minuty k nim přidal posily ze 3 Barracsů. Snute ho ale pomocí Lingů donutil stáhnout se zpět a Poltovi po tomto malém harras představení zbyl jediný Reaper. Vědom si toho, norský hráč se mu ihned Lingy pustil do wallu, který v 6. minutě padl. Na zergské straně jsme následně viděli Infestation pit a na té terranské pak 3. CC a full bio MM – Marauder, Marine.

V kritickém okamžiku střetu obou armád neměli Snutovi Infestoři ještě energii, to ale Poltovi bylo úplně jedno a hnal se do útoku. V polovině 7. minuty tak ničil 2. zergskou expanzi. Armádě Mariňáků sice po Stimpacku zbylo pomálu HP a poblíž nebyl žádný spásný Medivac, jejich počet byl ale určující a s odhodláním pokračovali směrem do zergské báze. Snute následně vyslal do obrany Drony, ale ani to Polta nezastavilo a na scénu přicházeli další a další Maraudeři.

img-responsive

Snute 1:3 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

V terranské bázi bychom jen těžko hledali Factory či Starport, nic takového korejský hráč nepostavil. Podařilo se mu totiž vychytat minutové okno mezi dobitím energie čerstvě vyhlíhlých Infestorů, kteří tak padli téměř bez boje. Snute se v polovině 10 minuty stále bránil, nekončící přísun terranských jednotek ale zerga nakonec vždy udolal. Polt mezitím začal techovat a expit, zničil mu druhou expanzi a Snute se neměl šanci ze 7 Racks produkce vzpamatovat. Těsně před začátkem 13. minuty došlo k finální bitvě, kdy Polt shromáždil jednotky před Snutovou bází a v konečné přestřelce byl jeho náskok rozhodující. 

5. Hra Ulrena Snute 2:3 Polt

Před pátou hrou Snutovi do jeho boxu přišel poradit oldschool německý terran TLO. Byl velice aktivní ve Wings of Liberty a tak norskému hráči předal své zkušenosti z let minulých. V polovině druhé minuty oba hráči rozjeli fast expanze, standardní build. U Snuta se dalo předpokládat, že pojede Roache, protože  nebylo vidět, že by stavěl speed. Možná právě proto 6 Lingů, kteří se snažili udělat nějakou damage na terranské expě, vůbec nepochodilo. Pro Snuta však bylo podstatné, že ukázal Zerglingy, aby je v kombinaci se speedem Polt očekával namísto Roachů, které mezitím ve skutečnosti produkoval. V polovině 4. minuty jich měl 8 a s jejich pomocí kompletně zničil terranskou armádu. Ta však byla záhy obnovena z naplno jedoucích 7 Barracsů. Na zergském území ale Polt nepochodil. Snute před 6. minutou začal stavbu 3. expanze a jeho ekonomický náskok se začínal zvětšovat. 

img-responsive

Před 5. hrou Snutovi přišel poradit oldschool progamer TLO | foto: Reprofoto YouTube

Na Poltově straně to vypadalo téměř totožně, jako při hře na Central Protocol. Mariňáci se nonstop valili z 8 Barracsů a nikde poblíž žádné tech budovy. Až na vyjímku v podobě Medivaců, které si tentokrát přeci jen přizval na pomoc. V 9. minutě jsme viděli vylétnout první 2, které se oddělily od armády a spěchaly za výsadkem. Ten byl však záhy připojen k hlavní mase jednotek i s Medivacy. Na Snutově straně to vypadalo ještě lépe. V povině 11. minuty dosáhl limitu a měl nad protivníkem převahu ve všech apektech hry. Polt se pokusil vylodit jednotku Mariňáků ze 2 Medivaců a hned poté přešel do útoku. Snute měl připravený Fungal, který se mu podařilo naprosto luxusně strefit. Ravageři pak dílo dokonali a po M & M armádě se rázem slehla zem. 

img-responsive

Snute 2:3 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

Po tomto úspěchu už jen stačilo posbírat Roache, opět v limitu a vyrazit s nimi na zdecimovaného Polta. Ten se ještě v následující minutě snažil bránit, obrovskému pushi zergské armády ale nešlo odolat a pro norského Snuta tak svitla naděje na celkové vítězství v turnaji. Zbývalo vyhrát jen další dvě hry. 

6. Hra Ruins of Seras Snute 2:4 Polt

V posledním zápase jsme u terrana byli svědky klasického wall & fast gas buildu, Snute naproti tomu rozjel expanzi hned v první minutě. V druhé minutě na scout vyrazil Reaper číslo 1 a Polt hne poté zabral druhý gas, při následné stavbě factory pro Hellion či tank drop. Snute jako odpověď vyslal 4 speed Lingy a ve čtvrté minutě rozjel třetí těžbu, přičemž terran stavěl druhou. Polt Medivacem s tankem notnou chvíli ukázkově microval pod zergským cliffem a mezitím Vikingem naháněl scoutující Overlordy. Snute přešel na Roach se speed a 1+1 upgrady. V 7:30 vyrazil do Poltovy báze, odkud se v zápětí velmi moudře vrátil pro silnější armádu. O dvě minuty později Snuta překvapil M & M útok na 3. expanzi, zatímco u Polta v bázi přišel o celou armádu. Téměř jako bychom se vraceli do hry Polt vs Nerchio.

img-responsive

Snute 2:4 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

V 11. minutě se Snute vzpamatoval a Poltovu zasiegovanou pozici prostě dozdrtil i když to zpočátku nevypadalo, že by vůbec měl šanci něco takového provést. Medivacy sice nestihly posbírat všechny tanky, ve 12. minutě byl však Polt znovu připraven a zkoušel útočit na Snutovu bázi. Bitva dopadla vyrovnaně a oba hráči se stáhli, neboť si byli více než dobře vědomi důležitosti výsledku tohoto zápasu. Poltův konstantní tok jednotek ustanul při dosažení limitu a jeho armáda se zakempila uprostřed mapy. V polovině 16. minuty s ní zlehka oťukal Snutovu bázi a stáhl ji zpět doprostřed. Následně jsme byli svědky precizního předvedení užití Fungalu, jenž vyřadil celou skupinu Mariňáků ze hry.

img-responsive

Snute 2:4 Polt IEM Katowice 2016 | foto: Reprofoto YouTube

Polt o minutu později pushoval 5. zergskou bázi, kterou Snute musel nechat padnout, zatímco získával čas pro své Broodlordy. Polt mu ale tak potřebný čas nedopřál a přešel rovnou do útoku. Jeden jediný perfektní Fungal na Medivacy znamenal v bitvě obrovský rozdíl, Polt měl ale v 18. minutě limit a Snute ztrácel jak na minerálech, tak na jednotkách, které terran stále nekompromisně produkoval. O pár minut později se mu podařilo zničit Hive ve Snutově bázi a ten se v posledním vzdoru ve 22. minutě postavil obří terranské armádě. Přestože ztratil téměř vše, přežil. Stav 80 ku 150 jednotkám se ze zergské pozice v této fázi hry už vyrovnat nedá a věděl to i Snute. Poslední i celková výhra tak připadla terranskému hráči, Poltovi. 

Ten se tímto stal počtvrté šampionem WCS turnaje a odnesl si výhru v hodnotě 35 000 $. Kromě toho samozřejmě získal I obrovský pohár, téměř z poloviny tak velký jako Polt sám, který na pódium při úvodu turnaje přinesl Mike Morhaime. Ten byl přítomen i při předávání medailí nejlepším 4 hráčům StarCraftu tohoto roku: Nerchio, Hydra, Snute a Polt. Polt i Snute po ceremoniálu zůstali na pódiu téměř až do začátku turnaje v CS:GO v obležení fanoušků, kteří si přišli pro podpis či selfie. 

Polt při rozhovoru na pódiu vzdal hold Snutovi, kterého respektuje. Přestože se na zápas připravoval a dal do něj naprosto všechno, sám uznal, že vyhrál opravdu jen tak tak. Všechny finálové hry byly opravdu vyrovnané a misky vah se v nich vždy několikrát přehouply na opačnou stranu. Jedno je ale jisté, o letošním finále IEM v Katowicích se bude mluvit ještě hodně dlouho.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: IEM 2016 - Finále StarCraft 2

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.