V Praze se konal sjezd elfů, Jediů a superhrdinů

Na největší tuzemský popkulturní festival, PragoFFest, se o víkendu sjelo přes 3000 fanoušků fantasy, scifi a anime.

Skupinové focení cosplayerů

Skupinové focení cosplayerů FOTO: Daniel Lysek

Když se ve čtvrtek odpoledne uzavřely školy kvůli pololetním prázdninám, nikoho by nenapadlo, že se najde tolik dobrovolníků, kteří i během volna do školy přijdou. Řeč je přímo o jedné pražské škole - Modré škole, která tento víkend hostila festival PragoFFest, který navštívily asi tři tisícovky fanoušků fantasy, sci-fi a anime.

Jelikož i já patřím mezi skalní fanoušky těchto popkultur, nemohla jsem na téhle akci chybět. K Modré škole jsem zamířila až v pátek odpoledne, vybavená dobrou náladou a cosplayem z mojí oblíbené hry League of Legends. Hned u vstupu do školy mě uvítalo několik cosplayerů, kteří byli i přes nepříznivé počasí venku a ochotně pózovali fotografům. Na člověka tedy dýchla ta příjemná geek atmosféra ještě před samotným vstupem do areálu - velice pěkný první dojem. Po úspěšné registraci jsem dostala pásku, která mi umožňovala okupovat areál PragoFFestu až do nedělních odpoledních hodin.

img-responsive

Poro (Marty) | foto: Inari photography

Ve vstupní hale stálo hned několik stánků s festivalovou tematikou. Nadšení fanoušci si tedy mohli zakoupit cokoliv od anime placek, přes komiks až po mikinu ze světa Warcraftu. Mimo stánky bylo v celé škole rozestavěných nespočet konzolí, počítačů a deskovek, kde se mohli všichni milovníci her dosytosti vyřádit. Byla zde i možnost účasti v různých turnajích, kde se hrálo o drobné ceny, které všechny vítěze potěšily.

Pokud na festivaly jezdíte v rámci vzdělávání, určitě nepohrdnete kvalitními přednáškami, které vás zahrnou novými informacemi z vašeho oblíbeného fandomu. Přednášek tam bylo letos opravdu hodně a člověk občas nevěděl kam jít dřív.

No a když vám po těch hrách, přednáškách a nákupech vyhládlo, mohli jste využít hned několika stanovišť, kde váš hlad dokonale zahnali. Největším zásobitelem jídla byl dozajista BuFFet, kde jste se za velice slušnou cenu fakt parádně najedli. Občas jste počas jídla mohli dokonce vyslechnout nějakou hudební vsuvku, kterou obstaralo nedaleké piáno.

Assassin´s Creed: Syndicate - Rise up!

V pátek večer se konalo premiérové promítání kraťasu z asasínského prostředí, o kterém jste již mohli našich stránkách slyšet. Než se však diváci dočkali samotného videa, mohli shlédnout videa z natáčení, prodiskutovat film se štábem a nebo se pokochat cosplayery z Assassin´s Creed univerza.

Samotný film nebyl na první pohled vůbec špatný, ale zase ne přelomový. Šlo vidět, že se ze strany Purple Stonehenge jednalo o jejich první projekt. Začátek videa byl dost chaotický, ale druhá půlka kraťasu mě fakt nadchnula. Jsem moc zvědavá, s čím přijde tohle tvůrčí trio příště.

PragoCosplay

Pro všechny kostýmové nadšence se v sobotních večerních hodinách konala Cosplay soutěž. Jelikož byla hlavní cenou 3D tiskárna, přihlásilo se nakonec docela dost cosplayerů. Než se však všech třináct soutěžících mohlo předvést na pódiu před diváky, museli čelit detailnímu hodnocení od tří velice talentovaných porotkyň. Organizátoři letos do poroty dosadili hned tři slečny - Germii, Lunu-Rin a Silvaru.

Germia je velice talentovaná cosplayerka, hráčka a streamerka. V cosplay komunitě je poměrně nová, ale za tu krátkou chvíli si stihla vydobýt respekt a uznání ostatních. Zaměřuje se na cosplayování herních charakterů. V porotě plnila funkci experta na brnění, v jehož výrobě na české scéně opravdu vyniká.

Luna-Rin dojela na PragoFFest až ze Slovenka. Patří mezi přední slovenské cosplayery a minulý rok se dokonce kvalifikovala na mezinárodní cosplay soutěž - Eurocosplay. Zaměřovala se hlavně na detaily kostýmů.

Silvara je velký fanoušek Star Wars a doma má již přes padesát kostýmů z tohoto univerza. Mimo to, že je skvělá cosplayerka, je i úžasná švadlena, která si na soutěžních kostýmech nenechala ujít ani jediný křivý šev nebo trčící nitku.

Když se všechny soutěžní kostýmy řádně ohodnotily, přišla na řadu samotná prezentace před publikem. Navzdory tomu, že byl začátek soutěže v deset večer, plac před pódiem praskal ve švech. Všechny výstupy soutěžících byly hodnoceny velice pozitivně, i přesto, že byli někteří dost unavení po celém dni v kostýmu.

Než se sečetly hlasy, objevil se na pódiu tajemný asasín, který v duelu předvedl svůj šermířský um. Po této záživné kulturní vložce přišlo na řadu vyhlášení ceny publika, které si odnesla Pat se svým Thorinem Pavézou, který byl opravdu k nerozeznání od originálu.

Tohle však nebyla jediná cena, kterou si tento trpasličí král pod Horou odnesl. Od poroty si Thorin vystoužil ještě bronzovou sošku za třetí místo. Na stříbrné příčce stanul vychytralý Loki (Mischievous Jane) a vítězství si na svých křídlech odnesla Angel v podání Mary.

img-responsive

Vítězové PragoCosplaye | foto: Spiritualy

HAL3000 PragoFFest MČR Challenge

Po celou dobu festivalu též probíhalo hráčské klání ve hře League of Legends, kterého se účastnili přední týmy českého gamingu. Všechny zápasy se promítaly na plátně, takže žádnému fanouškovi neunikla ani jedna chvíle hry. No a ti, kteří se do Prahy nedostali, mohli vše sledovat online na streamu.

I přes nemalé technické problémy a delay se všechny hry nakonec odehrály. První místo si odnesl tým eXtatus, se stříbrem odešel tým Fraternitas a poslední místo na bedně obsadili kluci z Inside Games.

img-responsive

eXtatus - 1.místo | foto: PLAYzone

Na PragoFFestu najdete opravdu všechno. Já si ho užila opravdu skvěle a už se moc těším, až tam příští rok zavítám znova. A vy, kteří jste o tuhle akci letos přišli, určitě napřesrok dojeďte taky.

 

 

Témata: PragoFFest
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: V Praze se konal sjezd elfů, Jediů a superhrdinů

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.