StarCraft II na BlizzConu - rozbor čtvrtfinále + SOUTĚŽ

V posledních dnech žije StarCraft komunita vydáním nejnovějšího, posledního datadisku Legacy of the Void. Jeho nástup ale znamená konec pro Heart of the Swarm, jehož éra tímto definitivně končí.

Blizzcon 2015 StarCraft II: Heart of the Swarm

Blizzcon 2015 StarCraft II: Heart of the Swarm FOTO: Blizzard Entertainment

Po patnáct let se svět progamingu utvářel podle jedné z her, která éru profesionálního hraní počítačových her prakticky započala a právě díky ní mnozí z nás viděli své hrdiny stát se prvními profesionálními hráči, které už e-sport živil. Jistě, za ty dlouhé roky progaming Starcraft přerostl a většinu slávy dnes sklízí týmové hry jako LoL, CS: GO a jim podobné, StarCraft ale bude mít v progamingu navždy své čestné místo.

V Anaheimu se minulý týden na Blizzconu 2015 utkaly špičky světového progamingu v Blizzard hrách. Na finále ve StarCraftu se utkalo 16 nejlepších hráčů světa, respektive Koreje, s jediným francouzským zástupcem, který se do finále dokázal probojovat (Lilbow). Atmosféra každého ze zápasů byla napjatá, protože double elimination se na akcích této úrovně nekoná, takže prohra pro finalisty znamenala jediné, sbalit kufry a domů. 

Čtvrtfinále

img-responsive

Poslední finále Blizzconu konané ve hře StarCraft II: Heart of the Swarm | foto: Blizzard Entertainment

herO 1:3  Classic 

Classic a herO se ve čtvrtfinále potkali i na loňském Blizzconu, ze kterého do semifinále postoupil Classic. HerO tedy v tomto zápase šel jen pro jediné, odplatu. Oba dva v první hře vsadili na rush a tato strategie se nevyplatila herOvi, který zvolil agresivní proxy Stargate Oracle build, zatímco Classic sáhl po bezpečnějším Gateway openingu. Classic byl ale rychlejší a s pouhými Stalkery byl schopen hera přetlačit v jeho bázi a první hru tak velice rychle ukončit.

Ve druhé hře Classic už od začátku techoval a mezitím oponentovi znepříjemňoval hru Oraclem. HerO stejně jako v předešlé hře zariskoval a postavil proxy Stargate, kterou expandující Classic jen náhodou neobjevil. Svou expanzi i bázi následnému útoku ubránil pomocí Oraclů, kterými dokázal ze hry vymazat Immortala. Expanzi následně nechal padnout a poté oba hráči zmírnili svou agresivitu. Classic převládal v ekonomice, herO jej zase převyšoval svou armádou, což ale Classic rychle dohnal a po přidání druhé expanze s přehledem svého oponenta převálcoval.

Ve třetí hře se Classic rozhodl pro agresivní 3gate a herO raději zvolil expanzi, se kterou ho Classic o pár chvil později následoval. Mid game byl celkově pasivní, oba hráči měli přehled o akcích toho druhého a produkce i jednotky byly vyrovnané. HerO v 18. minutě předvedl ukázkový drop DT, které byly schopny vyřadit klíčové budovy a simultánním útokem zealotů na jednu z expanzí Classica zpomalil tak, že se pod neustálými útoky nedokázal vzpomatovat a první vítězství tak v této hře získal HerO.

V poslední hře využil DT prozměnu Classic a pomalu ale jistě nad herOem získával převahu, kterou dokázal přeměnit ve vítězství.

Hra 1 Bridgehead:     14:02
Hra 2 Terraform:        23:00
Hra 3 Cactus Valley:  52:20
Hra 4 Coda:             1:40:13

INnoVation 1:3 Life

Life začal první zápas klasickou Zergskou fast expanzí, zatímco INnoVation se rozhodl pro 3 Command centra a mezitím svého soupeře otravoval Reapery. Life předváděl krásné micro, ale INnoVation skvěle využíval wallů a Lifova početnější armáda neměla proti jeho palebné síle šanci.

Na začátku druhé hry oba hráči rychle rozexpili a Life vytáhl do boje s Roach rushem. Wall s bunkerem sice nějakou chvíli vydržely, INnoVation ale ztratil 25 SCV a tak vyrazil do boje s armádou, kterou stihl postavit dokud měl stále zdroje. 10 vs 30 těžiců, to je ovšem masivní rozdíl, který se sice INnoVation pokusil dohnat, ale Life počet jeho SCV opět snížil se svými Mutalisky. Naprosto epické vyřešení problémů s SCV předvedl později Life pomocí Banelingů se speed upgradem (37:20). Odpovědí mohlo být jedině GG.

V předposlední hře se INnoVation rozhodl pro masivní produkci ve 4 Barracsech a to se mu spolu s ukázkově zahraným micrem vyplatilo hned při prvním útoku klasické Zergské trojky Lings & Roaches & Banelings. Ve 13. minutě jsme mohli vidět nepříliš úspěšný drop do Zergské základny, která se během pár vteřin hemžila jednotkami a donutila INnoVationa stáhnout se. Ani flotila 9 Medivaců, neustále zásobená novými jednotkami, nebyla schopna konkurovat Zergské převaze.

Life, povzbuzen úspěchem z minulých her, nenechal INnoVationa rozjet rychlou expanzi, kterou si plánoval. Odpovědí mu byla nečekaná produkce Thora, který neúspěšně "tajně" obletěl mapu a nakonec zhynul v boji, obklopen Zerglingy. I přes rozložení boje a skvělou práci s Medivacy Terranské jednotky nestačily na Zergskou převahu a Life tak opět dotlačil svého soupeře k napsání osudných písmen, GG.

Hra 1 Moonlight Madness:  11:50
Hra 2 Terraform:                  26:07
Hra 3 Iron Fortress:             40:27
Hra 4 Coda:                       1:02:30

S0S 3:0 Rain

Oba hráči hráli opatrně a až do midgamu se víceméně nic nedělo. S0S po celou hru nabíral nad Rainem náskok a když se mu před ním povedlo utajit druhou expanzi, vývoj hry to ještě urychlilo.

V 6. minutě druhé hry se Rainovi podařilo do S0Sovy báze dostat Probu i s doprovodem a stihl postavit i pylon na Warp gate. SoS ale předvedl ukázkový defend  a hned poté se rozexpil. První také dokončil blink pro Stalkery a tato výhoda byla kolem 9. minuty opravdu značná. Rain se neúspěšně snažil narušit oponentovu těžbu a S0S, který očekával daleko těžší boj, se rozhodl nic neuspěchat a při prvním setkání armád svého protivníka suverénně porazil.

Poslední hra byla opravdu vyrovnaná a až do 7. minuty hráči hráli prakticky to samé. Před 10. minutou Rain zničil Sentry a donutil svého protivníka i zrušit výstavbu Nexusu a pomalu začal nabírat převahu. S0Sův Collosus padl v bitvě proti blink Stalkerům během necelé vteřiny a následně ztratil i svou expanzi. Rain ale své jednotky nestáhl a místo využití své ekonomické převahy zbytečně ztratil svou bázi, kterou napadly DT. To obrátilo váhy na stranu S0S a ten se svými Collosy a nachargovanými Zealoty byl schopen zničit Raina naprosto s přehledem. 

Hra 1 Cactus Valley:   18:10
Hra 2 Terraform:         36:30
Hra 3 Bridgehead:      50:12

Hydra 1:3 Rogue

Stejně jako jejich předchůdci, i Hydra a Rogue už se několikrát setkali na podobné úrovni progamingu. Oba Zergové na začátku hry hráli standard opening, pouze s malými odchylkami. Rogue zvolil pool a Hydra se rozhodl nejdříve hatchovat a rozjet Roache. Než Rogue stihl postavit dostatečné množství Mutalisků a Lingů, Hydra se svou armádou Roachů a Hyder zdecimoval jeho bázi a Rogue se už z této rány nezvládl vzpamatovat. Nějakou dobu se mu sice povedlo si Hydru udržet od těla, včas odhalit Nydus worm, ale protivníkova pozemní armáda ho jednoduše převálcovala.

Druhá hra nabrala spád hned ve 3. minutě, kdy Hydra vyslal fast Ling & Drone na nic netušícího protivníka avšak Rogue stihl postavit Queenu, která nakonec obrátila situaci v jeho prospěch a vítězství si tak po čtyřech minutách hry připsal Rogue.

Následující zápas navázal na napětí z předešlé hry a hned ze začátku jsme opět mohli vidět Hydrův Ling rush. Udělal ale zásadní chybu a nechal svého Overlorda v Roguově bázi příliš dlouho a když ani jeho micro při rushi neobstálo, dočkali jsme se dalšího GG, tentokrát v 5. minutě.

V poslední hře se oba hráči rozhodli pro bezpečnější strategii a k prvnímu boji došlo až v 9. minutě. Life byl schopen odolat útoku i když na chvíli musel do boje svolat i Drony. Jeho protiútok byl ale značně úspěšnější a čistě pomocí Lingů se mu podařilo zničit 4 Hydrovy Queeny a proniknout do báze i s Mutalisky. Těm se Hydra nebyl schopen ubránit a po ztrátě většiny svých Overlordů a dalších 6 Queen byl nucen napsat své poslední GG na letošním Blizzconu.

Hra 1 Bridgehead:               12:25
Hra 2 Cactus Valley:            28:00
Hra 3 Dash and Terminal:   33:03
Hra 4 Moonlight Madness: 41:29

SOUTĚŽ

Protože na vás myslíme, přinášíme vám soutěže rovnou dvě. V první z nich dáváme do hry několik věcných cen: Triko StarCraft 2: Legacy of the Void, podložku pod myš se stejnou tématikou od firmy Steel Series a obrovské množství plakátů. Otázku jsme zvolili opravdu velmi, velmi lehkou, abychom vám mohli dárků rozdat co nejvíce.

img-responsive

Ceny v do soutěže. Triko Starcraft II: Legacy of the Void a podložka Steel Series: Heart of the Swarm | foto: GAMIFIQUE.cz

Soutěžní otázka zní: Na kterou rasu se zaměřuje poslední vydaný datadisk pro StarCraft 2: Legacy of the Void?

Své odpovědi zasílejte na email redakce@gamifique.cz do 20. listopadu, kdy vyhlásíme vítěze, vylosované ze správných odpovědí.

Kromě plakátů (které budou k vyzvednutí v pražské herně Skillzone) a zmíněných dvou hlavních cen v naší soutěži se stále ještě můžete zapojit do soutěže, která doprovází Launch párty posledního datadisku pro Starcraft 2. Fine Gusto, partner release party, do soutěže věnoval 2x 15 sáčků sušeného masa Fine Gusto. Co pro jejich získání musíte udělat? Stačí správně zodpovědět 3 soutěžní otázky a mít více štěstí, než ostatní. Soutěžní otázky pro Fine Gusto soutěž najdete zde.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: StarCraft II na BlizzConu - rozbor čtvrtfinále + SOUTĚŽ

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.