Minecraft: Story Mode Episode 1 - recenze. Poutavý příběh sandboxového hřiště

Vychází na platformách:

Minecraft: Story Mode

Minecraft: Story Mode FOTO: Telltale Games

Studio Telltale dostalo pověst studia, které si do spárů vezme mainstreamové univerzum a přetvoří ho do stylu svých adventur. Tentokrát padla volba na Minecraft, který se od jiných univerz liší tím, že je zcela bez příběhu.

Vývojáři se díky tomu nemuseli držet daných cest a vytvořit svůj vlastní. Ne náhodou oznamují, že příběh není oficiální pozadí Minecraftu, ale pouze z univerza čerpá. To mu ale na kvalitě nebere. Povedl se? To se dozvíte v této recenzi

Spojitost s Legem trvá

Minecraft si s sebou již od začátku existence nese přirovnání k Legu. Není divu, však je to stavebnice, kde můžete vytvořit cokoli, zároveň se honosí kostičkovou grafikou. Spojitost s Legem ale Minecraft neztratil ani v případě vyprávění příběhu a ne náhodou v něm poznáte prvky slavných stavebnicových filmů.

Lego filmy jsou obecně stavěny tak, aby potěšily zejména fanoušky, ale udělaly radost i ostatním. To samé si nese i Minecraft: Story Mode a i když se pevně drží v rámci předem nastaveného světa, je vyprávěn tak, aby svým stylem oslovil všechny.

Používá na to i stejné metody. Kupříkladu si bere středověké zasazení Minecraftu, ale přináší do něj dnešní návyky a chování. Na samotném začátku dění jdete na Endercon, který silně připomíná velké akce, jako je BlizzCon či Gamescom, nevybočuje však z Minecraftu a potkáte v něm například soutěž ve stavění.

Největším společným prvkem je ale odlehčená atmosféra, které nechybí vtipné hovory a narážky. Kladem je, že Minecraft je považován za dětskou hru a tím pádem není použitá angličtina složitá a příběh snadno pochopíte. Pokud ale chcete pochopit všechny vtípky, musíte angličtinu ovládat alespoň na mírně pokročilé úrovni, poněvadž mnohé z nich jsou založeny na chytrém přehazování slov či jazykolamech. Celkovému dojmu přispívá i účast zkušených dabérů.

Jednoduchá hratelnost s Minecraftovou předlohou

I když "telltaleovky" jsou zaměřeny zejména na příběh, je to stále hra a k jejímu dohrání musíte zvládnout různé herní prvky. Ty jsou opět spojeny s Minecraftem, avšak jsou plně upraveny tak, aby se přiblížily filmovému vzezření. Nejlepším příkladem je crafting table, který funguje úplně stejně jako v Minecraftu, každopádně jeho design je upraven tak, jak by ho použili hollywoodští scénáristé a atmosféře jen prospívá.

Bohužel ne všechny herní úpravy byly krokem k lepšímu a bojový systém je celkem žalostný. Filmovým vzezřením a podobností s Minecraftem sice cíle splňuje, ale jeho ovládání je divné. Je založeno na mačkání tlačítka pro útok a zaměřování jednotlivých nepřátel, přičemž jeho provedení je nudné a výhodu uvidíte snad jen v tom, že bojů ve hře moc není a ubíhají rychle.

img-responsive

Minecraft: Story Mode | foto: Microsoft

Na druhou stranu musím silně pochválit tu nejdůležitější věc Telltale her – systém rozhodování. Možnost vybrat si odpověď při rozhovoru a různě ovlivnit budoucí vyvíjení není u her od Telltale žádnou novinkou. Každopádně je hezké vidět, když funguje, jak má. I když se příběh drží v lineárním předem nastaveném prouděním, jednotlivá rozhodnutí jeho průběh příjemně mění. A pokud by si někdo chtěl stěžovat na to, že hra se jenom tváří, že vaše rozhodnutí mají ve vývoji děje smysl, můžu ho vyvést z omylu. V rámci první epizody by měl sice pravdu, ale na jejím konci je rozhodnutí, které určí kam a s kým se v druhé epizodě vydáte na dobrodružství. Pokud to vývojáři dobře zpracují, může se jednat o vysoký stupeň znovuhratelnosti.

U všech herních prvků nastává otázka, zda jsou vhodné i pro ty, kteří se s Minecraftem zatím nesetkali. Všechny, včetně rozhodování, jsou nějakým způsobem s Minecraftem více či méně spojeny. Naštěstí mi přišlo, že hra je z tohoto ohledu velmi dobře sestrojená a vždy vám ukáže či alespoň naznačí, co v nadcházející části budete dělat.

Grafika jak má být

Silně také chválím grafické zpracování. Před vydáním jsem se bál, zda se nedočkáme pouze nějakého zvláštního hybrida mezi Minecraftem a typickými tituly od Telltale. Grafika je naštěstí stylu Minecraftu plně nastavena a co víc, jeho meze plně překračuje.

img-responsive

Minecraft: Story Mode | foto: Microsoft

U her od Telltale mi vždy vadilo, že graficky se setkáte s jasným podprůměrem. Důvody mi byly jasné a s grafikou ve stylu cutscén v Halo 4 jsem ani nepočítal, každopádně pocit, že hraji něco graficky podprůměrného, ve mně trval. V případě Minecraft: Story Mode jsem ale takový pocit neměl.

Naopak jsem si připadal jako v cutscéně. Myslím si, že Minecraft byla dobrá volba i z hlediska grafického, poněvadž je velmi jednoduchý. Studio se zisky jako Telltale jí mohlo bez velikých finančních ztrát posunout na takovou úroveň, že hra působí jako Minecraftová cutscéna, což je oproti klasickému vzezření příjemná změna.

Dobrý i pro Minecraftové neznalce

Dlouho jsem přemýšlel o tom, zda může Minecraft: Story Mode zabavit někoho, komu Minecraft vůbec nic neříká. Nakonec jsem dospěl k tomu, že nejen zabaví, ale je to výborný start.

Minecraft: Story Mode vás totiž postupně seznamuje se všelijakými tajemstvími Minecraftu a učí vás různým úkonám. Já sám jsem se mnohému přiučil. A tak, jak vás více baví hrát hru ze světa Pána prstenů po zhlédnutí filmů, tak se Minecraft stane po dohrání Minecraft: Story Mode lákavější destinací.

Minecraft: Story Mode

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

I když Minecraft: Story Mode nepřináší do adventur od Telltale nic nového, vypráví zajímavý příběh, který pobaví jak mladé, tak starší. Má sice své chybičky, ty vám ale nezabrání užít si hru na maximum.

+ Plusy

  • povedený humor
  • výborný dabing
  • pěkná grafika

− Mínusy

  • zvláštní bojový systém
  • omílání stejných principů Telltale her

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
70

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Minecraft: Story Mode Episode 1 - recenze. Poutavý příběh sandboxového hřiště

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.