Blood Bowl 2 - recenze. Krvavý sport v novém hávu

Vychází na platformách:

Blood Bowl 2

Blood Bowl 2 FOTO: Cyanide Studio

Do minulé inkarnace krvavého sportu od vývojářů z francouzského studia Cyanide jsem nalil hodiny a hodiny času. Mnoho jich tedy padlo za oběť zoufalé snaze pochopit herní mechaniky, které hra samotná vysvětlovala asi tak dobře jako návod k sestavení nábytku z Ikea, ale zbytek už jsem strávil buď úspěšným zesměšňováním soupeřů s týmem Skavenů, nebo proklínáním kostek a vymýšlením nových synonym pro podvádění.

Vývojáři si evidentně uvědomili, na kterých frontách selhali, protože už od odhalení plánů na druhý díl slibovali, že své přešlapy napraví. Ale ačkoli se jim to v mnoha případech podařilo, jinde zase trochu přestřelili.

Krev, pot a míč

Blood Bowl nezapře svůj deskový původ. Týmy se utkávají na hřišti rozděleném podle mřížky, hraje se na tahy a na většinu akcí se hází kostky. Cílem hry je, stejně jako u americké fotbalu, položit míč na soupeřově konci hřiště. Anebo taky ne.

Pravidla totiž Blood Bowl příliš neuznává a nic vám tedy nebrání ignorovat míč a pustit do soupeřových hráčů, pěkně tělo na tělo. U některých týmů je to i nejlepší způsob, jak vyhrát; přeci jen pokud leží hráči na střídačce, moc velký odpor nekladou. Rovněž vám ale nic nebrání v tom, abyste se pokusili hrát fotbal. Jen musíte počítat s tím, že ogři nebo trollové nejsou zrovna materiál, u kterého by se dalo očekávat i jen pouhé zvednutí míče ze země, natož přihrávka.

img-responsive

Blood Bowl 2 | foto: GAMIFIQUE.cz

Šance na úspěch akcí se totiž přímo odvíjí od statistik hráčů. Obratnost ovlivňuje např. šanci na přesnou přihrávku nebo zachycení soupeřova hodu, síla zase kolik možností dostanete při útoku na hráče, tzv. blocku. Ty se liší od složení soupeře po to, že zemi ochutná sám útočník. Pokaždé, když se někdo rozhodne prozkoumat trávník z prostřední blízkosti, se pak hází na armour value. Ve většině případů se nic nestane a hráč se může následující kolo zase zvednout, stejně tak se ale může odporoučet na střídačku s rozdrceným kolenem nebo rovnou v rakvi.

Aby toho nebylo málo, akce ještě dál rozšiřují (nebo i umožňují) rozličné skilly (a v případě Skavenů a Chaosu i mutace). Některé z nich mají lepší typy hráčů už v základu, všem je potom ještě můžete přiřazovat, když dosáhnou vyššího levelu. Mezi ty nejzajímavější patří například možnost hodit vlastního spoluhráče.

img-responsive

Blood Bowl 2 | foto: GAMIFIQUE.cz

Gameplay se točí hlavně okolo minimalizování pravděpodobnosti. V případě, že hodíte při tahu méně, než potřebujete, totiž nastává „turnover“ a vaše kolo je předčasně ukončeno. Máte sice šanci jednou za kolo hodit znovu díky „rerollu“, ale ty je třeba nakupovat, a jelikož cena se liší v závislosti na týmu, u některých týmů je poměrně problém dát jich dohromady dostatek.

I se všemi rerolly světa (maximum je 8) se musíte stejně připravit na to, že si z vás pravděpodobnost často vystřelí. Zatímco vy budete házet jedničky jak na běžícím pásu, soupeři vyjde vše, na co sáhne. Chuť prohodit něco oknem není při hraní Blood Bowlu ničím výjimečným.

Cirkus příšer

Jak už jsem naznačil výše, styl hraní se dost odvíjí od toho, který tým právě koučujete. Každý národ má k dispozici různé typy hráčů s různými statistikami a přizpůsobení se je tak vlastně jediná možná cesta k vítězství.

Lidé jsou nejvšestrannější, ale v ničem příliš nevynikají, trpaslíci vykupují svou svalovou hmotu neobratností a nepohyblivost a stejně jako orkové a chaos jsou především experty na zaplňování soupeřovy lavičky zmrzačenými hráči. Elfové, jak ti vznešení, tak jejich temní bratříčci, zase vynikají ve hře s míčem, ale kontakt s protihráči jim většinou nedělá příliš dobře. Podobně křehcí jsou i skaveni, kteří vám ale při malé nepozornosti s lehkostí proběhnou půlku hřiště až na touchdown.

img-responsive

Blood Bowl 2 | foto: GAMIFIQUE.cz

Novinkou v sérii jsou Bretonnci, tým složený z otrhaný sedláků a navoněných rytířů. Na rozdíl od ostatní týmů, Bretonnci nevychází z deskovky, ale zrodili se v hlavách vývojářů (kteří se ale nejspíš inspirovali fanouškovskými výtvory). A na výsledku je to docela znát. Hra za ně, ale i proti nim, je vše jen ne zábavná a působí jen jako levná variace na lidský tým. S radostí bych je vyměnil třeba za nekromancery nebo norse.

Dohromady tedy 8 týmů. Jen pro porovnání, finální edice předchozího dílu nabízela týmů celkem 23. A právě v tom tkví můj největší problém s novým Blood Bowlem. Hrát pořád dokola s těmi stejnými týmy rychle omrzí a už po několika hodinách mě začal vytlačovat ze židle stereotyp. Tam, kde mi předchozí díl předhazoval zápasy s gobliny, upíry nebo halflingy, Blood Bowl 2 se jen nejistě usmívá a posílá mě poměřit síly s Bretonnci. Už pošesté.

img-responsive

Blood Bowl 2 | foto: GAMIFIQUE.cz

O patnáct týmů míň je prostě hodně bolestivý downgrade. Vývojáři se sice dušují, že budou postupně přidávat další a další, ale to už bude v DLC po 7 eurech. A vzhledem k tomu, že stejnou věc předvedli s prvním dílem, který vydali v různých edicí hned třikrát, tak nevím, jestli se mám smát, brečet nebo hledat skrytou kameru.

Cesta za pohárem

Jako jeden z největších taháků byla prezentována příběhová kampaň. V ní se ujmete koučování Reikland Reavers, týmu, který po letech slávy upadl na dno a zůstane na vás, abyste ho zase dostali na vrchol.

Výsledek se ale příliš nevyvedl. Příběh je asi tak na úrovni Space Jamu, snaha o oživení hry „vedlejšími úkoly“ ve výsledku příliš nevyšla a nutnost hrát za nudné lidi jsem proklínal snad každé dvě minuty. Jediné, co mě nakonec přinutilo kampaň dohrát, tedy ještě s nutnou dávkou sebezapření, jsou Jim a Bob, dvojice „stoprocentně neutrálních“ komentátorů, jež provází hráče celou kampaní a v některých případech přímo ovlivňují dění na hřišti. Jejich komentáře, které se občas nebojí probourat čtvrtou stěnu, jsou na kampani zdaleka to nejzajímavější.

img-responsive

Blood Bowl 2 | foto: GAMIFIQUE.cz

Za vlastní týmy můžete hrát až v singleplayerových i multiplayerových ligách. Pro začátek dostanete slušný finanční obnos, který vám ale musí vystačit jak na sestavení soupisky, tak na nakoupení rerollů. Novinkou od minulého dílu je možnost rozšiřovat vlastní stadion a rovněž nakupovat různé bonusy, které se projeví při zápasech. Pokud třeba umístíte na stadion stánek s pivem, je větší šance, že diváci zraní hráče, kteří jsou vytlačeni z hrací plochy. Rozhodně velice zajímavá novinka.

Neduh, který Blood Bowlu zůstal z předchozího dílu je neschopná AI. I když už nevytváří takové monstrózní kiksy, diskutabilní tahy jí rozhodně nejsou cizí a s oblibou plýtvá rerolly na mizivé šance na chycení míče. Za pořádnou hrou vám tak tedy nezbyde nic jiného než zamířit do multiplayeru.

I pro nezasvěcené

Už jsem zmiňoval, jak byl předchozí díl nevlídný vůči nováčkům. Napravení této chyby byl jeden z cílů, který si Cyanide vyhradili pro díl druhý. A musím říct, že po této stránce odvedli výtečnou práci.

První čtyři zápasy kampaně slouží jako tutoriál a postupně vás seznámí s různými herními mechanikami a dá vám spoustu času si je osahat. Nejde úplně do hloubky, to se ostatně u takto komplexní hry ani nedá očekávat, ale po dokončení tutoriálu byste měli být bez problémů schopní hrát. Což je obrat o 180° stupňů oproti Blood Bowlu 1. Jen bych se nezlobil, kdyby Cyanide mysleli na hráče, co už se ve hře orientují, a umožnili tutoriál přeskočit.

img-responsive

Blood Bowl 2 | foto: GAMIFIQUE.cz

Kompletně překopaný interface už nyní neskrývá většinu hodů, ale u každé akce vám přesně řekne, jakou máte šanci na úspěch. Nemůže se tak stát, že byste dostali turnover, aniž byste věděli proč. Rovněž vám na kartě hráče hra zvýrazňuje skilly, které jsou k akci relevantní. Pokud se necítíte na skládání vlastního týmu, hra vám také nabídne, že udělá práci za vás a vy se tak můžete rovnou vhrnout do víru krvavého sportu.

Krvavý sport nyní v HD

Blood Bowl dostal pro svou nejnovější roli nový engine a tedy i hezčí grafický kabátek. O titul nejkrásnější hry se sice ucházet nemůže, ale rozhodně se nenechá zahanbit a v kombinaci s novými animacemi se na častá jatka na hřišti dobře kouká. Na druhou stranu se animace po nějaké dobře omrzí a až příliš protahují hru. Jeden zápas už tak trvá poměrně dlouho, ale nemůžu se zbavit pocitu, že kdyby bylo možné animace urychlit, ničemu by to neuškodilo a zápasy by se zkrátily aspoň o třetinu.

Ale vypadá to, že nový vizuál si vybral svou daň. V předchozím díle například měly všechny týmy vlastní roztleskávačky, v novém má každý tým ty samé; hráčům se po dosažení vyššího levelu nevylepšuje zbroj, publikum se ve všech případech skládá z 95 % ze tří typů lidí (v červeném, žlutém a modrém tričku) a z 5 % bubnujících orků… Nemůžu se zbavit dojmu, že vývojářům prostě došel čas a tak vytvořili hlavně assety pro kampaň a zbytek ošidili, jak jen to šlo.

Méně ale lépe

Spousta věcí se změnila k lepšímu, ale to hlavní zůstává při starém. Blood Bowl je pořád výtečná a nesmírně zábavná tahovka, která svou komplexností zahanbí nejednoho soupeře. I po desítkách, možná stovkách hodin budete stále objevovat nové taktiky a způsoby hraní. Rovněž tentokrát myslí i na nováčky. Díky pořádnému tutoriálu a mnohem „průhlednějšího“ UI už není tak obtížné zorientovat se v obrovském spletenci mechanik a pravděpodobností.

Blood Bowl 2 ale v současné době trpí akutním nedostatkem obsahu. Bídná kampaň rozhodně nevykoupí nedostatek týmů a pouze základní herní módy. Plánovaná záplava placených DLC ve mně rozhodně nevzbuzuje pozitivní pocity.

Blood Bowl 2

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Výtečná tahovka, která se dočkala mnoha vylepšení, ale málo obsahu, bídná kampaň a stále nepříliš dobrá umělá inteligence kazí celkový dojem.

+ Plusy

  • Gameplay
  • UI
  • Grafika

− Mínusy

  • Kampaň
  • AI
  • Málo obsahu

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
75

Metacritic

Vaše hodnocení

Témata: Blood Bowl 2
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Blood Bowl 2 - recenze. Krvavý sport v novém hávu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.