Castle Crashers Remastered - recenze. Kreslené osvěžení uprostřed vážných titulů

Castle Crashers Remastered

Castle Crashers Remastered FOTO: Microsoft

Castle Crashers Remastered je grafický remaster hry, která vyšla v roce 2008 na Xboxu 360 a poté se podívala i na PC a PS3. Pochází ze studia Behemoth, stojící za tituly Alien Hominid či BattleBlock Theater. Jedná se o graficky roztomilou hříčku nešetřící humorem a nabízející velmi příjemně naladěnou hratelnost.

Ve své době zaujala netradičně kreslenou grafikou, humorem, který nezná mezí a možností zahrát si až ve čtyřech lidech na gauči, případně se propojit přes internet. Otázkou zůstávalo, zda se hra svým remasterem dokáže přiblížit dnešnímu standardu a přinese nám další hodiny zábavy.

Byl remaster opravdu potřeba?

Ve chvíli oznámení remasteru jsem byl sice nadšený, ale zůstávala ve mně otázka, zda je opravdu potřeba. Castle Crashers sice vyšlo v roce 2008, ale kresleným zobrazením se vyhnulo grafickému propadu, jako v případě Halo či Gears of War. S možností zpětné kompatibility her z Xboxu 360 na Xbox One by bylo i z hlediska prodeje své staré konzole zbytečně si tímto způsobem hru obnovovat.

A grafika překvapivě skutečně pokročila. Finálně byl její pokrok patrný a to z mnoha hledisek. Dal by se přirovnat ke kreslení. Staré Castle Crashers bylo jako obrázek nakreslený neořezanou tužkou a remaster ořezanou. Výsledkem je detailnější dotažení a obecně lépe udělaný dojem díky výraznějším barvám, které se držely i v případě plošných kouzel.

img-responsive

Castle Crashers Remastered | foto: GAMIFIQUE.cz

Pokrok přišel i do běhu hry. Hra se nyní ustálila na 60 fps a nevšiml jsem si jediného zádrhelu. Dokonce nepadala ani v rychlejších soubojích v aréně či při náročnějších boss fightech. Přesto graficky bohužel nedokáže ohromit. V nostalgických očích totiž zůstává obraz kreslené hry stejný, a i když remaster hru na nové poměry očisťuje, tak nedodává šmrnc, který by vás pro její hraní popohnal.

Novinky přicházejí i po letech

V dnešní době se již stalo standardem, že remaster nepřinese „pouze“ lepší grafiku a případné navýšení fps, ale také všechna předchozí DLC. V tomto případě se však nejedná pouze o všechna DLC, ale o větší rozšíření hry, které sice není velké, ale prodlužuje herní dobu a příjemně nastavuje tvář nováčkům, pokročilé hráče však nijak neuráží. Příjemná byla i možnost nahrát si svá data z Xboxu 360 na Xbox One a tím nezačínat úplně od začátku.

Zvláštní je, že hra vám neumožní využívat jakékoli z dříve placených rozšíření hned (pouze v případě nahrání dat), ale musíte si je vysloužit. K tomu slouží novinka v podobě insane storu. Jedná se o vysoce raritní obchod, který se odemkne až po dohrání celé hry, obsahující všechny zbraně, mazlíčky a postavy, které byly součástí DLC. Za vysokou cenu (pohybující se nad 1000 zlatých) si můžete postupně koupit všechny položky. Vydělat si zlaťáky ale není nic snadného, poněvadž remaster přišel s další inovací.

img-responsive

Castle Crashers Remastered | foto: GAMIFIQUE.cz

Ta vám hru ztěžuje, neboť veškerý výdělek jedné postavy se vztahuje pouze na tu jednu postavu. V původní verzi každá postava přispívala do společné pokladny všech. Mimo to, že hra nepodporuje odeslání vaší peněžní sumy ze staré konzole, musíte šetřit za každou postavu zvlášť, což v kombinaci s insane storem může příznivě ovlivnit hratelnost. Zároveň zničí výhodu v případě opakovaného hraní a nová postava se nedočká peněžní podpory. Můžete jí ale podpořit možností výběru zbraní a mazlíčků, které si mezi sebou postavy navzájem sdílí. Přišlo mi, že insane store a společná kasička je pro veterány naprosto zbytečnou věcí, a i když začátečníkům hru jistě vylepšila, tak pro ty, kteří si hrou už prošli, může být spíše překážkou.

Poslední novinka přišla v podobě minihry Back Off Barbarian. Ta je založená na utíkání před nepřáteli na velikostně nicotné mapě, přičemž utíkání provádíte v podobně mačkání tlačítek A, B, X, Y. Za běhu to vypadá tak, že chcete jít dopředu, což provedete tlačítkem B, pro další krok dopředu musíte ale použít tlačítko X, poté Y. V případě chůze doprava po vás chce hra A, potom B a následně X. Hratelnostně mi to přišlo jako kombinace šachů a Guitar Hero. S postupným ubíháním času do mapy přibývají nepřátelé a hra vás tím nutí přemýšlet, jakým směrem se vydat, zároveň si ale musíte hlídat, zda mačkáte správné tlačítko. Jedná se o jednoduchou minihru, která je celkem zábavná, i když budete rádi, když jedno kolo utáhnete na dvě minuty (elitní hráči ale zvládnou i nad třináct).

Zamrzelo mě ale vynechání minihry All You Can Quaff. Nejednalo se sice o zázrak a celý její průběh spočíval pouze v co nejrychlejším mačkání dvou tlačítek. Přesto byla zábavná a hlavně v případě hry s přáteli velmi soutěživá. Její zmizení je jasně na úkor Back Off Barbarian, které se sice zdá jako lepší minihra, ale vadí mi, že její příchod se musel obejít s obětí.

Zvláštní cenová politika

Někdo se mohl cítit okraden, ale cenová politika v případě Castle Crashers Remastered nabrala zvláštních obrátek. V době vydání stála hra 300 Kč, po pár dnech se uvolnila pro fanoušky zdarma a pro ostatní hráče slevila o třetinu ceny (ne však trvale). I když v mém případě bylo utracených 300 Kč spíše pocitem podpory nezávislého studia, tak mnozí to tak nepociťovali a hra jim tímto radost moc neudělala.

Pro fanoušky to tedy znamenalo 300 korunový vstup do hry o pár dní dříve a pro začátečníky příplatek navíc. V této části recenze si nechci stěžovat, ale varovat vás, abyste si v tomto ohledu dávali na studio Behemoth pozor. Hra zdarma či ve velké slevě je sice super, ale pokud to minete, tak to zamrzí.

Castle Crashers Remastered

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Grafika je sice na vyšší úrovni, ale kvůli kreslenému zobrazení budete mít pocit, že v porovnání s velkými remastery moc nepokročila. Kreativní novinky fanoušky taky moc nenadchnou. Noví hráči ale budou nadšení.

+ Plusy

  • povedený remaster
  • nová minihra je zábavná
  • nové inovace hru více zpřístupnily pro začátečníky

− Mínusy

  • vynechání minihry All You Can Quaff
  • nové inovace nejsou zrovna určeny fanouškům

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
75

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Castle Crashers Remastered - recenze. Kreslené osvěžení uprostřed vážných titulů

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.