PES 2016 - recenze. Tři vstřelené góly, ale dva do vlastní brány

Vychází na platformách:

Pro Evolution Soccer 2016

Pro Evolution Soccer 2016 FOTO: KONAMI

V minulosti jsem byl velký fanoušek fotbalových her, v posledních letech ale přišel menší útlum, proto jsem se na recenzování nového Pro Evolution Soccer hodně těšil. A v prvních zápasech mě vůbec nezklamala, pohyb hráčů je uvěřitelný, míč je opravdu míč a celkově pocit z hraní je velmi dobrý.

Jak ale hrajete více a více zápasů, začnete si všímat věci, které se hojně opakují a bohužel nepatří k těm kladným.

Menší počet týmů a samozřejmě neúplná licence na některé ligy nebo národní týmy se dá omluvit. Co už se ale nedá omluvit, je úroveň umělé inteligence. A to jak v obtížnosti, tak i samostatném myšlení všech počítačem řízených osob na hřišti, včetně rozhodčích. Ve fotbalových hrách jsem nikdy nebyl nějaký přeborník, navíc posledních několik let jsem k virtuálnímu fotbalu vůbec nepřičichl, proto mě velmi překvapilo, že již po nějakých deseti odehraných zápasech jsem přepnul na nejtěžší obtížnost, protože na menší to nebyla vůbec výzva.

Rozhodčí je mrkev

To si budete říkat často. Přišlo mi to, jak kdyby rozhodčí zapomněli jít před zápasem na záchod a následně chtěli co nejdříve zápas ukončit, aby to stihli a nepustili do trenek. Červenou kartu asi zapomněli někde v šatně a místo toho si dávají soutěž v tom, kolik výhod za zápas udělí. Dokonce jsem zkusil spustit zápas, kde jsem se snažil dostat přímo červenou kartu. Nepovedlo se, skluzy létaly jeden za druhým, nosítka soupeře nestíhaly a ne a ne dostat rovnou červenou. Hráči před očima viděli jen žluto.

A dokonce i počítačem řízení protivníci toho využívají, v kariéře jsem zažil zápas proti Juventusu, kde proti mně nastoupil extrémně agresivní tým. Míč brali pouze ve sprintu doplněném krásným skluzem. Výsledkem bylo přes 15 faulů Juventusu, dva zranění hráči Fiorentiny a pár žlutých karet. Takhle tolerantní rozhodčí se prostě jen tak nevidí, to by nedokázal ovlivnit ani Roman Berbr.

Hráči ale také pořád někde spěchají, nejlépe to jde vidět u vhazování autu. Pokud se míč nezakutálí daleko, tak se ani nepřeruší kamera a ihned se pokračuje. Umělá inteligence ale přestane na chvíli fungovat a balón hází do hry snad úplně náhodně, nesčetněkrát se mi stalo, že mi ho hodili přímo pod nohy.

Enfant Terrible...

se bezesporu stala grafická část hry. Na jednu stranu překvapí detailní ingame videa, a to i ze zákulisí, jako například rytí jména na pohár, ale bohužel, jejich kvalita není kdovíjaká. Očekáváte, že když se přidávají nové animace, tak se budou moct dát zařadit do standardu sportovních her posledních let, jenže tomu tak není a po první animačce je budete chtít přeskočit a nepomůže tomu ani hit We will rock you od Queen, který v kariernim módu vyhrává. Nové animace ve hře nemusely být, úplně stačily ty při podpisu smlouvy z minulých let, nyní jich je několik navíc a všechny ve stejné kvalitě - špatně.

img-responsive

Pro Evolution Soccer 2016 | foto: KONAMI

Druhá věc, co mě zarazila u grafického zpracování jsou všechny objekty, které se nachází pár metrů za hrací čarou. Kontrast mezi hráči na hřišti a okolím je do očí bijící, jak kdyby jednu hru vložili doprostřed šablony, kterou si vytvořili před pár lety. Vůbec tomu nepomáhá ani to, že celý rok Konami tajilo, že PC verze nepoběží na nové verzi enginu jako ta konzolová. I když grafika přímo na hřišti nevypadá zle, přece jen oproti konzolím je rozdíl patrný na první pohled.

Gól... A konečně do správné brány

Jak jde vidět z titulku, hra se může pochlubit i něčím kladným, což jsem trošku nakousl i v úvodu. I přes kiksy umělé inteligence se Pro Evolution Soccer 2016 perfektně hraje a fyzika vypadá uvěřitelně. Hráči se přetahují, naráží do sebe, podkluzuje jim to při náhle změně směru na mokré trávě. Někteří samozřejmě můžou namítnout, že podobné věci už ve hře byly v minulých ročnících. Ano, ale zde mi přijde, že se vývojářům podařilo najít ten správný směr. Např. podklouzávání nevypadá tak umělé a strojově. To vše nahrává k zábavnější hratelnosti.

A to je, kde PES exceluje nejvíce. Moc se toho v hratelnosti nezměnilo, ale za ty léta už si s tím v Konami dokázali vyhrát. K vyšperkování ale chybí ještě jeden krok, nejsem si ale jist, že cesta zrychlení hry a větší arkádovosti je ta správná.

Pro Evolution Soccer 2016

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Na první pohled dobrý fotbal, který své chyby odhalí až po desítkách odehraných her. Pokud jste rekreační hráč fotbalových her, arkádovost a rychlejší hraní vám může vyhovovat, pokud ale hrajete častěji, šáhl bych radši pro herní sérii FIFA.

+ Plusy

  • Hraje se dobře
  • Fyzika

− Mínusy

  • Grafická stránka hry
  • Slabá umělá inteligence
  • Příliš tolerantní rozhodčí

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
65

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: PES 2016 - recenze. Tři vstřelené góly, ale dva do vlastní brány

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.