Forza Motorsport 6 - recenze. Divoká jízda s bohatým obsahem

Forza Motorsport 6

Forza Motorsport 6 FOTO: Microsoft

I když se Forza minulý rok prezentovala velmi zdařile druhým Horizonem, tak Forza Motorsport 5 tolik zdaru nesklidila. Byla v podstatě sériovým závodním titulem, který je sice zábavný, vypadá velmi nádherně, ale v porovnání s konkurencí ničím nevyzařuje. To měl nový díl změnit.

Kvalitní Forzu přitom potřeboval Microsoft jako sůl. Již zmíněná Forza Horizon 2 je sice bezesporu kvalitním titulem, ale jak název napovídá, tak nabízí krapet jinou zábavu než Motorsport. Přitom na stejném principu Forzy Motorsport existují veliké závodní tituly, ať už Driveclub nebo Project CARS. Pro Microsoft bylo tedy důležité, se konkurenčním titulům minimálně vyrovnat.

Kvantitativní předehra

Aby se jakákoli hra mohla stát úspěšnou, tak jí musí předcházet reklamní kampaň. Microsoft před uvedením vytáhl ze stolu své karty v podobě 460 aut, 26 světově známých lokací a možnost multiplayeru až s 24 hráči. Nás zajímalo jediné – zda se Microsoft pouze vychloubá, nebo to nová Forza skutečně obsahuje.

Věřte, že ať se redaktor snaží sebevíc, tak se mu skutečně nechce propočítávat, zda má závodní titul skutečně 460 aut. Zajímá ho však, zda jsou tam ta auta, která ho zajímají. A i když z pohledu totálního Čecha může být velikým zklamáním vynechání aut Škoda, tak sbírka opravdu nezklamala. Aut je totiž skutečně požehnaně a nechybí zde škála jak slavných evropských značek, jako je BMW a Peugeot, tak i japonská a korejská auta, jako je Mazda nebo Hyundai.

Auta jsou přitom detailně propracovaná. Vnějšek je kvalitně udělaný a velmi líbivý, uvnitř vás zase může potěšit detailní palubní deska. Pravým automobilovým nadšencům jistě udělá radost možnost inspekce auta, kdy můžete rozsvítit světla a otevírat všechno možné s tím, že ke každé položce vám hra nabízí bohaté informace. K prohlídce navazuje i lehká úprava auta, u které nechybí výměna pneumatik či barevný nátěr dle vašeho gusta.

img-responsive

Forza Motorsport 6 | foto: Microsoft

Co se počtu map týče, tak zde vývojáři absolutně nezklamali a mimo klasické mapy jako je Nürburgring, zde nechybí závodní okruh Top Gearu, ani mírně vylepšená Praha z předchozího dílu. Češi, popadněte se za srdce, Praha je nádherná. Je úžasné, že si americké studio Turn 10 dokázalo tak detailně vyhrát s hlavním městem maličkého státu jako jsme my. V Praze se dočkáte jak pečlivě vytvořených domů, tak detailně vytvarovaných dlažebních kostek na cestě. V okruhu přitom nechybí ani Karlův most a Prašná brána. Praha sice nechyběla ani ve Forze Motorsport 5, ale to nic nemění na tom, že mi vývojáři udělali znovu velikou radost.

Ze šneka ostříleným závodníkem

Jako každý závodní titul podobného kalibru, tak i Forza obsahuje možnost nastavit si závod dle svého gusta. Nechybí v ní ani klasická možnost kariéry, která mi tentokrát přišla jako logicky nasazená a poutavě naprogramovaná cesta napříč světem. Kariéra sice začala pro hráče demoverze, totálně nudným rozjezdem v podobě kvalifikačních kol, které jste museli absolvovat i v demu. Poté ale začne dlouhá tůra, která vás provede všemi tajemstvími této ohromné hry.

Kariéra je vytvořená jakožto přechod z běžných závodů, ve kterých máte k dispozici například stará japonská auta, do první ligy, ve které vám budou k dispozici ty nejšpičkovější vozy, ať je to Bugatti Veyron či Ford GT. Zároveň je kariéra skvělou příležitostí pro postupné projíždění všech herních map. Můžete se například setkat s šesticí klasických amerických závodních map či si projet rakouské Alpy.

img-responsive

Forza Motorsport 6 | foto: Microsoft

K atmosféře závodů hlavně silně přispívají vaši soupeři. V nové Forze se vaši spoluzávodníci nebojí riskovat a neustále dorážet na vaši pozici. Často může o vaší pozici rozhodnout jedna soupeřova bouračka či závěrečný sprint. Závody se díky tomu stávají dynamickými a mnohdy se váš obličej až nebezpečně přiblíží k obrazovce s očekáváním lepšího projíždění zatáček.

Odpočinek při hraní kuželek

Nová Forza by se nemohla stát výjimečným závodním titulem, kdyby v jejím obsahu byly pouze běžné závody. Vývojáři jí tedy zaonačili o závodní módy showcase. V nich sice najdete v řádu i běžné závody, ale vždy mají něco navíc. Například spustíte běžnou závodní dráhu, ale budou v ní k dispozici pouze auta z dob, kdy byla in černobílá televize.

Mimo to se tam nachází i pořádné perličky. Velkou radost mi udělal závod ve Formuli 1 nebo porážka Stiga na závodní dráze, pravé šílenosti jste ale zažili při zkoušení specialit Top Gearu. Nejvíce mě zaujal bowling, ve kterém jde o to shodit co nejvíce kuželek, stále ale dojet v přijatelném čase. Setkáte se samozřejmě i s více módy, které jsou více než zajímavé.

Přišlo mi trochu škodou, že showcase více nezasahuje do kariéry. Ta sice je pro showcase důležitá, poněvadž její projíždění odemyká větší škálu módů, ale jinak se drží v rámci obyčejných závodů.

Duo celkem zajímavých novinek

Závěrem je nutné se zmínit o dvojici nových celkem zajímavých inovací. Tou první je spin, který jak název napovídá, má blízko ke kasinu. V poli 3 na 3 se snažíte projíždění políček zastavit ve správnou chvíli tak, abyste dostali tu co nejlepší odměnu. Důležité ale je, že tento mód se od kasina liší tím, že vždy něco dostanete. Dává tedy smysl, že si vytáčení nemůžete nijak kupovat, ale dostanete ho jakožto odměnu za dosažení další úrovně. I když by se mohlo zdát, že se jedná celkem o pitomost, tak nakonec je to celkem nezbytná záležitost v případě, že chcete dosáhnout velikosti garáže na úrovni arabského šejka.

Díky spinu si totiž vždy o něco zvětšíte svou kasičku, případně vyhrajete autíčko do své garáže. Také ale můžete vyhrát balíček karet obsahující druhou novinku nazývanou mods. Když jsem je zkoušel poprvé, tak mi to přišlo jako naprosto zbytečná záležitost. Nakonec se ale vyklubala v celkem příjemnou možnost, jak ze závodu vyrazit více peněz, hlavně je ale celkem slušnou záchranou v případě problémů s kariérními závody.

Mods se rozdělují na stálé a na jedno použití. Ty stálé obsahují spíše menší bonusy často pomáhající vaší peněžence. Ty na jedno použití ale mohou velmi silně posílit vaše auto. Můžou vám třeba zlepšit dotáčivost, zvýšit výkon vašeho motoru či vás dostat na lepší startovní pozici.

Lidé s duší závodníka nemusí váhat

Nová Forza se prezentovala jako kvalitní titul a ohromným množstvím obsahu. Přišlo mi ale, že zaměřením hodně směřuje spíše k fanouškům aut. Pokud tedy každoročně kupujete nový závodní titul, tak by vám nová Forza neměla chybět. V případě, že se závodními hrami začínáte, bych možná doporučil spíše Forzu Horizon 2 z minulého roku, která se otevřený světem tváří trochu otevřeněji pro všechny.

Forza Motorsport 6

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Nová Forza přijela ve velikém stylu. S kvalitními závody si s sebou přitáhla kvanta herního obsahu a pořádnou dávku vzrušení. Pro fanoušky závodních her se stává doslova absolutní povinností.

+ Plusy

  • ohromné množství obsahu
  • dynamické závody
  • mnoho možností, jak závodit

− Mínusy

  • nepříliš vhodná pro úplné začátečníky

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
85

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Forza Motorsport 6 - recenze. Divoká jízda s bohatým obsahem

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.