Gears of War: Ultimate Edition - recenze. Nostalgické sekání motorovou pilou

Vychází na platformách:

Gears of War: Ultimate Edition

Gears of War: Ultimate Edition FOTO: Microsoft

Gears of War: Ultimate Edition je HD remaster hry z roku 2006, která definovala žánr krycích stříleček. Ač her na podobném principu vzniklo veliké množství, tak Gears of War je stále na vrcholu kvality a žádný vyzyvatel (ať to byl The Order: 1886 či Star Trek: The Video Game) nedokázal trumfnout skvělou atmosféru a zábavu, která z něj přímo vyzařuje.

Již z toho důvodu by tento remaster dával smysl, poněvadž by to bylo grafické obnovení skvělého titulu. V případě Gears of War: Ultimate Edition však nejde pouze o grafický remaster, ale o celkové vylepšení herních principů, aby byl tento díl vůbec hratelný. Ale povedlo se to skutečně vývojářům?

Páni, to je ale něco!

To první, co se nabízí hodnotit, je grafický pokrok. Z toho budete mít čelist až na zemi, hned po zapnutí hry. V tom okamžiku se vám totiž spustí překrásné video vysvětlující, o čem Gears of War vlastně je a skutečně se to povedlo. Za kombinace nádherné grafiky a emočního vyznění budete skvěle naladěni na vstup do apokalyptického světa, ve kterém lidstvo možná prožívá poslední dny své existence. Nádhernou grafickou předělávkou si prošly všechny zbylé cutscény ve hře a Gears of War tím získává skvělou filmovou atmosféru, díky které budete doslova upnutí k obrazovce.

Samozřejmě si předěláním neprošly pouze cutscény, ale celá hra. Svět je udělán tak kvalitně, že ho budete vnímat ve zcela jiném světle, zároveň v něm ale uvidíte tu hru, která se vyjímala na vašem Xboxu 360. Často si v duchu budete říkat: „Hele, přímo tady jsem před časem zemřel!“ Celá kampaň běží v 30 fps, 1080p a mimo grafiky je zde předělán i zvuk na mnohem dynamičtější hudbu.

Z grafické stránky mě velice potěšily i detaily, jako krev po sekání motorovou pilou, živé prostředí či na kusy se rozpadající nepřátele. Vývojáři také skvěle zvládli hru světla a stínu. Bohužel se zde setkáte i s některými nedodělky, jako je sekání větru místo nepřítele. Jedná se ale spíše o detaily, které mohou vývojáři snadno vyřešit nějakým patchem a na atmosféře hry příliš neuberou. O příjemnou věc se ale nejedná.

Je Gears of War pořád v kurzu?

V mém zaujetí však hrála grafika spíše vedlejší roli, vedle obnovení herních principů. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem si po dohrání Gears of War: Judgment nebyl schopen první díl zahrát, prostě to nešlo. Naštěstí vám mohu říct, že zde se to vývojářům povedlo. Hratelnost bych popsal jako Gears of War 3. Sice bych byl radši spíše za přiblížení k Judgmentu, u kterého mi přišlo ovládání krapet intuitivnější, každopádně svůj úkol to splnilo na jedničku.

img-responsive

Gears of War: Ultimate Edition | foto: Microsoft

Hra se bohužel setkala se stejnými problémy, jako dřívější verze a to z hlediska umělé inteligence. Ty naštěstí nejsou na straně nepřátel, ti jsou naopak schopni velmi kvalitně spolupracovat a po chvíli nepozornosti vás obklíčit či zahnat do kouta. Jedná se ale o vaše spolubojovníky. I když v boji pomůžou, tak se občas zaseknou na místě někde za vámi a do boje se vůbec nedostanou. Nejhorší jsou v misích, které jsou určené pro spolupráci dvou hráčů. Tam vás totiž mohou velmi snadno potopit a zcela vám to zkazit. Jedná se asi ten nejvážnější problém, se kterým jsem se ve hře setkal.

S kámošem na gauči je to vždy nejlepší

Části, které jsem si protrpěl sám, jsem si naopak o to více užil s kámošem pomocí split-screenového multiplayeru. Gears of War je hra přímo určená pro kooperativní styl hraní. Nejvíce je to vidět v misi, kde řídíte auto a zároveň musíte střílet. To ale nemůžete provádět najednou a v režimu jednoho hráče tedy musíte mezi těmito činnostmi přepínat. Ve dvou ale každý zastává jednu úlohu a jedná se o velmi příjemné strávení času.

Mimo kooperativní multiplayer se setkáte samozřejmě i s boji hráče proti hráči. Ve hře tentokrát chybí jakékoli módy „hráč vs umělá inteligence,“ ať je to Horda či Bestie, vzhledem k tomu, že první tyto módy se objevily až v Gears of War 2. Bohužel jsem si souboje proti opravdovým hráčům nemohl pořádně vyzkoušet, vzhledem k tomu, že v době recenzování této hry byl nedostatek hráčů a ve hře chybí možnost utkat se proti botům. Každopádně jsem si alespoň projel jeho možnosti a setkáte se zde s novými postavami, skiny zbraní a s celkem 8 herními módy včetně některých z třetího dílu, jako je Team Deathmatch či King of the Hill . Zároveň je zde celkem 19 map čítající všechna DLC a dřívější PC exkluzivní mapy.

Nezapomenutelná atmosféra v novém světle

Mohu vám sice sepsat pokrok grafiky, hratelnosti či zvuku, ale nutno nezapomínat, že Gears of War je sám o sobě skvělá hra. Vypráví příběh boje lidstva za své přežití proti zlým Locustům (v češtině jsou krásně přeložení jako sarančata, v Gears of War: Ultimate Edition se však s českým překladem minimálně zatím nesetkáte). Díky tomu hra disponuje, ale i dříve disponovala úžasnou atmosférou, která vás díky technologii budoucnosti přenese do velmi zajímavých míst, ať je to opuštěný důl či rozjetý vlak s bombou na palubě. Také dostanete do rukou velmi zajímavé zbraně, jakou je například Kladivo úsvitu umožňující seslat smrtelný paprsek z vesmírného satelitu.

Zajímavostí u Gears of War je, že v podstatě nemá příběh. Přesto vás drží v pozoru díky temné atmosféře, boje za lidstvo či úsměvným vojenským hláškám. O to víc potěší, že se v Ultimate Edition setkáte navíc i s 90 minutami nové kampaně, která byla dříve exkluzivní pouze pro majitele PC verze. Hráčům na Xboxu One udělají radost i nové Achievementy dosahující až 1250 Gamerscore.

Jak pro začátečníky, tak pro fanoušky

Gears of War: Ultimate Edtition je zkrátka skvělý kousek trpící spíše menšími nedostatky. Na závěr jsem chtěl ještě upozornit na vývojáři chystaný skvělý přísun her. Pokud si hru koupíte na Xbox One a budete jí hrát v čase od 28. srpna do 31. prosince tohoto roku, tak získáte všechny minulé Gears of War zdarma. Nebude se však jednat o HD remastery, ale dostanou se na konzoli pomocí zpětné kompatibility.

Gears of War: Ultimate Edition

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Skvělý remaster skvělé hry, který potěší jak fanoušky, tak úplné začátečníky. Gears of War: Ultimate Edition mohu ke koupi pouze doporučit.

+ Plusy

  • úžasný grafický posun
  • vylepšené herní mechanismy
  • nové multiplayerové módy a mapy
  • delší kampaň pro vlastníky dřívější hry na Xboxu 360

− Mínusy

  • umělá inteligence
  • menší grafické nedodělky

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
85

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Gears of War: Ultimate Edition - recenze. Nostalgické sekání motorovou pilou

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.