World of Tanks: Xbox One - recenze. Tanky v novém kabátu? Jen z poloviny

Vychází na platformách:

World of Tanks

World of Tanks FOTO: Microsoft

To, že World of Tanks zamířil na Xbox One není náhoda, protože na Xboxu 360 je již téměř rok. S přechodem na novou generaci konzolí mnozí očekávali pouze lepší grafiku, ale vývojáři oznámili, že do hry přijde vůbec poprvé PvE mód Proving Grounds.

Nutno ale nezapomínat, že ať s ním mají vývojáři jakékoli plány, tak World of Tanks je primárně PvP (Hráč proti Hráči) záležitost. Nenechte se tedy v průběhu této recenze zblbnout tím, že PvP se budu jednat jen okrajově, ale popisovat hru celkově by dnes už asi smysl nemělo.

První dojem je důležitý

Ač jsem primárně hráč na konzolích Xbox, tak s World of Tanks jsem se doposud setkal jen na PC. Launch na Xboxu One pro mě tedy byla příležitost si hru poprvé vyzkoušet na konzoli. Proto se možná s podivem nestala předmětem prvních dojmů grafika, ale hratelnost.

img-responsive

World of Tanks | foto: GAMIFIQUE.cz

Mnozí by si mysleli, že ve verzi na Xboxu bude člověk s pomocí ovladače mnohem lépe manévrovat, ale za to bude hůře mířit. Opak je ale pravdou. I když je myš obecně chirurgicky přesnější, tak lépe se mi mířilo s ovladačem. Už v základu bylo míření zmáčknutím LT, případně přiblížení zmáčknutím pravého triggeru o něco pohodlnější, než zaměřování myší. Obecně díky tomu, že trigger dokáže věží tanku točit neomezeně, je ovládání více intuitivní a člověk si na to zvykne téměř okamžitě.

Naopak manévrování bylo nepříjemné a problémy jsem s ním měl i po několika hodinách hraní. Zatáčení za pomocí triggeru zde totiž funguje úplně jinak, než v jiných hrách a porovnám-li to například s řízením tanku v Halo, tak zde bylo mnohem těžkopádnější a často si dělalo to, co jste nechtěli.

Tanky se naleštily a nad krajinou vyšlo slunce

I kdyby vývojáři slíbili možnost utkat se na Xboxu One s vesmírnou lodí, tak si myslím, že 90% hráčů by stejně nejvíce zajímala lepší grafika. Já jí bral jako velmi důležitou součást recenze, protože v základu je příchod World of Tanks na Xbox One remastrem. Naštěstí po grafické stránce se opravdu zklamání nedočkáte.

Tanky byly zcela předělané s větším množstvím detailů. Nebyly to jen tanky, ale i munice. Samotný výstřel z hlavně působí více realisticky, ale hlavně jeho dopad doprovází často nádherný výšleh plamenů. Ani zničený tank se za svůj vzhled nemusí stydět a ve hře se setkáte doslova s next-gen vrakovištěm.

img-responsive

World of Tanks | foto: GAMIFIQUE.cz

Špatně si nevedla ani vegetace. Příroda je živější a prostředí plně reaguje na vaše činy. Padání stromů tu sice bylo i dříve, ale s tím, že nyní padá hezčí strom. I obloha více prokoukla a potěšili mě i detaily jako je duha vycházející při pohledu na slunce či silueta tanku za východu slunce.

Legendární tank ničící nepřátelské armády s dunivým rachotem vycházející z jeho pásů

Netajím se tím, že nejsem zrovna PvP hráč. V případě Halo zůstávám jen v kampani, v Gears of War si vystačím s módem Horda a v případě World of Warcraft jsem se utkával maximálně v náhodných střetech s kolemjdoucími hráči. PvP samozřejmě hraju také, proseděl jsem hodiny u Call of Duty a samozřejmě mě neminulo ani Team Fortress 2, ale PvE (Hráč proti počítači) je mi zkrátka bližší. Byl jsem tedy na mód Proving Grounds velice zvědavý. V samotném základu není špatný, ale trpí takovými menšími problémy, které ho v součtu zcela potopily.

Naprosto zbytečný problém je, že se jedná o čistý singleplayer. Na PvE není zábavné to, že masivně ničíte nepřátelské armády, ale že masivně ničíte nepřátelské armády s jinými hráči po boku. Když hrajete sami, tak vás to za chvíli přestane bavit, protože počítačový spolubojovníci se řídí přesně podle před naprogramované cesty a v tužších bojích vám často moc nepomohou.

Snad ještě zbytečnější problém je nemožnost výběru map. Proving Grounds nabízí pár herních módů a ke každému je jedna určitá mapa. Módy jsou to přitom odlišné jen mírně. Vybočují snad jen E-100, což je boss fight, který je ze všech módů naprosto nejbizarnější. Existují v něm totiž jen tři možnosti. Buď tank rozstřílí vás anebo vašeho spoluhráče a nebo rovnou oba. Vy v tom druhém případě jste jen na místě, pálíte a doufáte, že každou chvíli zemře.

Každopádně mód Island Race mě celkem příjemně překvapil. V tom si vyberete co nejrychlejší tank a závodíte s ostatními na mapě odstřelované nepřátelskými tanky. Hodně mi vadila místa, kde se s tankem zaseknete a on nechce ven. Celkově se ale jedná o napínavý a v případě tanků velmi originální mód.

Bez výjimky ale všechny módy selhaly na krátké době trvání. PvE obecně, ať bereme dungeony, raidy či hordu jsou tak strašně zábavné díky tomu, že chvíli trvá, než je doděláte. Za tu dobu se plně soustředíte na hru a s potem na čele jste rádi, když uspějete. Zde ale hra končí do deseti minut a často se utne ve chvíli, kdy se konečně začne něco dít. Zábava je tedy zastavena hned v počátku a vy přijdete o potenciálně vynikající boj.

Ten zcela nejzásadnější problém vychází již z toho, že vývojáři sami PvE nebrali vážně. Není vám dopřáno dokonce ani v odměně. V multiplayeru typicky dostanete odměnu dosahující nad tisíc hvězdiček umožňující výzkum lepších tanků. Zde jich dostanete pouze kolem čtyřiceti.

Mód je tedy zbytečný jak v ohledu zábavy, tak získané odměny. Jeho výhodou ale je, že je to výborný tutorial. Na procvičení bojových schopností je ideální, ale na dlouhé hodiny hraní s ním nepočítejte.

Základy jsou stále stejně dobré... nebo lepší?

Naštěstí vše vynahrazuje multiplayer. V tom se zapotíte a zahrajete si s ostatními hráči, kteří jsou ve většině případů stále chytřejší než počítač. Prožijete zde vzrušení, těsné momenty. Na základech PvP bylo World of Tanks vytvořeno a v tom také vyniká.

Vývojáře je nutné pochválit za možnost cross-plaformového multiplayeru. Neměl jsem sice to štěstí se přesvědčit, že funguje, ale můžete si být jisti, že vám hra hned najde spoluhráče i na vysokých tierech.

World of Tanks

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

To hlavní, co Xbox One verze přinesla je lepší grafika. Ta ale zcela stačí k tomu, abyste se k World of Tanks vrátili a prožili další dlouhé a zábavné boje.

+ Plusy

  • O poznání lepší grafika
  • Multiplayer je stejně zábavný jako vždy
  • Hra netrpí nedostatkem spoluhráčů

− Mínusy

  • Proving Grounds se nepovedl
  • Žádné nové zábavné mechanismy vás nečekají

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
70

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: World of Tanks: Xbox One - recenze. Tanky v novém kabátu? Jen z poloviny

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.