Shelter 2 recenze

Vychází na platformách:

Shelter 2

Shelter 2 FOTO: GAMIFIQUE.cz

Z popisu autorů by se mohlo zdát, že tentokrát už se bude jednat o opravdovou hru a ne jen o výpravný interaktivní filmeček, kde sledujeme rodinku zvířátek, jak se potuluje „nebezpečným“ světem. Po prvních sekundách to vše vypadá nadějně. Vtělíte se do březí samičky rysa, která utíká před hladovou smečkou vlků, neustále vrčení a vytí dokáže nahnat pořádnou atmosféru. Každopádně ta je rázem pryč, jakmile březí samička, která sotva chodí, předvede skok na skálu a smečka vlků jen nevěřícně kouká a není schopná vyskočit a pokračovat v pronásledování.

Ihned poté by vám hra měla pogratulovat za projití první a poslední akční pasáže, kde se aspoň trošku budete bát o život rysa. Podobně na tom budete i s přístřeším, kterých oproti prvnímu dílu podstatně ubylo. Ve hře najdete všeho všudy jeden úkryt, který poslouží jen do té doby, než své mláďata trošku vykrmíte, aby se mohla vydat na cestu s vámi.

Přemnožení králíci

Kromě útoku predátorů, můžou vaše mláďata zemřít ještě hlady. Jenže je tu malý háček, po celém okolí se podle všeho rozmnožili králíci, takže jakákoliv starost o obstarávání jídla je pryč, jednoduchý způsob lovení tomu také nepřidává. Ani jednou jsem se nedostal do situace, kdybych neměl nedostatek jídla a v podstatě celé hraní se smrsklo do lovení králíků. Po nějakých padesáti ulovených králících se z ničeho nic objevila smečka vlků, která se přes moji malou rodinku prohnala jak Hunové Evropou. Říkal jsem si, že to je konec jedné rodiny, ale vlci se znovu „předvedli“ v nejlepším světle a sebrali pouze jedno mládě, zbytku rodiny si vůbec nevšímali, jak kdyby tam vůbec nebyli. Zaskočen celou situací, mně ani nebylo líto ztráty jednoho mláděte. Na druhé straně králici se museli radovat, protože jsem měl o jeden hladový krk méně a tím pádem jsem jich nemusel tolik lovit.

Po několika dalších minutách králičích jatek, se hra konečně rozhodla že už je čas a mláďata by mohla povyrůst. V podstatě se ale nic nezměnilo, i když už vaši potomci byli velikostně stejně velcí jako vy, museli jste je neustále krmit. Sami dokázali něco ulovit, pouze pokud jim hloupá kořist přišla přímo do tlamy. Každopádně hře jejich nepřipravenost vůbec nevadí a po kratším putování vaše mláďata osamostatní a vy můžete spokojeně odejít do zvířecího důchodu. Po finálních titulcích se můžete pustit do hraní za vaše potomky, kteří vám přežili a znovu rozpoutat králičí jatka dokola a dokola.

Unikátní výtvarný styl

Výtvarné pojetí celé hry se neliší od prvního dílu, pořád je stejně unikátní a díky změnám v ročním období dokáže vykouzlit nádherné scenérie, jak se můžete sami přesvědčit v galerii. Jednoduchost je synonymum pro celou hru, zatímco v hratelnosti je jednoduchost výrazným záporem, u grafiky je toto netradiční pojetí určitě plusové a svým způsobem to i uklidňuje. Nemusíte sledovat žádné detaily a jen se necháte unášet a občas něco ulovíte. K navození atmosféry pomáhá i dobrý soundtrack, který znovu vznikal ve spolupráci s malou hudební skupinou Retro Family.

Ve výsledku se ale jedná pouze o průměrnou hru. Unikátní audiovizuální kabátek sráží stereotypní a nudná hratelnost, stavět celou hratelnost na lovení králíků, případně mnohem méně zastoupených srnek, je prostě málo. Pocit nebezpečí zde kromě vlků není a hlady zde neumřete vy ani vaše rodinka. Koupi bych zvažoval pouze tehdy, pokud by vás okouzlila grafika. Kvůli elementu rodičovství a přežití v divoké přírodě z pohledu zvířat, bych koupi nedoporučoval.

Shelter 2

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Minimální posun oproti prvnímu dílu, nové mechaniky vás rychle přestanou bavit. Od úplné katastrofy hru zachraňuje nápaditá grafika, což je i jediný důvod, proč si hru pořídit. Pokud se vám ale grafický kabátek nelíbí, tak ruce pryč a radši si pusťte večerníček Madla a Ťap, kde si život rysa užijete více.

+ Plusy

  • Unikátní grafický styl
  • Soundtrack

− Mínusy

  • Stereotypní hratelnost
  • Brzy začne hra nudit
  • Žádný pocit nebezpečí

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
45

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Shelter 2 recenze

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.