Sprej nebo život! Recenzujeme zajímavou hru od nezávislých vývojářů

Vychází na platformách:

Youropa

Youropa FOTO: Steam

Čeština!

Zajímavých nezávislých her není nikdy dost. A jejich cena pro tuzemského fanouška ještě více stoupá, pokud jsou lokalizovány do češtiny. Obě tyto podmínky splňuje Youropa dokonale. Je zajímavá už na první pohled, čeština však byla milým překvapením, na které jsme během prozkoumávání menu narazili.

Nedá se ale říct, že by byla úplně nutná. Ve hře se totiž nenachází příliš mnoho textů. Nejvíce čtení se vyskytovalo během tutoriálů, které se zobrazí při naučení jedné ze sedmi dostupných schopností a poté při konci hry po naší smrti, což bylo poměrně často.

Youropa sice není žádný titul, jenž by vám měl pocuchat nervy neustálým umíráním, i tak se na ni raději pečlivě připravte. Hlavně než si zvyknete, že tady gravitace nefunguje stejně jako v reálném světě. Můžete se přilepit ke stěnám, chodit vzhůru nohama, nosit předměty hlavou dolů... Jakmile si ale neuvědomíte, že nestojíte na pevné zemi a vyskočíte, přijde vás to opravdu draho.

Barva, základ života

Hra ovšem necílí primárně na dospělé publikum, takže žádné potoky krve nečekejte. Počet životů je označen barvou hrdiny. Po každém pádu, zranění či smrti část postavy zbělá a zbylý lak vám tedy dává najevo, kolikrát ještě můžete udělat chybu.

Sprejování a barvy jsou ostatně jedním ze základních pilířů tohoto titulu. Pocítili jsme to už na začátku, kdy jsme měli možnost naši postavu nastříkat libovolnými vzory. Těch je na výběr opravdu dost. Je možné nasprejovat dokonalý obličej, vousy a dokonce i vzory na oblečení. Jenže vliv tohoto důležitého prvku nekončí jenom u úprav naší postavičky. Se sprejem v ruce je možné odhalovat skrytá loga či ničit některé nepřátelské objekty.

A aby toho nebylo málo, vývojáři do hry zapojili i další prvek, který lze využívat ve vlastní prospěch - vodu. Pokud tedy je ta možnost, můžete vaše soupeře přelstít a nahnat je přímo na stříkající zdroj vody, který následně smyje jejich lak a oni zahynou. Na to samé jsme si ale museli dát pozor i my, zvláště v deštivých lokacích.

Jak už jsme nakousli výše, ve hře není důležité jen logické přemýšlení, ale také jednoduché souboje. Ty se skládají v podstatě jen z jednoho útoku, kopnutí, které zejména silnějším nepřátelům vůbec neublíží. To nám ale moc nevadilo, protože umělá inteligence NPC není zrovna na špičkové úrovni. Ve většině případů tedy stačilo nalákat soupeře a nechat ho spadnout dolů.

Zapeklité hádanky

Youropa ovšem není primárně akčním titulem, ale plošinovkou, kde většinu času strávíte řešením zapeklitých hádanek. Ty mnohdy vypadají opravdu triviálně, ale až se do nich pustíte, tak zjistíte, že zas tak lehké nejsou. Vezměme si jako příklad jednu lokaci, kde bylo hlavním úkolem zmáčknout tlačítko, které otevře dveře do další úrovně. Tlačítko leželo na malém výklenku téměř u vchodu. Stačilo jen vyskočit a zmáčknout. Ale ejhle, my jsme ještě neuměli skákat. Následovala tedy podrobná analýza lokace, hledání jakéhokoliv záchytného bodu a poté samotné řešení. Stačilo projít spletí cestiček a bylo vymalováno!

A to se nám na tomto nezávislém kousku opravdu líbí. Dokáže vhodně dávkovat hádanky adekvátně k odemčeným schopnostem a po každé další odemčené dovednosti vám dá pocit dobře odvedené práce. Tedy alespoň v začátcích.

Stěžovat si nemůžeme ani na výborně navržené lokace. V každé z nich máte jeden hlavní úkol - otevřít dveře do dalšího levelu, případně získat novou dovednost. Cesta k cíli vede přes řešení hádanky za pomoci interakce s vhodně postavenými předměty, ke kterým je těžké se vůbec dostat, natož samotný problém vyřešit. Každá úroveň je navíc unikátní a zajímavá něčím jiným. V jedné krásně svítí slunce, ve druhé silně prší, v další pak hlídá kamerový systém... Je toho opravdu hodně.

Zajímavé vedlejší aktivity

O to víc nás potěšilo, že skákání a mlácení nepřátel není jediná věc, která jde ve hře dělat. Představte si, že tady vás vývojáři nechají sklouznout jako v Tony Hawk's Pro Skater. A když už běží v telce ten fotbal, můžete si během přestávek zakopat i v Youropa. A co takhle vzít do ruky sprej a přebarvit okolí do jedné barvy?

Většinu těchto aktivit ale spojuje jedna věc - získávání kazet. O co jde? V každé lokaci se nachází tři a více kazet. Ty jsou pečlivě skryté nebo zapečetěné na místě, kam se dostanete jen po vyřešení hádanky. Vaším úkolem je všech 140 předmětů posbírat. Jde tedy o klasickou doplňkovou aktivitu, kterou nalezneme ve spoustě dalších her.

Pořád stejná písnička

Menší výtky bychom měli k naváděni do dalších lokací. Hned několikrát se nám stalo, že nás hra vedla příliš složitou cestou, a jednou dokonce i do místa, přes které se v dané fázi nedalo přejít. Nejedná se ale až o takový problém, protože se k finální stanici můžete prokličkovat v podstatě kudykoliv. Hra vám v tom vůbec nebrání.

Co už nám vadilo mnohem víc bylo neustálé opakování. Hra na vás na začátku vybafne úžasným intrem, užíváte si skvělý výhled, grafické zpracování i samotné hádanky. Jenže po několika hodinách se Youropa ohraje.

Pokud se vám i přesto tento kousek zalíbil, určitě nezapomeňte zamířit na Steam a podpořit vývojáře. Stejným způsobem jim můžete projevit vděk i navštívením jejich profilů na Twitteru a Facebooku, kde pravidelně svoje fanoušky informují o zajímavých novinkách týkajících se jejich titulů.

Youropa

Hodnotil: Jakub Vonšák / GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Youropa sice ke konci začne trošku nudit, i tak se ale tvůrcům nedá upřít kus práce, kterou na hře odvedli. Grafické zpracování vypadá parádně, hádanky jsou poměrně zajímavé a jejich originální řešení vás alespoň během prvních hodin udrží u monitoru s otevřenými ústy. Pokud tedy hledáte zajímavou jednohubku, určitě neváhejte a kupujte.

+ Plusy

  • zajímavé lokace
  • tvorba hrdiny
  • hádanky
  • grafické zpracování

− Mínusy

  • umělá inteligence soupeřů
  • ke konci repetitivní

Hodnocení redakce

Jakub Vonšák
GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
82

Metacritic

Vaše hodnocení

Témata: Youropa | GAMIFIQUE.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Sprej nebo život! Recenzujeme zajímavou hru od nezávislých vývojářů

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.