Nový král RPG žánru? Divinity: Original Sin II aspiruje na nejlepší hru roku

Vychází na platformách:

Divinity Original Sin II

Divinity Original Sin II FOTO: www.divinity.game/

Pokračování Divinity: Original Sin 2 toho má za sebou opravdu hodně. Aby vůbec mohlo vzniknout, muselo vybrat dostatečnou částku na Kickstarteru. To se ale díky skvělému prvnímu dílu podařilo a tvůrci dokonce dostali i nějaký ten peníz navíc (přesně 1,5 milionu dolarů). Díky tomu tak dostali možnost přidat spoustu zajímavých mechanik, které jsme mohli okusit už v samotné fázi předběžného přístupu.

Praštit, nepraštit?

Nepředbíhejme a začněme pěkně od podlahy. Divinity: Original Sin 2 je poctivé RPG hrané z izometrického pohledu. Právě ten by mohl strhnout k názoru, že jde jen o další klon Diabla. To se ovšem šeredně pletete. Ano, svět sice prozkoumáváte klikáním myši a stejnou procedurou sbíráte i předměty, úplně odlišný je ale boj.

Tady totiž nemusíte zběsile klikat na všechno co se hýbe a občas zmáčknout klávesu pro obnovení zdraví nebo seslání kouzla. Hlavní je nad každým svým tahem důkladně přemýšlet a vše si pečlivě plánovat. Hra tak rázem dostává nádech strategie a survivalu.

Alfou a omegou jsou akční body. S jejich pomocí můžete přesunout postavu na jinou pozici, zaútočit nebo vyléčit své těžce zraněné protivníky. Každá z nich jich má jen omezené množství a vy se s nimi budete muset naučit hospodařit. "Zásobník" vám většinou vystačí na dvojici útoků, nebo na klasický a speciální.

Ač se to na první pohled může zdát jako nudný a zpomalující prvek, tak my jsme jiného názoru. Právě tato část nás ve hře bavila úplně nejvíc. Vývojářům se totiž povedlo vytvořit svižný systém, jenž, ač staví na tahových bitvách, působí velice rychle a zábavně. A co víc, nenarušuje tempo, protože při přechodu do bojového režimu nedochází k žádnému načítání ani složitým efektům.

Můžeme hrát za kostlivce!

Jako v každém správném RPG si na začátku můžete vytvořit vlastní postavu. Sáhnout lze nejen po předem připravených hrdinech s unikátním příběhovým pozadím, ale i vlastních kombinacích. Tímto způsobem sice dosáhnete zajímavých výsledků, na druhou stranu však zapomeňte na jakékoliv dějové benefity.

Ať už patříte k lidem, kteří raději volí předem připravený charakter, nebo si raději vytvoříte vlastní, rozhodně budete mít z čeho vybírat. Už ve fázi předběžného přístupu byla k dispozici čtveřice ras, mezi nimiž jsme našli člověka, elfa, trpaslíka a ještěra. Aby toho nebylo málo, do plné verze vývojáři přidali hned čtveřici nových "kousků."

Tedy ne tak docela. Nachází se tu všechna výše zmiňovaná etnika, která byla obohacena o jejich nemrtvou podobu. Jakožto správní fajnšmekři jsme nemohli odolat a brázdili jsme louky, lesy a vody zdejšího světa právě s kostnatým hrdinou. A že to byla zábava!

Tato novinka vám totiž poskytne hned několik zajímavých prvků, na něž si v průběhu musíte dát pozor. Jednou z nich je i léčení. To neprobíhá tradičně za pomoci lektvarů. Lidské odvary vás totiž zraňují a abyste se vyléčili, musíte sáhnout po jedu. S tím přichází hned několik zajímavých možností, jež můžete využít například během boje.

Nezřídka se totiž stává, že protivník vytasí speciální schopnost, s jejíž pomocí vás dokáže otrávit. Jakožto nemrtvý tak můžete procházet rozlitou kyselinou a uzdravovat se během bitvy bez plýtvání předmětů nebo akčních bodů.

Hodí se i otvírání zámků bez použití šperháku. Maso vašeho hrdiny už dávno rozežrali červi a z rukou tak zbyl jen morek a jeho ochrana v podobě kosti. Prsty jsou naštěstí stále pohyblivé, čehož dokáže kostlivec náležitě využít. Pokud tedy budete prozíraví a dostatečně vylepšíte příslušnou dovednost, otevřete každé dveře nebo truhlu doslova lusknutím prstu. A to je, v porovnání se šperhákem, který po špatném pokusu zlomíte, opravdu velké plus.

Mluvit či nemluvit, to je oč tu běží

Velice nadšení jsme byli z příběhu. Ten byl skvělý už v early accessu a od té doby vydatně nabobtnal. Namísto prvního aktu je nyní dostupný i zbytek hry, s nímž si užijete další desítky hodin zábavy. A díky další novince už nemusíte jen tupě číst dialogy, ale můžete se zaposlouchat i do dabingu.

Ten se tvůrcům opravdu povedl. Většina postav má úžasný hlas, jenž k jejich obličejům, mimice i chování dokonale sedí. Menší výtky jsme zpočátku měli k vypravěči. Jeho projev nám nepřišel dostatečně zajímavý a barvitý, ale jak šel čas, dokázali jsme si na něj zvyknout a od poloviny hry jsme si jej dokonce užívali.

Pokud porovnáme pocity z fáze předběžného přístupu a finální verze, musíme uznat, že díky voice actingu udělala hra pořádný krok dopředu. Titul má nyní úplně jinou atmosféru. S klidem duši tak můžeme říct, že se tento "pokus" vývojářům nadmíru povedl.

Dopomohl k tomu i fakt, nad nímž jsme si libovali už v předchozím článku. Texty totiž nejsou psány jen ve spisovné angličtině, ale i dialektech a její hovorové obdobě. Scénáristé se navíc nebáli s některými obraty opravdu pohrát, takže jejich čtení nebo poslech někdy působí jako hotové umělecké dílo. Proto jsme zvědaví, jak si s ním poradí tým lidí, jenž tento titul překládá do češtiny.

img-responsive

Divinity Original Sin II | foto: www.divinity.game/

Láska na první pohled

Samotný dabing ovšem atmosféru netvoří. Spojení této ingredience, parádní hudby, grafiky a perfektně zpracovaného světa už ano. Jak si někteří z vás zvykli ve Skyrimu nebo třetím Zaklínači, i tady naleznete spoustu zajímavých úkazů, nad nimiž vám zůstane brada stát. Sami jsme se kolikrát přichytili, kterak si prohlížíme nádherné lokace a scrollujeme blíže k postavě, neboť se nám opravdu líbil efekt rozmazaní okolí.

Co víc, lokace nejsou prázdné a bez života. Na každém kroku totiž narazíte na něco zajímavého. Můžete si poklábosit s elfkou, která se schovává před nepřáteli na vyvýšenině. Buší-li ve vás srdce starožitníka a obchodníka, vydejte se pročesávat každou skulinku. Kdo ví, třeba najdete něco opravdu hodnotného. A co takhle výlet do zatuchlých kobek? Tam se přece také najde plno kořisti a urputných nepřátel…

V Divinity: Original Sin 2 naleznete i úžasnou hudbu. Během hraní jsme si vzpomněli na hodiny utopené v trilogii Trine. Ta vynikala nejen kouzelnou grafikou, ale taktéž atmosférickým soundtrackem, jenž uměl střídat tempo a dokonale dokreslit každou situaci. Stejně to dělá i počin od Larian Studios, díky čemuž jsme si jej opravdu užili!

Chyby? Kde?

Každé rozsáhlé RPG se potýká s řadou chyb, tady tomu je úplně jinak. Studio dokázalo dokonale využít zpětnou vazbu od fanoušků, což se podepsalo i na samotném titulu. Hledali jsme, bádali, šťourali, kopali, ale na nic zásadního nenarazili. Jediný problém, s nímž jsme se potýkali, bylo problikávání textur na samotném začátku a poté i s jejich prolínáním. To jsou ale tak nepatrné potíže, jichž si během průchodu vůbec nevšimnete.

Krom opravy chyb Larian Studios sáhli i po menších, ovšem neméně důležitých změnách. Jednou z nich je označování úkolů. V early accessu jej hra "odbyla" jakousi hůře viditelnou tečkou, jíž naše oko několikrát přehlédlo. Nyní ji nahradily různobarevné vlaječky, jichž si všimne i slepý. Tuto změnu samozřejmě kvitujeme!

Divinity: Original Sin 2

Hodnotil: Jakub Vonšák / GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Po absolutním hodnocení nesaháme často, Divinity: Original Sin II si jej ale bezpochyby zaslouží! Skvělý příběh doplňuje perfektně zpracovaný dabing. Ten je podkreslený úžasnou hudbou, doplněn krásnou grafikou, zajímavým světem a herními prvky, které se vám zaryjí pod kůži. Jakmile tuto hru zapnete, nebudete chtít přestat. Ani po jednom, dvou či třech dohráních…

+ Plusy

  • Příběh
  • Grafika
  • Svět
  • Rasy
  • Dabing
  • Hratelnost

− Mínusy

  • Drobné chyby, ty má ale každá hra

Hodnocení redakce

Jakub Vonšák
GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
100

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nový král RPG žánru? Divinity: Original Sin II aspiruje na nejlepší hru roku

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.