Pronikněte do myslí vrahů v nejnovější hororové hře

Vychází na platformách:

Observer

Observer FOTO: Steam

Cyberpunk má zvláštní kouzlo. Jde o odnož sci-fi, se kterou si mohou vývojáři do sytosti vyhrát. Nesvazuje je nic, prostě jen popustí uzdu své fantazii a přednesou hráčům svoji vizi budoucnosti ovládanou počítačovými technologiemi. Polské studio Blooper Team SA něco takového vytvořilo a přimíchalo do toho i prvky hororu.

img-responsive

Observer | foto: Steam

Mysl vrahů je nevyzpytatelná

V Observer hrajete za detektiva Dana Lazarskiho, který v řadách policie působí už řadu let. Patří mezi speciální jednotku nepopulárních observerů, kteří díky svým unikátním implantátům dokážou doslova vysát z myslí důkazní materiál. Stačí se jen napojit a prozkoumávat.

Tyto sekvence po připojení do hlavy člověka mají být jakýmsi vrcholem a nejintenzivnějším zážitkem, jenže podle nás se vývojářům příliš nepovedly. Musíme uznat, že během nich narazíte na řadu nápaditých hádanek, to je ale jediná věc, jenž vám utkví v paměti.

Zbytek je jen soubor neustálého blikání, měnících se uliček a lekacích pasáží, které mnohdy ani nejsou strašidelné. Tísnivější atmosféru podle nás dokáže vytvořit základní lokace, po níž se většinu hry budete pohybovat. Ta je plná neonů, temné hudby a úzkých prostor. Právě během nich se bojíte, aby na vás něco zpoza rohu nevybaflo...

Pořád jen průzkum

Hlavní hrdina využívá k průzkumu místa činu dvojice vizí. Tzv. bio vize se hodí při procházení biologických materiálů a stop, které tu mohl zanechat pachatel. Díky ní můžete dopodrobna prohlédnou řezné rány, zanalyzovat kaluž krve, zjistit, jaké je skupiny a pokusit se dozvědět, komu asi patřila.

Ta druhá slouží k odhalování okolních předmětů, které mohou se zločinem souviset. Případně jej můžete využít k vyhledávání vodítek, která vás mohou posunou dál. K dispozici je i noční vize, jíž oceníte zejména v temných prostorách.

Musíme říct, že analýza stop nás zpočátku nebavila, ale jakmile jsme postupovali příběhem, našli jsme v něm jisté kouzlo. U každého prohledávání totiž musíte přemýšlet, co by se vám mohlo hodit, získáte zajímavé informace a při troše pečlivosti i proviant, jenž se vám později bude hodit.

img-responsive

Observer | foto: Steam

Zahraje si každý

Spokojení jsme byli hlavně s grafikou. Ve hře narazíte na všudypřítomné neony, billboardy společnosti Chiron, těšit se můžete na skvěle zpracované počasí, ostré textury a hlavně nízké systémové požadavky.

Jelikož se celá hra odehrává v uzavřenějších koridorech, nepotřebuje tak nabušený počítač jako většina dnešních AAA titulů. Abyste si zahráli alespoň na nejnižší detaily, vystačíte si s opravdu slabým strojem.

Observer

Hodnotil: Jakub Vonšák / GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Observer je povedená hra pro fanoušky cyberpunku, hororů a adventur. Nabízí zajímavou grafickou podívanou doplněnou o napínavý příběh. Hra ale selhává v pasážích, které mají být jejím vyvrcholením. To je obrovská škoda!

+ Plusy

  • optimalizace, atmosféra základních lokací, grafika, zajímavý příběh

− Mínusy

  • observer sekvence, lekací scény

Hodnocení redakce

Jakub Vonšák
GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
65

Metacritic

Vaše hodnocení

Témata: Observer | GAMIFIQUE.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Pronikněte do myslí vrahů v nejnovější hororové hře

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.