Recenze: Jak se povedl rumunský komunismus v Black the Fall?

Vychází na platformách:

Black the Fall

Black the Fall FOTO: Vlastní screenshoty

Orvellovský komunismus v Rumunsku

Období Studené války bylo velice napjaté. Západní blok si lízal rány z 2. světové války, zatímco ten východní obdivoval "krásy" komunismu a opěvoval Stalina s Leninem. Místo pro jiný názor tu nebylo, buďto jste měli rád srp a kladivo, nebo vás čekal lágr. Tvrdá léta pod socialistickou vládou neprožilo jenom Českoslovenko, ale i země na jihovýchodu Evropy - Rumunsko.

Tehdejší režim pod vedením Nicolae Ceausesca inspiroval nezávislé vývojáře natolik, že o něm vytvořili celou hru. Ta pojednává o dělníkovi Blackovi, jemuž se najednou otevře cesta ke svobodě. A proč by měl setrvávat ve státě, kde vládne neúprosný režim, když může pryč? Vezme tedy nohy na ramena a přes řadu překážek se pokusí dostat až k hranicím.

Po prvním spuštění nám hra svým zpracováním připomínala výborný Deadlight. Black the Fall od začátku působí opravdu uvěřitelně a temnou atmosféru dokáže náležitě vykreslit, což má společné s výše jmenovaným titulem. To je ale tak jediné. Soubojový systém tu žádný nenajdete (což je škoda) a co příběh?

Zazděný potenciál

Zajímavé historické téma si o propracovaný děj přímo říkalo, proto jsme se těšili, jak nás do hry uvede epická cutscéna, seznámí nás se situací v Rumunsku a vykreslí Ceausesca v tom nejhorším světle, ale nic takového se nestalo. Místo toho musíte šlapat na kole s divným světýlkem na boku a přemýšlet, jak z místnosti utéct. To by samozřejmě vůbec nevadilo, vždyť spoustu her vás vhodí rovnou do akce, jenže tady je v tom jeden háček - příběh chybí úplně.

A to je v některých částech (zejména ke konci) docela problém. Hrou probíháte s očekáváním, jestli se něco stane a když opravdu k něčemu dojde, vy nevíte, která bije. V jednu chvíli běžíte po prosluněném prostranství, objeví se načítací obrazovka a najednou jste zavření v kleci, z níž se dostanete stiskem několika kláves. 

Lidský otrok nebo robotický pes

Přítomnost příběhu ale byla spíše naším zbožným snem, přece jen jde o nezávislou plošinovku od rumunského studia, které v herním průmyslu teprve debutuje. Nejdůležitější je, že tento nedostatek vývojáři dokázali nadmíru vyvážit ostatními funkcemi a hlavně tím, čím se titul nejvíce chlubí - logickými hádankami.

Ty jsou v jádru poměrně jednoduché, ale do detailu promyšlené. Tuhle musíte použít strážní kameru k tomu, abyste se přepravili na vyvýšené místo, poté zase hledáte způsob, jak vyskočit na vysokou zeď, načež musíte uhasit oheň za pomoci kádě, z níž vytéká voda úplně jiným směrem, než potřebujete.

Ve spoustě případů využijete svoje laserové ukazovátko a jakéhosi robotického psa (na začátku dokonce lidského otroka), který vás po aktivaci bude poslouchat na slovo. Ten vám pomůže zejména v případech, kdy potřebujete vyskočit výš, než sami doskočíte, nebo když se řešení problému skrývá na nepřístupných místech.

Velice nás překvapilo, jak je robotický kamarád perfektně naanimovaný. Když jsme nemohli dlouhou dobu rozlousknout hádanku, přistihli jsme se, jak ukazujeme robotovi cestu laserem, nebo jsme si prostě hráli s jeho pozorností. Jak? Stačí mít zapnuté laserové ukazovátko a přejíždět myší po zemi. Pes pak sleduje "vyznačenou" trasu, což nám v některých pasážích posloužilo jako antidepresivum.

Black the Fall

Hodnotil: Jakub Vonšák / GAMIFIQUE.cz

Verdikt

U Black the Dead jsme se opravdu bavili. Absence příběhu nás sice poněkud rozladila, ale zajímavé funkce v čele s robotickým psem a perfektní hratelností nám všechno vynahradily. Jen škoda, že nám projití celé hry s řadou zastávek trvalo pouhé čtyři hodiny. Tento titul si ale i přes svou krátkou herní dobu rozhodně zaslouží vaši pozornost.

+ Plusy

  • Skvělé animace robotického psa
  • Promyšlené logické hádanky
  • Originální grafické zpracování

− Mínusy

  • Absence příběhu
  • Krátká herní doba

Hodnocení redakce

Jakub Vonšák
GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
80

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Recenze: Jak se povedl rumunský komunismus v Black the Fall?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.