Inside – Recenze

Čas od času se najde hra, po jejímž dohrání si uvědomíte, že vlastně vůbec netušíte, co jste to hráli. Přesně tohle je Inside.

Inside

Inside FOTO: Reprofoto Twitter

Nezávislé herní studio Playdead se v roce 2010 proslavilo svojí temnou hříčkou Limbo. Někdo považoval Limbo za hru her a kus dokonalého umění, někteří za kus hnoje. Hra Limbo, přestože mě příliš neuchvátila, má bezesporu svoje kvality a přednosti, které jsem schopen ocenit. Limbo vyhrálo pár zasloužených cen a pak se o studiu dlouhých šest let neslyšelo.

img-responsive

Inside | foto: Reprofoto Twitter

To až do příchodu jejich nové hry, Inside. Co říct o Inside. Po dohrání jsem se zvedl od počítače, uvařil si silné kafe a s pohledem do zapadajícího slunce jsem ze sebe dostal jen zmatené ‚Eh?‘.

img-responsive

Inside | foto: Reprofoto Twitter

Hra vás nezatěžuje něčím jako příběh, nebo mluvení, nebo vlastně ničím. Nevíte, kde jste a co se ve světě kolem vás děje. Netušíte, zdali jste v alternativní historii, budoucnosti, současnosti, či nějaké satirické parodii na dnešní svět. A v tomto podivném světe se dostanete do role malého chlapce, který osamocen probíhá tímto světem. Chlapec, jak jinak, nemá jméno a nepromluví ani hlásku. Přestože chlapec probíhá hrou sám, sem tam narazí na ostatní lidi.

Velká část populace na kterou narazí, vypadá a chová se jako ovládané loutky. Nemluví, neubližují a nedělají v podstatě nic sami za sebe. Davová manipulace dohnaná na maximum. No a pak jsou tu ti, o kterých věřím, že to oni loutky ovládají. Na obličejích mají masky, u pasu zbraně a u nohou velmi rychlé lovecké psy. Jakmile vás spatří, můžete si být jistí, že poslední dvě věci hned použijí.

img-responsive

Inside | foto: Reprofoto Twitter

Herní svět je až na pár rozdílů dost podobný světu v Limbu. Nejpodstatnějším rozdílem je, že svět v Inside má alespoň trochu barev. Hra pracuje v 2D a díky minimalistické temné grafice a kameře dokáže vykouzlit pěknou podívanou. Hra dokáže být krásná v tom, že vám ukazuje jen černé obrysy věcí kolem vás. Od vašeho prvního krůčku v počátečním lese, skrz rozpadlé město a (asi) továrnu se budete divit prostředí okolo.

Zvuky a hudba v Inside jsou velmi těžko popsatelné. Představte si velký opuštěný dům ve strašidelném lese při nejtemnější půlnoci. Všechny zvuky, které takový strašidelný dům vydává, všechno to vrzání a praskání, to všechno tady uslyšíte. Hudba je jednoduchá a táhne se, až je to uším nepříjemné. Spolu se světem to tvoří úžasný a geniální celek.

Inside ale není procházkou růžovým sadem. Za prvé žádnou takovou barvu ve hře nenajdete, a za druhé budete hodně často umírat. U Limba bylo zvykem, že každá smrt bude doplněna pěkně reálnou a uvěřitelnou animací umírání a to se přeneslo i do Inside. Když vás dostihnou psi a škubáním vám budou lámat vaz, možná vás lehce zamrazí. A když vám pod vodou dojde kyslík a vy v křečích naposledy ztuhle vykopnete, zamrazí vás určitě.

img-responsive

Inside | foto: Reprofoto Twitter

Zní to hezky, že? Teď trochu kritiky. Inside je strašně lineární. V podstatě se jedná o neustálý pochod doprava a občasné vyskočení, či vyřešení jednoduchého logického hlavolamu. Hra trvá nějaké čtyři hodiny a na konci budete pouze o čtyři hodiny chudší, nikoliv bohatší. Tím, že je ve hře v podstatě jenom atmosféra vás hra nemůže nijak odměnit nebo vás něčím překvapit. Víte, že každý další dům/sklep/něco bude temné a hodně podobné tomu domu/sklepu/něčemu předtím.

img-responsive

Inside | foto: Reprofoto Twitter

Limbo bylo nové a neokoukané. Těžilo z hutné grafiky a ze zmatenosti hráče, který toužil přijít na to, co se kolem děje. Pokud tohle chcete od své hry pak po Inside sáhněte. Pokud vás však Limbo moc nezaujalo, tohle dopadne stejně. A pro zbytek to budou čtyři hodiny zmatenosti z úžasného světa ze hry, kterou si zahrajete jednou a už se k ní nejspíš nikdy nevrátíte.

60/100

Témata: Inside
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Inside – Recenze

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.