Reigns – Recenze

Král je mrtev, ať žije král! Toho je Reigns plné. Je to hra plná obtížných rozhodnutí a důkaz, že králové to neměli až tak lehké.

Reigns

Reigns FOTO: Reprofoto Twitter

Kdo z nás někdy nechtěl usednout na trůn a vládnout. Je tu spousta her, které nám to umožňují. Jenomže žádný simulátor kralování mě nezaujal natolik, jako hra Reigns. Tahle malá nenápadná hříčka nám vyšla na PC, iOS a Android. Hra je na všech platformách stejná, já ji hrál na svém Androidu.

img-responsive

Reigns | foto: Reprofoto YouTube

Celý princip hraní je dokonale jednoduchý. Jste král. Král musí vládnout a rozhodovat. Ne všechna rozhodnutí, která uděláte, vedou k dobru. Většinou je to jen volba menšího zla. V horní části obrazovky máte čtyři symboly. Kříž, Lidskou postavu, Meč a Dolar. Kříž symbolizuje víru, Postava vaše poddané, Meč je armáda a Dolar si snad každý domyslí.

Během hraní jsou před vás předkládány karty s textem, a vy musíte kartu posunout do leva, nebo doprava. Tím rozhodnete svou volbu. Krásně jednoduché. Ovšem, každé vaše rozhodnutí ovlivní jeden ze čtyř symbolů. Buď symbolu stoupne hodnota (což opravdu chcete), nebo klesne. Jakmile jeden celý symbol vyčerpáte, dohráli jste. Pokud vyčerpáte symbol postavy, dozvíte se, že na hrad vtrhli vzbouření občané a učinili spravedlnosti za dost. Když vyčerpáte symbol armády, budete dobyti nepřáteli. A tak (krvavě) dále… Samozřejmě se nevyhnete ani takové klasice, jako diplomatické manželství.

img-responsive

Reigns | foto: Reprofoto YouTube

Ano, možností jak umřít má Reigns opravdu hodně. Více než simulátor středověkého královského života je to simulátor umírání.

Ať už uděláte jakékoliv rozhodnutí, hra si to pamatuje. A projeví se. Hned, za pár let, nebo až v časech příštího krále. Žádné rozhodnutí nebude odpuštěno. Hra jen čeká na to, aby vám vrazila kudlu do zad za to, že jste před bůhví kolika lety něco špatně udělali. Už si to možná ani nebudete pamatovat, ale hře to přidává na zajímavosti.

img-responsive

Reigns | foto: Reprofoto Twitter

Reigns je opravdu zajímavá hra. Přes velmi strohou, ale pěknou, grafiku, až po jednoduché a intuitivní ovládání. Volby, které vám předkládá se často zdají neškodné a jaksi běžné. Chcete si pozvat proslaveného lékaře z východu? Chcete svého pejska pohladit, nebo nakopnout? Dáte poddaným jídlo, nebo uspořádáte hostinu pro sebe? Zdá se to tak neškodné.

Ovšem není to hra smutná a depresivní. Čas od času se objeví vtípek (nad kterým se upřímně zasmějete), nebo nějaká narážka na dnešní dobu. Je to takový ten humor, který je vtipný za jakékoliv situace.

img-responsive

Reigns | foto: Reprofoto YouTube

Nevím, jak to hra dělá, ale na mě působí velmi reálně. Nebude to grafikou, kterou s realitou opravdu nespleteme. Ani ovládáním není přelomová. Jde o volby, které děláme a vůbec o to, jaké volby vůbec dělat můžeme. V krvavých dobách temného středověku se jen snažíte uchránit občany před tím, aby je nesežrali vlci, a vaši říši nerozprášili nájezdníci. V takových časech na trůnu moc dlouho nevydržíte. Jak však jde čas, dostáváte se do více civilizovaného světa. Už stavíte kostely, nemocnice a monarchové už se nestřídají jak na běžícím pásu. Kdo ví, třeba se vám podaří zemřít stářím (tím se nejsem jistý, jestli to ve hře vůbec jde, protože ať jsem se snažil sebevíc, nepovedlo se mi to). Můj rekord byl 20 let na trůně.

img-responsive

Reigns | foto: Reprofoto YouTube

Hra má jen lehkou linku příběhu. Tak lehkou a tenkou, že její popsání by byl spoiler. Takže řeknu jen, že jsou tam duchové a jistá událost se opakuje každých několik let. Nemůžu říct kolik let, protože po zmínění čísla by vám vše došlo. A taky si dejte pozor na vašeho pejska.

img-responsive

Reigns | foto: Reprofoto YouTube

Toto je Reigns. Není to nejlepší hra. Není ani graficky nejhezčí. A zas tak moc času u ní nejspíše nestrávíte. Je to však hra, která vás donutí dělat nepříjemná rozhodnutí a vy se u toho budete dobře bavit. Radím vám, zkuste to. Nebudete litovat.

85/100

Témata: Reigns
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Reigns – Recenze

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.