No Man’s Sky – Recenze

Čekali jsme už od roku 2014. Mnozí z nás se těšili. Ten zbytek, s očima, si místo toho všímal nepřehlédnutelného, přímo obrovského Hypu obklopujícího hru. Oběťí Hypu je ale bohužel nakonec vždy hra sama a No Man’s Sky není žádná výjimka.

No Man's Sky

No Man's Sky FOTO: Reprofoto Twitter

Novinka No Man’s Sky (NMS) nejdříve vyšla na PS4, a že to není to, co nám bylo slíbeno, se začalo proslýchat okamžitě. Svoji reputaci si pak hra od studia Hello Games ještě víc pohoršila svým spuštěním na PC, které doprovázely nemalé technické problémy.

Hráči málokdy dostávají od vývojářů to, co chtějí. Štěstí se však usmálo na ty milující velké otevřené světy (nebo vesmíry), volnost pohybu a možnost prozkoumávat a dělat si co chtějí. Zní to perfektně. NMS tohle všechno opravdu má. Škoda jen, že k tomuhle balení za šedesát dolarů nepřidali i nějakou zábavu. Ta hra je prostě nudná.

Začneme tam, kde se obvykle začíná. Na začátku. Žádná úvodní obrazovka vás nečeká. Tady rovnou prolétáváte okolo planet a skrz hvězdné mlhoviny. Pak se najednou objevíte na planetě. Všechno okolo svědčí o tom, že jste měli trošku tvrdší přistání, protože z vaší lodi se kouří a nefunguje. Většina ostatního vybavení je také rozbitá a váš první úkol je logický - nasbírat dostatek surovin a věci si opravit.

img-responsive

No Man's Sky | foto: Reprofoto Twitter

Při cestě za surovinami si všimnete, že grafika nevypadá vůbec špatně. Všechno od světélkujících houbiček až po obrovské hory je vyvedeno v zářivých pastelových barvách. Kouká se na to opravdu krásně. A opravdu, žádné dvě planety nejsou stejné. Najdete planety celé zarostlé lesem. Celé pod obrovským oceánem. Planety, které jsou naprosto bez života a planety, kde je ho zase až moc. Planety s pouštěmi bez vody a planety, kde pořád jenom prší. Ano, rozmanitost se NMS opravdu nedá upřít.

img-responsive

No Man's Sky | foto: Reprofoto Twitter

Na všech planetách naleznete záhadné artefakty - Kameny Moudrosti (Stone of Knowledge) a Monolity. Z každého jednoho kamene se dozvíte slovo v jazyce rasy, která planetu obývá. No obývá. Občas jednoho najdete někde zalezlého. Nic takového, jako města nebo větší davy. A z každého Monolitu se dozvíte útržek historie dané rasy. Vypadá to, že všechny rasy prošly v minulosti nějakou obrovskou katastrofou. To by vysvětlovalo, proč je jich tak málo.

img-responsive

No Man's Sky | foto: Reprofoto Twitter

Když už jsme u cizích ras, jsou přesně tři. Gek, Korvax, Vy’Keen. Gek jsou rasa mírumilovných obchodníků, Korvax jsou syntetičtí hledači informací a vědomostí a Vy’Keen jsou hrdí válečníci. Ale to byste se dozvěděli i z prvního rozhovoru s nimi. A to i přesto, že jim nebude moc rozumět, protože jste neobjevili dostatek Kamenů Moudrosti. Věřte mi, přesně takhle to bude.

Na planetách najdete kromě nezajímavé flory, aspoň trochu zajímavou faunu. A zase narážíme na opakující se rozmanitost, každá planeta má svoje unikátní potvory. Malé, velké, létací, plazící… Většina z nich vypadá, jako kdybyste zkřížili několik nám známých druhů dohromady, pak ještě jednou s dinosaury, následně je natřeli těmi nejdivočejšími barvami a pak je udělali buď hodně velké, nebo hodně malé. Opravdu to celé budí dojem cizí planety, protože tohle jste ještě opravdu neviděli.

img-responsive

No Man's Sky | foto: Reprofoto Twitter

Co se příběhu týče, časem k vám promluví entita zvaná Atlas, která vám řekne, ''dostaňte se do středu vesmíru''. To je všechno. Díky kámo, už tam letím.

Někdy mezitím jste si postavili Hyperpohon a naučili se vyrábět antihmotu. Díky Hyperpohonu můžete cestovat z jedné planetární soustavy do další a přibližujete se ke středu.

Tohle by byla normálně ta část, kde bych řekl ,,A tady začíná zábava.‘‘ Bohužel, opak je pravdou, tady začíná nuda. Čím víc planet navštívíte, tím dřív zjistíte, že prostě nemáte co dělat. Přistanete a natěžíte suroviny. Projdete se po okolí a objevíte pár místních potvor. Když budete mít štěstí, narazíte na nějaký Kámen a dozvíte se slovo. A letíte dál.

Celý model létání působí tak nějak osekaně. V trailerech jsem viděli lodě svištící velkou rychlostí těsně nad zemí a vyhýbající se všemu možnému. Ve hře se vaše loď jen tak plazí, a nemůžete ani do ničeho nabourat. Ovládání celkově je takové zpomalené. A když k tomu ještě přidáme všechny ty klacky, které vám hází pod nohy v podobě příliš malého inventáře nebo opakované a otravné hlášení stavu vaší výbavy...

img-responsive

No Man's Sky | foto: Reprofoto Twitter

Nechci na hru být zlý, ale tak to prostě je. Není tam jednoduše co dělat. Příběhová linka prakticky neexistuje. Než se naučíte celý jeden jazyk, strávíte hodiny a hodiny létáním sem a tam. Hra by potřebovala hlavní a vedlejší úkoly, a něco příběhu by taky neuškodilo.

Ano. A to se hra tak vezla na tak velké vlně Hypu. Tak velké, až se v ní nakonec utopila. Ve hře jsem strávil několik desítek hodin. Ze začátku to opravdu byla zábava, protože všechno bylo nové. A pak to bylo všechno stejné, a pak to bylo všechno nudné.

Takhle prázdnou hru nezachrání ani její grafika, která se opravdu povedla, ani originální design všeho okolo. Hru bude držet jen komunita skalních fanoušků tohoto žánru, a pak jednoduše umře a bude zapomenuta. Já byl zklamán.

60/100

Témata: No Man's Sky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: No Man’s Sky – Recenze

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.